Záhadné lapače snů

lapač snů
Máte doma lapač snů? Víte, k čemu se používá a proč? Jaká je vlastně jeho minulost a co je důležité při jeho výrobě? Co budeme potřebovat k výrobě lapače snů? Historie lapače snů.
Zobrazen: 2752x   29. 4. 2020

balon

Jaký je význam a historie lapače snů?

Pravděpodobně jste někdy již viděli lapač snů pověšený na stromě, na verandě, v obchodě se suvenýry a nebo dokonce třímá u vás doma nad postelí. Přemýšleli jste někdy o jeho významu? Víte, kde se vzal a jaká jej provází legenda?

Lapače snů byly původně vytvořeny americkými indiány

a dnes je můžeme vidět v různých velikostech a stylech. Obvykle se skládají z malé dřevěné obruče, která je pokrytá sítí přírodních vláken a doplňují jej předměty, jako jsou korálky, peří a mušle visící na spodní části obruče. Skutečně autentické, tradiční lapače snů jsou vyráběny ručně z přírodních materiálů. Obruče bývají zhotoveny z ohnutých větví vrby, které se pokrývají šlachami nebo kůží zvěře.

sneni

Dnes je lapač snů spojován s domorodou americkou kulturou obecně

ale často se mluví o tom, že pochází zejména z kmene Ojibwa Chippewa. Kmen Lakota má také vlastní legendu o původu lapačů, ale většina etnografů se domnívá, že lapače snů byly předány z kmenu Ojibwe přes sňatek a obchod. Slovo Ojibwe znamená “pavouk” a má mít spojitost s vlákny, které na obruči tvoří jakousi pavučinu. Vzory těchto lapačů jsou podobné těm, které domorodí Američané používali při výrobě sněžnic.

Starověké legendy o historii a původu lapačů existují mezi několika kmeny domorodých Američanů

ale především v národech Ojibwe a Lakota. Zatímco mnoho kultur považuje pavouky za strašidelné, lidé z Ojibwe mají za to, že je pavouk symbolem ochrany a pohodlí. Podle příběhu Ojibwa sloužila jako duchovní ochránce kmene mystická “Pavoučí žena”, zejména pa měla chránit děti, batolata a novorozence. Během let se ale rodiny z kmene rozrostly a stěhovali se po celé zemi. Pavoučí žena zjistila, že je hrozně obtížné takto děti nadále chránit, a tak se rozhodla vytvořit první lapač snů a naučila matky s babičkami lapače vytvářet podle jejího vzoru, aby mohly své děti alespoň takto ochránit.

lpac

Lapače snů někdy také nazývány jako posvátné obruče

kmen Ojibwe tradičně používají jako talismany k ochraně spících lidí. obvykle dětí, od špatných snů a nočních můr. Domorodí Američané věří, že noční vzduch je plný snů, a to jak dobrých, tak špatných. Když se lapač pověsí nad postelí na místě, kde se ho ráno může dotknout první sluneční paprsek, lapač přitahuje do svých sítí veškeré sny a myšlenky. Dobré sny proklouznou a po peří stékají zpátky do naší mysli, aby uklidnily spánek. Avšak špatné sny jsou chyceny do ochranné sítě a spálí je první ranní sluneční paprsek.

Všechny části autentického indiánského lapače snů jsou spojeny s přírodním světem

Obruč je ve tvaru kruhu a představuje kruh života a síly jako Slunce a Měsíc cestují každý den po obloze. Lapače snů zachycují během noci zlé sny, které přes den zlikvidují. Pokud jde o dobré sny, peří funguje jako žebřík, který jim umožňuje lehce a nerušeně sestoupit do mysli spící osoby. Pokud jde o význam korálků, měly by symbolizovat pavouka zavěšeného na vlákně své pavučiny. Někteří ale věří, že korálky symbolizují dobré sny, které nemohly projít sítí, tak jsou zvěčněny ve formě posvátných kouzel.

Jaký má lapač snů význam dnes?

Je to autentický symbol nebo má kulturní využití? Ačkoli jsou lapače dnes skutečně oblíbené a známé, nalezení autentických lapačů není tak snadné. Opravdové ručně vyráběné lapače jsou obvykle malé a na sobě mají posvátné peří a korálky. Dnešní lapače bývají ošizené, velkých rozměrů a vyráběné z plastových materiálů. Mnoho domorodých Američanů považuje lapače snů za symbol jednoty a identifikaci mnohých indiánských národů. Jiní se ale zlobí, že se lapače staly symbolem komerce a cizinci jejich význam ničí a zneužívají.

slon

Tento indiánský amulet si můžete vyrobit i sami doma

a nemusíte jej používat pouze k odhánění zlých snů. Důležité je, abyste při vyrábění byli dobře naladěni, měli pozitivní energii, myšlenky, představy a emoce. Takový talisman pak můžete pověsit například na terasu, nad vchodové dveře vašeho domu, nebo do okna. Lapač snů se stará o správné proudění světla a energií. Důležitý je také výběr barev. Modrá barva přináší klid, podobně jako zelená, červená doplňuje chybějící energii, podporuje pozitivní myšlení a chuť do života, bílá je známá tím, že podporuje duchovní vnímání a žlutá je barva světla a radosti.

Pavučina by měla být symetrická

a jako ozdůbky můžeme použít přírodniny různého typu. Od kamínků, přes mušle, ulity, kůže, oříšky, pírka a korálky. Když vyrábíte lapač, umístěte do středu kruhu korálek nebo jiný předmět - například obrázek. Ten by měl představovat vás, přesněji řečeno vaše já. Korálek také představuje Zemi, takže další korálky nebo uzlíky z nitek kolem tohoto středobodu mohou být považovány za planety. Jsou důležitým prvkem amuletu, jelikož zabraňují negativní energii dostat se k vašemu nitru.

kniha

Ozdobte si amulet tak, aby symbolizoval vaše touhy a přání

nebo přání někoho blízkého, komu takový lapač chcete darovat. Všechno, co vyrobíte pro sebe nebo pro jiné, nese vaši energii, takže se vždy při vyrábění soustřeďte na pozitivní myšlenky a na splnění vašich či přání jiných. Aby ale amulet fungoval, musíte vy, nebo jiná osoba, které lapač darujete, věřit v jeho účinnost a smysl. Pokud potřebujete nalézt odpovědi ve svých snech, poproste lapač, aby je znovu přivolal, nebo nastínil záměry v jiných snech.


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality