LILIE (LILIUM) čistá a magická

Čistá a magická - PannaCz.com
V Egyptě a Řecku byla lilie symbolem plodnosti,naděje a budoucnosti.Své uplatnění našla v kultu ženských božstev. Jak velice byla ve starověku ceněna dokazuje Pliniův výrok. "Patří-li růže ke zlatu mezi rostlinami, pak lilie je stříbrem."
Zobrazen: 35019x   1. 4. 2011, aktualizováno: 1. 4. 2011

© PannaCz.com

LILIE (LILIUM) ČISTÁ A MAGICKÁ

Charakteristika

Rod lilie obsahuje asi 100 původních druhů,z nichž vzniklo křížením několik tisíc odrůd a hybridů.Rostou prakticky na celé severní polokouli,nikoliv však jižně pod hranicí 20° severní zeměpisné šířky.Tato královna květin pochází z východní Asie,kde se již řadu let těší velké oblibě pro svou krásu.

Sade

Morfologie - LILIE (LILIUM) ČISTÁ A MAGICKÁ

Cibule lilií se skládají z pevných a masitých šupin – přeměněných listů,které slouží jako zásobárna živin pro růst v příštím roce.Šupiny jsou připojeny ke krátkému stonku,který se nazývá podpučí.Vyrůstají z něj kořeny,šupiny a výhonky pro nový růst.Podle barvy šupin mohou být identifikovány botanické druhy. Po vystavení cibule světlu se barva může změnit.Trvalé kořínky mají životnost 3 – 4 roky a každý rok se část z nich obnovuje.Lodyha může vyrazit přímo z cibule k povrchu půdy,nebo může bloudit pod zemí,než vyrazí nad zem. Roznáší tak lodyžní cibulky.Tato forma růstu se nazývá stoloniferní.Pro výživu rostliny jsou velmi důležité jednoleté lodyžní kořeny mezi cibulí a povrchem země. Výška lodyhy je podle druhů a hybridů od 10 do 250 cm.Květní stonky mohou být rozvětvené nebo nerozvětvené.Listy jsou umístěny v přeslenech nebo vyrůstají střídavě.Tvar listů je od úzkých trávovitých k širokým kopinatým. Některé druhy a hybridy nesou malé,purpurové pacibulky v paždí listů.Při odstranění květního poupěte se vytvoří více a větší pacibulky jako alternativní reprodukční strategie rostliny.Okvětí se skládá ze šesti okvětních lístků.Květy jsou uspořádány buď do okolíku nebo do hroznu.Tvar květů může být trubkovitý,miskovitý,turbanovitý nebo nálevkovitý.

© PannaCz.com

Význam lilie - symbol

V Egyptě a Řecku byla lilie symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti.Své uplatnění našla v kultu ženských božstev. Jak velice byla ve starověku ceněna dokazuje Pliniův výrok. "Patří-li růže ke zlatu mezi rostlinami, pak lilie je stříbrem." Prášek z usušené cibule nošený v sáčku na krku přivolává lásku jeho majiteli,zatímco čerstvě utržená lilie naopak účinně odvrací všechna milostná kouzla. Lilie se pěstuje na zahrádkách jako ochrana proti nepřátelským duchům a zlu vůbec, proti uhranutí a proti nezvaným návštěvníkům.Bílá lilie bývá také znamením smrti a jako pohřební květina symbolizuje věčnou, i po smrti trvající lásku.

Lilie magická

Rostlina i s cibulí se sbírá za konjunkce Venuše a Luny, což poukazuje na použití této magické byliny ve věcech lásky, krásy, čistoty, ochrany a léčení.Pro účely evokační magie se z květu lilie zhotovují materializační kuřidla; tato bylina totiž podporuje zviditelnění astrálních zjevů.Lilie je sama o sobě výborným kondenzátorem fluid a její květ je nezbytnou součástí Bardonova univerzálního fluidického kondenzátoru.

Čistota bílých lilií

Bílá lilie byla vždy oblíbená.Staří Peršané ji považovali za symbol čistoty,řečtí a římští umělci ji často vyobrazovali na domovním zařízení jako znamení plodnosti a čistoty.V období secese jsou lilie typické květiny malířů. Čínští básníci lilii opěvovali a věřili, že očišťuje tělo a léčí mnohé choroby.Kromě panenské čistoty je symbolem chladné, unylé krásy, střízlivé, neživé. Je protikladem ohnivé růže. (V českých kulturních podmínkách je častým prvkem romantických balad, předznamenává neštěstí dívek, u J. Nerudy je kupř. dům U tří lilií v Praze spojen s příběhem bezcitné dívky).

Delikátní lilie

Bílá lilie má překvapivé hojivé účinky na kůži. Lilie léčí vředy, vnější záněty, pohmožděniny a popáleniny.Liliový olej získáme vyluhováním květů v olivovém nebo slunečnicovém oleji, používá se na spáleniny a při kožních zánětech. Květy a poupata některých odrůd jsou chutné a výživné, kořeny se používají k lékařským účelům. Její exotické květy a opojná vůně bere člověku až dech.Květiny s tak intenzivní sladkou vůní nelze nechat bez povšimnutí.

Právě proto vůně lilií je často součástí mnoha parfémů. Cenný extrakt z lilie dodává Vaší kůži okouzlující měkkost a hladkost.

© PannaCz.com

Karetní, snářský význam

Lilie symbolizuje šťastný a chvályhodný život, vyjadřuje váš postoj k životu.Je předzvěstí povýšení v zaměstnání a spolehlivého přátelství.Snář podává její výklad jako vášeň, jež zahání vznešené myšlenky, či jako brzké nalezení někoho, kdo nás neopustí, v negativním významovém aspektu pak znamená lidi,kteří nás chtějí oklamat.

Symbolika lilie

Lilie je jednou z květin s nejpevněji zakotvenou symbolikou. Neztratí nic ze své krásy, samota je jim stejně blízká jako ženám ve znamení Panny.Lilie se často používají do exkluzivních aranžmá, s úspěchem také například do svatebních kytic. Nevinnost nevěsty symbolizují stejně spolehlivě jako bílá barva šatů.

Čistota,mír (vzhledem ke své bílé barvě a ušlechtilému vzezření), královská důstojnost, panenská bohyně, panenskost, nesmrtelnost, ale i plodnost

Plodnost bohyně země na západě (ve východních kulturách tuto symboliku přebírá lotos), neboť v Řecku je její původ viděn v mléce Héry,také Sumerové ji chápou jako znak plodnosti a úrodnosti

V židovském náboženství značí důvěru v Boha, je emblémem pokolení Judova.

Je ve znamení cudnosti, proto je květinou Velikonoc. V umění znamená spolu s mečem nevinnost a provinění či také víru, vzkříšení (Dante). Skautská lilie označuje slunce,mír, čistotu (uznáváno také v Egyptě, Indii a Persii).

Lilie králů

Král Karel ve 14. století v Království neapolském ji pojal jako svůj vlastní znak, později se díky němu stala i značkou severu na námořnické buzole a následně symbolem pro větrnou růžici starých map (mořeplavec Gioja ji jako věrný a oddaně sloužící tomuto králi umístil na buzole tak, aby byla stále viditelná a nikdo na lodi nezapomněl na loajalitu, jíž jsou vladaři povinováni) – v tomto smyslu značí jistotu správného směru – to přebírají také skautové, tři listy lilie jsou chápány jako tři body skautského slibu.

Často je užívána jako erbovní figura v heraldice (některé zdroje uvádějí, že počátky spadají do dob gotiky), horní část je převzata z tvaru fleur-de-lys = stylizovaná podoba květu kosatce, od středověku jej měli ve znaku především francouzští králové, u nás pak Berkovští, Čechtičtí, Karel Škréta…, již způsob vytvarování heraldické lilie v sobě nese určitý význam – čím mladší je rod, tím tupější a tučnější je střední list.

© PannaCz.com

Lilie Božská

Lilie je symbolem panenské čistoty a znovuzrození lidské duše.Je to symbol hvězdy KRISTOVY.Vyjadřuje osvícené Já jež stoupá k Bohu a přijímá Božskou vůli za vůli svou.Svým květem nám naznačuje vznik Boholidství.Vstup slova do hmoty.Na většině Zvěstování Panny Marie, kde archanděl Gabriel přináší dívce Marii zvěst o jejím vyvolení Bohem,jí podává bílou lilii,která předznamenává její neposkvrněné početí.

© Zpracovala YW - Noetika - pannacz.com


© pannacz.comEsoterika

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality