Celer - očista těla

Celer.
Celer už znali staří Egypťané, a to jako koření a přírodní afrodiziakum. Chrání, dezinfikují trávící ústrojí a ničí infekce v ledvinách a močových cestách. Celer by si měli dopřát diabetici, protože dokáže snížit hladinu krevního cukru.
Zobrazen: 24836x   30. 10. 2009

Celer můžeme považovat za koření, zeleninu, ale i lék

Existuje několik druhů celeru:

  • celer řapíkatý,
  • celer listový
  • celer hlíznatý

Celer už znali staří Egypťané, a to jako koření a přírodní afrodiziakum

Celer je znám svými pozitivními účinky na mužskou potenci, avšak působí blahodárně i v jiných směrech… Celer chrání před mikroorganismy Celer v sobě ukrývá řadu éterických olejů, které také zapříčiňují jeho specifické aroma. Tyto éterické látky mají na rostlinu antibakteriální a antimykotické účinky. Jednak tedy chrání rostlinu samotnou, ale i naše tělo, a to zejména sliznice. Když totiž konzumujeme celer, tak dochází k uvolnění příslušných látek na veškeré sliznice trávícího traktu (ústa, žaludek, střeva).

Chrání, dezinfikují trávící ústrojí a ničí infekce v ledvinách a močových cestách

Celer a onemocnění dýchacích cest Celer nám může pomoci v případě onemocnění dýchacích cest. Celer jednak dezinfikuje sliznici a jednak rozpouští hlen. Celer tedy účinně bojuje při kašli, rýmě, nachlazení. Pro léčbu nachlazení je nejvhodnější pít šťávu z čerstvého celeru, ta totiž obsahuje i velké množství vitaminů a minerálů, které posilují naši obranyschopnost. Jaké vitaminy a minerály najdeme v celeru? Celer dodává zejména vitaminy skupiny B, je zdrojem tzv. B- komplexu, což znamená, že je zdrojem všech vitaminů z této skupiny ve vyváženém množství.

Vitaminy B mají na starost zdravou kůži, nehty, vlasy, správné fungování jater a střev

přispívají také k dobré psychické kondici a bojují proti stresu a depresi. Listy celeru jsou zdrojem vitaminu C, obsahují ho dokonce více, než citron. Celer dodává také vitaminy A. K a E. Celer je bohatý na minerály jako jsou draslík, hořčík, sodík, chrom, vápník, zinek, jód a železo. V běžné stravě tyto minerály příliš nenajdeme, zato celer jich obsahuje opravdu mnoho. Celer působí pozitivně na pohybový aparát.

Celer je očistou pohybového aparátu

protože se podílí na rozpouštění usazenin a jejich odplavování z těla. Napomáhá tedy při léčbě onemocnění pohybového aparátu (revmatismus, dna, artritida). Pro zmírnění problémů tohoto typu se doporučuje užívat syrový celer nebo celerovou šťávu.

Co všechno ještě celer dokáže

  • Celer by si měli dopřát diabetici, protože dokáže snížit hladinu krevního cukru.
  • Měli by ho však konzumovat i lidé s vysokým tlakem, jelikož přirozeně snižuje krevní tlak.
  • Navíc také stimuluje produkci žluče, tudíž podporuje trávení.
  • Žaludek chrání před žaludečními vředy a podporuje jejich léčení. Využití celeru v kuchyni Dá se říci, že v kuchyni je celer téměř nepostradatelný.

Ve formě koření se používá čerstvá nebo sušená nadzemní část celeru (řapík a listy). Je známou přísadou do polévek, omáček, dresingů, marinád aj. Celerovou bulvu přidáváme syrovou do salátů a pomazánek. Kdo celer zas tak nemusí, určitě si ho bude chtít tepelně opracovat (dá se smažit v těstíčku, péct s masem, se zeleninou apod.). Jak tomu ale obyčejně bývá, syrový celer je zdravější, protože se nezničí žádné prospěšné látky.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality