Pampeliška a Jitrocel

Pampeliška a Slunce.
Při jakých problémech nám může pomoci pampeliška a jitrocel? Co cenného v sobě ukrývají tyto dvě „obyčejné“ byliny? Přečtěte si náš článek o sušení, skladování a pomoci, které v sobě skrývá jitrocel a pampeliška...
Zobrazen: 17314x   7. 11. 2009

Pampeliška neboli Smetánka lékařská

Že je pampeliška dobrá leda tak na uvití věnce? Chyba! Tahle bylinka, která nejen krásně vypadá, dokáže také významně pomoci našemu zdraví. Smetánka lékařská je jako léčivá bylina známá už od pradávna. Dají se využít všechny její části, to znamená list, květ a kořen. Květy se stávají častým cílem včel, které z nich sbírají nektar. Pak vzniká velmi oblíbený pampeliškový med. Kromě medu se vyrábí z pampelišek také sirup. Oba tyto produkty jsou pro lidský organismus zdravé. Oceníme je zejména při chřipce, angíně apod., pozitivně totiž působí na onemocnění dýchacího ústrojí a usnadňují odkašlávání. Jsou jak prevencí, tak lékem. Květy pampelišky se nám nabízejí relativně dlouho, rostlina kvete v období května až října, květy však nejsou určeny k sušení. Jak již bylo zmíněno, nejčastěji se pampelišky zpracovávají na med nebo sirup, které lze pak konzumovat na libovolný způsob.

Bohatství v listech pampelišky

Listy v sobě ukrývají hodně vitaminu A, B, C, D, dále betakaroten, křemík, draslík, vápník a železo. Mimochodem, železa zde najdeme dvakrát víc než v samotném špenátu. Čerstvé pampeliškové listy jsou výborné do salátů. Listy bychom mohli chutí přirovnat k čekance, jsou mírně hořké. Pokud chceme listy spotřebovat přímo, bez nejrůznějšího tepelného zpracování, pak je nejlépe si vybrat mladé listy, které neobsahují tolik bílého mléka. Listy pampelišky jsou jako stvořené pro detoxikační kúru. Recept je jednoduchý: po dobu 14 dnů jezte každý den pár čerstvých lístků pampelišky. Nejenže to představuje očistu pro naše tělo, ale zásobíme se i potřebnými vitaminy. Dosáhneme pročištění trávicího ústrojí, ledvin, jater, ale měl by se zlepšit i stav naší kůže a pleti. Pozor- těhotným ženám může konzumace pampelišky uškodit! Vyšší dávky pampelišky dokáží vyvolat menstruaci. Pampeliška (její list i kořen) bojuje proti kožním problémům, ekzémům, akné apod., přičemž se může aplikovat vnitřně i zevně jako tonikum na pokožku. Listy (čerstvé nebo sušené) lze přidat třeba do polévky.

Kořen pampelišky a jeho léčivé síly

Lze říci, že v kořeni najdeme ještě více látek, než v listu. Pampeliška je vhodná zejména pro osoby trpící žlučníkovými a trávicími obtížemi. Ovlivňuje produkci žluči a pozitivně působí na trávení. Dokáže léčit i zánětlivá onemocnění žaludku. Zbavuje tělo škodlivých látek, čemuž by měli věnovat pozornost především kuřáci a pijani. Má blahodárné účinky na játra, ledviny a slinivku břišní. Je vhodná pro lidi s diabetem, jelikož má schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Mimo to navíc snižuje cholesterol v krvi, krevní tlak, pampeliška posiluje klouby, chrupavku a tak pomáhá u kloubních nemocí, revma, dně apod.

Nepodceňujme správný sběr pampelišky

Květ i list byliny sbírejme vždy pouze v neznečištěném prostředí. Vyhněme se blízkosti silnic, parkům, kde se venčí psi apod. Následně bylinku sušíme a skladujeme uzavřenou v temné místnosti. Pokud se rozhodneme sbírat kořen, musíme se připravit na trochu složitější postup. Sběr kořene provádíme buď na jaro, nebo na podzim. Jakmile kořen dostaneme z půdy, opereme jej, očistíme, nařežeme na menší části a sušíme. Skladujeme taktéž v uzavřené nádobě a v suchu.

Nenápadná bylinka jménem Jitrocel

Ačkoliv je jitrocel přítomný na loukách, pasekách, u cest, někdy si ho člověk ani nevšimne. Může se sice jevit docela nenápadně, ale zato umí doslova zázraky! Jitrocelem se léčilo už v antice, takže nás provází už pěkně dlouho. Jitrocel je vděčná bylinka, snáší se velmi dobře, nevyvolává doprovodné reakce a nevadí mu žádné jiné léky. Je tedy vhodný i pro dlouhodobější pravidelné užívání. Údajně by si ale na jitrocel měly dát pozor ženy v době těhotenství- tehdy se nedoporučují vyšší dávky nebo delší užívání této byliny. Jitrocel se využívá i v kosmetice, a to nejčastěji jako přísada do pleťové vody.

Jitrocel kopinatý a Jitrocel větší

V našich podmínkách rozlišujeme dva typy jitrocele, a to Jitrocel kopinatý a Jitrocel větší. Jitrocel kopinatý má dlouhé tenké listy, zato Jitrocel větší se vyznačuje listy kulatějšími a kratšími. Oba druhy jsou léčivé, jen obsahují některých látek méně anebo více. Jitrocelu kopinatému se přezdívá ranocel, myší ouško, celník hojílek, volský jazyk, jazýček.

Jitrocel - jeho sběr a sušení

Doba sběru jitrocelových listů probíhá od května do srpna. Sběr je vhodné provádět ještě před samotným kvetením, jelikož v této době jsou léčivé látky nejsilnější. Sběr i sušení musí být precizní, protože jitrocel by mohl ztratit své cenné účinky. Zejména dbejme na to, aby nedošlo k zapaření listů, které by později zčernaly. Sušení jitrocele by mělo proběhnout co nejrychleji, tento způsob je specifická právě pro tuto bylinku. Při sušení s rostlinkou nijak nemanipulujeme, neprotřepáváme apod. usušenou bylinku volně naskládáme do nádoby, přičemž bylinka musí mít dostatek místa, takže ji tam netlačíme.

Jak pomáhají listy jitrocele

Čerstvé listy jsou známé svou schopností zastavit krvácení, mají dezinfekční a hojivé účinky, takže se přikládají na nejrůznější rány (odtud právě přezdívka ranocel). Tato výjimečná léčivá síla jitrocele se využívala především v minulosti ve válkách, bitvách a vůbec všude tam, kde bylo potřeba. Návod: čerstvé listy by se měly omýt, trochu rozdrtit a přiložit na ránu. Listy jitrocele jsou tedy něčím jako první pomocí, nicméně je vhodné je aplikovat průběžně i v době hojení. Čerstvé listy však pomáhají i lidem, kteří trpí ekzémem.

Jitrocelový čaj

Čaj, připravený z jitrocele, pomáhá při onemocnění dýchacích cest, kašli, nachlazení, chřipce, angíně, u astma. Jitrocel rozpouští hleny, ničí bakterie, pomáhá chránit sliznici a tlumí podráždění v důsledku kašle. Měli by jej pít i kuřáci, jelikož je očistou pro jejich plíce a průdušky. Účinkuje také při problémech s trávením, je vhodný na detoxikační kúry (pročišťuje vylučovací soustavu, orgány, odvádí z těla toxiny), užívá se u zánětů močového měchýře a ledvin.

Jitrocelový nálev

Používá se ve formě kloktadla, a to na záněty dutiny ústní, záněty dásní, bolest v krku, záněty mandlí apod. Nálev také pomáhá při kožních problémech a poranění, namočený obvaz se přikládá při popálení, pobodání hmyzem či poškrábání.

Závěrem

Pampeliška a Jitrocel. Dvě rostlinky, které mnoho z nás považuje pouze za plevel. Najdeme je téměř všude okolo nás, a přesto jejich léčivé síly takřka nevyužíváme. Možná bychom se v dnešní uspěchané době měli obrátit zpět k přírodě a vzít si alespoň kousek z toho, co nám nabízí.

 

Zdroj: ©PannaCz.com Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality