Čekanka, Česnek, Černobýl, Chaluha, Chilli, Chmel, Chrpa

Čekanka.
Dnešní díl seriálu o léčivých bylinách a rostlinkách pojednává o Čekance obecné, česneku, Černobýlu, Chaluze bublinaté, Chilli, Chmelu Šištici a Chrpě modré. Pojďte se dozvědět, jak lze léčit různé neduhy…
Zobrazen: 7835x   30. 10. 2009

Čekanka obecná

Na čekanku můžeme narazit u cest, podél mezí, na pastvinách, polích apod. Pro léčitelství se využívá kořen, nať, list i květ. Čekanka reguluje činnost trávícího traktu, má vliv na činnost jater, slinivky a krevního oběhu. Obsahuje také inulin, což je využíváno jako výživa pro diabetiky.

Podporuje chuť k jídlu

má močopudné, žlučopudné a mírné projímavé účinky, pomáhá při zácpě, nechutenství, ledvinových a žlučových kamenech a zánětech močových cest. Je známá i jako pomocník při kožních problémech jako například vyrážky, vředy, dále při zánětech očí a kloubů. Napomáhá při léčbě jaterních nemocí a onemocnění sleziny. Čerstvá šťáva z kořene, kterou vmasírujeme do pokožky na hlavě, údajně napomáhá růstu vlasového porostu.

Česnek

Česnek je dlouhá staletí znám jako přírodní antibiotikum. Vyrovnává krevní tlak a upravuje hladinu cholesterolu. Posiluje imunitu, ovlivňuje krvetvorbu, působí značně antimikrobiálně a antimykoticky a celkově působí pozitivně na organismus. Při chřipce zvyšuje pocení a usnadňuje odkašlávání (doporučuje se užívat při léčbě horních cest dýchacích). Také snižuje hladinu krevního cukru, má příznivý vliv na zdravotní stav lidí se srdečními problémy a příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru. Ačkoliv se řada lidí česneku vyhýbá kvůli jeho silnému aroma, měli bychom jej zařadit do svého jídelníčku. Alternativou může být jeho užívání ve formě kapslí apod.

Černobýl

Mnoho lidí považuje jej považuje za pouhý plevel, nicméně je to i léčivá rostlina. Celým názvem je to tzv. Pelyněk černobýl. Už jeho hořkost napovídá, že bude sloužit k léčbě trávících a žlučníkových potíží. Navíc, kdo nesnáší Pelyněk pravý, může být právě černobýl jistým řešením, i když Pelyněk pravý má silnější účinky. Černobýl vyvolává tvorbu žaludečních šťáv, takže podporuje trávení. Účinkuje při žaludečních a žlučníkových problémech, žaludečních a střevních křečích, bojuje proti nechutenství a střevním parazitům, tlumí menstruační bolesti a působí při nemocech dýchacích cest, zejména chronickém zánětu průdušek. Může pomoci i unaveným a opuchlým očím (provádíme výplachy), nebo unaveným a opuchlým nohám (koupele).

Chaluha bublinatá

Chaluha díky svému vysokému obsahu jodu (který se z ní mimo jiné získával už v 18. století), ovlivňuje funkci štítné žlázy (zvyšuje její činnost). V důsledku toho, že štítná žláza reguluje metabolismus v organismu, tak také chaluha může přispět ke snížení tělesné hmotnosti. Bývá užívána při odtučňovacích kůrách. Uvádí se, že chaluha také podporuje růst vlasů. Chaluha je bohatá na některé látky: draslík, sodík, mannitol a silice. Je stimulujícím prostředkem při celkové tělesné slabosti a rekonvalescenci a jsou prokázány i její antirevmatické vlastnosti. Chaluha je k dostání v tabletách, jako nálev nebo tinktura.

Chilli

Chilli papričky jsou v podstatě nejpoužívanějším kořením na celém světě a mají různou intenzitu pálivosti. Chilli je buď v podobě celých papriček, mleté, nebo jako chilli vločky. Mleté chilli vzniká rozemletím lusků usušených papriček. Koření nedodává ani tak chuť, jako ostrost. Chilli v mleté podobě se kombinuje s různým kořením a bylinkami a je neodmyslitelnou součástí indické, jihoamerické a asijské kuchyně. Na chilli vločky se užívají spíš méně pálivé druhy. Chilli je hodně oblíbenou ingrediencí do různých omáček, džemů, ostrých past apod. V Turecku nebo Maďarsku jsou chilli vločky důležitým stolním dochucovadlem.

Původně chilli pochází ze Střední a Jižní Ameriky

V současnosti jsou už stovky různých odrůd chilli, v mnoha velikostech a barvách. K dozrání plodů dochází asi 4 měsíce po jejich vysazení. Dozrálé papričky mají oranžovou, žlutou, červenou, nebo až hnědou barvu. Papričky jsou velké třeba jen 1 cm, nebo až 30 cm. Papriky, které spadají pod chilli, jsou papriky roční, křovité, nebo čínské, přičemž papriky čínské jsou nejpálivější. Pálivost papriček je přesně vymezena pomocí stupnice, která má 10 bodů. Číslo jedna znamená jemnou pálivost, deset potom extrémní pálivost.

Jdeme na nákup chilli

Pokud chceme nakoupit čerstvé plody, měli bychom věnovat pozornost slupce, která má být hladká a lesklá. Paprička má být pevná, správně by měla vydržet v lednici celý týden. Kdo potraviny rád mrazí, může to udělat i u chilli papričky, ovšem ta tak ztratí na pikantnosti. U nákupu sušených celých chilli se setkáme s různým vzhledem podle odrůdy a země, ze které pochází. Procesem sušení chilli se mění jak chuť, tak pálivost. Pokud budeme sušené plody dobře skladovat, měly by nám vydržet dá se říct neomezeně.

Účinky chilli

Chilli papričky slouží k oživení pokrmů. Pálivost chilli je ukryta v semenech, světlé dužnině i ve slupce. Původcem pálivosti je látka kapsaicin. Chilli usnadňuje trávení, zrychluje metabolismus (dobré na hubnutí) a podporuje krevní oběh. Ostré papričky jsou zdrojem vitaminu C, B, karotenu a minerálů. Chilli sice není moc doporučováno při nemocech žaludku a střev, ale v malém množství žaludku spíš prospívá.

Chmel šištice

Chmel je známý především vaření piva, většina lidí tak netuší, že se jedná i o léčivou bylinu. S planým chmelem se můžeme setkat téměř v celé Evropě, ale účelově (pro pivovarnictví) se pěstuje na chmelnicích. Pro léčitelství však postačí i chmel, který roste naplano. Chmel můžeme znát také pod názvy červeňák, otužilejší druh, humelové šištice, chmel(n)íček, chmelový chřest, pazochy, sladovnické koření, zeleňák či zelené zlato.

Jak chmel pomůže

Chmel má sedativní, dezinfekční, antiseptické a mírně močopudné účinky, pomáhá při zažívacích problémech a problémech s nespavostí (vyvolává spánek), podporuje trávení, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv, působí při mužské pohlavní předrážděnosti, pomáhá při bolestivé erekci, u žen zase reguluje menstruační cyklus. Bylina se využívá také při podrážděnosti, nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Obvykle se užívá jako odvar, který se pije několikrát denně.

Chrpa modrá

Lidové názvy chrpy jsou třeba jesenec, charba, nebo modráček. U nás je řazena k méně ohroženým druhům, avšak v zemědělství je dost utlačována. Její výskyt se značně redukuje. Setkáme se s ní na polích, mezi obilím, a tak je mnohými považována za pouhý plevel. Kvete v období června až srpna.

Účinky chrpy

Je známá zejména jako pomocník při léčbě zánětlivých očních chorob (i na unavené oči). Často je součástí čajových směsí, protože podporuje látkovou výměnu. Je bohatá na hořčiny, saponiny a minerály. Působí močopudně a žlučopudně.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality