Poklad včel - propolis

propolis
Propolis je včelí produkt, který má mnoho benefitů a léčebných účinků. Propolisem se zabývají mnohé studie, které prokazují, že je propolis například přírodní antibiotikum. Používá se k léčbě infekcí, popálenin, ale i rakoviny.
Zobrazen: 543x   24. 4. 2020

Většina lidí ví o nádherných jantarových a žlutých barvách typických pro med a včelí vosk. Ale včely pracují i s jinou látkou, a tou je propolis.

Propolis je pryskyřičný materiál, který včely používají k utěsnění malých trhlin a mezer v úlu (včelí vosk utěsňuje větší trhliny). Včely sbírají pryskyřici ze stromů a jiných zdrojů a mísí je s trochou medu. Propolis má mnoho benefitů, které jsou přínosem pro naše zdraví a mnozí výzkumníci se zabývají jeho účinností pro různé terapeutické účely.

Výhody a využití propolisu

Ve starých kulturách se propolis často používal k léčení různých abscesů a drobných ran. Včely ve snaze uzavírat mezery v úlech používají propolis jako preventivní opatření k zabránění vniku nebezpečných mikrobů a hub. Nedávné poznatky potvrdily jeho účinnost proti mnoha škodlivým patogenům. Zde si uvedeme některé benefity propolisu a jeho léčebné účinky.

vcela

Odstraňuje infekci

Výzkumníci testovali propolis a jeho účinnost proti několika nebezpečným mikrobům a výsledky naznačují, že propolis je velmi účinný i proti velmi agresivním bakteriím. I když síla propolisu se může lišit pole geografie, jeho ochranné výhodu jsou neměnné, protože obsahuje široké spektrum flavonoidů ( vitamin P, který má antioxidační účinky).

Přírodní antibiotikum

V medicíně v dnešní době nastává obrovský problém, a tím je rezistence organismu proti antibiotikům. Je to způsobeno jejich nadužíváním. Lidem, kteří užívají antibiotika, se často doporučuje, aby užívali probiotika pro zachování dobrých bakterií ve střevech. Vědci zjistili, že propolis má silné antibiotické účinky a kyseliny z propolisu se ukázaly být účinným prostředkem proti mnoha bakteriím, ale oproti antibiotikům chemicky upravovaným neničí tolik střevní mikrofloru.

vcelar

Malé popáleniny

V jedné studii byl brazilský propolis testován společně s běžnou mastí na předpis, která pomáhá při popáleninách. Výsledkem bylo zjištění, že propolis byl o něco více efektivnější a mnohem více uklidňoval popálenou pokožku, než běžně dostupné léky.

Infekce ucha

Infekce postihují ročně miliony dětí a nevyhnou se ani dospělým. Někdy mohou vést k dočasné ztrátě sluchu, což je hrozivá vyhlídka pro mnoho lidí. Sloučenina propolisu a kyseliny kafové prokázala účinnost v léčbě zánětu a uvolnění zánětu vnitřního ucha.

Podporuje imunitní systém

Pokud selhává imunitní systém, mohou u nás propuknout například kvasinkové infekce. Ty postihují nejčastěji genitálie a ústní dutinu. Výzkumníci léta hledali vhodný léčebný prostředek a objevili vynikající benefity propolisu. Ten dokáže zastavit růst kvasinek a stimuluje imunitní systém, aby se sám dokázal vyrovnat se zbylými kvasinkami.

med

Infekce nehtů

Laboratorní testy, které zkoumají použití propolisu proti houbovým infekcím nehtů, zjistily, že propolis v porovnání s běžnými léčivy nabízí větší míru ochrany a účinnosti. Farmaceutický přípravek byl rezistentní vůči sedmi houbám, zato propolis tento problém nevykazoval.

Vaginální herpes

Některé výzkumy ukázaly, že propolis je účinnější než některé farmaceutické přípravky proti vaginálnímu oparu. Testy také naznačují, že propolis může významně snížit riziko pokročilé infekce herpesu. Kromě toho, jak jsme již zmínili, propolis poskytuje ochranu proti kvasinkovým vaginálním infekcím.

vcela1

Péče o zuby

Souvislost mezi orálním a celkovým fyzickým zdravím je dokumentována již několik desetiletí. Není pochyb o tom, že správná péče o ústní dutinu je důležitou součástí toho, abychom se cíli dobře. Lidé se čím dál více začínají vyhýbat fluoridovým pastám a ke slovu přichází právě přírodní léčba. Propolis se ve studiích dokonce ukazuje jako přirozená alternativa fluoridu.

Diabetes

Diabetes je dnes celosvětový problém, civilizační onemocnění, které postihuje osoby napříč generacemi. Často se musí přistupovat k celoživotní léčbě, jakou jsou například inzulinové injekce a různé farmaceutické přípravky. Studie ukázala, že propolis může inhibovat enzymy, které zvyšují hladinu cukru v krvi. Předpokládá se, že antioxidační sloučeniny v propolisu jsou zodpovědné za stabilizování koncentrace cukru v krvi.

Bojovník s rakovinou

Některé studie prokázaly, že propolis dokáže účinně bojovat proti růstu rakovinotvorných buněk. Už starověcí Syřané propolis používali k léčbě rakoviny a nádorů. Některé typy propolisu pomáhají ničit i ty nádorové buňky, které se považují za velmi agresivní. Jedná se zejména o nádory čípku a prostaty.

kvety

Použití propolisu

Propolis se často podává ve formě kapslí nebo tinktury a některé přírodní pasty obsahují propolis místo fluoridu. Ale pozor! I na propolis mohou vznikat silné alergické reakce, tudíž je vhodné poradit se se svým lékařem, pokud již nějakými alergiemi trpíte. Nebo otestuje například tinkturu na malé ploše neporaněné pokožky a pokud by se vyskytlo zarudnutí, svědění nebo pupínky, propolis dále nepoužívejte!


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality