Hypersenzitivní lidé

jednorožec
Hypersenzitivní lidé Hypersenzitivní děti Hypersenzitivní dospělí Vysoká míra citlivosti je ve své podstatě pozitivní, ale dokáže nadělat i paseku Senzitivita rozvíjí talent U citlivých jedinců na vás nebude nic působit nevkusně
Zobrazen: 6662x   příspěvků: 1   15. 2. 2018

Hypersenzitivita znamená vysokou citlivost člověka k okolním vjemům. Je to určitý druh nadání, se kterým se rodíme, nelze ji vytrénovat, pokud ji nemáme.

Hypersenzitivní děti

  • jsou velice citlivými osobnostmi. Již po narození můžeme pozorovat zvýšenou potřebu vnímat svět okolo. Dítě reaguje na podněty matčina hlasu, uklidňuje jej hudba, znervózňuje přemíra hluku a světla.
  • Mohou si více hrát s neviditelnými kamarády a jsou velmi pozorné ke svým rodičům. Pokud jednoho z rodičů něco trápí, dítě se tulí, drží se v těsném závěsu za nešťastníkem a potřebuje mu být neustále na blízku. Rádo si hraje samo a hlídá si svůj vlastní prostor.
  • Co nejdříve se snaží být samostatné. Těžko ale snese veškerou kritiku, křik a hádky, naopak jej velmi těší pochvaly, povzbuzování a harmonické prostředí, které ke svému životu potřebuje. Když na takové dítě zvýšíte hlas, velmi často se lekne a uteče někam, kde se cítí být v bezpečí. Do postele, do kouta, zavře se v pokojíčku, nebo v koupelně.
  • Pokud jej pochválíte, nebude se dožadovat přímo dalšího uznání, ale vynaloží veškeré úsilí na to, abyste jej měli za co pochválit znovu. Pokud se rodiče hádají, utíká z dosahu negativních vln a uzavírá se do sebe. Ve škole si pak zakládají na férovosti spolužáků a učitelů a sami jsou k sobě přehnaně kritičtí, tudíž se snaží mít co nejlepší známky a výsledky. Pokud se tak nestane, jsou velmi nešťastní a cítí to jako osobní prohru.

myšlenky

Hypersenzitivní dospělí

  • Citlivý dospělý člověk vnímá svět ve veškerých možných souvislostech. Například pokud prochází přírodou, soustředí se na jemné vibrace jako je šumění listů stromů, klokotání nedalekého potůčku, má pocit, jako by slyšel let ptáků vysoko nad hlavou. Mnohem více si uvědomuje spojení člověka se zemí a přírodou.
  • Když se nadechne, má pocit, že dýchá život. Mnohdy takovou osobu vidíme, že často zavírá oči, aby otevřel všem vjemům svou duši. Hypersenzitivní jedinci jsou velmi citliví i fyzicky. Toto se týká vnímání bolesti, ale například i reakcí na kofein, léky a bylinky. Zatímco “normální” člověk většinou snáší předepsané dávky léků, kávu pijí třikrát denně a nemají s ní jediný problém, senzitivní bytost musí toto korigovat svým vlastním úsudkem a pozorováním těla, které na tyto látky reaguje jinak.
  • Žena, která má toto nadání, například více vnímá bolesti podbřišku již před příchodem menstruace. Podvědomě se na ni připravuje, ale bývá v toto období přehnaně podrážděná, není schopná se soustředit a dělá chyby. Vysoce citliví lidé jsou důslední, přímí a vyžadují férovost.
  • Můžeme u nich ale pozorovat, že i když se sebelíp připraví na prezentaci své práce, nakonec podají minimální výkon.Opět to pramení z pocitu, že nesmí nikoho kolem sebe zklamat a kladou tak na sebe přehnané nároky. Hypersezitivita mimo jiné dokáže v lidech vytvořit spoustu rozporuplných povahových rysů a myšlenkových pochodů. Takový člověk je často svéhlavý a cílevědomý, ale i bojácný a zranitelný.
  • Snaží se pochopit sám sebe, vidět více, než jen své tělo a duši. Na druhou stranu se v sobě až příliš ztrácí právě kvůli kvantu myšlenek, jenž se mu mísí jedna v druhou. Umí se pro něco nadchnout více, než jiní lidé a zároveň o sobě ve stejné míře pochybují. Většinou jsou to ohromně  přátelští jedinci a pro partnera by se rozdali, stejně tak, jako obětují život pro své děti.

hodiny

Vysoká míra citlivosti je ve své podstatě pozitivní, ale dokáže nadělat i paseku

Pokud patříte mezi tento typ lidí, budete bezpochyby velice empatičtí, obětaví a milující. Ale i to má svá úskalí. Právě proto, že do popředí stavíte potřeby a přání druhých. Jste přehnaně sebekritičtí, a tak se snadno můžete dostat do úzkostí, depresí a může vás potkat i syndrom vyhoření. Problémy svých blízkých berete za své vlastní a až příliš se do nich noříte. Pak se utápíte v pocitech beznaděje a nepochopení. Naopak pro své okolí budete ztělesněním anděla.

Často se ptáte na pocity osob ve své blízkosti

jako první si všímáte nového parfému své kolegyně, nacházíte smutek a bolest za úsměvem přetvařujícího se člověka, umíte podpořit a pochválit, pamatujete si přesně každé slovo, které kdo vysloví a tím dáváte druhým najevo, že jsou pro vás důležití. Asi také dobře znáte situace, kdy se kolem vás někdo hádá a vy se je snažíte rychle usmířit, nebo raději utečete, protože se konfrontaci vyhýbáte obloukem. Kritiku - i tu konstruktivní, berete jako své osobní selhání a často se kvůli ní zaseknete na místě.

kůň

Senzitivita rozvíjí talent

Když se pozorně ponoříte do osobnosti citlivého člověka, zjistíte, že stejně tak, jak umí nasát vaše problémy, potřebuje je rovněž někde vypustit, jinak ho to vnitřně sžírá. Ne nadarmo jsou takoví lidé obdařeni nevšedním talentem. Jsou to totiž výborní malíři, básníci, nebo hudebníci. Doslova se vypíší a vymalují ze svých strastí a pod jejich rukama vznikají úžasná umělecká díla. Navíc člověk s vysokou mírou citlivosti má obrovský smysl pro detail. Takže muži i ženy se často upínají k profesím, kde toto mohou uplatnit. A pokud takovou práci nezískají, věřte, že se doma uchylují k něčemu, co je v tomto smyslu naplní.

U hypersenzitivních jedinců na vás nebude nic působit přeplácaně nebo nevkusně

Jejich smysly fungují jako senzor na správnost barevných kombinací, mísení různých stylů. Jejich domov bude pravděpodobně vonět právě vytřenou podlahou a zapálenými svíčkami, ubrus na stole nebude nikde přečnívat a vy se budete cítit příjemně, téměř jako doma. Nemají rádi nepořádek, ale může se lehce stát, že je vyvede z míry něco v životě mimo domov, a tak na chvíli v domácnosti nastane chaos. Dlouho ale nevydrží, protože tito lidé brzy zjistí, že potřebují mít alespoň někde jistotu. Věci na svém místě, příjemnou atmosféru a kolem sebe spokojené a šťastné blízké.

labuť


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Celkem je vloženo 1 příspěvků.
Krásný článek (Lucie, 19. 10. 2019 16:23:06)
Krásný článek, děkuji za něj. Zrovna před chvílí jsme debatovali s přítelem o tom, že jsem hypersenzitivní osoba, což mi bylo už jako dítěti změřeno pozorováním mozku po jeho otřesu. Chvíli po debatě mě napadlo po x měsících navštívit tyto stránky a trochu si počíst a zrovna na mě vyskočil tento článek, opravdu nic se neděje jen tak. Tento článek mi moc pomohl, stačily 3 minuty čtení a ccitim se mnohem lépe. Musím si příjímat taková l, jaká jsem, vždyť je to dar. A ačkoli mě tento dar dokáže i pěkně devastovat a dovedl mě až k psychiatričce..která se zachovala úžasně a místo léků mi dala radu, ať ve své přecitlivĕlosti vidím svůj dar, od dětství píšílu básně a podobně...Ve Vašem článku jsem se našla v každičké větě. Doufám, že si najde cestu ke každé hypercitlivé duši, stejně jako ke mně.
 Poslední aktuality