Řeč je o arjůvédské bylině (ovoci), která má regenerační účinky na mysl i tělo. Ovoce působí jako antioxidant a je bohatým zdrojem vitaminu C. Podporuje obranyschopnost organismu, ledviny a močové cesty. Údajně má také omlazující účinky. Sice se doporučuje užívat nejméně 1 měsíc, ale ani při dlouhodobém užívání nemá žádné nežádoucí účinky.
Anýz byl pro své účinky známý už v Antice. Už Řekové jej používali proti kašli, ale i při dalších potížích. Anýz podporuje vykašlávání, účinkuje při poruchách trávení a nadýmání, pomáhá při zácpě, podporuje vylučování moči, působí také jako antiseptikum dýchacích cest a zažívacího ústrojí a napomáhá tvorbě mateřského mléka.
Aronie se podobá jeřábům. U nás známe tři druhy aronie: temnoplodec černý, temnoplodec planikolistý a temnoplodec třešňolistý. Plody obsahují až 60 % šťávy. Tato šťáva se mimo jiné využívá i na přibarvování světlých vín, nápojů a výrobu potravinářského barviva. Plody můžeme buď sušit, nebo z nich zhotovit kompoty, zavařeniny, džemy, víno a různé šťávy. Šťáva a plody aronie mají léčivé účinky při arteroskleróze a vysokém krevním tlaku (šťáva snižuje cholesterol a urychluje proudění krve). Aronie také zpevňuje kapiláry a ovlivňuje imunitní systém.
Šťáva z aronie je dobrá pro přípravu nápojů. K dostání jsou dokonce džusy se zvýšeným podílem aronie. Ty pak můžeme zředit s vodou v poměru 1:1. Takový nápoj prospívá nejen dospělým, ale i dětem.
Aronie je keř vysoký asi 2 m a široký 1,5 m. Je oblíbená pro živý plot. Někdo tento keř považuje jen za okrasný, avšak jak je výše uvedeno, má mnohé blahodárné účinky. Rostlina netrpí chorobami ani škůdci. Co se týče pěstování a ošetřování, není vůbec náročná, neodradí ji ani nekvalitní půda nebo nepříznivé klimatické podmínky. Jakmile plody uzrají, měli bychom si pospíšit se sklizní, jinak nám pomohou ptáci, nebo plody opadají. Tip: Před ptactvem chraňte plody sítěmi. Aronii je nejlíp na slunci, proto bychom ji měli posadit na slunné místo. Se zastřiháváním bychom měli být opatrní, protože plodí nejvíc na koncích větví. Z jednoho keře dostaneme několik kilogramů plodů, třeba až 10 kg.
Z botanického hlediska je patrný příbuzenský vztah mezi kozincem a hrachem nebo lékořicí. Kozinec se pyšní sladce vonícími žlutými květy. V medicíně se využívá nejvíce kořen této rostliny. Ideální stáří rostliny je 4- 7 let.
Kozinec posiluje imunitu, bojuje proti respiračním infekcím, je dodavatelem životní síly, je antioxidantem a má protivirové a protibakteriální účinky. Rovněž zmírňuje negativní účinky stresu na zdraví, omezuje pocení a snižuje krevní tlak.