Lunární cykly a zdraví

Měsíc nad Hill v Quedlinburgu.
Novoluní, přibývající luna, úplněk. Krása podle hodin - Mnoho žen si všimlo, že pokožka má v průběhu dne různý vzhled. Orgánové hodiny - I když některé části našeho těla odpočívají ve spánku a některé pracují po celý život nepřetržitě.
Zobrazen: 17291x   9. 4. 2010

Luna obíhá kolem Země za 27 dní, 7 hodin, 43 minut a 11,5 sekundy

a to ve vzdálenosti 38 4000 km. Zároveň obíhá také kolem své osy, takže vidíme jenom její jednu, Sluncem osvětlenou stranu. Za 1 cyklus projde všemi 12 znameními, přičemž v každém je 2-3 dny. V každém Lunárním cyklu je 1 den úplněk, 1 den Nov, 12 dní přibývající a 12 dní ubývající. Jelikož nepřichází z jednoho znamení do druhého přesně o půlnoci, ale v různých denních a nočních hodinách, stává se, že jednotlivé lunární kalendáře se od sebe liší podle toho, jestli uvádějí charakteristiku dne podle postavení Luny o půlnoci nebo na poledne. V každém případě však přechod není přesně ohraničený a v první den daného znamení působí ještě to předchozí a v poslední den následující (např. v první den ze dnů Býka ještě částečně působí energie Berana a v poslední den už i energie Blíženců). Z toho hlediska, když se v určitém období postavení Luny nedoporučuje některá činnost (např. operace), je dobré pro jistotu vynechat i den před a den po.

Novoluní je fáze Luny

ve které je mezi Zemí a Sluncem a je tedy pro nás neviditelná. Je vždy v tom samém znamení, jaké je právě sluneční znamení. V tomto období se zvyšují léčivé síly organizmu a schopnost očisty, tělo se zbavuje toxinů, je vhodná doba na zbavení se zlozvyků, chce-li např. Někdo přestat kouřit, pít alkohol apod. Nejsilněji působí Nov v březnu při přechodu Ze znamení Ryb do znamení Berana, kdy zároveň začíná nový astrologický rok.

Přibývající Luna je období 14 dnů

kdy se nám Luna jeví jako písmeno D, které se otvírá z levé strany, nejdříve ve formě kosáčku, který se doplňuje. Je to období rozpínání, růstu, regenerace, shromažďování energie. Tělo lépe přijímá a ukládá zásoby nejenom výživy, ale i škodliviny a také tukové zásoby z nadbytku. Psychika je rovněž otevřená novým podnětům a informacím. Zvyšuje se krvácivost a to tím více, čím je blíže k úplňku. Také se v těle shromažďuje voda, proto je normální, že v období blízkého úplňku vážíme o něco více než období blízko Novu. Všechny terapeutické a kosmetické činnosti by měli být zaměřené na posílení a uvolnění organizmu. Výborně se vstřebávají a zabudovávají vitamíny, minerály a stavební látky těla, probíhá výživa, rychlý růst a regenerace vlasů, nehtů, kostí apod. Také se lépe vstřebávají různé masti a krémy, léčebné i kosmetické. Zhoršuje se hojení poúrazových a pooperačních ran, hůře působí močopudné látky, otravy mají silnější průběh. V tomto období po ostříhání rostou rychleji vlasy a nehty, naopak bychom neměli dělat úkony, kde se chceme něčeho zbavit, např. odstraňování bradavic, depilace apod.

Úplněk je lunární fáze, kde je Slunce a Luna ve vzájemné opozici

a Lunu vidíme na noční obloze ve tvaru pravidelného kruhu. Všechny kladné a záporné aspekty cítí naše tělo i psychika intenzívněji než jindy. Zvyšuje se produkce pohlavních hormonů a porodnost. Lidé jsou podráždění až nepokojní, více trpí neurózami, mají horší spánek, častěji jsou projevy náměsíčnictví. Zhoršují se revmatické bolesti, otoky a projevy dny. Je vhodná doba na půst s dostatkem tekutin, nejlépe čisté vody. Je to nejvhodnější doba na poslední kojení, rozhodne-li se matka dítě odstavit (jestli nejsou závažné zdravotní důvody, nemělo by to být dříve než po prvním roce života dítěte). Je velmi nevhodná doba na očkování, hluboké čištění pleti a jakékoliv operace nebo chirurgické zákroky s výjimkou urgentních. Dochází ve zvýšené míře ke krvácivým komplikacím, rány se špatně hojí a častěji vznikají keloidní jizvy. Při amputaci je zvýšené riziko fantomových bolestí. Neměli by se trhat zuby, je vysoká krvácivost, výraznější bolesti a zdlouhavé hojení.

Ubývající Luna se objevuje na obloze od úplňku po Nov

což je opět zhruba 14 dnů. Vidíme jak se zmenšuje zprava do leva z kruhu přes tvar céčka až po úplné „zmizení“ v době Novu. Všechno se stahuje, zmenšuje, vyplavuje, čistí. Tekutiny a škodliviny mají tendenci dostat se z těla ven, proto je vhodná doba pro všechny detoxikační programy, močopudné čaje, přípravky a cviky na podporu spalování tuků apod. Tělo vydává energii nahromaděnou v předešlém období, dobře se podávají fyzické a psychické výkony. Výborně působí potní kúry, lymfatické a relaxační masáže, pobyt v sauně. Je vhodná doba působit na všechno, čeho se chceme zbavit, jako jsou nežádoucí ochlupení, bradavice, kožní plíseň apod. Vhodné jsou také operace a extrakce zubů. Tělo má menší tendenci ukládat si zásoby do tuků, proto si můžeme dovolit více jídla bez obavy, že přibereme.

Krása podle hodin

Mnoho žen si všimlo, že pokožka má v průběhu dne různý vzhled. Někdy je více napjatá, jindy citlivá, povadlá nebo jsou viditelnější vrásky. Tyto souvislosti vysvětluje chronobiologie- věda o biologických rytmech v přírodě a v organizmu člověka jako její součásti. Samozřejmě každá pleť má individuální potřeby v závislosti na věku, typu či ročního období, ale každý z nás si může i v této oblasti vyzkoušet, jak to funguje.

  • 5:00 – 7:00 Kůže a tělo se připravuje na nový den Vhodné jsou vodní procedury, sprcha ukončena studenou vodou, masáž luffou nebo kartáčem. Pleť obličeje a krku je dobré očistit pleťovou vodou od mazu a potu, které se uvolnily v průběhu noci, následně použít tonikum(nebo přímo pleťovou vodu s tonizačním účinkem) a hydratační krém nebo emulzi Nevhodné jsou výživné masky a krémy, protože pokožka ještě nemá schopnost je vstřebat do hlubších vrstev
  • 7:00 – 8:00 Zlepšuje se prokrvení, stoupá pravděpodobnost alergických reakcí Nevhodné je experimentovat s novými přípravky.
  • 8:00 – 10:00 Stěny cév jsou nejvíce prokrvené Vhodné je udělat si lehkou masáž, zkusit nový přípravek Nevhodné je jít do sauny, kouřit a pít alkohol – škodí to pokožce víc než v jiné části dne.
  • 10:00 – 12:00 V této části dne jsou nejaktivnější mazové žlázy, pokožka se začíná lesknout Vhodné je ošetřit si T zónu buď speciálním matujícím papírkem, papírovým ubrouskem, případně přepudrovat Nevhodné provádět masáž a používat mastnější krémy a masky.
  • 13:00 – 15:00 Prokrvení a tonus pleti se snižuje, zhoršuje se lymfodrenáž, pleť působí unaveně, vrásky jsou viditelné, je sklon k otoku kolem očí Vhodné je po obědě si trochu oddechnout, nebo si dopřát krátkou procházku na čerstvém vzduchu.
  • 15:00 – 17:00 Buňky pokožky přestávají přijímat kosmetické prostředky, efekt kosmetických procedur je minimální Nevhodné je jít na kosmetiku, aplikovat si masky, dělat masáž nebo zábal.
  • 17:00 – 20:00 Začíná fáze regenerace. Čas ideální na kosmetické ošetření pleti Vhodné je hloubkové čištění pleti, regenerační maska, výživný krém, masáž, procvičení mimických svalů.
  • 20:00 – 22:00 Z organismu se vyplavují toxiny, vhodné jsou všechny očistné procedury Vhodné je dokonale odlíčit make-up a pleť dočistit tonikem, případně udělat peeling (ne kolem úplňku!).
  • 22:00 – 24:00 Nejaktivněji probíhá regenerace a dělení buněk epidermy, pokožka odpočívá a nabírá energii. Toto všechno probíhá jen ve spánku Nevhodné je dlouho do noci ponocovat, zdržovat se v zakouřených prostorách, pít kávu a alkohol Vhodné je nanést výživný noční krém nebo sérum a jít spát.

Orgánové hodiny

I když některé části našeho těla odpočívají ve spánku (např. smyslové orgány) a některé pracují po celý život nepřetržitě (srdce), v průběhu dne a noci tělo podléhá určitému cyklu proudění energie, vylučování enzymů, hormonů a podobně. Příčinou nemocí může být, když tyto biorytmy porušíme, případně se snažíme své tělo obelhat užíváním stimulujících prostředků v čase, kdy bychom měli spát a podobně. Číňané vytvořili systém tzv. orgánových hodin, kde každý orgán má během 24 hodin své dvouhodinové maximum, po kterém následuje dvouhodinový útlum. Orientální orgánové hodiny slouží jako informace o zásobách energie, která probíhá orgány v pravidelných rytmech a pomáhá jim nejenom pracovat, ale i regenerovat. Praktické využití těchto poznatků je v tom, že v čase maxima příslušného orgánu ho posiluje (např. bylinkovým čajem) a v čase útlumu se vystříháme nadměrné zátěži.

  • 1:00 – 3:00 maximum činnosti jater, ta velice trpí, když např. na noc vypijeme vetší množství alkoholu nebo když v tom čase nespíme.
  • 3:00 – 5:00 maximum mají plíce, astmatici (často kuřáci) mají záchvaty kašle.
  • 5:00 – 7:00 pracuje a čistí se tlusté střevo, v tom čase často probíhá vyměšování. Není vhodné snídat. Kdo má potíže s vyprazdňováním, měl by v tuto dobu vypít sklenici vlažné vody se špetkou soli anebo švestkovou šťávu (může výt i výluh ze sušených švestek).
  • 7:00 – 9:00 je maximum žaludku, vhodná doba na snídani.
  • 9:00 – 11:00 maximum má slinivka a slezina. Žaludek odpočívá, není vhodné jej zatěžovat. Rovněž sladkosti, zatěžují slinivku, způsobí během krátké doby únavu způsobenou rychlým vzestupem a posléze poklesem glykémie.
  • 11:00 – 13:00 maximum má srdce, výkonnost je vysoká, doba vhodná na fyzickou i psychickou zátěž i případný chirurgický zákrok.
  • 13:00 – 15:00 maximum má tenké střevo, ideální čas na zažívání, dochází k poklesu výkonnosti a únavě.
  • 15:00 – 17:00 maximum má močový měchýř, je důležité pít hodně vody a močopůdných čajů, také výborně působí čaj z kopřiv (v době ubývající Luny). To platí i pro následující 2 hodiny.
  • 17:00 – 19:00 maximum mají ledviny, pokračujeme v intenzívním pití.
  • 19:00 – 21:00 vrcholí krevní oběh, těžce se usíná, vhodná doba na procházku anebo lehké cvičení před spaním.
  • 21:00 – 23:00 maximum má endokrinní systém, dochází k celkovému čerpání energie. Nejvyšší doba jít spát!
  • 23:00 – 1:00 maximum má žlučník, proto není dobré ho zatížit před spaním tučným jídlem.


© J.K. PannaCz.com Noetika – Použitá a doporučená literatura: Astromedicína do kapsy – Lea Rochlitz.


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality