Kontryhel, Kopřiva, Kozlík, Křen, Kustovnice

Bylinky.
Chcete se něco dozvědět o těchto bylinách? Kontryhel obecný, Kopřiva dvoudomá, Kozlík lékařský, Křen selský, Kustovnice čínská? Pak čtěte tento článek, který Vám poradí, jak léčit různé zdravotní obtíže přírodní cestou.
Zobrazen: 6205x   30. 10. 2009

Kontryhel obecný

Kontryhel obecný souhrnně označuje více druhů (mezi známý druh patří Kontryhel žlutozelený). Říká se mu také husí nožka, rosička nebo alchemilka. V Česku najdeme kontryhel ve vlhkých oblastech (u potoků, řek, a vůbec všude na vlhkých místech). Pro léčitelství je významná nať a kořen kontryhele. Sběr probíhá v květnu až září. Usušená rostlina je bez vůně a její chuť je hořká a štiplavá. Stonek má zelenou barvu a kořen tmavě hnědou.

Léčivé účinky kontryhelu

V bylině najdeme vitamin C, škrob, flavonoidy, hořčiny, sliz, třísloviny a jiné látky. Rostlina má svíravé účinky, což se využívá při zastavení krvácení. Hojně se využívá v gynekologii. Pomáhá při nemocech ženských pohlavních orgánů, při potížích spojených s klimakteriem, při silné menstruaci, zánětech a výtocích pochvy a hemeroidech. Působí močopudně a mírně spasmolyticky, pomáhá při nemocech trávících orgánů, při ledvinném a žlučníkovém písku. Zevní použití byliny je jako obklad na vředy, nehojící se rány a revma. Odvar z rostliny je znám při rýmě a krvácení z nosu.

Kopřiva dvoudomá

Kopřiva je sice považována spíše za plevel, nicméně máme co dočinění s léčivou bylinou. Kopřivu najdeme na celém světě. Říká se jí také žahavka, žíhavka, žihlava a prhlinka. Kopřiva spolehlivě indikuje vyšší obsah dusíku v půdě. Narazíme na ni na louce, pastvině, u potoků, v příkopech, v lesích apod. Léčivý je jak list, tak kořen kopřivy. Sběr listů probíhá od června do září. A jak je nejvhodnější je sbírat? Nejprve zkosit a poté v rukavicích listy otrhat. Kořeny se sbírají brzy zjara nebo naopak až na podzim. Kořeny vykopejte, očistěte a usušte. Usušené listy, stejně jako kořeny, nemají žádnou chuť ani vůni.

Kopřiva léčí

V listech kopřiv najdeme vitaminy B a K, dále třísloviny, bílkoviny, kyseliny- mravenčí, akorbovou a pantotenovou a další látky. Kopřiva umí zastavit krvácení, a to například krvácení z nosu, z dělohy, při hemeroidech, vředech, menstruaci apod. Pomáhá při zácpě, arterioskleróze, bolestech žaludku, obtížném trávení. Usnadňuje látkovou výměnu (častý prostředek pro očistné kúry), má dobrý vliv při cukrovce, žloutence, nemocích jater a žlučníku. Dále pozitivně působí na ženy v klimakteriu, účinkuje na akné, reguluje menstruační cyklus, pomáhá při bolestech kloubů, zlepšuje dýchání při astmatu, ovlivňuje činnost srdečního svalu, podporuje srážení krve a celkově posiluje organismus. Zevní použití je známé jako odvar na vlasy, listy se přikládají na ekzémy a špatně se hojící rány či popáleniny.

Kozlík lékařský

Tuto vytrvalou bylinu někdy označujeme názvy baldrián, odolen, kočičí kořen nebo čertikus. Kozlík kvete v průběhu června až srpna. Rostlina se vyskytuje kolem vod, ve vlhkých oblastech, v příkopech, na podmáčeným loukách apod. Léčivými částmi je kořen a oddenek byliny. Sběr je v srpnu až září. Bylina obsahuje zejména silici, která je příčinou specifičnosti vůně. V kořenu pak najdeme enzymy, sacharidy, škrob, flavonoidy a další látky.

Jak kozlík působí

Bylina účinkuje sedativně při nespavosti, nervovém vypětí, únavě psychického charakteru. Kozlík dále snižuje vysoký krevní tlak, má schopnost rozšířit koronární cévy, tlumí křeče hladkého svalstva, pomáhá při žaludečních a střevních potížích v souvislosti s nervovým podrážděním. Účinkuje také proti hlístům.

Křen selský

Křen selský neboli „chřen“, jak se mu lidově říká, je vytrvalá rostlina, která se pěstuje už od pradávna. Běžně ji najdeme na zahrádkách, nebo také v okolí břehů vod, v křovinách apod. Významnou částí křenu je jeho kořen. Nejlépe je, když má kořen přibližně dva roky. Sběr kořene je buď na podzim nebo na jaře. Kořeny se zpravidla vyrývají rýčem, musí se opatrně očistit a lidé je většinou umísťují do sklepa do písku.

Křen selský a medicína

Obsah vitaminu C v křenu lze přirovnat k pomerančům, křen má mino jiné dvakrát více vitaminů než citron. Účinnou látkou jsou také isothiokyanáty, které působí fytoncidně (fytoncidy jsou látky v některých rostlinách, které jsou toxické pro bakterie a houby). Dříve bylo známo zejména zevní použití křenu, a to jako obklad při omrzlinách a revma. Křen podporuje chuť k jídlu a povzbuzuje trávení, působí mírně močopudně, pomáhá s odkašláváním. Křen má preventivní protibakteriální účinky, bojuje proti onemocnění zapříčiněným viry, prvoky a houbami. Pozor- pokud to s křenem přeženete, může nastat podráždění žaludku.

Kustovnice čínská

Kustovnice je vytrvalý keř, který vyroste až do 3 metrů. Tato rostlina se podobá Kustovnici cizí- tu najdeme v živých plotech a jako plevel v přírodě. Lidově je známá jako bobule goji, wolfberry nebo západní pámelník. Květy jsou nafialovělé a plod je červená bobule. U kustovnice se využívají plody, olej ze semen, sušené listy, ale i kůra z kořenů. Sklizeň plodů by měla probíhat tehdy, když je ovoce odhadem z 80-90 % zralé. Sběr po dešti není vhodný. S bobulemi se musí zacházet opatrně, aby se neponičily a neotlačily. Následně se suší.

Lék jménem kustovnice

Říká se, že kustovnice je nejcennější ovoce na Zemi. Pyšní se 18 druhy aminokyselin, 11 minerály a dokonce 22 stopovými prvky (například železo, vápník, fosfor aj.). Obsahuje takové látky, které působí proti rakovině, jenomže běžně je v potravinách nenajdeme. Kustovnice je nejvýznamnější zdroj karotenoidů (karotenoid vychytává volné radikály, jedná se například o beta karoten, lutein aj.). V kustovnici najdeme o hodně víc beta karotenu než v samotné mrkvi. Dále obsahuje vitaminy C, B, E, beta sisterol (protizánětlivý účinek). Podle Číňanů je kustovnice účinné afrodiziakum, u mužů dokáže zvýšit hladinu hormonů v krvi.

Plody působí pozitivně na ledviny, játra

snižují jak krevní tlak, tak i hladinu tuku a cukru v krvi, ovlivňují krvetvorbu, doporučují se při tuberkulóze, pomáhají při neplodnosti mužů i žen, tlumí a předchází bolesti v kříži a kolenou, bolesti hlavy, hučením v uších a závratím. Jsou významným antioxidantem. Ochraňují buňky před volnými radikály a sluncem, předchází stárnutí kůže a organismu. Dále významně ovlivňují trávení, menstruační cyklus a činnost střev. Dodávají šlachám a nehtům pevnost.

Kůra z kořenů kustovnice

účinkuje při nachlazení, bolesti v krku, kašli, vysoké hladině cholesterolu, revmatu, impotenci, cukrovce, bolesti zad a přispívá k zastavení krvácení z nosu.

Čaj, který si připravíme z usušených plodů

sníží krevní tlak i cholesterol. Pravidelné pití čaje přispívá k lepší funkci ledvin a jater. Olej ze semen je přímo jako stvořen na suchou pokožku, zabraňuje svědění a působí jako antibiotikum.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality