Estragon, Eukalyptus, Fenykl, Fazole, Ginko, Guarana

Estragon.
Tento díl seriálu o léčivých bylinách a rostlinách popisuje Estragon, Eukalyptus, Fenykl, Fazole, Ginko Bilobu a Guaranu. Jestli se chcete dozvědět, v čem Vám mohou být tyto byliny nápomocny, čtěte následující článek.
Zobrazen: 9181x   30. 10. 2009

Estragon

Estragon můžeme znát také pod názvy pelyněk či kozalec. Ve francouzské kuchyni je tato bylina doslova základem. Je nepostradatelná pro přípravu kuřete na estragonu nebo estragonového octu, používá se do omelet, salátů a zálivek. Listy mohou být jak čerstvé, tak sušené. Když chceme do jídel přidat čerstvé lístky, máme tak učinit těsně před dovařením, látky se totiž uvolní během několik málo minut.

A jaké má estragon účinky?

Především povzbuzuje chuť k jídlu, působí močopudně, ovlivňuje sekreci žluče a vylučování trávících šťáv, napomáhá trávení a údajně také pomáhá při poruchách cévního charakteru. Listy jsou bohaté na silici (výroba parfémů). Estragon je známý mimo jiné i pro výrobu hořčice a kořenících směsí.

Eukalyptus

Eukalyptus čili blahovičník má svůj původ v Tasmánii a v australských savanách. V Austrálii je tato rostlina hojně využívaná domorodci při léčbě horečky a infekce. Rostlina má v sobě vysoký obsah silice, známou jako eukalyptol nebo cineol. Využití eukalyptové silice: inhalace při astmatu, při zápalu horních cest dýchacích a bývá součástí léčivých směsí na revma.

Eukalyptus je rychle rostoucí rostlinou

sklizeň proto může probíhat dost často. Eukalyptus lze pěstovat i v obývacích místnostech v květináčích. Co se týká škůdců, těmi je eukalyptus napadán jen zřídka. V létě je nutné rostlinu pravidelně zalévat, v zimě se zalévá méně. Eukalyptus si vyžaduje každoroční přesazování do většího květináče, avšak při přesazování je nutné dbát na to, aby se neporušily kořeny. Kdo si chce rostlinu rozmnožit, musí vysázet semena, a to v únoru nebo březnu. Vyklíčená semena jsou viditelná už do jednoho týdne. Eukalyptus má rád světlo, pokud ho bude mít nedostatek, tak rostlina nebude tak silná a hustá. Eukalyptus je hezkou dekorací, „osvěžovačem a čističem“ vzduchu.

Fenykl

Když se řekne fenykl, většina lidí si vybaví koření, nicméně fenykl je i zelenina a léčivá bylina. Není totiž fenykl jako fenykl. Semena fenyklu, která zpracováváme v kuchyni, to je fenykl zahradní, ovšem fenykl florentinský, ten se konzumuje celý. Jeho rodnou zemí je Itálie, ale pěstuje se i v Česku. Fenykl florentinský si řada lidí plete s celerem řapíkatým, protože se nápadně podobají. Rozdíl je v tom, že fenykl je sladší a má silnější aroma. Fenykl by měl být k dostání běžně v obchodech.

Fenykl - kuchyně i léčitelství

Listy fenyklu se zpracovávají do zeleninových jídel, salátů, sladších polévek, omáček (v Itálii zejména do rybích) apod. Fenyklová šťáva je nejen chutná, ale i zdravá. Fenykl florentinský pomáhá při menstruačních potížích. Semena i listy fenyklu jsou známé svými léčivými účinky. Usnadňují rozpouštění hlenu, mají povzbudivé účinky na zažívací ústrojí, brání zápachu z dutiny ústní a mají močopudné účinky.

Fenykl je bohatý na vitamin C, aminokyseliny, stopové prvky, železo a draslík

Posiluje obranyschopnost organismu a detoxikuje (váže na sebe jedovaté látky). Je také doplňujícím prostředkem při dietě (váže tuky). Tyto detoxikační a dietní účinky fenyklu byly známé již v dobách středověku, lidé proto někdy konzumovaly fenyklový salát nebo přežvýkávali fenyklové listy.

Fazole

Fazole, stejně jako ostatní luštěniny, prospívají našemu zdraví. Fazolí máme více druhů, nejen červené a bílé, čili tzv. máslové, nebo ledvinové, které jsou u nás nejrozšířenější. Ledvinové fazole se tak jmenují proto, že se podobají ledvinám. Obsahují hodně bílkovin, vitaminu C a vápníku, napomáhají krvetvorbě. Velké bílé fazole se přidávají se do salátů, červené se hodí zase ke kuřecímu masu.

Černé a hnědé fazole

jsou nedílnou součástí mexické kuchyně, hodí se do všech druhů mexických pokrmů. Obsahují hodně bílkovin, vlákninu, napomáhají trávení, avšak obsahují i dost kalorií. Fazole mungo jsou drobné fazole olivové barvy. Taktéž regulují trávení a jsou také bohaté na vitaminy a proteiny. Naklíčení fazole se přidávají do salátů. Fazole adzuki chutnají jakoby po oříškách a jsou lehce stravitelné. Mají významné čistící účinky - mají pozitivní vliv na ledviny. Nezapomeňme však také na fazolové lusky. Najdeme je v čerstvé, mražené, nebo sterilované formě. Jsou zdrojem provitaminu A, vitaminů B, obsahují vápník a hořčík.

Ginkgo

Biloba Strom Ginkgo je znám pod názvem Jinan dvoulaločný. Je pravdou, že u nás se zase tak moc často nevyskytuje, takže když na něj narazíme, zajisté ho poznáme. Oproti jiným stromům má výrazně odlišné listy. Ginkgo je unikátem mezi stromy, údajně roste už více než milion let, z čehož můžeme usoudit, že je dost odolný. Ginkgo má nejvíce léčivých účinků ukrytých právě v listech.

Jak Gingko (Ginko) Biloba léčí

Ginko je známé zejména tím, že:

  • rozšiřuje cévy,
  • napomáhá prokrvení organismu,
  • posiluje paměť a mozek,
  • zlepšuje soustředění,
  • doporučuje se při nedoslýchavosti,
  • hučení nebo šelesti v uších.

Ginko rovněž účinkuje proti únavě

příznivě ovlivňuje metabolismus a posiluje imunitu. Může být údajně i antidepresivem. Produkty z Ginka nalezneme především v lékárnách či léčivách. Produkty z Ginka se mohou bez problémů užívat dlouhodobě nebo trvale, nesmí však obsahovat určité jiné látky, které nejsou na přírodní bázi. Zevní použití listů jinanu je na křečové žíly, hemoroidy a bércové vředy.

Guarana

Guaraně se česky říká paulinie nápojná. Nazývá se někdy elixír života nebo životabudič.

Brazilské kmeny věří v magičnost této rostliny

pomáhá údajně při střevních problémech a dodává sílu. Jsou také proslulí tím, že už po dlouhá staletí připravují z guarany nápoj podobný kávě (prášek z guarany spaří horkou vodou nebo mlékem). Guaraně někdo říká „druhý kokain“. Obsahuje guaranin, kofein, theofylin, theobromin, vitaminy C a B. Je oblíbená zejména díky schopnosti nabudit člověka, je zdojem energie, povznese náladu, usnadňuje hubnutí- spaluje tuky, odbourává stres, detoxikuje, pročišťuje tělo, pomáhá při zácpě, blahodárně ovlivňuje centrální nervový a svalový systém, je vhodná při rekonvalescenci, podporuje činnost srdce, má pozitivní vliv na potenci aj. U guarany bychom si však měli dát pozor na možnost předávkování, což se projevuje podrážděností, nevolností, bolestmi hlavy, nutkáním na močení, křečemi, poruchami vidění nebo hučením v uších. Guaranu najdeme jako přídavek energetických stimulantů, můžeme ji zakoupit i v tabletách, je obsažena v některých žvýkačkách apod.

Guarana nebo káva?

Guarana je zdravější než káva, navíc nedráždí a nepřekyseluje žaludek a díky postupném uvolňování kofeinu působí déle než káva.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality