Věštění z kostí ve staré Číně

Nalezená kostra.
 23
Šangové, dlouho považovaní za mytický národ, vládli přibližné od 16. do 12. století př. n.l.v oblasti města An-jang, 500 kilometrů jižně od Pekingu. Ve vykopaných sutinách tu bylo nalezeno pres 100 000 zvířecích kostí a krunýřů...
Zobrazen: 3841x   30. 4. 2007, aktualizováno: 19. 5. 2008

Dračí kosti

K jednomu z nejbizarnějších archeologických nálezů došlo zásluhou předpisu, který roku 1899 vystavil jeden lékař v Pekingu. Naordinoval v něm pacientovi drcené „dračí kosti", ingredienci, která se v provincii Che-nan běžné sbírala na polích místních farmářů. Pacientem byt vědec jménem Wang I-žung, který si špetku „kostí" koupil a zjistil, že se ve skutečnosti jedná o drcené želví krunýře, jen podivně poškrábané a popraskané. Bližší studium odhalilo, že tyto podivné škrábance nejsou dílem náhody.

Mystický národ - dynastie Sang

Wang přišel do styku s takzvanými věštebnými kostmi, z nichž se v dobách dávné dynastie Sang věštila budoucnost. Nápisy, které na nich byly nalezeny, jsou nejstarší známou formou čínského písma. Šangové, dlouho považovaní za mytický národ, vládli přibližné od 16. do 12. století př. n.l.v oblasti města An-jang, 500 kilometrů jižně od Pekingu. Ve vykopaných sutinách tu bylo nalezeno pres 100 000 zvířecích kostí a krunýřů, popsaných otázkami, s nimiž se lidé obraceli na dávné bohy. Zdá se, že Šangové se radili s věštebnými kostmi o všech stránkách každodenního života a jejich dotazy se týkají stejné tak počasí, loveckých výprav, obětních rituálů a nejvhodnějšího místa zamýšlených staveb, jako politiky, snů, zdraví, narození a sňatku. Králi Wu Tingovi například kolem roku 1200 př. n. 1. dělaly zvláštní starost osudy jeho dvou manželek. Budou mít pole paní C“ dost vláhy? Bude mít dobrou úrodu? Přestane už se otci jeho ženy Chao lepit smůla na paty, aby mohl dojít klidu? Jak má žena Chao a její vojsko nejlépe zaútočit na nepřítele?

Hádání budoucnosti z věštebných kostí

se ujalo dlouho před dobou Sang, za této dynastie však dosáhlo vrcholu.Vlastnímu aktu předcházel značně komplikovaný rituál přípravy dobytčích lopatek a břišní části želvích krunýřů. Ty byly nejprve oškrabány, osušeny a vyleštěny a do jejich spodní strany byly vyhloubeny jamky. Když dotyčný člověk, obvykle král, vyslovil otázku, byla kost pomocí do červena rozpálených kamenů nebo hořící hůlky vystavena vysokému žáru, pod jehož vlivem se na povrchu objevily různé praskliny. Věštec pak vzniklý vzor vykládal ve snaze dobrat se duchovy odpovědi. Poté byla jeho věštba na použitou kost zaznamenána.

Zapomenuté věštby

Po skončení doby Sang se k věštebným kostem často uchylovali obyčejní lidé. Jedna uštěpačná báseň z doby kolem roku 800 př. n. l. vypráví o dvojici, která se před svatbou obrátila na věštebné kosti o radu, leč k šťastnému sňatku, který ji předpověděly, měla potom daleko. V 1. století n. l. pak už byly věštebné kosti beze zbytku nahrazeny věštěním z lodyh řebříčku a později z mincí.

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality