Borovice a aromaterapie

Ilustrační foto
Aromaterapie - borovice. Borovice lesní (Pinus silvestris L.), Borovice limba (Pinus Cembra L.), dřevo borovice hvězdicové (Pinus Pinaster AITON), Borovice černá (borovica čierna, Pinus nigra Arnold), Borovice vejmutovka, Borovice pinie...
Zobrazen: 3775x   8. 5. 2006

BOROVICE

Borovice nesnáší stín ani znečištěné ovzduší, silniční či stavební prach apod. Suché půdy jí nevadí. Ve starší době kamenné převládaly u nás borové lesy a les statných borovic má i dnes své nenapodobitelné kouzlo. Borové lesy jsou u nás rozšířeny v nížinách i v nižším horském pásmu, zejména na písečných a vřesovitých půdách. Drogou jsou zejména pupeny, ale pro některé účely také jehličí. Pupeny se sbírají asi v dubnu, ještě před rozvitím, suší se v tenkých vrstvách ve stínu přirozenou teplotou. Mají aromatický, silně pryskyřičný pach. Sušenou drogu je třeba uchovat v dobře uzavřených nádobách. Droga obsahuje především silici, která při bronchiálním kataru podporuje odhleňování. Také působí močopudně, mírně dráždí pokožku a způsobuje její prokrvení. Užívá se jako nálev vnitřně při zastaralém bronchiálním kataru, zevně K přípravě obkladů a koupelí. Vyvolává překrvení kůže a příznivě působí při revmatismu a kožních vyrážkách. Často se užívá nálevu z čerstvých pupenů jako zdroje vitamínu C. Podzimní pupeny vitamín téměř neobsahují. Léčebná užitkovost borovice je značná. Kromě pupenů poskytuje borovice terpentýn, terpentýnovou silici, kalafunu a dehet. Různé druhy poskytují terpentýnový balzám složený asi ze 70% pryskyřice a 30% terpentýnové silice. Dříve se užívalo terpentýnové silice k inhalacím. Nesmí se užívat při zánětech ledvin, žaludku nebo střev. Extraktu z pupenů borovice se užívá při revmatismu jako přísady do koupelí. Zlepšuje prokrvení. Známý léčitel a jasnovidec USA Edgar Cayce doporučoval parní lázeň z borového jehliči jako mohutný ozdravný prostředek a doplňkovou terapii u mnoha závažných onemocnění. (Prokrvuje tkáně a povzbuzuje k činnosti vnitřní orgány.) Nad nádobou s vřící vodou s jehličím sedí pacient zakrytý plachtou, z níž má venku jen hlavu. Pod zvonem z plachty má pára z jehličí přístup k celému tělu. Borové dřevo slouží k výrobě papíru, na výrobu oken a dveří, a ve stavebnictví. Některé druhy se používají i na výrobu lodí a kuchyňského nábytku.

Borovice lesní (Pinus silvestris L.)

Statná borovice dorůstá do výšky 30 až 40m. Je to pozoruhodný strom, od nepaměti vyhledávaný pro svoje dřevo i pro svou léčivou sílu. Na počátku minulého století byla vysazována k upevňování písků (Polabí). Borové dřevo je měkké, s červenavě hnědým jádrem. Je pružné, lehké, bohaté na pryskyřici, a proto trvanlivé ve vodě. Je výborným palivem, ale využívalo se především na výdřevy v dolech a na pražce. Silice je fytoncidní.

Borovice limba (Pinus Cembra L.)

vykazuje vysoký vzrůst a odolnost v chladném klimatu. Zpočátku světlé, později silně tmavnoucí limbové dřevo je technicky a hospodářsky velmi cenné. Pro svou rovnoměrnou strukturu se hodí k soustružnickým a řezbářským prace, využívá se ale také (zejména v alpské oblasti) k stavbě domů. Její velká semena (lidově limbové oříšky) jsou jedlá.

Dřevo borovice hvězdicové (Pinus Pinaster AITON)

má větší množství pryskyřice, proto se využívá jako stavebního materiálu nebo drtě v papírenství. Z kmenů tohoto stromu se získává pryskyřice. Ta se destiluje a zpracovává na terpentýn a kalafunu. Značně velkých šišek se využívá v zahradnictví jako oblíbeného dekoračního materiálu.

Borovice černá (borovica čierna, Pinus nigra Arnold)

Mohutný, až 50 m vysoký strom se širokou korunou. Dobře se jí daří především na výslunných vápencových stráních, najdeme ji však i na jiném podkladu. Na písčitém a štěrkovitém podkladu se (jako většina stromů) dožívá nejvyššího věku (nehnije). V porovnání s borovicí lesní má vyšší nároky na teplo. Dřevo se svými vlastnosmi blíží borovici lesní. Sazenice se používají při zalesňování zpustlých vápencových ploch (ne krasových). Dřevo všech borovic černých je nadmíru pryskyřičnaté a většinou nažloutle zbarveno. Hodí se méně v nábytkářství, ale využívá se ho především jako stavebního materiálu nebo k výrobě celulózy. Borovice černá je nezřídka vysazována i v parcích, zahradách a lesích.

Borovice sosna (borovice sosna, Pinus sylvestris L.)

Až 40 m vysoký strom, se širokou kulatou až plochou korunou, často jen keř. Je světlomilnou dřevinou, velmi citlivou na zastínění, zejména v mladém věku. Na ostatní parametry stanoviště není náročná. Dřevo má měkké, lehce štípatelné, bohaté na živici, ze které se vyrábí terpentýn. Sazenice s úspěchem vysazují na devastované a bezlesé plochy.

Borovice vejmutovka

Dřevo je měkké s pryskyřičnými kanálky, lehké, ale málo hodnotné. Velké stromy dávají prkna téměř bez suků. Náchylná k chorobám a škůdcům.

Borovice pinie (Pinus Pinea L.)

vyhledávají suché a teplé kypré půdy, vyskytují se proto přirozeně na písčitých pobřežních pláních. Pro značnou choulostivost vůči mrazu však u nás nerostou. Na rozdíl od jiných druhů borovic jsou však méně choulostivé vůči větru a mohou proto růst i jako solitéry nebo v alejích. Již od starověku se ve Středozemí také vysazuje podél silnic a alejí jako dárce stínu. Další zvláštností jsou mimořádně velká, olej obsahující semena, která jsou, stejně jako u borovice limby, jedlá a dokonce v prodeji pod označením pinocchi nebo pignons. Jsou považována za lahůdku a využívána do různých tradičních pokrmů italské kuchyně. Dřevo pinií je velmi pevné a tvrdé. Přitom obsahuje ve srovnání s jinými druhy borovic jen málo pryskyřice a používá se ho s oblibou jako stavebního materiálu (schody, okna, dveře), v poslední době pak ve stále větší míře i pro kuchyňský nábytek.

Borovice rostoucí na písčitém nebo kamenitém podloží, jejíž kořeny jsou chráněny před nadměrnou vlhkostí a hnilobou, se může dožít mimořádně vysokého věku. Stáří nejstaršího exmpláře borovice osinaté bylo vypočítáno na 4700 let.

Aromaterapie - borovice

Borovice (borovice lesní, Pinus silvestris) - vlastnosti: Vzpružující, antiseptické, desinfekční, léčebně působí na vnitřní orgány při napařování těla. Účinky: Ledvinové, respirační potíže, astma, chřipka. Napařování těla parou z vařeného jehličí je podle Cayce významnou doplňující terapií při mnoha i vážných onemocněních. Pacient zpravidla sedí na židli v jakémsi zvonu z prostěradel a pod židlí vře voda s jehličím. (Hlava musí být mimo prostor s parou.) Borovice se používá také do psvěžovačů vzduchu. Borovice zejména prokrvuje pokožku a stimuluje vnitřní orgány k činnosti. Ve vyšší koncentraci pokožku dráždí. Podobně jako parní lázeň půdobí na vnitřní orgány teplý ricinový zábal s přídavkem borové esence. podle Cayceho (používá i různé směsi éterických olejů v olejovém základu různého složení; ricinový olej má jako základ nejvyšší účinek na stimulaci vnitřních orgánů.) Míchá se s oleji: cedrovým, eukalyptový, levandulovým, rozmarýnovým, šalvějovým. Borovice kosodřevina (borovice kleč, Pinus montana) - z jehličí, sterilizuje oblast dýchacích cest a prohlubuje dýchání. Vhodná při nachlazení, bronchitidě a astma. Zklidňuje nervové podráždění, příznivě působí na bronchitidu, asmta, rýmu, rozpoští hleny, jako antiseptikum, účinná při revmatických potížích, dně, zvyšuje imunitu, prokrvuje, je vhodná do zakouřených místností, používá se do osvěžovačů vzduchu. Borovicové oleje dodávají sílu, výdrž, mužnost, povzbuzují činnost vnitřních orgánů, lze ji přidávat do zahřívacích masážních olejů a krémů. Borovicové přípravky zejména s vyšším obsahem esence nepatří na povrchová zranění, na sliznice, na otoky, podrážděnou pokožku ani pokousání či pobodání hmyzem.

Zdroje: Mathioli, Darius, Dr. Hruška, R. Franěc, I. Rystonová, E. Cayce, Bruno P. Kremer.           


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality