Tymián, lípa, damiána, kurkuma

Tymián a bylinky
Tymián a jeho účinky na zdraví Tymiánový čaj, sirup, mast, tinktura Lípa - koupele, obklady, odvary, lipový čaj sirup, víno Damiána a její využití Léčivé účinky kurkumy a její užití
Zobrazen: 3312x   25. 11. 2017, aktualizováno: 25. 11. 2017

Tymián

Tymián paří mezi polokeříky a dorůstá maximálně do 45cm. Je velice podobný mateřídoušce, protože patří do stejného rodu. Dnes už je toto koření lidem více známé, než tomu bylo před pár lety, mnohdy ale nezají jeho blahodárné účinky na zdraví a imunitní systém. Obsahuje totiž spoustu minerálů a vitamínu, které nám prospívají. Jsou jimi například: silice, vápník, sodík, draslík, zinek, kyselina listová, vitaminy A,B,C atp.

Tymián a jeho účinky na zdraví

Tato bylina velice efektivně podporuje činnost imunitního systému. Navíc má silně antiseptické a antibiotické účinky. Obnovuje střevní mikroflóru, tím napomáhá správnému fungování trávícího systému. Má močopudný účinek, tudíž je vhodnou bylinkou pro lidi, kteří bojují se zavodněním organismu a také pro ty, kteří trpí zánětem močových cest. Pomáhá uvolňovat plyny ze střev, hleny z plic a léčí kožní poranění a onemocnění.
Tymián je považován za vhodnou prevenci proti různým nemocem. Pokud jsme náchylní k chřipkám, onemocněním dýchacích cest, revmatismu, nebo k nemocem trávícího traktu, je dobré tuto bylinku využívat preventivně s určitou pravidelností.

Jak využít tymián

Tymiánový čaj

Jednu čajovou lžičku vložte do malého hrnce a zalijte 2-2,5 deci vody. Tuto směs přiveďte k varu a vypněte. Nechte čaj louhovat 10-12 minut, pak ho slijte a teplý vypijte. Můžete si osladit i lžící medu, ale ne do horkého čaje! Horké ničí všechny živiny v medu.

Tymiánový sirup

- hrnek vody (2–2,5 dcl)

  • hrnek cukru (třtinový nebo bílý)
  • hrst čerstvého tymiánu (i se stonky) nebo cca 10 g sušeného (ne drceného) tymiánu

Do kastrůlku dáme vařit vodu s cukrem. Necháme na mírném plameni probublávat zhruba 20 minut. Do cukerného roztoku vložíme tymián a necháme vařit další dvě minuty. Poté vypneme. Pokud potřebujeme sirup užívat ihned, v tuto chvíli již můžeme, ale nejlepší je jej nechat alespoň 24 hodin louhovat. Než začneme sirup používat, přecedíme jej přes plátýnko do čisté vyvařené skleničky, kterou uzavřeme víčkem. Užíváme 3-5 polévkových lžic denně, děti 3-5 lžiček čajových. Uchováváme v ledničce, kde sirup vydrží poměrně dlouhou dobu (v podstatě dokud jej nespotřebujeme), ale před podáním se doporučuje jej nechat chvíli v pokojové teplotě.

Tymiánová mast

Tymiánová mast je skvělým pomocníkem nejen při nachlazeních, ale například také při plynatosti a bolestech břicha, bolestech kloubů a svalů, nebo poštípání hmyzem.

K přípravě potřebujeme pouze tymián a bambucké máslo nebo sádlo v poměru 1:1

Na mírném ohni rozehřejeme tuk, až se nám úplně rozpustí, přidáme tymián, mícháme zhruba 20 minut a poté odstavíme. Necháme odležet 24 hodin na suchém a chladném místě, potom opět směs zahřejeme, abychom ji dostali do tekutého stavu, přecedíme přes plátýnko do námi zvolené nádobky a necháme zatuhnout při pokojové teplotě. Poté můžeme používat. Nedoporučuje se užívat déle, než 7 dní, po dlouhé době může způsobit podráždění pokožky.

Tymiánová tinktura

Čerstvý nebo sušený tymián vložíme do vyšší sklenice a zalijeme vysokoprocentním alkoholem tak, aby byla bylinka zcela ponořená. Uzavřenou nádobu schováme cca na měsíc na tmavé místo. Po této době můžeme užívat buď vnitřně po kapkách, nebo tinkturu využít jako masážní prostředek k odstranění bolesti svalů a kloubů.

Lípa - mohutný strom plný tajemství

Lípy jsou nádherné mohutné stromy, které mnohdy skýtají mnohá tajemství. Dožívají se totiž až 600 let a tak v jejich listech slyšíme něžný šepot předchozích generací. Když se olistí, nachází v nich úkryt ptactvo, jakmile vykvetou, k opeřencům se přidají včely a motýli, tudíž nás čeká množství zajímavých sluchových podnětů a také neméně interesantní pohled na kouzelné umění matky přírody. Lípa má blahodárný vliv na naše zdraví, a to především při onemocnění horních cest dýchacích, při napadení chřipkovými viry, ale také je skvělým pomocníkem při prevenci chorob jakými jsou, křečové žíly, infarkt myokardu či mozková mrtvice. Často je doporučováno kombinovat tento květ s květem bezovým, jelikož má podobné účinky. Mimo čajové směsi a sirupy se lípa používá také v aromaterapii či v parfumerii.

Koupele, obklady, odvary - výluhu z lípy

Vykoupat se ve výluhu z lípy je zážitek pro čichové smysly, neméně pak pro naši duši, protože výpary z koupele blahodárně působí na snížení míry stresu a uvolňují tělo i mysl. Výluh připravíme jednoduše tak, že velkou nádobu naplníme do poloviny lipovým květem a zalijeme vlažnou vodou do plna. Necháme odstát 24 hodin při pokojové teplotě, poté ohřejeme, přecedíme a vlijeme do vany. Měli bychom v koupeli relaxovat alespoň půl hodinky a postupně připouštět teplou vodu. Takto připravený výluh pomáhá odstraňovat i křeče končetin, které jsou během dne namáhány. Obklady jsou výluh ze spařeného lipového a bezového květu v poměru 1:1 a používáme je na lehká povrchová poranění, jakými jsou odřeniny, popáleniny (i od slunce), pohmožděniny a škrábance. Odvarem z květu, listu a kůry lípy oplachujeme vlas, které tím nádherně nejen provoníme, ale navíc zbavíme jejich pokožku tolik nepříjemných lupů a vlasy se při pravidelném užívání nebudou tolik mastit.

Lipový čaj

Hrst sušených lipových květů zalijeme vařící vodou, zakryjeme a necháme zhruba čtvrt hodiny louhovat. Po scezení můžeme podávat buď samotný, protože lipový čaj má příjemnou nasládlou chuť, nebo do něj můžeme přidat med či stévii.

Lipový sirup

Nádobu naplníme čerstvým lipovým květem, zalijeme dvěma litry studené vody a necháme alespoň 24 hodin louhovat. Poté přecedíme přes plátýnko do hrnce. Přidáme dvě kila cukru, zahříváme dokud se cukr nerozpustí, ale nevaříme. Nakonec do směsi dáme šťávu z pěti citronů.

Bylinkové víno s lípou

1 lžíce lipových květů, 1 lžíce heřmánkových květů, 1 lžíce bezových květů, 1 litr kvalitního červeného vína (může být i bílé), půl lžičky skořice. Bylinky smícháme dohromady a zalijeme je vínem. Necháme 14 dní louhovat, během té doby je ale dobré směs každý den protřepat. Přecedíme a uchováváme v lednici. Užíváme 1-2x denně po deci lektvaru.

Damiána - posvátná rostlina

Damiána je malý keř, který pochází ze střední Ameriky. Je považována za posvátnou rostlinu , ale lidem není tolik známá. Přitom působí příznivě na celý organismus člověka, především je považována za stimulant, a tak byla v léčitelství využívána jako přírodní lék proti mírnějším formám úzkostí a na posílení libida. Tím její využití zdaleka nekončí. Je také důležitou součástí léčby horních cest dýchacích. Mayové využívali oslazený nápoj jako povzbuzení prožitku žen při pohlavním styku. Damiána má čistící účinky, takže skvěle působí i samotná na detoxikaci trávicího a vylučovacího ústrojí. Smysl má pro ženy, které trpí opakovanými záněty pohlavního ústrojí. Určitou prospěšnost zaznamenali lidé, kteří damiánu pravidelně užívají při léčbě fibromyalgie, Parkinsonovy choroby, impotence nebo například frigidity.

Využití - Damiána

Damiána se nejčastěji využívá v podobě sušených listů přelitých horkou vodou, které se nechají alespoň 15 minut louhovat. Pokud jí chtějí ženy použít na posílení libida, doporučuje se tento nálev vypít cca 2 hodiny před samotným stykem. Můžeme jej zkombinovat například s ženšenem a zázvorem. Někteří lidé damiánu kouří, účinky pak nastupují v řádech několika málo minut. Dá se využít i v podobě tinktury, kdy se u dávkování udává 1 kapka na 1 kg tělesné hmotnosti a den.

Kurkuma - exotické koření

Kurkuma je trvalka pocházející z východních zemí. Největším producentem je Indie, Čína, Vietnam, ale i například Pákistán. Využívá se její oddenek podobně jako je tomu u zázvoru. Má ohromné léčivé účinky a její popularita u nás stále roste. Přidává se do pokrmů různých druhů od těstovin, přes maso, ryby až po sýry. Kurkumu můžeme do jídel přidávat buď čerstvou, nebo sušenou v podobě mletého koření.

Léčivé účinky kurkumy

Kurkuma obsahuje kurkumin, který má mimo jiné antivirové a antibakteriální účinky a přispívá tím k posílení imunity. Doporučuje se užívat pravidelně buď formou koření, které přidáváme do pokrmů, či v doplňcích stravy prodávané běžně v lékárnách. Samozřejmě největší účinek má ale kurkuma samotná, ať už v sušené či čerstvé podobě. Je obecně známo, že kurkumin ředí krev, tudíž napomáhá správné funkci krevního oběhu, činnosti srdce a mozku. Také podporuje tvorbu žluči, která vede k lepšímu trávení tuků. Čistí vlastně celý zažívací trakt, ale například i játra. V případě, že naše játra nefungují, jak by měla, je dobré kurkumu užívat společně se zázvorem, který urychluje krevní oběh a tím do jater kurkumin dostane rychleji a efektivněji. Příznivě působí i na záněty trávicího traktu. U těch chronických sice její účinnost klesá na polovinu, ale i tak nemocní cítí po delším užívání obrovskou úlevu. Benefity kurkumy se objevují i u lidí postižených artritidou a rakovinou (tady se účinky dostaví nejlépe při včasném zahájení léčby). Kurkumin totiž dokáže omezit rozšiřování a bujení rakovinotvorných buněk a podporuje detoxikaci organismu od škodlivých vlivů.

Užití kurkumy

Kurkuma se užívá buď samotná, nebo například s chilli, kajenským pepřem, zázvorem atp. Množství by nemělo přesáhnout tři lžičky kurkumy na den. Indické ženy toto koření používaly také jako kosmetický přípravek k očistě obličeje, kdy kurkumu přidaly do vody a tou si pak pleť oplachovaly. Při pravidelném používání pleť zvláční, přestane se mastit a pomáhá také při léčbě akné.


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality