Rozmarýna lékařská – Rosmarinus officinalis

Rozmarýna lékařská – Rosmarinus officinalis
Rozmarýna lékařská – Rosmarinus officinalis. Druhů rozmarýn je mnoho, všechny jsou léčivé. Použití rozmarýny v léčitelství. Použití rozmarýny v magii. Rozmarýna – recepty. Rozmarýnový čaj. Kandované rozmarýnové květy rozmarýny.
Zobrazen: 5375x   příspěvků: 0   29. 11. 2017

Rozmarýna lékařská – Rosmarinus officinalis

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Její název vychází ze složeniny Ros – rosa a marinus – mořský nebo s menší pravděpodobností z řečtiny Rhops – keřík a myrinos – vonný.

Officinalis – lékařský, léčivý, uvedený v lékopisu. Rostlina, která byla povinně v lékárně.

Můžeme se setkat s následujícími lidovými názvy: merdov, posvátný keř, razmaziján, rozmarýn,

rozmarýna věnečná, rozmarýnek, rozmarýnka, Mariina růže, mořská řasa a mořská rosa.

Druhů rozmarýn je mnoho, všechny jsou léčivé

Najdeme zde typy od 50cm do 2m keřů, jak přímo stojících tak poléhavých, převážně modro kvetoucích. Setkat se můžeme s nafialovělými i s bílými a lehce růžovými květy. Rostlina se dožívá až 30 let.

Rozmarýna kvete v období kolem dubna – května dle typu stanoviště. Všechny druhy jsou stálozelené, výrazně vonící. Stonky jsou husté, větvené. Listy vstřícné, přisedlé, úzce čárkovité na spodní straně šedě plstnaté.

Rozmarýně svědčí suché stanoviště na jižních svazích. Lze ji pěstovat i v našem podnebí. Je nutné ji zajistit písčitou, lehkou zem s dokonalým odvodem vody a chráněné stanoviště. Rostliny pro venkovní pěstování doporučuji koupit u místního zahradníka, který ji pěstuje venku. Budeme tak mít jistotu, že rostlina je otužilá, zdravá.

Použití rozmarýny v léčitelství

Obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.) diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadila aj.) kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny až 8% a další látky. Obsah látek závisí na místě a době sběru, stáří rostliny.

Rozmarýna stimuluje imunitu, snižuje pocit únavy, uklidňuje, působí mírně močopudně, zvyšuje extrémně nízký tlak, zlepšuje krevní oběh, snižuje pocit chladu v končetinách, působí dezinfekčně, pomáhá při zahlenění plic a při rýmě. Zvyšuje prokrvení trávicího systému, uvolňuje hladké svalstvo, zvyšuje tvorbu trávicích šťáv a žluče – celkově zlepšuje trávení.

Pomáhá při revmatismu a dně. Protože zvyšuje prokrvení malé pánve, může nápomoci i otěhotnění. Její silice obsahují hodně antioxidantů, proto působí výrazně v prevenci nádorovitých onemocnění (potlačuje vznik žaludečních vředů). Kyseliny oleanolová a ursolová dokáží chránit játra proti chemickému poškození. Kyselina rozmarýnová je protizánětlivá při poškození ledvin, kde chrání buňky před jejich apoptózou (programovaná buněční smrt).

Kyselina rozmarýnová je účinná při zánětech močových cest vyvolaných Gram-pozitivními bakteriemi (účinnost potvrzena na  L. monocytogenes a S. aeureus). Tato kyselina je účinná při sezónních alergiích, potlačuje počet eosinofilů a neutrofilů ve sliznici nosu a snižuje výskyt alergické rýmy.Působí proti hyperglykemi, snižuje glukózu v krvi.

Významně zabraňuje vzniku krevních sraženin. Lékařské studie prokázaly, že rozmarýnové polyfenoly chrání nervy před poškozením kortikosteroidy.  Kyseliny betulinová, ursulová s karnosolem jsou aktivní proti depresím.

V oleji či masti pomáhá odbourávat tukové buňky, které zapříčiňují celulitidu. Při použití esenciálních olejů  např. v aromalampě docílíme zvýšení koncentrace, silice též pozitivně působí na naši paměť.

Použití rozmarýny není vhodné pro kojící a zejména těhotné ženy (dráždí svalovinu dělohy) a pro osoby, které trpí epilepsií. Není vhodná ani pro malé děti do pěti let. Celkově se doporučuje používat rozmarýnu s mírou, ve větších dávkách může být jedovatá nebo způsobovat křeče.

Použití rozmarýny v magii

Rozmarýna patří k nejstarším kadidlům – její pálení se využívá k očistě prostor, věcí a osob.

Snítky zavěšené nade dveřmi nebo v okně zahánějí od domu zlé duchy.

Kouřem z rozmarýny se vítalo novorozeně do nového života, položením snítky na hrob zesnulého se s ním loučilo.

Pro její vůni mají rozmarýnu v oblibě víly a skřítkové.

Pro změnu stavu vědomí se nechá rozmarýna doutnat na dřevěném uhlí. Vdechováním pálených silic vstupuje duše do astrálního světa, kde může rozmlouvat s duchy svých předků.

Rozmarýna v historii

V symbolice rozmarýna znamená mileneckou věrnost, manželskou lásku a smrt ve smyslu její nepomíjivosti.

Používala se do egyptských hrobek pro ochranu před temnými silami. Pro Řeky a Římany byla rozmarýna nositelem štěstí a ochranou před negativní energií. Věnci z rozmarýny byly zdobeny sochy pro stabilitu domácího štěstí. Byla velmi váženou, posvátnou bylinou. Pro potřeby rituálů se z dřevité části vyráběli loutny.

Rozmarýna v bájích a pověstech

V řecké báji je spojena s Afroditou, bohyní lásky a krásy. Když povstala Afrodita z mořské pěny, byla obklopena rozmarýnou.

V římských pověstech je rozmarýna spojena s bohyní Venuše, bohyní smyslnosti, krásy a lásky. Poté co pasáček ovcí vyznal svoji lásku bohyni Venuši, a ta ji neopětovala, tajně ji sledoval ze skalnatého úkrytu, když se chodila nahá koupat do moře. To se mu stalo jednoho dne osudným. Poté co racek prozradil jeho úkryt se Venuše rozzlobila a mládence proměnila v keř rozmarýny. Od té doby rozmarýna lemuje břehy moře, její vůně je vyznání troufalého pasáčka a modré květy připomínají barvu jeho očí. Venuše se po koupeli vždy promění v rosu a tajně se tak spojí s očarovaným mládencem.

Podle křesťanské pověsti kvetla rozmarýna původně něžnou panensky bílou barvou. Její modrá barva je odvozována od pláště panny Marie, která si na keř položila k usušení svůj nebesky modrý plášť. Od té chvíle všechny keře rozmarýny zmodraly, aby zmátly Herodovi vojáky, kteří pronásledovali Marii s Ježíškem. Proto se keř dožívá Kristových let.

Rozmarýna – recepty

Rozmarýnová sůl

- vhodné k ochucení zeleninových salátů tak i masa na grilování

Rozmarýnovou sůl připravíme velmi snadno. Snítky rozmarýny rozetřeme v hmoždíři se solí, můžeme přidat lehce šťávu z citrónu. Množství rozmarýny a citrónové šťávy závisí na Vás jak chcete mít sůl koncentrovanou. Rozdrcenou rozmarýnu se solí přesejme přes sítko, oddělíme tím zbytky větviček.  Sůl skladujeme v suchu ve skleněné nádobě. Sůl rozmarýnu vysuší a dobře zakonzervuje.

Kandované rozmarýnové květy rozmarýny

- delikatesa, která obzvláštní každý dezert a osvěží Váš dech

Květy doporučuji sbírat ve svazečcích než jednotlivě, lépe se s nimi pak pracuje. Květy rozmarýny sbírejte v dopoledních hodinách, kdy ještě slunce příliš nepálí. Sesbírané květy jemně opláchněte ve vodě a nechte okapat. Mezitím si připravte vajíčko, práškový cukr a tác, na který budete poté dávat květy.

Z vajíčka budeme potřebovat pouze bílek, oddělte proto žloutek. Bílek lehce rozšlehejte, stačí pouze rozbít jeho soudržnost (nedělejte sníh). Květy namáčejte v bílku tak, aby byly celé jím obalené.

Poté obalte v práškovém cukru. Takto obalené květy klaďte na tác a nechte samovolně schnout. Pro lepší sebrání květů z tácu, květy po dobu schnutí občas oddělte od tácu.

Rozmarýnový čaj

- vhodné k detoxikaci a dezinfekci organizmu

Snítku rozmarýny cca 2cm přelijte 250ml vroucí vodou nechte louhovat cca 10-15min. Čím déle necháte snítku louhovat tím bude čaj silnější. První čaj si udělejte slabší tj. nechte louhovat 10min.

Rozmarýnový med

- vhodný pro zvýšení imunity organizmu

K přípravě budete potřebovat cca 3 snítky rozmarýny, zázvor (množství záleží na Vás), citrónovou šťávu z jednoho citrónu, 200 ml medu. Do mixeru dejte polovinu medu, z rozmarýny přidejte pouze lístky, květy a očištěný zázvor se šťávou z citrónu. Mate-li bio-citrón, můžete přidat i jeho kůru. Vše pořádně rozmixujte. Přidejte zbytek medu a rozmíchejte. Skladujte v lednici.

Rozmarýnový med dávejte do horké vody, při použití vroucí vody dojde k zničení medu. Med můžete přidávat do čaje 1- 2 lžičky nebo jen tak do horké vody. Pokud je citrón na Vás hodně kyselý nahraďte ho mandarinkou či pomerančem.


(c) www.panna.cz Ka

 
diskuzní
fórum
Celkem je vloženo 0 příspěvků.
Nevložen dosud žádný diskusní příspěvek.
 Poslední aktuality