Aromaterapie a esence (m-z)

Ilustrační foto
Aromaterapie a přehledný seznam esencí od M do Z. Jednotlivé látky a jejich doporučené použití na různé onemocnění. Základní vlastnosti esenciálních a aromterapeutických látek a olejů.
Zobrazen: 5197x   8. 5. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008

AROMATERAPIE od m do z

Majoránka (Origanum majorana)

Získává se z listů a květů.

Vlastnosti

uklidňující, zahřívající.

Účinky

je zklidňující, odstraňující napětí, léčící rány, nespavost, vysoký krevní tlak, problémy zažívání, bolest hlavy, svalové křeče (u svalových křečí je většinou třeba doplnit hořčík a vitamíny B-komplexu, resp. vyšetřit stav cév). Esence je vhodná při astma, nachlazeních, kolikách, když se "všechno v tobě sevře v křeči". S levandulí a mergamontem dává dohromady velmi ukidňující směs. Na nervy působí jako sedatívum a tonikum, je účinná při . Je účinná při nespavosti a úzkostných stavech. Proteplující a uklidňující účinek na srdce, snižuje TK, protože vyvolává rozšíření cév. Protože protepluje a působí analgeticky, je dobrá na svalové křeče, revmatické bolesti, natržení svalu. Rovněž napomáhá vstřebávání zhmožděnin. Při nemocech z nachlazení ji můžeme používat na inhalace nebo jí můžeme masírovat šlachy a spánky. Doporučuje se při bělotoku a bolestivé menstruaci. Je velmi dobrým lékem na nadměrnou sexuální vzrušivost. Působí jako laxativum protože stimuluje a posiluje peristaltiku střev. To souvisí i s účinky napomáhající trávení a uvolňující plynnatost. Majoránkový olej bychom neměli používat v těhotenství. Míchá se s olejem: bergamotovým, heřmánkovým, cypřišovým.

Mandarinka (Citrus reticulata)

Získává se ze slupky, olej vždy uchovejte v chladu. Vzpružuje a harmonizuje, zlepšuje koncentraci. Esence je vhodná při stavech vyčerpání, napětí a nervozity. Používá se i vtěhotenství. Uklidňuje nervovou a trávicí soustavu a je vhodná pro děti a staré lidi. Působí sedativně a uvolňuje křeče. V péči o pokožku je vhodná pro ošetření mastné pleti.

Máta peprná (Mentha arvensis piper.)

Olej se získává z nati. Je to mnohostranná prastará léčivá bylina. Působí povzbudivě na nervový systém, stimuluje, dodává energii, čistí hlavu, posiluje žaludek, tiší bolesti. pomáhá při zánětech dutin a bolestech hlavy z překrvení. Vynikající u všech problémů s dýcháním,při suchém kašli a tuberkulóze. nachlazení, chřipce. Olej je vhodný při duševním vyčerpání, bolesti hlavy, nervozitě, při fénových obtížích (bolesti při jižních suchých větrech), bolestech kloubů a svalů. Podporuje a harmonizuje trávení, zklidňuje jaterní a žlučníkové potíže, stimuluje organizmus a orgány, dodává energii, čistí hlavu, pomáhá při zánětech dutin a bolestech hlavy z překrvení, u všech problémů s dýcháním. Vynikající při suchém kašli a tuberkulóze. Vhodná při bolestivé menstruaci a vynechání.Uklidňuje a znecitlivuje nervy, ve velkých dávkách uspává. Vhodná při bolestivé menstruaci a vynechání. Uklidňuje a znecitlivuje nervy, ve velkých dávkách uspává. Ulevuje při hysterii, třesavce, bušení srdce a paralýze. Pro odstranění únavy nohou je neocenitelná koupel, která zároveň působí jako desodorant. Ochlazuje tím, že se odpařuje a stahuje kapiláry a působí jako velmi osvěžující pleťové tonikum. Přitom je olej označován za proteplující a vysušující. Ve skutečnosti je proteplující účinek máty reakcí organismu na chladný stimul, čímž máta silně připomíná kafr. V nízké koncentraci (1%) zklidňuje zčervenalou a zanícenou pokožku, zmírňuje svědění, podráždění a akné. Je ideálním prostředkem proti většině horeček, nemocí z nachlazení, chřipce. Je vhodná pro všechny druhy poruch zažívání, bolesti žaludku, koliku i pocity na zvracení.. Je účinným prostředkem na bolesti hlavy a migrény, astma, bolesti zubů, deprese, menstruace, trávení, nosohltan, podpora mozkové činnosti. Mátové pastilky jsou účinnější než mentolové.

Máta kadeřavá

- olej se získává z nati. Je podobný oleji máty peprné. Uvolňuje hleny, snižuje teplotu, je vhodný při nachlazení, chřipce a duševním vyčerpání.

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum L.)

Je to dobré tonikum, expektorační účinky, posiluje žaludek a nervy, účinkuje při černém kašli, při nespavosti, bolestech hlavy, závratích, nervových slabostech, jako žaludeční prostředek, při plynatosti, katarech, kolikách, průjmech, nechuti do jídla i zvenku na obklady, na rány, při revmatizmu, na posilující a aromatické koupele. Extrakt Mateřídoušky je součástí různých přípravků používaných při onemocnění horních cest dýchacích, proti kašli, na vykašlávání apod. (Benephorin, Thymomel). Silice je zejména díky silně dezinfekčně působícímu tymolu mírně jedovatá a nesmí se užívat dlouhodobě nebo ve vyšších dávkách (viz tymián). Obsahuje také dezinfekčně působící karvakrol, dále cymol, terpeny (pinen) a seskviterpeny, hořčinu serpylin a některé druhy a rasy obsahují různý poměr obsahových látek, někde najdeme v silici např. až 50% fenolů.

Jsou známé tři chemické rasy mateřídoušky

  • tymolová
  • kvarvakrolová
  • citralová

Za samostatný druh se považuje tymián, který je mateřídoušce velmi blízký. Mateřídouška je již od středověku kořeninou a přísadou polévek, vín, likérů, voňavek a mýdel.

Meduňka (Melissa officinalis)

Olej se získává z listí a pučících květů (z 5000 kg rostlin se získá 1 litr oleje). Má hojivé, protibolestivé a antivirální účinky, působí proti nachlazení, snižuje horečku, podporuje pocení, účinkuje jako antidepresivum, antispazmatikum, sedativum, snižuje krevní tlak. Působí povzbudivě na srdce, mozek, je vhodný při migréně, mírní bolesti hlavy, nespavost z nervozity, melancholii, následky, odstraňuje napětí, léčí neuralgie, horečky, pomáhá při bolestivé menstruaci. Čistý působí na horečnatá onemocnění močového měchýře. Je vhodný pro starší osoby. Míchá se s: gerániový, nerolový, jalovcový, ylang-ylang.

Muškátový oříšek (Myristica houttuyn)

- účinný proti únavě, slabosti, jako analgetikum, ulevuje při revmatismu, reguluje krevní oběh, snižuje krevní tlak.

Myrha (Commiphora myrrha)

Vlastnosti

antiseptický, hojivý, protizápalový, tonizující.

Použití

Zažívání, ztráta chuti, katar, bronchitida, zápaly. Míchá se s olejem: kafrovým, levandulovým, olejem z kořenin.

Myrta (Myrtus communis)

Získává se z květů a konečků větviček. Je zvlášť vhodný jako pohlcovač dýmu - vysoce čistí.

Niauolový olej, niauli (Melaleuca virdiflora)

Vlastnosti

Antiseptický, desinfekční, zmírňující.

Použití

Respirační potíže, bolest v krku, vředy, revmatizmus. Hojně používaný v různých výrobcích: zubní pasty, kapky proti kašli. Míchá se s oleji: levandulovým, borovicovým, mátovým.

Patchouli (pačuli; Pogostemon patchouli, Pogostemon cabli)

Je to bylina rostoucí v tropických oblastech Indonésie, čeleď hluchavkovitých. Olej se získává z vysušených fermentovaných listů. Vůně stářím esence zraje.

Vlastnosti

antiseptický, antidepresivní, sedativní.

Použití

Čistí vzduch, léčí rány i trochu erotizuje. Vhodný také na suchou, zralou, unavenou a nebo nečistou pleť. Vhodný při úzkosti a pro meditaci a "přeladění" mozkových vln. Nervy tonizuje. Strach, únava; nervozita, slabé nervy, lekavost, úzkost, deprese, poruchy koncentrace, dobrá pro těžkopádné, flegmatické; afrodisiakum učinné i při snížené pohl. aktivitě. Cenné účinky při aplikaci na pokožku, podporuje její růst, regeneruje, regenerace zjizvené tkáně, vhodný při kožních alergiích ve formě oleje. Popraskané, mokvavé, zánětlivé rány, edémy, obezita, vodnatelnost, vodnatá pokožka, kožní nemoci. Míchá se s olejem: bazalkovým, bergamotovým, gerániovým, jalovcovým, levandulovým, myrhovým, nerolovým, borovicovým.

Pomeranč - (Citrus sinensis /L./ Osbeck)

Olej se získává ze slupky. Osvěžuje, aromatizuje a harmonizuje. vysoký tlak, nechuť, trávení, kašel, nespavost, srdce, žlučník, hlen, nachlazení, horečka, zvýšení koncentrace, nervozita, harmonizace psychiky; stimuluje imunitu, napomáhá regeneraci buněk sliznice nosu a nosohltanu, homeopaticky a aromaterapeuticky podporuje léčbu rýmy a zánětů nosohltanu; stimuluje imunitu; napomáhá regeneraci buněk sliznice nosu a nosohltanu; pomocná léčba duševní retardace a gen. poškození (vtírání do oblasti srdce a horní části hlavy). Přidává se pro aromatizaci a zvýšení účinku do olejových nosních kapek (1 až 2 kapky na 20 ml). Výborný jako přípravek do tělových, masážních a koupelových olejů, podporuje regeneraci kožních buněk.

Pomeranč hořký (Citrus sinensis /L./ Osbeck)

Olej se získává ze slupky. Užívá se na suchou, podrážděnou a povadlou pleť, dále jako přípravek do masážního oleje a do koupelen.

Pomeranč červený pettitgrain (Citrus sinensis /L./ Osbeck, odrůda Citrus aurantium Sang.)

- vysoký tlak, nechuť, trávení, kašel, nespavost, srdce, žlučník, hlen, osvěžuje, působí proti napětí, únavě a podrážděnos- ti, nadměrnému psychickému zatížení, jako antidepresivum.

Pomeranč, extra (Citrus sinensis /L./ Osbeck): (Pomeranč) Neroli (Citrus sinensis /L./ Osbeck)

Olej se získává z květů stromu hořkého pomerančovníku (1000 - 1500 kg květů je třeba na 1 l oleje). Je velmi účinný speciálně v psychické oblasti - při depresích, hysterii, nespavosti, premenstruačním syndromu. Je vhodný při meditaci - podporuje "přeladění" mozkových vln. Míchá se s většinou olejů.

Rozmarýna, rozmarýn (Rosmarinus oficinalis)

Olej se získává z celé rostliny v době, kdy kvete.

Vlastnosti

Tonizující, povzbuzující, repelentní (proti hmyzu).

Použití

Cirkulace, zažívání, bolesti hlavy, bolesti svalů, na nervy i tonizačně i sedativně, stimulátor při celkové ochablosti, únavy, apatie, normalizace tlaku, bolesti hlavy, migréna, pomáhá při dlouhé duševní práci, zlepšuje paměť, odstraňuje mdloby, závratě, únavu. Srdeční tonikum (povzbuzuje, posiluje srdce), neurosrdeční poruchy (bušení srdce a pod.), poruchy jater včetně chlorosy, zánětu, cirhosy. Vnitřně při žlučových problémech a zablokování žlučovodu. Snižuje cholesterol, antiseptické účinky při střevních infekcích a průjmech, povzbuzuje trávení, vhodná při bolestech žaludku a plynatosti. Účinek při bakteriálních i jiných problémech kožních. Olej účinkuje při nachlazení, chřipce, kašli, respiračních potížích, revmatické a svalové bolesti, dně, revmatismu. Hojí rány, stimuluje a čistí organismus, čistí krev, velmi dobrý při vypadávání vlasů a lupech; podporuje růst vlasů. Astma, krvácení, nízký tlak, revma, cholesterol, dýchací cesty. Míchá se s oleji: Bazalkovým, cedrovým, olibanovým, levandulovým, citronovým, peprnomátovým.

Růže, růže bulharská, růže damascénská

Získává se z okvětních plátků růží (nejčastě Rosa damascena) - jeden z nejdražších a nejúčinnějších olejů, se získává z květů růží (asi 30 květů je třeba na výrobu 1 kapky růžového oleje).

Vlastnosti

Relaxační, antidepresivní, adstringentní, antiseptický. Uklidňuje, upravuje ženský hormonální systém. Je jednou z nejlepších přísad pro léčbu různých kožních potíží.

Použití

Stres, cirkulace, zažívání, bolest hlavy, migréna. Je vhodný při všech onemocněních mysli, srdce a kůže. Je vhodný pro všechny typy pleti, i zvláště citlivé. Je v aromaterapii lékem č. 1 na blok srdeční čakry a jeho příznaky (citová uzavřenost, neschopnost se vcítit apod.) Pomáhá při "duševních úrazech" (urážení se, duševní zranitelnost, uzavírání se následkem vnímavosti k duševním zraněním) při vztahovačnosti, paranoidních sklonech a zatrpklosti (pomáhá též homeopatikum čekanky). Dle Mathioliho růžový olej natíraný hned spočátku na spáleninu nebo horké otoky, dobře pomáhá. Celkem možno říci, že olej růžový má moc "ochlazovati, stahovati, mírniti všelijaké záněty, odnímati horkost žaludku, krotiti bolest střev ve formě klystýru a bolest zubů vyplachováním úst". K získání 1 kg silice je zapotřebí i 8 tun okvětních lístků. Čerstvé květy se podávají při průjmech, zánětech žaludku, plicních chorobách, poruchch funkce jater. Z okvětních plátků je možné připravit obklady na problematickou pleť. Někteří ruští fytoterapeuti léčí pomocí růže začínající vysoký tlak, arteriosklerózu, zánět spojivek.Pracovníci bulharského Ústavu růží, siličných a léčivých rostlin skutečně prokázali, že vdechovaná silice snižuje vysoký krevní tlak, zpomaluje tep, snižuje intenzitu výměny plynů a zvyšuje teplotu pokožky. Míchá se s většinou olejů.

Růžové dřevo (Aniba rosaeodora)

- olej ze dřeva. Harmonizuje, odstraňuje napětí. Vhodný i na suchou a unavenou pleť, při těhotenských stazích, při stresu, nedostatku energie, psychickém bloku.

Řebříček (Achillea millefolium)

- olej se získává z nati a květů. Je velmi účinný při zánětech (kůže, podbříšku), posiluje močový měchýř a ledviny, zklidňuje játra a žlučové cesty, upravuje ženský hormonální systém. Posiluje, stimuluje, erotizuje. Je častou součástí exkluzivních parfémů.

Santal - amyris (Amyris balsamifera)

Santalový (Santalum album) olej santalového dřeva

Vlastnosti

Uklidňující, antiseptický, změkčující, adstringentní.

Použití

Únava, průjmy, nauzea, respirační potíže. Míchá se s: Benzoový, z černého koření, cypřišový, olibanový, jasmínový, citronový, myrhový, nerolový, ylang-ylang.

Skořice - kůra (Cynnamomum ceylanicum)

Skořice (Cinnamomum aromaticum) - olej se připravuje z kůry.

Vlastnosti

Je antiseptický, adstringentní, zahřívající, protepluje, povzbuzuje a posiluje trávení. Nervový stimulant, zklidňuje při nervovém vypětí, účinná při nemocech z prostydnutí, jako antispasmatikum, antiseptikum, afrodisiakum. V orientu se drcená skořice přidává do směsí na kořenění kávy a čaje (spolu s hřebíčkem, kardamomem aj.). Čaj s kořenící příměsí se používá i pro léčebné účely. V Číně byla skořice jednou ze tří složek prostředku povzbuzujícího krvetvorbu. Míchá se s: koriandrový, olibanový, citrusový.

Smrk (Picea excelsa)

Surovinou je smrkové jehličí - k výrobě oleje se používá mladých letorostů. Dodává energii a je účinným antiseptikem pro dýchání a močové cesty. Vhodný při všech infekcích a revmatických potížích.

Šalvěj (Salvia officinalis, L.)

- olej z nati nebo listí. Vlastnosti: zmírňující, tonikum, antiseptický, zmenšuje překrvení, omezuje potivost. Použití

Únava, nízký kreví tlak, respirační potíže, zpevňuje tkáň. Hodí k čištění (antiseptikum), posiluje obranný systém a povzbuzuje. Je vhodný pro všechny druhy slabosti a nadměrné pocení. Koupel ze šalvěje proteplí a nesmírně uvolní. Nervy tonizuje, uklidňuje, odstraňuje křeče. Euforizuje (pocit opojení). Sexuálně stimuluje.Vhodný pro nervózní, slabé, bojácné typy a k rekonvalescenci. Oslabení fyzické, mentální nervové, sexuální. Silné účinky na krev, regulace menstruace. Omezuje pocení a stabilizuje hormonální výkyvy v menopauze. Angína, astma, bolesti hlavy, zubů, dna, chřipka, nachlazení, pohlavní nemoci, výtok, záněty. Je značně toxický, nepoužívat při kojení. Při přípravě šalvějového čaje se nejtěkavější složka silice odstraní 3 minutovým varem. Míchá se s: Bergamotový, yzopový, citronový, levandulový, meduňkový, peprnomátový, rozmarýnový.

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea L.)

Vlastnosti

zahřívající, zmírňující, nervové tonikum.

Použití

Uklidňuje při nervozitě a napětí, antidepresivum, příznivě působí při nespavosti, onemocněních dýchacích cest, kašli, bolesti v krku, zažívacích a menstruačních potížích, při suché kůži, bodnutí či kousnutí hmyzem a při uštknutí. Dezinfikuje vzduch, reguluje pocení, snižuje krevní tlak. Někdy mlže vyvolat lehké podráždění. Neuříváme vnitřně, zbytečně nepolykáme. Míchá se s: bergamot, cedr, citrón, cypřiš, gerániový, jasmínový, jalovcový, levandulový, santalový.

Tea Tree Oil

olej čajovníkového stromu Melaleuca alternifolia. Éterický olej z listů stimuluje imunitní systém, posiluje organismus, antibakteriální, desinfekční, antivirové (antivirální, antivirotikum), protihoubové účinky (fungicidní). Vhodný při všech zánětlivých onemocněních, zejména dutiny ústní, krku, hrudníku, kůže a nohou. Dermatomykóza, kuří oka, mozoly, puchýře, praskání a odlupování kůže, bromhidróza /nadměrné pocení a zápach nohou/, účinný proti kousnutí černé vdovy /australský pavouk/. Účinek též u - nachlazení, respirační potíže - infekční onemocnění - působí nepřímo jako antivirotikum (např. při oparech a chřipkách) - zmenšuje druhotné infekce plic, průdušek, kůže a střev při AIDS - zranění - gingivitida - pořezání, oděrky - na povrchové ranky naneseme čistý olej a necháme zaschnout. Vytvoří se stroupek a ranka se v několika dnech zahojí. Strup ani rána, pokud ji zbytečně neobvazujeme nebo neošetřujeme mastmi s obsahem vody po ošetření čistým olejem nemokvá. Olej odstraňuje z rány hnis a rozpouští zadřenou špínu, tkáně nepoškozuje, ty zůstávají svěží a vrací se jim přirozená barva. Větší např. spálené plochy však při použití čistého oleje vyvolávají silný pocit pálení, proto používáme jen 1-2,5% emulzi v jiném oleji, - poštípání, bodnutí běžným i jedovatým hmyzem. Při potírání větších poštípaných ploch olej zředíme konzumním olejem lisovaným za studena (olivový, slunečnicový aj.) - odstranění klíšťat - parazita zneškodníte tím, že na něj nanesete čistý olej. Odstraňte jej a ranku znova potřete TTO - lehčí spáleniny - vážnější spáleniny od slunce (na lehčí Lotion - zabrání vzniku pryskýřů a přinese úlevu) - tropické vředy, bradavice na noze, pořezání o korály (3x denně olej) - dermatomykozy (mýdlo, olej, lotion. Po mytí dobře osušit) - infekce a záněty kůže - karbunkly, vřídek (furuncle), dermatitida, akné, vyrážky, kandidoza, bradavice, opar, mykoza, plísně - infekce a záněta sliznic - plísně na nehtech - vaginální problémy - trichomoniázní vaginitida - Candida albicans - kvasinkový zánět - zánět děložního hrdla (tampony s 1% roztokem oleje a O,33% izopropylalkoholu ve vodě, tampony měnit každých 24 h, k tomu nejméně 1 výplach denně stejnou koncentrací, izopropylalkohol - Melasol pomáhá mísit olej s vodou) - bakteriální vaginoza (čípky s obsahem 200 mg oleje, 5 dní) - moniliázová vulvovaginitida (čípky) - infekce v ústní dutině - pro infekce v očích a nosohltanu a pro zmírnění dráždění, uvolnění hlenu a prevenci zánětu např. při senné rýmě je vhodné olej zředit glycerínem, kuchyňským olejem nebo jej přimíchat do běžné nosní masti nebo olejových kapek (např. Coldastop) - při ucpání a zánětech dutin - namožené svaly - suchá kůže, praskající kůže, diabetické poškození kůže (emulze s 5% oleje) - suché vlasy - lidem se suchými vlasy pomůže dvouprocentní roztok Tea Tree Oil v šamponu, který pomůže k uvolnění mazových žláz a podpoří produkci zvláčňujících tukových látek. Šampon používejte denně: z malého množství šamponu vytvořte bohatou pěnu, spláchněte a znovu použijte šampon. Podle možnosti doplňte kondicionérem s obsahem 2% oleje - mastné vlasy - jemný šampon s obsahem oleje pomůže s vlasové pokožky odstranit dráždivé bakterie, plísně, jakož i odumřelé kožní buňky. Šampon používejte denně. Pár kapek oleje vetřených do vlasové pokožky ji zbaví mastnosti, svědivosti a tvorby lupů. - kuří oka pod nehty - mozoly a otlaky - hnisavé zhmožděniny holeně, směřující k periostitidě se značně zlepšily do 24 h, po přiložení obkladu namočeného v 2,5% roztoku. Pokračuje-li se v léčbě, do týdne dojde k uzdravení - chronická cystitida (užívat vnitřně kapsli s olejem) - zarostlé nehty - otrava škumpou - bolesti ucha - akné, impetigo (želé s obsahem 5-100% oleje. u kožních problémů je dobré olej užívat i vnitřně v kapsli s obsahem 1-100% oleje) - herpes i pásový opar (vysuší mokvající povlak, vytvoří strup) - masáž vlasové pokožky olejem povzbuzuje růst vlasů a jejich kvalitu, desinfikuje vlasovou pokožku od bakterií, virů, plísní a roztočů - masáž dásní smotkem vaty namočeným v oleji může pomoci při paradentoze a krvácivosti dásní - Karen Cutterová, přírodní léčitelka ze Sydney, brala déle než 3 měsíce 120 kapek Tea Tree Oil denně. Chtěla dokázat, že jí doporučené dávkování pro pacienty se systémovou kandidozou, nebo spojenou s AIDS - 60 kapek denně po dobu 6 měsíců - nemá žádné vedlejší účinky. Léčba tohoto typu se nedoporučuje bez lékařského dohledu.

Vodní emulze

- osvěžovač dechu - roztoči - péče o vlasy (podporuje růst a kvalitu vlasů) mast s olejem bezvodá (vaselina, sádlo, lůj) nebo různé olejové směsi - spáleniny - spáleniny kyselinami a zásadami (poleptání) - ucpaný nos nebo dutiny - do inhalační lázně přidáme 10 kapek oleje, opatrně inhalujte - vředy v nose - potřete čistým olejem nebo inhalujte - bolení v krku - do hrnku s teplou vodou přidejte 5 kapek čistého Tea Tree Oil a kloktejte 2 - 3x denně - překrvené sliznice, kašel - 10 kapek čistého oleje přidejte do inhalační lázně nebo do rozpašovače - inhalujte. Čistý olej vmasírujte do pokožky na hrudníku a zádech. Před spaním olejem lehce postříkejte polštář. - bolavé dásně,zápach z úst, zubní povlak - přidejte 3 - 5 kapek Tea Tree Oil do vody a používejte jako ústní vodu 2x denně. Pár kapek je možno přidat na zubní kartáček. - vředy v ústech, opary - 3x denně nanášejte zlehka čistý TTO - bolesti ve svalech, namožené svaly - velmi lehcedo pokožky vmasírujte čistý olej. Do koupele přidejte 10 kapek oleje. - artritida - 3 - 5 kapek čistého oleje smíchejte s půl lžící kvalitního oleje lisovaného za studena (např. mandlového), a masírujte. - kolitida s hemoragií se vyléčila do dvou týdnů. Střevo bylo vypláchnuto 1% roztokem, a 5 kapek čistého oleje bylo podáno vnitřně 3x denně.

Hotové dodávané přípravky s olejem

- pleťové mléko Antiseptic Lotion, Vivien (též po holení a depilaci) (můžeme připravit i přidáním oleje do jiného pleťového mléka) - pleťový krém Face Cream - tekuté mýdlo Antiseptic Skin Wash, Vivien - šampon Natural Shampoo (ideální šampon pro oslabené vlasy a přecitlivělou nebo alergicky reagující vlasovou pokožku) - kondicionér Natural Conditioner - deodorant - pleťová voda a odličovací mléko Vivien - mýdlo Soap - pleťová voda Ketsugo, Vivien - vaginální gel Femigel - dětské pleťové mléko Teddy Lotion - dětský balzám Teddy Nappy Balm - dětský šampon Teddy Shampoo - dětská pěna Teddy Bubble Bath - balzám na rty (UVA filtr) - krém na nohy firmy Vivien (prevence proti plísním, proti potivosti, proti stresu z uzavřené obuvi, na prohřátí a prokrvení nohou, antibakteriální účinek aj.) - krém na ruce firmy Vivien Míchá se s: levandulový, rozmarýnový, citrusový.

Tymián (dříve též dymián, mateřídouška dymián), (Thymus vulgaris L.)

- olej - silice se vyrábí z květu a nati bělokvětého tymiánu a je hlavní obsahovou látkou drogy. Obsah silice v droze I. jakosti je nejméně 0,6%, ve II. 0,3%. Droga může obsahovat až 2,6% silice s obsahem zejména tymolu, tymolového metyletéru, p-cyménu, karvakrolu, alfa-pinénu, linalolu, borneolu a cineolu. Tymol je silné antiseptikum, slouží zejména v zubním lékařství, při výrobě past a ústních vod a pod., jako prostředek odstraňující zápach. Je však dost toxický (a díky němu i tymiánová silice), poškozuje štítnou žlázu, vyvolává tyreotoxikózu a slabě se vstřebává i při vnějším použití - pro toxicitu se dnes interně nepoužívá. Tymol sloužil dříve jako prostředek proti střevním mparazitům - v literatuře však najdeme popsané případy otravy a těžkostí působí často i terapeutická dávka. Také čaje z drogy nepoužíváme dlouhodobě a zejména u dětí se vyvarujeme silných dávek a dlouhodobého užívání.

Vlastnosti

Je antiseptický, posiluje nervy (nervové tonikum), má stimulační účinek, vyhání červy.

Použití

Vhodný při onemocnění z nachlazení, zvláště při zánětech v hrdle a dráždivém kašli, při bolestech nervů. Při infekčních onemocněních stimuluje tvorbu bílých krvinek. Silice bývá součástí kapek (Apertuss - adjuvans při akutních a chronických onem. horních cest dýchacích, Benephorin - expektorans, akutní a chronická onem. horních cest dýchacích), Guanar - expektorans, pomocný lék při bronchitidách, zánětech hrtanu, TBC, Ipecarin - expektorans, Tussilen - expektorans). Kapky a pastilky (Pleumolysin) a sirupy (Thymomel) obsahují tekutý extrakt (většinou prostředky proti kašli a na vykašlávání). Samotný tymol je v kobaltové pastě pro zubní lékařství. Podobně jako silice působí i lihový extrakt. Přípravky z tymiánu jsou vhodné do koupelí na celé tělo i nohou. Míchá se s: bergamotový, citrusový, rozmarýnový. Tymián červený - jde o stejnou rostlinu, avšak ne bělokvětou, má květy fialové. Účinek je stejný.

Vanilka (Vanilla planifolia)

- extrakt se získává z fermentovaného lusku. Zlepšuje náladu, zvyšuje chuť k jídlu, zklidňuje. Vhodný při popudlivosti, zlosti, při bolestivé menstruaci a při jejím vynechání.

Ylang-Ylang: Esence ylang-ylang

se získává destilací ze stromu cananga (Canangea odorata), což je vysoce kvetoucí strom z jihovýchodní Asie. Její vůně zahání pochybnosti a neklid, posiluje sebedůvěru, stabilisuje rovnováhu funkcí organismu. O jeho významu svědčí i název esence (květ květů). Olej z květů neobyčejně sladce voní.

Vlastnosti

Sedativní, antiseptický, antidepresivní. Působí hlavně na hypofýzu.

Použití

Nejdůležitější vlastností je schopnost regulovat srdeční činnost a dýchání (nedostatečná i zvýšená aktivita). Je vhodným ošetřením v šoku, strachu, úzkosti (zbavuje napětí), hněvu a zejména při frustraci, zatrpklosti.. Sedatívní a tlumivé účinky na nervy, afrodisiakum (i při frigiditě a impotenci). Úzkost, nespavost, frustrace, reguluje cirkulaci. Obnovuje buňky a působí jako slabé afrodiziakum.. Je to vhodná vůně pro meditaci a "přeladění" mozkové frekvence. V kosmetice na nedměrně mastnou pokožku, reguluje tvorbu kožního mazu. Velké dávky mohou způsobit bolesti hlavy. Míchá se s většinou olejů.

Yzopový (Hyzopus officinalis)

-vlastnosti: uklidňující, snižuje překrvení. Použití: Úzkost, vysoký krevní tlak, normalizuje cirkulaci, pomáhá při problémech zažívání, respiračních potížích, podlitinách. Nevhodný pro epileptiky. Bývá toxický.Míchá se s oleji: šalvějo-muškátovým, levandulovým, rozmarýnovým. citruové oleje.

Zázvorový (Zingiber officinalis)

- vlastnosti: stimulační, tonizující. Účinky: Zažívání, ztráta chuti, revmatické bolesti, bolesti v krku. Mletý zázvor se doporučuje vnitřně při migrénách ve sklenici vody. Míchá se s: Citrusové a oleje z kořenin.

Čerpáno z IST Archeus

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality