Citrín jako kámen Bohů - amulet

Citrín amulet
Citrín je popisován jako bratr ametystu, který rozsívá štěstí. Kvalitní citríny můžeme najít v Brazílii, ale také na Madagaskaru. Citrín má jméno po citrónu podle Gerga Bauera právě díky své krásné žluté barvě. Citrín jako slunce bohů apohádkových hrdinek
Zobrazen: 10061x   příspěvků: 0   12. 9. 2015

Citrín - amulet

Bratr ametystu, který rozsívá štěstí.

Citrín je jeden z najpopulárnějších drahokamů na světovém trhu. Georg Bauer, otec moderní mineralogie, mu dal název citrín, podle francouzského slova ,,citron“. Citrínu se přiřazuje mnoho pozitivních přívlastků hlavně díky jeho živé barevnosti, která vzbuzuje dobrou náladu. Jeho různorodé odstíny nesou všechny tóny žluté a zlaté barvy. Citríny tmavších tónů, které jsou laděné do oranžovo-hnědých tónů, jsou známe pod názvem „Madeira Citrín“.

Nejlepší kameny na výrobu šperků se nacházej v Brazílii, na Madagaskaru. Další lokality jsou na Urale, ve Španělsku, Francii a Skotsku. V České republice můžeme citrín najít v okolí Velkého Meziříčí a Dolních Borů, na Liberecku, v Český Ráji.

Žlutá barva kamenů citrín

Žlutá je barvou zářícího Slunce, bohů, barvou vlasů pohádkových hrdinek, slunečnic, zralého obilí. Je nejsvětlejší čistou barvou. Bývá spojována s lehkostí, jasností, se zralostí, dobrou náladou, tvořivostí, cílevědomou duševní aktivitou, otevřeností, znalostmi, "královskými" způsoby chování, štěstím. Usnadňuje komunikaci s okolím. Žluté kameny (např. citrín, jantar, tygří oko, topaz, žlutý jaspis) symbolizují vznešenost, moudrost, touhu po svobodě. Podněcují k aktivnímu myšlení, potlačují nerozhodnost a obavy. Mohou však vyvolávat neklid, klamné naděje, závist, sklíčenost, podrážděnou náladu i žárlivost. Léčebně žluté kameny působí povzbudivě především na imunitní systém, aniž by však vyvolávaly podráždění. Stimulují nervový systém, takže potlačují náladovost a deprese. Kladný vliv mají citríny na zažívací orgány, především při žaludečních a střevních potížích, špatné funkci ledvin a žlučníku.

Mýty a legendy o citrínu

Citrín byl ve středověku považován za kámen slunce, zejména díky své bohaté žluté barvě. Lidé věřili, že je to dar od bohů, který jim pomůže dožít se dlouhověkosti. Uctívali ho a považovali ho za svůj věrný talisman. Svůj debut ve světě šperků zažil už v 3-4. stol. p.n.l. během helénistického období v Řecku. V 17. století ním ve Skotsku zdobili rukojeti dýk a mečů a tradovalo se, že tento drahokam je světlem v boji. Rovněž byl považován za kámen šťastných obchodníků, proto ho toužil vlastnit každý obchodník, neboť s citrínem jejich obchody vzkvétaly

Nejznámější citrín

Když se v roce 1840 vdala anglická královna Viktorie za prince Alberta, tak za několik let na Skotské vysočině vyrostl jejich nový domov, hrad Balmoral, který oba milovali. A právě v Balmoralu byl nalezen kámen citrín, který Albert daroval své lásce. Od té doby se citrín v Skotsku těší velké oblibě

Vlastnosti citrínů

Citrín je mimořádně blahodárně působící krystal. Je to šťastný a štědrý kámen. Užívá se k překonání strachu, nespokojenosti a depresí. Přináší do života radost a posiluje sebevědomí a vůli prosadit se v životě. Posiluje koncentraci a dodává mysli nové síly. Napomáhá strávit nové informace, analyzovat situaci a zvolit pozitivní směr dalšího postupu. Jemná zlatistvá zář citrínu vnáší do našeho uspěchaného každodenního života, plného nečekaných zvratů a problému, vnitřní klid, pocit plného zdraví, svěžesti, bezpečí a hřejivého tepla. Překlenuje průrvu mezi nižším a vyšším vědomím, takže na jedné straně v nás podporuje smysl pro spoluúčast na veřejném dění, zatímco na druhé straně posiluje naší důslednost a touhu poznávat pravé vnitřní Já. Pomáhá nám citově strávit nezdary a chápat je spíše jako omyly, které nás mohou poučit. Obdarovává nás klidem a vyrovnaností, která pozitivně ovlivňuje náš imunitní systém, látkovou výměnu a funkci žláz.

Citrín je jedním z kamenů hojnosti

učí nás přilákat k sobě bohatství, prosperitu a úspěch, poskytuje štěstí každému, kdo ho vlastní. Předchází nočním můrám a zajišťuje příjemný spánek Často se užívá pro přeměnu snů do reality.

Funguje jako účinný čistič a regenerátor, svému majiteli předává teplo, energii a velice zvyšuje jeho tvůrčí schopnosti. Pohlcuje, proměňuje, rozptyluje a uzemňuje negativní energii. Melancholie a negativní emoce nemají v jeho přítomnosti místo. Podporuje duševní vědomí a dodává příliv nové energie. Je ochránce aury, zavčas svého majitele varuje a tím mu dává dostatek času k akci na vlastní ochranu. Čistí čakry, zejména solar plexus, kde nám pomáha překonávat stavy neklidu, strachu a nespokojnosti. Aktivuje činnost korunní čakry a zesiluje intuici, pročišťuje vyšší úrovně osobnosti a uvádí je do rovnováhy.

Citrín urovnává vztahy a spory v rodině

či skupině, napomáhá přijímat se takoví, jací jsme, dodává sebedůvěru, potlačuje sebezničující sklony, zmírňuje přecitlivělost – zejména na kritiku okolí.

Citrín slouží pro zvýšení peněz v pokladničce

a jeho zářivá žlutá barva pomáhá v udržení bohatství. Přitahuje majetek a prosperitu. Podporuje veškeré peněžní transakce a finanční spekulace. Pomáhá obchodníkům, bankéřům, sportovcům a fitness instruktorům. Funguje jako štít proti žárlivosti a zlomyslnosti. Pokud budeme nosit přívěsek s citrínem, překonáme problémy se slovním vyjadřováním svých myšlenek a citů. Citrín může v lidech, s cholerickou povahou s tendencí pomlouvat, vyvolávat agresivitu.

Citrím ve fyzické rovině podporuje funkci endokrinních žláz a trávení, činnost sleziny a slinivky břišní, proto se doporučuje při poruchách trávení a při cukrovce. Blahodárně působí při chronickém únavovém syndromu. Citrín pomáhá při očních problémech, podporuje krevní oběh, zbavuje krev toxických látek, podněcuje činnost brzlíku a udržuje v rovnováze funkci štítné žlázy. Zažehnává infekce v ledvinách a močovém měchýři. Pomáhá posilovat nervy. Citrín také pomáhá zbavovat se všeho škodlivého a příznivě se projevuje při zácpě a zabírá na celulitidu. Jako elixír působí blahodárně při problémech s menstruací a některých symptomech spojených s menopauzou, kdy uvádí do rovnováhy jednotlivé hormony.

(C) A.R.X. zpracovala Sára 2015


 
diskuzní
fórum
Celkem je vloženo 0 příspěvků.
Nevložen dosud žádný diskusní příspěvek.
 Poslední aktuality