Georgij Gurdžijev a jeho duchovní systém

Ilustrační foto.
Člověk na to, aby pracoval samostatně je příliš líný a nedokáže se přinutit něco dělat. Tady je důležitá osoba učitele, který žáka přinutí a dohlíží, aby u práce zůstal. Musí přijít osoba zvenčí, kdo mu připomene jeho duchovní povinnosti...
Zobrazen: 3784x   16. 5. 2008

Mystik řecko arménského původu

se zabývá uceleným učebním systémem pro rozvoj a posilování ducha.Chtěl spojit starodávná učení s učením východu a předat je lidem moderní doby.Pokusil se učení shrnout do jednotného celku a výsledkem je spojení nejlepších prvků budhismu, pravoslaví,kabaly, súfizmu,křesťanství , zoroastrismu a dalších. Část přednášek z let 1919-33 byly jeho žáky zařazeny do sborníku Pohledy z reálného světa a Posel budoucího dobra.

Georgij Giorgiades

Narodil se na Kavkaze v Alexandropoli v tehdejší Arménii jako Georgij Giorgiades mezi 60-70 lety devatenáctého století.V cestovním pase měl uvedeno datum 28.11.1877,ale je pravděpodobnější datum narození 1866.Jako dítě se přestěhoval do Karsu s rodiči a sourozenci. Kars je území mezi Kaspickým a Černým mořem, což je rozhraní dvou kultur- evropské a asijské.Vybral si povolání kněze a v r.1888 se vydal na putování po Turecku, Egyptě,Afganistánu,Iráku,navštívil Krétu a Tibet.V r.1912 se usadil v Moskvě,oženil se,začal přednášel a vytvářel skupinky žáků. V r.1916 se potkává s Petrem Uspenským,následovníkem a spisovatelem.Od r.1917 pořádá studijní pobyty a založil vlastní školu.V roce 1920 odjíždí do Francie a v roce 1922 zakládá ve Fontainibleau Institut harmonického rozvoje člověka.Zde do r.1933 vyučuje studenty a píše eseje.Jeho žáci,kteří prošli všemi nástrahami jeho kurzů a vytrvali do konce se změnili,získali sebedůvěru,úspěchu a stali se těmi,kterýmu chtěli být.V r.1927 zpracovává Hovory a v r.1933-1949,kdy žuje ve Francii,odjíždí do amerických měst vyučovat studenty.Zemřel v r1949 v Neully.

Dokonalá bytost

G.Gurdžijev pokládal za nejdůležitější navrátit člověka k dokonalé bytosti,do stavu dokonalé existence určované podstatou.Člověk se může změnit pokud začne pracovat sám se sebou.Na to,aby se mohl změnit je nutné skoncovat se starým a vypěstovat si nové zvyky,osvobodit se od všeho co nás poutá a na čem jsme závislí.Odstranit různé strachy,lži a pak teprve žít tak,jak si přejeme.

Překonání překážek

Abychom mohli různé strachy odstranit musíme je nejdřív uvidět,pozorovat, co je v nás špatné,nepotřebné,vidět se zvnějšku jinýma očima,jako pozorovatel.Připomínat si sebe sama,být si vědomí všeho, co děláme.„Jen tehdy,když člověk překonává různé překážky,rozvíjí v sobě potřebné kvality“.

Bez učitele člověk roste pomalu

Práce se sebou samým přináší hodně útrap a obětí. Musíme přidat něco navíc, protože jen mimořádné úsilí nám přinese mimořádné výsledky. Člověk na to, aby pracoval samostatně je příliš líný a nedokáže se přinutit něco dělat. Tady je důležitá osoba učitele, který žáka přinutí a dohlíží, aby u práce zůstal. Musí přijít osoba zvenčí, kdo mu připomene jeho duchovní povinnosti. Skutečných výsledků v práci se sebou samým dosáhne jen málo lidí. Masová evoluce není v zájmu přírody, probíhá totiž i proces opačný involuce - jako všudypřítomná jednota a souboj dvou protikladů. Katastrofy, hurikány, zemětřesení představují obranný mechanismus přírody před evolucí způsobenou člověkem. Historie dokazuje jaký vliv měli na společnost jednotlivci, kteří něco dokázali.Vždy to bylo usilovnou prací.

Harmonie inteligence

Gurdžijev nebyl příznivcem velkých řečí a zaměřoval se na praktická cvičení. Nezabýval se jen rozvojem ducha, ale i rozvojem tělesných sil. Chceme-li bojovat za vlastní svobodu, máme bojovat především se svým tělem. Komplex cvičení se zaměřuje na uvolňování svalového napětí,šetření energií,uvědomování si pocitů uvnitř těla.Uvádění do jednoty tří druhů inteligence-myšlení, emocí a instinktů. Všechny tři inteligence mají spolupracovat a navenek máme vystupovat vyrovnaně.

Pohledy z reálného světa

Praxe

Sebepozorování. Objektivně se nemůžeme pozorovat ani jednu minutu. Přijměte fakt,že pozorovat sebe sama nelze. Cvičení sebepozorování nám vystačí na několik let. Buď dokážete zaměřit svou vlastní pozornost na tělo nebo jen na city.

Pozornost

Je možné se jí naučit? Naším cílem je naučit se pozornosti,protože lidé ji nemají.Začněte s maličkostmi. První,co je zbavte se neklidných pohybů. Vemte si třeba nějakou maličkost a povyšte ji na svůj cíl. Zbavte se touhy na velké činy a zbavte se malého zlozvyku. Svůj cíl si neustále připomínejte.

Cvičení

Aspoň hodinu se posaďte na osamocené místo,uvolněte své svalstvo a nechte představy volně plynout,ale nepoddávejte se jim.Pozorujte je jako by patřily někomu jinému Po uplynutí hodiny vezměte papír a napište na něj svůj cíl a dejte do kapsy.Vyndávejte ho pak každou chvíli z kapsy a pročítejte.Praktikujte to každý den. Cvičení na získání energie:uvolněte svaly přibližně na jednu hodinu a pak učiňte rozhodnutí týkající se Vašeho cíle.


Nortia - Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality