Jak rozvíjet svou kreativitu

Kreativita - A.R.X.
Jak rozvíjet svou kreativitu Kreativita neboli tvořivost (invence) Kreativita nám otevírá cesty ke spokojenosti Kde najít inspiraci? Kreativní prostředí jde ruku v ruce s naší tvořivostí Zajímavé nápady, myšlenky, tipy, rady a inspirace
Zobrazen: 2904x   příspěvků: 0   25. 11. 2017

Jak rozvíjet svou kreativitu

Taky Vás pod pojmem kreativita napadá, jak popustit uzdu své fantazii při malování, psaní nebo vyrábění výrobku? Je to naprosto přirozené. Spousta z nás má kreativitu spojenou s uměním. Ale tahle dáma je něčím, co může pomoci růst našemu já a to nejenom v oblastech umění.

Kreativita neboli tvořivost (invence)

je schopnost, která dalekosáhle rozvíjí činnosti nejen tvůrčí, umělecké nebo vědecké, ale také nám umožňuje řešit problémy jinými způsoby - tzv. nahlédneme na ně z několika úhlu pohledů a každý z nich nám v hlavě vytvoří nějaké zajímavé netradiční řešení. Často si ji pleteme s talentem, ale ten je s kreativitou spojen pouze okrajově.

Kreativita nám otevírá cesty ke spokojenosti

Nemusíme být kreativní umělec, můžeme být tvořivý realitní makléř, prodavač nebo třeba učitel. Pokud se učíme pracovat se svou fantazií a jejímu následnému použití ve správný čas na správném místě, budeme mít radost ze svých výsledků, protože ty se jistě brzy objeví. Ne nadarmo studenti radši poslouchají kreativního učitele, který je něčím zajímavým zaujme, než toho, jenž si doma zopakuje 100 let nezměněné učivo a jako robot jim ho v hodině odprezentuje. Zvláště v dnešní době, kdy se u mladých vytrácí soustředěnost a motivace, je velmi důležité získat si jejich pozornost něčím nevšedním.

Kde najít inspiraci?

Je to velmi individuální. Také záleží na konkrétní situaci a na tom, čemu se chceme kreativně věnovat. Je obecně známo, že spousta umělců (básníků, malířů atp.) čerpala inspiraci v přírodě. Příroda sama o sobě je paní kreativity. Jenom se podívejme na to, co nám od jara do zimy předvádí s listy stromů.

Vzpomeňme si na nádherné Mrazíkovy ornamenty na našich oknech během zimních dnů. Pozorně poslouchejme zpěv ptáků, každý z nich je jiný, nádherný, jedinečný.

Kolikrát nás příroda něčím uchvátila a překvapila? Sedněme si do trávy, poslouchejme šum nedaleké říčky, pozorujme mravence nesoucí si jehličku smrku na svých bedrech, dívejme se na oblohu, která skýtá každý den nový originální koncept pohledů.

Pokud máme blízko k duchovnu, můžeme navštěvovat mystická místa, kostely nebo naopak zůstat úplně nejblíže našemu já - cvičit jógu, meditovat, tím si vyčistit hlavu od všedních starostí a zbude v ní více prostoru pro invenci. Nápady a zajímavé myšlenky nám je schopna přinést i oblíbená hudba, film, knížka, ale také člověk z našeho okolí. Někdo, kdo něco dokázal, koho si vážíme, ke komu vzhlížíme.

Kreativní prostředí jde ruku v ruce s naší tvořivostí

Představme si, že jsme celé dny zavření v kanceláři čtyři krát čtyři metry a neobklopuje nás nic, kromě pár nudných složek s účty a smlouvami, na stole ležérně položených několik propisek a před námi stojí monitor s myší. V takovém prostředí těžko popustíme uzdu své fantazii. Můžeme udělat ale několik jednoduchých inovací, které nám s tím pomohou. Máme - li rádi svíčky, zapalme si je. Jejich tlumené světlo a vůně blahodárně působí na naše podvědomí. To samé platí o aroma lampách.

Vylepme si oblíbené motivační citáty na místo, kde je budeme mít pořád před očima. Neodkládejme tužku při tom, když s někým telefonujeme. Vytáhněme si k ní papír a nechme podvědomí, aby nás vedlo. Sice sami zřejmě neporozumíme významu oné změti barevných čar a ornamentů, ale krásně se tím uvolníme a načerpáme trochu nové energie do další práce.

A třeba nás při tom kreslení něco zajímavého napadne. V neposlední řadě mysleme na to, ať už přes den děláme cokoli, že všechno se dá dělat zajímavě, jinak a s fantazií. Nechme k nám promlouvat intuici, spontánnost a uvolněme se. Samozřejmě s pokorou a disciplínou k sobě samým - ucítíme příliv nových krásných pocitů a myšlenek.


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Celkem je vloženo 0 příspěvků.
Nevložen dosud žádný diskusní příspěvek.
 Poslední aktuality