Příprava léčivých přípravků

Léčivé rostliny jako dekorace
 234
V posledních letech se stále více a více používají bylinky k doléčování a léčení našich neduhů. Je to také způsob, jak vracet našemu tělu svěžest a zdraví. Jistě nebude na škodu se seznámit s různými způsoby použití léčivých rostlin a jejich zpracování.
Zobrazen: 8928x   15. 2. 2007, aktualizováno: 19. 5. 2008

Lidský organismus bylinné přípravky většinou dobře přijímá a jsou-li připraveny z osvědčených bylin a zdravého životního prostředí, nemají žádné vedlejší negativní účinky. Léčení pomocí bylin je pomalejší ale účinné, proto musíme mít sami k sobě trochu trpělivosti a dodržovat předepsanou recepturu. Čaje se pijí pomalu, po doušcích dvakrát i vícekrát denně. Většinou se doporučuje pití čajů nalačno, mezi jídly, po jídle, ale i na noc. Po osmi až deseti dnech pitné kúry se začne projevovat její léčebný účinek. U lehčích chorob by tato kúra měla postačovat, pokud se účinek nedostaví, kúra se po několika dnech opakuje. U těžších a úpornějších chorob se doporučuje kúru přerušit a po několika dnech ji opakovat s případnou obměnou použité směsi a doporučených postupů přípravy těchto směsí.

Nálev

se připravuje z bylin obsahujících i prchavé silice a proto se nevaří, aby k vyprcháním silic nedocházelo ke ztrátám (máta peprná, heřmánek a pod.). Většinou jedna kávová lžička drogy se přelije šálkem vroucí vody (asi 2 dl.) a nechá se stát 10-15 min. pod pokličkou, poté se přecedí a pije se neslazený a nebo slazený s medem popřípadě s nějakou náhražkou.

Odvar

se připravuje většinou z tvrdých částí rostlin (kůry, kořenů nebo když je zapotřebí uvolnit určité látky z bylin). Kávová lžička drogy se přelije šálkem studené vody a od začátku varu se povaří 10 -15 minut. Odvar se nechá ještě 10 minut odstát a poté se přecedí. Užívá se převážně k pití ale i ke koupelím a obkladům.

Macerát

neboli výluh se získává louhováním bylin za studena. Používá se u drog, které obsahují slizy a škroby, například kořeny proskurníku, lékořice a pod. Kávová lžička drogy se zalije šálkem vlažné vody a nechá se stát za občasného promíchání až do druhého dne. Většinou je tato doba u receptury uvedena.

Kloktadla

slouží k podpůrné léčbě onemocnění dutiny ústní a horních cest dýchacích. Připravuje se ve formě nálevu nebo odvaru, minimálně šálek pro jedno použití ve vlažném stavu. Používá se rovněž macerát nebo tinktura zředěná vodou.

Inhalace

se provádí vdechováním výparů a vůní (při použití aromaterapie) bylin. Do nádoby s vodou se přidají předepsané byliny nebo tresti, u bylin to jsou dvě polévkové lžíce na litr vody, nechají se přejít varem a nemocný inhaluje páry pod plachetkou. Nemá se inhalovat hned po jídle.

Obklady

připravíme z bylinných odvarů, výluhů nebo nálevů, teplých nebo studených podle potřeby. Do bylinného roztoku namočíme obkladový materiál a přiložíme na příslušné místo a nebo ho omýváme. Je možné použít čerstvé naklepané rostliny přímo na tělo a převázat. Podobným způsobem se přikládají i různé bylinné náplasti.

Koupele

připravujeme z odvaru, macerátu či nálevu, který se přidává do koupele v předepsaném množství. Teplota koupele by měla mít teplotu těla a délka trvání koupele se pohybuje od10-20 minut. Je vhodné použít kombinaci koupele a užití bylinných čajů pro zvýšení účinnosti léčení. Ke koupelím je rovněž možné použít bylinné tresti nebo aromatické oleje.

Masti

zhotovíme tak, že do rozpuštěného domácího sádla se zamíchají jemně rozdrcené byliny pro příslušnou mast. Směs se nechá stát do druhého dne a znovu se rozehřeje (nejvhodnější je vodní lázeň) přecedí přes plátno a vmícháme včelí vosk nebo jiný přípravek z lékárny k tužší konzistenci masti. Uložit do uzavíratelné menší nádoby a do chladna a temna.

Oleje

připravuje se macerací bylin a jejich směsí v čistém rostlinném oleji zpracovaném nejlépe za studena (slunečnicový, olivový). Používáme byliny čerstvé,sušené i drcené podle nutnosti a potřeby. Do uzavíratelné láhve nandáme byliny a zalijeme použitým olejem tak aby byly zcela ponořeny. Ponecháme je na světle a slunci po dobu 14-21 dnů macerovat za občasného protřepání. Přecedíme a uložíme v lahvičkách do temna a chladna. Používá se k mazání, koupelím ale i v aromaterapii.

Tinktura

se připravuje vylouhováním bylin v čistém a zředěném alkoholu, popřípadě ve vodce, alpě a pod. Bylina se zalije alkoholem do sklenice se širším hrdlem a uzávěrem tak aby byla ponořená. Za občasného protřepání nechat macerovat při pokojové teplotě po dobu 10-14 dní. Po přefiltrování přes jemné plátno je tinktura připravena k použití. Používá se k potírání postižených míst, ke vtírání jemnou masáží, nebo k užívání jako kapky - doporučuje se poradit s lékařem.

Dále se používají k léčebným účelům různé šťávy, sirupy, bylinné likéry, bylinná vína, bylinné a ovocné octy, různé výtažky a bylinné tablety.

Alkaloidy

jsou většinou jedovaté, jsou to dusíkaté sloučeniny se silným vlivem na fyziologii lidského organismu. Patří mezi ně silné jedy, ale i účinné léky. Obsaženy jsou v paprice, pepři, máku, kakau, kávě, čaji, angosturové kúře, černuše, puškvorci, pískavici - řecké seno a jiné.

Flavonoidy

vlastnosti podobné vitamínům, mají příznivý účinek na cévy, normalizují propustnost jejich stěn a zvyšují jejich pevnost. Podporují účinek vitamínu C, působí též cholereticky a spasmolyticky. Jsou obsaženy na příklad v routě, hlohu, lipovím květu a jiných.

Fytoncidy

antibioticky působící látky, které i v nepatrném množství ničí choroboplodné zárodky - viry, baktérie, plísně. Některé mají vliv i na odstranění střevních parazitů. Sušením se tyto látky neničí. Obsahuje je cibule, česnek, křen, koriandr, rozmarýna, pelyněk, mateřídouška, najdeme je i ve chmelu, jalovičkách, hořčici, lžičníku, tymiánu, routy a jiných.

Glukohininy

podobné účinkům inzulínu, snižují mírně hladinu krevního cukru.

Glykosidy

mají různé chemické působení a jsou většinou nahořklé chuti. Jsou obsaženy v česneku, hořčici, jalovci, mařince, routě, pískavici, yzopu, šafránu, křenu, kaparech, puškvorci.

Hořčiny

příznivě ovlivňují trávící systém, povzbuzují chuť k jídlu. Jsou obsaženy v pelyňku, černobýlu, estragonu, ve chmelu, levanduli, puškvorci, routě, majoránce, popenci, zázvoru a řady dalších rostlin.

Kumaríny

působí sedativně, spasmolyticky, protitrombolicky.

Minerální látky

křemičitany, soli vápníku, draslíku, sodíku, jódu a síry. Síra je obsažena v cibuli a česneku, jód obsahuje estragon, mangan je v brutnáku. Cibule a česnek obsahují také hodně draslíku a fosforu, železo je obsaženo v kmínu a nati rostlin. hodně draslíku, sodíku a hořčíku ale i vápníku a síry je obsaženo v křenu.

Oleje - Tuky

sloučeniny glykosolu a mastných kyselin, jsou obsaženy hlavně v semenech plodech. Například v hořčici, slunečnici, fenyklu, badyánu, pískavici, pepři, muškátovém oříšku,v olivách a ve všech druhů ořechů.

Organické kyseliny

usměrňují propustnost vody v rostlinách, jsou to jablečná kyselina,vinná, octová, šťavelová a jiné, jsou přítomny v plodech a listech citronu, pomeranče, jablka, rozinek, šťovíku, sumahu, jalovčinek, popence, dřišťalu, dřínu - působí lehce projímavě.

Sacharidy

přirozené produkty fotosyntézy, obsahují je na příklad - skořice, zázvor, kurkuma, semena fenyklu, pepře a v nati yzopu. Velké procento bílkovin obsahují semena pískavice.

Saponiny

snižují napětí vody na povrchu a jsou ve větším množství jedovaté. V malém množství dráždí sliznice zažívacího traktu, působí močopudně a mírně projímavé. Jsou obsaženy v brutnáku, pískavici, tymiánu a jiných.

Silice

éterické oleje - aromatické intenzivně vonící kapalné látky. Jsou obsaženy hlavně v rostlinách hluchavkovitých - v mátě peprné, mateřídoušce, tymiánu, bazalce, dobromysli, majoránce, meduňce, popenci, saturejce, yzopu, v jalovci, bedrníku, černobýlu, fenyklu, chmelu, kmínu, koriandru, křenu, levanduli, libečku, paprice, pelyňku, petrželi, puškvorci, routě, rozmarýnu, pískavici, ředkvi, bobkovém listu, andělice a jiných. Jsou obsaženy také v citrónové kůře, skořici, hřebíčku, zázvoru, muškátovém oříšku a květu, badyánu a různých dovážených kořeních. Některé působí na nervový systém, jiné podporují vyměšování trávicích šťáv, chuť k jídlu, jiné prokrvují pokožku, působí desinfekčně, proti nadýmání a také močopudně.

Slizy

druh polysacharidů, mají schopnost bobtnat, takže působí dobřena sliznici, zvláště při zácpě. Jsou obsaženy například v brutnáku, puškvorci, pískavici a skořici.

Třísloviny

nejednotné látky se schopností srážet bílkoviny, mají svíravou chuť působí především proti průjmům, krvácení a mají i antibakteriální účinky. Doporočuje se rostliny spíše louhovat než vařit. Jsou to například yzop, tymián, bazalka, dobromysl, rozmarýna, saturejka, majoránka, máta, popenec, mateřidouška, meduňka, bedrník.

Vitamíny

jsou potřebné pro metabolismus člověka a mají podstatný význam pro naše zdraví, nejvhodnější jsou pro nás právě z přírodních zdrojů.

Použití vybraných bylinek k léčení

Antibiotické účinky - cibule, česnek, heřmánek, řepík, mateřídouška, tymián.

Antiseptika-močový systém - list medvědice, nať průtržníku, nať vřesu, nať zlatobýlu, semeno lichořeřišnice větší, list brusinky.

Brzdící rozvoj nádorů-červená řepa, květ měsíčku, nať a kořen vlaštovičníku, větvičky jmelí.

Ke kloktání-dubová kůra, heřmánek, květ měsíčku, šalvěj lékařská.

Kožní léčiva-nať dvojzubce trojdílného, kořen lopuchu, kořen kostivalu, nať řepíku, bříza bělokorá, heřmánek.

Látková výměna-čistící krev-květ černého bezu, nať a kořen čekanky, nať jablečníku, kořen lopuchu, oddenek pýru, kořen a nať pampelišky.

Na hemeroidy-dubová kůra, heřmánek, plod a květ jírovce, nať lnice.

Na hojení ran-list jitrocele, květ měsíčku, nať řepíku, květ heřmánku.

Na jaterní choroby-semeno ostropestřce mariánského, jablečník, kořen a nať pampelišky, čekanka.

Na krční choroby-list šalvěje lékařské, nať řepíku lékařského, okvětní lístky červené růže, kořen i nať proskurníku, list jitrocele.

Na nosní choroby-nať přesličky rolní, list kopřivy dvoudomé i žahavky, nať mateřídoušky, list vodní rostliny - okřehku menšího, květ jírovce maďalu, oddenek puškvorce.

Na oční choroby-nať světlíku lékařského, květ měsíčku lékařského, květ chrpy modré, květ heřmánku pravého i římského (rmenec sličný).

Na podporu imunity-kořen anděliky, květ a kořen rudbeckie, plod jalovce, nať sadce konopáče, česnek.

Na snížení cukru v krvi-list borůvky - trhaný před květem, lusk fazole, šištice chmele, kořen pampelišky s natí, list kopřivy trhaný do 20 května, puškvorec, koření, i nať čekanky, nať jestřebiny lékařské, kořen omanu pravého, jmelí - v zimě, lze použít i bobkový list v nálevu - po 2 lžících 4x denně.

Na srdeční neurózu-kořen kozlíku, nať meduňky, nať srdečníku.

Na střevní plynatost-plod fenyklu, heřmánek, plod kmínu, máta peprná, řebříček, majoránka, bazalka, saturejka, anýz, andělíka.

Na tvorbu žluči-jablečník, řepík, nať smilu písečného.

Na ušní choroby-nať kokošky pastuší tobolky, oddenek puškvorce, nať bazalky pravé, list vonných pelargonií, - příznivě působí vlhké teplo.

Na úpravu menstruace-heřmánek, hluchavka bílá, měsíček zahradní, řebříček, nať kontryhele.

Na vykašlávání-bazalka, mateřídouška, tymián, yzop, prvosenka jarní, jitrocel.

Na úpravu trávení-kořen anděliky, kořen hořce, oddenek puškvorce, nať černobýlu, zeměžluč, pelyněk, křen, pepř, máta peprná, meduňka, dobromysl, muškátový oříšek.

Na čištění krve-bez chebdí, bříza bělokorá, kručinka barvířská, lnice obecná, lopuch větší, maceška trojbarevná, ořešák královský, ostružiník křovinatý, smetánka lékařská kořen a nať, potočnice lékařská, pýr plazivý, trnka obecná, zemědým lékařský, květ černého bezu, nať a kořen čekanky, nať jablečníku.

Na dnu-bříza bělokorá, fazole lusk, bobkový list.

Na děložní krvácení-kokoška pastuší tobolka.

Na podporu krvetvorby-kopřiva, list božského jetele, zeměžluč - květní pyl.

Na snížení krevního tlaku-česnek, květ hlohu s listem a hložinkami, šištice chmele, lístky jmelí, meduňka.

Na zvýšení krevního tlaku-rozmarýna.

Na úpravu srážlivosti krve-nať svízele, komonice.

Podporující pocení-květ černého bezu, tužebník, lipový květ.

Potlačující zvracení-dobromysl, meduňka, kořen hořce v mini dávce.

Povzbuzující-rozmarýna, kořen eleuterokoku, žen-šen.

Prostředky kyselinotvorné-ACIDA-máta peprná, zeměžluč, puškvorec.

Prostředky močopudné-bříza bělokorá, fenykl, chřest, kmín, kořen jehlice, list kopřivy, semeno petržele, nať přesličky, kořen libeček, chmel, brutnák, jalovčinky, bedrník, muškátový oříšek.

Prostředky křemičité-nať plicníku lékařského, nať konopičky bledožluté.

Prostředky slizové-kořen kostivalu, lněné semínko, květ a list podbělu.

Prostředky změkčující-heřmánek, proskurník - ibišek, nať a květ všech druhů slézu.

Prostředky saponinové-květ prvosenky jarní, květ různých druhů divizny, nať jablečníku obecného, kořen lékořice.

Prostředky siličné-nať yzopu lékařského, nať bazalky pravé, nať mateřídoušky obecné, nať tymiánu, nať dobromysli.

Prostředky svíravé-dubová kůra, šalvěj, světlík, kořen krkavce.

Prostředky projímavé-krušinová kůra, lněné semeno, plod řešetláku, list senny, kořen, reveně.

Prostředky s přírodními hormony-kořen lékořice - jehnědy, květový pyl, chmel, nať šalvěje, kořen jehlice trnité, nať kontryhele, květ měsíčku.

Prostředky se sedativním působením-kořen kozlíku lékařského, nať srdečníku, květ levandule, šištice chmele, nať čistce lesního, květ prvosenky jarní, nať kontryhele, list vrbky úzkolisté, nať dobromysli, nať třezalky tečkované, nať brutnáku lékařského, nať meduňky lékařské, nať svízele vonného, nať karafiátu.

Prostředky žlučopudné-nať černobýlu, list máty peprné, kořen pampelišky s natí.

Proti bolestem-plod černého bezu + šťáva, máta peprná, sporýš.

Proti duševní depresi-dobromysl, třezalka, brutnák, meduňka.

Proti horečce-lipový květ, tužebník, vrbová kůra, květ černého bezu.

Proti kornatění cév-česnek, květ hlohu s listem a s hložinkami, větvičky jmelí, list kopřivy.

Proti křečím a bolestem-nať mochny husí, nať lnice obecné, nať řepíku, heřmánek, řebříček.

Proti nadměrnému pocení-dubová kůra, list ořešáku, šalvěj, řebříček, yzop, zázvor.

Proti průduškovému astmatu-bazalka, jitrocel, yzop, oman, podběl list + květ.

Proti revmatismu- březový list, list černého rybízu, plody jalovce, kopřiva, vrbová kůra, hořčičné semínko - zevně, mletá paprika - do dráždivých mazání.

Proti střevním parazitům-česnek, pelyněk pravý, semeno tykve, nať vratiče.

Proti tuberkulózním bacilům-nať konopičky, nať plicníku, nať přesličky.

Proti průjmové-sušené borůvky, dubová kůra, kořen krkavce totenu, sušený plod bezu černého.

Protizánětlivé-heřmánek, měsíček, řebříček, nať světlíku.

Snížení kyselosti-heřmánek, měsíček, kostival, pukléřka islandská, šťovík, zelený čaj.

Stavící krvácení-černohlávek, dubová kůra, přeslička, kokoška pastuší tobolka, řebříček.

Svědění pokožky a sliznice-heřmánek, benedykt lékařský, máta peprná.

Svíravé-dubová kůra, šalvěj, světlík, kořen krkavce.

Tlumící vylučování hlenů-kořen proskurníku, nať konopičky, nať plicníku, list a květ podbělu.

Uklidňující nervovou soustavu-kořen kozlíku, šištice chmele, nať srdečníku, květ levandule, nať meduňky, pelyněk, máta peprná, kopr, mařinka vonná, bobkový list - vavřín.

Uklidňující trávící trakt-dobromysl, meduňka, řebříček, levandule, šištice, chmel.

Dýchací orgány

slizové-list a květ podbělu, květ a kořen proskurníku, kvetoucí nať různých slézů.

saponinové-květ prvosenky jarní, květ divizny, nať jablečníku obecného, kořen lékořice.

siličné- nať yzopu lékařského, nať bazalky pravé, nať mateřídoušky obecné, nať tymiánu, nať dobromysli.

křemičité-nať plicníku lékařského, nať konopičky bledožluté.

drogy s rozsáhlejším komplexem účinných látek-kořen omanu pravého, list všech druhů jitrocele, květ měsíčku lékařského.

Močové a ledvinové kameny

podporující i vylučování škodlivých solí-nať lomikámene, nať přesličky, nať rdesna ptačího, květ prvosenky, kořen mořeny barvířské, nať máčky polní, nať kakostu smrdutého, kořen libečku.

močopudné-březový list, list kopřivy, kořen jehlice trnité, nať průtržníku, semeno nebo kořen petržele.

Srdco-cévní choroby

činnost srdce-květ hlohu s listem, popřípadě hložinky, nať srdečníku obecného, nať meduňky lékařské, kořen kozlíku lékařského.

cévy-květ a plod jírovce, nať routy vonné, česnek, nať pohanky.

krevní oběh-list jmelí, list rozmarýny, list šalvěje lékařské.

krevní obraz - hořký jetel - vachta, příznivě ovlivňuje poruchy v bílém krevním oběhu, konopička, kopřiva, příznivě ovlivňuje poruchy v červeném krevním obraze, hořec, zeměžluč, funkci kostní dřeně pomáhá normalizovat odvar z hrozinek a šípků.

Trávicí ústrojí

hořké-nať pelyňku pravého, nať pelyňku černobýlu, kořen hořce žlutého, nať benediktu lékařského, kořen anděliky lékařské.

projímavé-krušinová kůra, list senny, oddenek reveně, lněné semeno.

protikřečové-nať mochny husí, květ heřmánku pravého i římského, nať řebříčku obecného, nať lnice obecné.

slizové-kořen kostivalu lékařského, islandský lišejník.

Zánětlivé onemocnění ledvin

Nefridita-list medvědice, nať zlatobýlu, list brusinky, list borůvky, vřes, semeno a nať svízele syřišťového, list lichořeřišnice.

doplňkové-močopudné do směsí.-nať průtržníku, kořen jehlice, březový list, list kopřivy, semeno petržele - může být i kořen, přeslička.

Činnost jater a žlučníku

Především je nutné dodržet zásadu řádného odchodu stolice. Za základní drogy v léčbě homeopatií a cholecystopatií se pokládají: - kořen a nať pampelišky, kořen a nať čekanky, nať řepíku, nať jablečníku, kořen omanu pravého, kořen lopuchu, semeno ostropestřece mariánského.

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality