Len, Lékořice, Levandule, Lípa, Lopuch, Mateřídouška, Máta, Meduňka

Levandule.
Příroda je plná léčivých bylin, které mnohdy považujeme pouze za plevel. Poznejte léčivé síly těchto rostlin: Len setý, Lékořice lysá, Levandule lékařská, Lípa, Lopuch, Mateřídouška obecná, Máta peprná, Meduňka lékařská.
Zobrazen: 7580x   30. 10. 2009

Len setý

Tato rostlina se pěstuje téměř na celém světě, protože se jedná o významnou přadnou a olejnou rostlinu. U nás ji hojně najdeme zejména na Českomoravské vysočině. Někdo ji přezdívá také „trhovníček“. Len je jednoletá rostlina, která dosahuje výšky asi 1,5 m. Ze lnu jsou významná semena- ty se sbírají, až plně dozrají, což poznáme tak, že chrastí. Následně je sušíme.

Účinky lnu

Ve lnu najdeme slizovité látky, bílkoviny, škrob, sacharidy, pektin, olej, nenasycené kyseliny, vlákninu aj. Semena působí laxativně (projímavě), doporučují se při zácpě, suchém kašli, nemocech dýchacích cest, zánětech trávícího systému (žaludku, střev), při onemocnění močových cest. Zevně pomáhá jako obklad na popáleniny, záněty kůže, otoky, vředy apod. Podle lidového léčitelství toto semínko také podporuje tvorbu mateřského mléka, pomáhá při problémech s prostatou, chrapotem nebo při diabetu.

Lékořice lysá

Lékořice je jedním z nestarších medicín. Její léčivé síly byly známé už před 4000 lety. Říká se jí také sladké dřevo. Pro lékařské účely je důležitý kořen. Kořen získáváme z minimálně tříletých rostlin, a to v době září až října. Kořeny vykopeme, oloupeme od kůry a vysušíme. Následně se kořeny nakrájí na kousky nebo rozemelou na prach. Lékořice se vyznačuje svým typickým zápachem a sladkou chutí- za ni může saponin glycirhizin, který je mnohem sladší než cukr.

Lékořice, dávný lék

Svou hodnotu má lékořice zejména v tradiční čínské medicíně. Už od dávných dob je známé, že lékořice pomáhá při astmatu, kašli, bronchitidě, usnadňuje odkašlávání, je prospěšná všem orgánům. Kromě toho působí pozitivně při zánětech zažívacího ústrojí a žlučníku, při žaludečních vředech, tlumí bolest, účinkuje na afty, otravu (drogami, alkoholem, houbami, potravinami aj.), dokáže snížit hladinu cukru a cholesterolu v krvi (dobré při cukrovce), dále má příznivý vliv na funkci nadledvinek. Odvar, připravený z lékořice, má mírně laxativní účinky, koupel v odvaru je zase dobrá při kožních vyrážkách, ekzémech, působí protizánětlivě.

Levandule lékařská

Levandule lékařská, neboli špikrnát, špikanard, devandule nebo dulenka, je polokeř, který kvete v červenci a srpnu. V některých zemích je pěstování levandule opravdu rozšířené, nicméně u nás je známá především jako květina do zahrádky a skalky.

Levandule v léčitelství

Léčivé účinky ukrývá květ levandule, který se sbírá v období července až srpna. Jak čerstvé, tak usušené květy jsou bohaté na silici, éterický olej, třísloviny, a další látky. Levandule je uklidňujícím prostředkem a sedativem při problémech se spaním, nervovém vyčerpání, hysterii, migréně a závratích. Působí spasmolyticky na žaludeční, střevní a ledvinnou koliku. Má žlučopudné a diuretické účinky, odstraňuje nadýmání. Jako koupel se používá k léčbě nehojících se ran, běžně je přísadou do nejrůznějších kosmetických prostředků a koupelí.

Lípa

Lípa je strom, který měří až 30 metrů a roste v lesích a v přírodě. Rozlišujeme Lípu malolistou a velkolistou, nicméně určení druhu je obtížné, protože dochází ke křížení. Pro léčitelství je významný lipový květ. Sběr lipového květu probíhá v červnu a červenci. Usušené květy krásně voní.

Jak lípa účinkuje

Je zejména potopudným prostředkem u jedinců, kteří trpí horečkou (snižuje teplotu), zápalem cest dýchacích a nachlazením. Působí protizánětlivě při nemocích žaludku a střev. Podporuje vylučování moči, žaludečních šťáv, harmonizuje trávení. Zevní užití je ve formě kloktadla a ústní vody, nebo jako koupel.

Lopuch větší

Kromě Lopuchu většího známe ještě Lopuch menší a Lopuch pavučinatý. Lopuch je považován za plevel, a není divu, vždyť roste třeba na smetištích, podél cest, na polích apod. Lidově se někdy označuje jako hořký lupen, knoflíky, babí kořen, lapáčky. Ve farmacii se využívá kořen lopuchu. Ačkoliv je lopuch dvouletka, kořeny získáváme z rostliny jednoleté (dvouleté rostliny mají už kořeny totiž dřevnaté a duté). A jak tedy poznáme, jestli je rostlina jednoletá nebo dvouletá? Jednoleté nebudou mít lodyhu, jen listy. Kořeny vykopeme buď na podzim, nebo brzy zjara. Následně je očistíme a nařezané usušíme. V kořenu lopuchu najdeme mimo jiné například bílkoviny, tuky, vápník, hořčík, draslík, silici, proteiny, polysacharidy aj.

Lopuch a lékařství

Rostlina má močopudné, potopudné, antibakteriální účinky, pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, pomáhá lidem, kteří trpí cukrovkou, ledvinnými a močovými kameny, gastritidou, žaludečními vředy, chorobami kloubů, artrózami, kožními nemocemi, ekzémy, vyrážkami, nehojícími se ranami, také podporuje růst vlasů a pomáhá při revma nebo hemeroidech.

Mateřídouška obecná

Její lidové názvy zní douška mateří, mateřinka, chodec, vonný tým. Tato vytrvalá bylina kvete v období květen- září. Významné léčivé síly v sobě ukrývá nať mateřídoušky.

Zevní použití je při zánětech v dutině ústní

jako obklad nebo koupel u nehojících se ran. Vnitřní podání pomůže při plynatosti, kolice, zvýší vyloučení žaludečních šťáv. Působí sekretolicky na hlen v dýchacích cestách při bronchitidě, chřipce, astmatu či zápalu plic. Tiší suchý kašel, černý kašel, bronchitidu, žaludeční a střevní onemocnění.

Máta peprná

Mátě peprné se říká pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření nebo fefrminc. Má svou typickou jedinečnou vůni. Léčivá je nať máty. Z máty se mimo jiné vyrábí mátový olej.

Užití máty:

  • Při žaludečních problémech, nadýmání, průjmu.
  • Při nechutenství, zvracení, nevolnosti, křečích, žaludeční a střevní kolice, kolice žlučových cest.
  • Při léčbě nemocí žaludku, žlučových cest, žlučových kamenů.
  • U zánětů horních cest dýchacích, bronchitidy.
  • Má protizánětlivé, antiseptické a tišící účinky.
  • Při nervovém vyčerpání, závrati, nespavosti, epilepsii.
  • Při zánětu dásní, bolesti zubů a pro odstranění zápachu z úst.

Meduňka lékařská

Je léčivou a medonosnou rostlinou (obsahuje nektar). Jiné názvy:

  • melisa,
  • včelanka,
  • včelník,
  • matečník,
  • planá máta,
  • lemonika.

Jak meduňka pomáhá

Pozitivně působí na nervovou soustavu (dobrá při nervovém vyčerpání), má sedativní a spasmolytické účinky. Doporučuje se lidem se srdeční neurózou, dále při migréně a problémech se spaním. Pomáhá při srdečních nemocech- bojuje proti únavě a bolestem v oblasti srdce. Zpomaluje dýchání a má hypotenzní účinky (snižuje krevní tlak). Zlepšuje trávení a chuť k jídlu. Posiluje zrak, pomáhá při závratích, tlumí bolestivou menstruaci a klimakterické potíže, účinkuje při lehčí formě deprese. Jako obklad je dobrá při zhmožděninách, otocích, vředech. Lze použít i jako kloktadlo při zánětu dásní nebo mandlí.

Jiné významné byliny

Pokud bychom chtěli jmenovat další významné léčivé byliny od písmene M, nesmíme zapomenout na Medvědici lékařskou, Mochnu nátržník, Macešku, Majoránku, Medvědí česnek, Měsíček, Mrkev, Mučenku, Myrhu, Muškátový ořech, Muškátový květ a jiné.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality