Borovice, smrk, bříza - léčitelství

Smrk.
Borovice, smrk, bříza jsou zdánlivě obyčejné stromy, ale… Napadlo Vás, že mají své využití i v léčitelství? Článek pojednává o tom, kdy nám mohou pomoci, jaké mají účinky, jak je používat a o dalších zajímavostech.
Zobrazen: 4227x   26. 5. 2020

 

Borovice - lék na řadu neduhů

Borovice a jedle symbolizovaly Keltům zimní slunovrat. Stromy byly zdobeny a oslavovány, protože představovaly nastávající světlo. Z těchto Keltských oslav se tak trochu inspirovalo i křesťanství a borovice se stala symbolem vánoc. Dříve se borovice využívala nejen pro dřevo, ale i pro smůlu. Borovicová smůla byla součástí loučí, protože výrazně hořela. Používala se však také jako lepidlo nebo těsnící hmota na domy, lodě apod. Smůla, spolu s jinými částmi borovice, má ale i léčivé účinky.

Borovice léčí

V minulosti se borovice považovala za lék na rýmu a kašel. Připravoval se čaj, a to z pupenů, výhonků nebo šišek. Čaj se následně doporučuje osladit medem. Borovice obsahuje látky, které rozpouští hleny v dutině nosní, průduškách a plicích. Působí i dezinfekčně, hubí tedy škodlivé mikroorganismy v případě onemocnění dýchacího systému, při zánětu ledvin nebo močových cest. Čaj mimo to také povzbuzuje a dodává tělu silice, vitaminy a minerální látky. Pozor na skutečnost, že silná dávka by mohla podráždit sliznici v trávicím ústrojí. A jak si tedy čaj správně připravit? Lžičku usušených pupenů nebo výhonků borovice zalijeme 3 dcl vařící vody, přikryjeme, luhujeme čtvrt hodiny a nakonec scedíme. Při nemoci by se měl čaj užívat dvakrát za den.

Borovice jako součást aromaterapie

Na všechny výše uvedené zdravotní problémy se borovice snaží působit i prostřednictvím aromaterapie. Zkuste třeba pouze inhalovat olej z aromalampy. Mělo by se docílit prokrvení sliznice, dezinfekce dýchacího ústrojí, rozpuštění hlenu a zničení mikroorganismů. Pomáhá také zlepšit dýchání u lidí trpících astmatem, ale pouze za předpokladu, že se dodrží doporučená doba působení 15 minut. Esenciální oleje na borovice působí proti stresu, depresi, pomáhají při problémech se spaním, povzbuzují náladu, přispívají k vnitřnímu klidu aj. Olej, přidaný do koupele, na nás účinkuje jak při samotném vdechování, tak při kontaktu s kůží (prokrvení, dezinfekce).

Koupele, odvary, oleje, krémy z borovice

Odvar z jehličí pomůže při bolesti svalů a kloubů, celkové únavě po tělesné námaze, dně a revma. Borovice dokáže prokrvit a uvolnit tkáň a zajistit dodání potřebných látek. Všech těchto účinků dosáhneme nejen při koupeli s přídavkem odvaru z jehličí, ale i za použití nejrůznějších přípravků s obsahem borovicových silic. Jedná se například o masážní oleje, krémy na bolestivé svaly, pěny do koupele apod. Chystáte se na vánoce pořídit si právě borovici? Zastavte se na chvíli a přivoňte k jehličí. Povznesete svou náladu a mysl.

Smrk - dobrý na klouby a nemoci dýchacích cest

Jeho celé jméno zní smrk ztepilý. V minulosti představoval ochranu před temnými silami, duchy, čarodějnicemi apod. Pryskyřicí ze smrku se léčily různé neduhy a užívala se jak vnitřně, tak zevně.

Síla smrkové pryskyřice

Ve smrkové pryskyřici najdeme účinné terpentýnové silice. Z pryskyřice se vyráběly různé masti a přísady do koupele s cílem dosáhnout lepšího prokrvení, zmírnit revma, bolest kloubů a zad. I v současnosti se na trhu můžeme setkat s podobnými mastmi na klouby. Pryskyřice, stejně jako výhonky, šišky nebo jehličí byly známým lékem na nachlazení, kašel a rýmu. Čaj, připravený z jehličí nebo výhonků napomáhá odkašlávání a rozpouští hlen v dýchacích cestách. Existuje i smrkový med- vzniká z mladých výhonků borovice sbíraných na jaře. Med se přitom konzumuje úplně stejně jako jiné druhy medu (do čaje, samotný apod.). Smrkový med posiluje obranyschopnost a je vhodný při rekonvalescenci.

Smrk a aromaterapie

Existují esenciální oleje s výtažky ze smrku, které můžeme inhalovat prostřednictvím aromalampy. Při koupi esenciálního oleje je nutné dbát na jeho kvalitu. Samotná aplikace by měla probíhat dle doporučení uvedeném na obale, protože předávkováním bychom si mohli spíš ublížit než pomoci. V minulosti, když ještě neexistovaly aromalampy, se části smrku jednoduše inhalovaly jako horká vodní pára.

Smrková tinktura

Pokud smrkové výhonky vyluhujeme v alkoholu, vznikne smrková tinktura. V lidovém léčitelství se smrkové výhonky nakládaly do slivovice a směsí se pak ošetřovaly klouby. Cíle bylo zmírnění bolesti, prokrvení a prohřátí.

Bříza bělokorá - působí blahodárně na klouby a pokožku

Bříza je známá svými léčivými účinky už od pradávna. Je dobrá na klouby, kožní problémy, má příznivý vliv na ledviny a jiné. Břízu si jen těžko spleteme s jiným stromem. Je prostě jedinečná. Bříza byla v minulosti uctívaná, symbolizovala ochranu, životní energii, štěstí, lásku a plodnost. Šamani mluví o bříze jako o stromu života a údajně značí propojenost našeho světa a podsvětí. V dávných dobách, kdy ještě neexistoval papír, jej nahrazovala právě březová kůra. Z kůry se však vyrábělo i oblečení a obuv. Březové dřevo sloužilo zase ke zhotovení indiánských kánoí a střech. Bříza má schopnost vysušit vlhká místa, takže je dobré ji vysadit u domů, kde se vyskytuje nadměrná vlhkost.

Bříza v léčitelství

V minulosti lidé sbírali březovou vodu- mízu stromu. Princip spočíval v naříznutí kmene stromu a v hromadění tekutiny do přichystané nádoby. Tekutina pak léčila řadu potíží. V současnosti se sbírají zejména listy a pupeny, z nichž vyrábíme čaj a odvar. Odvar a čaj působí močopudně, jsou očistou těla a odvodňují, odstraňují z těla škodliviny, detoxikují organismus. Je tedy vhodné je užívat při ledvinné nedostatečnosti, u zánětů močového měchýře, u lidí trpících kloubními problémy (revma, artróza).

Bříza má příznivý vliv na kůži

Bříza je lékem na řadu kožních problémů. Bojuje s vyrážkou, akné, ekzémy, plísněmi a drobnými ranami na pokožce. Ocení ji lidé, které trápí lupy, mastné vlasy, nebo vypadávání vlasů. Při těchto obtížích se doporučuje odvar z březových listů a pupenů. Březové produkty jsou běžně k dispozici v lékárnách, léčivech nebo v drogerii. Vybírejme však pouze nejkvalitnější výrobky, které jsou co nejčistší a nemají spoustu jiných chemických přísad. Dříve se připravoval i odvar z březové kůry a taktéž měl pozitivní vliv na klouby a pokožku. Kůra břízy se může i naložit do olivového oleje a do vyluhované tekutiny se pak namáčí obklady.

Borovice, smrk i bříza jsou pěkné, užitečné a ještě k tomu léčivé stromy

Pokud víme o jejich cenných schopnostech a způsobu, jakými jich lze využít, jistě nám rádi poslouží. Zkusme důvěřovat přírodě a vyzkoušejme jejich síly. Možná budeme mile překvapeni…

 

© PannaCz.com – Veronia - Noetika


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality