Jaspis - amulet

Jaspis.
Asyřané se stejně jako jiné starověké národy věřili, že nemoci a neštěstí jsou vyvolány zlými duchy. Na ochranu před nimi nosili zvláštní předměty – amulety a talismany. Právě červený jaspis byl kamenem srdce.
Zobrazen: 9760x   22. 6. 2009

Vulkanity - jaspis

ametyst, citrín, achát, jaspis, chalcedon, opál, síra, chryzolit, nefelín, obsidián, safír, aragonit, kalcit, fluorit, rodochrozit, křemen, stříbro, zlato, hematit, pyrit, kasiterit, sfalerit, nikelín, ametyst, turmalín, topaz, apatit.

Jaspisy, acháty, ametysty a chryzoprasy

jsou vyzdobeny kaple sv. Václava na Pražském hradě, kaple sv. Kateřiny a sv. Kříže na hradě Karlštejně. Krásný je i méně známý kříž z drahých kamenů v kostele Panny Marie ve druhém patří střední věže na Karlštejně. Nedochovaná je výzdoba z drahých kamenů Karlem IV. založeného hradu Tangermünde na Labi v Braniborsku, který byl vypálen Švédy za třicetileté války. Je pravděpodobné, že podobnou drahokamovou výzdobu měly i jiné hrady, založené Karlem IV., ale tato výzdoba zcela zmizela a nedochovala se do dnešní doby.

Jaspis

Obě odrůdy jaspisu, červená i zelená, jsou známy již od starověku. Červený jaspis a karneol byl ve starém Egyptě nazýván krví Isidinou. Často z něho byl zhotovován zvláštní symbol, tzv. vulva Isidis, který byl mystickým symbolem znovuzrození. Ale již v magickém papyru Ebersově (asi z r. 1500 př. Kr.) je mu připisována zvláštní magická moc nad ženami. Rovněž zelenému jaspisu jsou připisovány magické vlastnosti. Tak faraón Neshopsos (600 př. Kr.) nosil zvláštní jaspisový amulet v podobě do kruhu stočeného hada symbolizujícího tři znamení zvěrokruhu (Pannu, Váhy, Štíra - moudrost, rozvahu, sílu). Týž amulet je pak znám z tarotu pod jménem kola Ezechielova.

Jaspis - povaha kamene pro amulet

Vůči člověku má jaspis netečné postavení. Dává přednost pozitivním věcem před negativními. Jaspis se soustředí na vlastní zájmy, ale neznamená to, že by tím chtěl ubližovat okolí. V případě, že je jaspis aktivní, působí okamžitě bez dlouhého rozmyslu kam „mířit“. V tomto případě je jaspis ochoten se vystavit i určitému riziku. Přestože jsou jeho vlastnosti, kterých by mohl využít velké, z důvodu určité lhostejnosti a pohodlnosti je většinou nevyužívá. Jakožto amulet se jaspis „spíná“ v případě napadení a nevyvíjí žádné další odvetné aktivity. Z talentových dispozic podporuje umělecké obory, které se týkají především práce s oblečením, např. v módě. V případě podnikatelských aktivit je jaspis dobře využitelný v sektoru organizace. V temperamentu převládá melancholik, tedy určitý stesk nad okolním i vnitřním světem. V mozkové činnosti podporuje funkci rozumu. Na zdraví člověka nemá žádný podstatný vliv. Výjimku tvoří pouze podpora hormonální činnosti a mírně posiluje kůži. Schopnost anihilovat (vstřebávat) negativní záření není příliš vysoká a končí již na úrovni slabších zánětů. Informatické zápisy - (amuletní tvorba) lze provádět bez větších problémů. Jaspis je vhodné ukládat na světlé místo a schovat jej pod čisté plátno. Nevyžaduje společnost jiných kamenů. Výjimku tvoří pouze jantar.

 

© Z knihy "Magie drahokamů" PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality