Poučení od toltéckých indiánů

Jaká je vaše tvář?
 2
Pamatujte, že pravda mívá dvě tváře a ta pravdivá bývá cudnější, stydlivější. Osobní důležitost nám v ničem nepomůže, je to základ ješitnosti (pýchy) a lidé s ní se nebudou pouštět do vyššího učení (naopak podléhají často temné cestě manipulovat druhé)...
Zobrazen: 6131x   23. 7. 2008

Filozofie toltéckých Indiánů

 • Pokud budete vysílat zlo, bude se vám vracet zlo
 • Pokud budete přijímat zlo, budete ho i vysílat
 • Když budete vysílat lásku, bude se vám vracet
 • Když budete přijímat lásku, budete ji i vysílat

Miguel Ruiz - čtyři dohody

Chce li člověk dosáhnout osobní svobody, měl by se zamyslet a sám v sobě přijmout čtyři dohody. Slovo dohoda je zde myšleno jako myšlenka, kterou jsme přijali za svoji pravdu, resp. pravidlo, kterým se budeme řídit.
 • 1. nehřešit slovem
 • 2. nebrat si nic osobně
 • 3. nevytvářet si domněnky
 • 4. dělat vše, jak nejlépe dovedu

Nehřešit slovem

Užívejte slovo správným způsobem, užívejte jeho sílu ve jménu pravdy a lásky. Neříkejte to, co si nemyslíte a mluvte jako osobnost. Nepoužívejte slovo k pomluvám a odsuzování, a to ani druhých, ani sebe sama. Užívejte slovo jako „bílou magii“ a začněte sami u sebe. Toto je první dohoda, kterou byste měli sami se sebou uzavřít, pokud se chcete osvobodit, být šťastní... Nehřešit slovem vás dovede k osobní svobodě, k velikému úspěchu a blahobytu. Zbavíte se veškerého strachu a změníte život v radost a lásku.
 • Nehřešit slovem znamená neposílat nikomu emocionální jed
Znamená to zbytečně neobviňovat ostatní, a to jen z důvodu, aby se v dané chvíli cítili hůř než vy.
 • Jeden jednoduchý příklad: Pokud potkám na ulici neznámého člověka a řeknu mu: „jsi špatný člověk“ a odejdu, tak jsem mu poslal emocionální jed a hřešil jsem slovem. Pokud to je slabá osobnost, tak si to vezme osobně a řekne si: to je to tak vidět? a po zbytek dne se bude dívat převážně do země. Nebo se jen nazlobí a řekne si o mě: to je ale hlupák, vždyť mě nezná. Ale jisté špatné rozpoložení v něm i přesto zůstane a to pak pošle zase někomu jinému. Takto se zlo šíří mezi lidmi.

Ublížení blízkému

Na nejúrodnější půdu dopadne lež, pokud je zlé slovo předáno blízké osobě, která vás má ráda. Může to být také osoba, která vám důvěřovala, osoba, která se vám odhodlala svěřit i své duchovní niternosti svých znalostí například jako učitel svému žákovi. Takto napadená osoba potom uvěří, že dělá něco špatně, nebo dokonce, že je špatná. Pomluva u dalších blízkých napadaného člověka a pletichářské obvinění s cílem útoku na jinou osobnost a její sražení na emocionální dno se dá přirovnat k černé magii. Neposílejte nikomu pocit viny, protože vám to ve skutečnosti nijak nepomůže.

Lidé vám lžou protože se bojí

Téměř nic z toho, co jiní lidé dělají, nedělají kvůli nám, ale kvůli sobě. Téměř všude kam jdete, naleznete lidi, kteří vám budou lhát a jak poroste vaše uvědomění, všimnete si, že lžete také sami sobě. Neočekávejte od lidí, že vám budou říkat pravdu, protože oni lžou i sami sobě. Budete-li ostatní vnímat takové, jací jsou, a nebudete vztahovační, nic z toho, co řeknou nebo udělají, vás nezraní. I kdyby vám lhali, nic se neděje. Lžou, protože se bojí, abyste nezjistili, že jsou nedokonalí.

Nebrat si nic osobně

souvisí s první dohodou, viděno ze strany „napadeného“. Někdo mi řekl, že jsem úplně hloupý. Mám několik možností, jak s tím naložit. Buď to přijmu jako dohodu, nebo si uvědomím, že je to jen cizí hledisko a vychází z čistě subjektivního pohledu někoho jiného a tudíž to vůbec nemusí být pravda. Je třeba si uvědomit, že ten, kdo nám tohle řekl, k tomu má důvod a ten je pravděpodobně takový, že s ním něco není v pořádku. Tento člověk může být nemocný, trpět některou duševní chorobou např. paranoiou, psychopatií apod. Má potřebu, aby se někdo jiný cítil stejně špatně nebo hůř než on. Někdy to může být i plánovaná strategie duchovně padlého a nedoceněného člověka, který prahne po postavení ve společnosti, chce vyniknout nad jiné a to i za cenu vymyšlených událostí a pomluv, které mají toho druhého nebo celou skupinu lidí poškodit v očích druhých. Takového člověka můžeme jen politovat, protože v tom, aby byl spokojen sám se sebou mu brání to, že hřeší slovem. Pravděpodobně si i zbytečné věci bere osobně, protože to zkouší na ostatní a předpokládá, že to bude fungovat. Pokud máte příliš velkou osobní důležitost a pocit, že svět se točí jen okolo vás, že si jej celý můžete koupit, pak budete mít s touto dohodou problém. Budete zranitelnější, protože pokud Vám někdo řekne něco o Vás, budete to brát jako příliš důležité a vážné. Osobní důležitost nám v ničem nepomůže, je to základ ješitnosti (pýchy) a lidé s ní se pravděpodobně nebudou pouštět do vyššího učení (naopak podléhají často temné cestě manipulovat druhé), protože věří, že se sebou jsou a budou spokojeni.

Nevytvářet si domněnky

zde znamená, že neuvěříme myšlenkám, které vyplodila naše fantazie, jako možnou variantu událostí. Pamatujte, že pravda mívá dvě tváře a ta pravdivá bývá cudnější, stydlivější. Nejčastějším příkladem je to, že si myslíme, že nás někdo nemá rád a věříme tomu, i když to není pravda. Může to být člověk uzavřený, kterému dlouho trvá, než někomu začne věřit a třeba neumí vyjadřovat náklonnost. V jiných případech se často jedná o paranoidní představy typu: chce mě potrestat, ublížit, atd. Paranoidních představ se můžeme zbavit, pokud si nevytváříme takovéto nepodložené domněnky.

Dělat vše, jak nejlépe dovedu

Každý den děláme mnoho drobných rozhodnutí a je nutné naučit se volit správné možnosti tak, aby naše svědomí neutrpělo újmu. Pokud jsem vždy vše dělal podle svého nejlepšího přesvědčení - tak jak jsem nejlépe uměl a někdo mi potom řekne, že jsem něco udělal špatně, je to záležitost schopností a okolností, ne mého svědomí. K tomu je dobré naučit se okolní svět vnímat jako lásku. Tím získáme velké umění.

Zažít si tato pravidla jako vlastní a přijmout je jako dohody, není pro každého snadné. Je to poměrně velká transformace osobnosti. Život je tvořen světlem, vše živé z něj pochází tedy i my a všechno živé kolem.

 • Pokud věříte, že když budete šířit dobro, tak se vám vrátí, je to správná volba.

Čerpáno od Don Miguel Ruiz.


Studium www.noetika.cz naleznete zde.

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality