V magii jsou přisuzovány určité síly buď jednotlivým drahokamům jakožto znak druhový, tedy například všem rubínům, nebo pouze drahokamům některým, jako znak specifický, kdy magický náboj je vázán jen na určitý exemplář (příkladem pro poslední případ je známý onyxový prsten, uložený v chrámovém pokladě v Perrugii, který legenda označuje jako zásnubní prsten Panny Marie a sv. Josefa, o němž se věřilo, že se jeho dotekem hojí určité nemoci).
Černá barva je barvou noci a pekla, smutku, melancholie, beznaděje. Pomáhá nám však neztratit sebe sama v osobní problematice, vede nás k analýze vlastního nitra. Lidé mající v oblibě tuto barvu prosazují své názory a žijí i pracují naplno. Mezi černé kameny tak patří především morion, černý obsidián, onyx, gagát, magnetit, menilit.
Pozdně starověký mýtus vypráví o onyxu, že vznikl z nehtu Venušina, který jí svým šípem odstřelil Amor, a který spadl z nebes do řeky Ganga. Onyx býval označován za amulet přinášející štěstí, zvláště v lásce. Na druhé straně byl onyx zasvěcen Saturnu. Osobám, které mají v horoskopu tuto planetu v disharmonickém postavení, bývalo proto nošení onyxových šperků zakazováno. Mistr Leonardus však napsal, že onyx je sídlem zlého, lidem nepřátelského elementála, diemeje. Ten prý na nositele kamene posílá hrůzné sny, nemoci a nehody. Také náš Lapidarius z r. 1389 píše o onyxu, že “... jest to kámen zlobivý, nebo pěstúna činí strašna i smutna. V noci dává sny hrozně” atd. Podle Aristotela je lapis ophites, stejně jako u arabských učenců Ibn al Beitara a Kazwiniho achmalach (onyx) talismanem ulehčující od porodní bolesti (je-li položen do lože rodičky). Onyx nošený těhotnou ženou způsobuje předčasný porod.
V Číně byla z onyxu zhotovována soukromá pečeť čínských císařů, joc-tu, a jak napsal Laars, nesměl proto nikdo z obyvatel Říše Středu pod trestem smrti podobné onyxové pečetidla užívat.
Obecně tento kámen není lidem příliš nakloněn. Je vůči nim v neutrální poloze. Onyx stojí na pomyslné polovině mezi dobrem a zlem. Povaha kamene neoplývá příliš dobrým charakterem. Přesto tento kámen může být člověku pro určité operace k užitku. Onyx se neztotožňuje dobře s novým prostředím a vyznačuje se určitou lenivostí, která by mohla vést nositele k zahálčivému způsobu života. Patří mezi nepřizpůsobivé kameny a může být u nositele příčinou jeho těžko ovlivnitelného postoje k něčemu nebo k někomu, přesto, že je to pro okolí nelogické. K povaze kamene onyx patří horší odhad ohrožení a rizika do kterých se vstupuje. Vůči anomáliím, patogenitám a cizím vlivům je onyx téměř neúčinný. Dominantou kamene je podpora všeho co souvisí se sexem. Výjimku tvoří pouze erotická naplněnost, která mu chybí. Pomáhá při tvořivých věcech řemeslné a jiné tvůrčí povahy – ne však umělecké. Posiluje významně CNS (centrální nervový systém), funkčnost mozku (ne inspiraci). V osudech ovlivňuje onyx sex a povahovým pilířem je NEDUVĚŘIVOST. Pro přípravu amuletu je maximálně přizpůsobivý.
© Z knihy "Magie drahokamů" PannaCz.com