Svoboda vůle a hermetické osvícení

Svobodná vůle.
 234
Hmotná podstata, kterou přenášejí rodiče na své potomstvo, je obdobná přirozeností i tvarem; konfigurace orgánů stává se dědičnou, stejně jako vlastnosti duševní, mravní sklony, tahy těla a choroby...
Zobrazen: 2723x   13. 8. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008


„Tvar ústroji hmotných, jenž určuje sklony, záliby a instinkty živoucích vždy může býti zraněn, neboť na zemi každá bytost tvůrčí a svobodná je podstatně změnitelná. "
(THOT)


Svoboda člověka spočívá v tom, že člověk chce, co může.


Jistý autor praví:
„Vůle je svobodnému rozhodnutí to, co závaží váze" (Baron Massias.)

Osvícení okultismu

Člověk nemůže dokonale souditi o své svobodné vůli, není-li osvícen světly okultismu; aby se mohl napraviti, potřebuje se znáti; obyčejný člověk však zná sám sebe jen velmi nedokonale. Člověk, jenž chce dojíti dokonalosti, musí přemáhati své vášně, podříditi svou vůli a nově se vyvíjeti v morálce. Nutno splniti co velí nápis na Saiském chrámu: „Poznej sebe sama" nebo indická poučka: „Poznej sebe sama a Bytí" (duši světa); avšak nikde nepodávají se prostředky k dosaženi tohoto vznešeného cíle.

Studium nauky hermetické

Musíme tedy studovati nauky, které popisujeme. Některé jsou ovšem dosud nedokonalé, avšak přece jen umožňují poznati lidské vášně, sklony inteligence, náchylnosti srdce tak, aby je bylo možno potlačovati, jsou-li neblahé, a objeviti a říditi, jsou-li dobré. Dovedeme-li zdokonaliti své mravy a inteligenci, zdokonalujeme zároveň celou svou bytost. Tahy obličeje, závitky mozku, tvar ruky, chůze, pohyby se tomu přizpůsobí, takže dosáhneme-li mravního cíle, který jsme si určili, uskutečníme také zdokonalení svého těla. Lidstvo, majíc takovýto systém, nemůže degenerovati. Hmotná podstata, kterou přenášejí rodiče na své potomstvo, je obdobná přirozeností i tvarem; konfigurace orgánů stává se dědičnou, stejně jako vlastnosti duševní, mravní sklony, tahy těla a choroby.

Staří mágové a Egypťané

učili této nauce, aby uschopnili podstatné části lidského organismu k dokonalosti fysické i duševní; cestu k první zvali výchovou, ke druhé vzděláním. U dospělého člověka běží o nové vzdělání, které by usměrnilo přijatou výchovu: „Co zmůžeš na oceánu života, je-li rozum kormidlem, avšak vášeň lodivodem?" Epikuros řekl a Lucretius opakuje: „Filosofie jediná osvobozuje od planého strachu každého, kdo sejí věnuje; jí sloužiti znamená zasvětiti se svobodě. Neboť filosofie léčí všechna zla duše a těla, poskytuje jistotu vůči světu a mravní sílu osobnosti."

Čerpáno z knihy J. G. RAGON SMYSL ANTICKÝCH MYSTÉRIÍ

Telestézická společnost PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality