Existuje několik druhů celeru:
Celer je znám svými pozitivními účinky na mužskou potenci, avšak působí blahodárně i v jiných směrech…
Celer chrání před mikroorganismy
Celer v sobě ukrývá řadu éterických olejů, které také zapříčiňují jeho specifické aroma. Tyto éterické látky mají na rostlinu antibakteriální a antimykotické účinky. Jednak tedy chrání rostlinu samotnou, ale i naše tělo, a to zejména sliznice. Když totiž konzumujeme celer, tak dochází k uvolnění příslušných látek na veškeré sliznice trávícího traktu (ústa, žaludek, střeva).
Celer a onemocnění dýchacích cest Celer nám může pomoci v případě onemocnění dýchacích cest. Celer jednak dezinfikuje sliznici a jednak rozpouští hlen. Celer tedy účinně bojuje při kašli, rýmě, nachlazení. Pro léčbu nachlazení je nejvhodnější pít šťávu z čerstvého celeru, ta totiž obsahuje i velké množství vitaminů a minerálů, které posilují naši obranyschopnost. Jaké vitaminy a minerály najdeme v celeru? Celer dodává zejména vitaminy skupiny B, je zdrojem tzv. B- komplexu, což znamená, že je zdrojem všech vitaminů z této skupiny ve vyváženém množství.
přispívají také k dobré psychické kondici a bojují proti stresu a depresi. Listy celeru jsou zdrojem vitaminu C, obsahují ho dokonce více, než citron. Celer dodává také vitaminy A. K a E. Celer je bohatý na minerály jako jsou draslík, hořčík, sodík, chrom, vápník, zinek, jód a železo. V běžné stravě tyto minerály příliš nenajdeme, zato celer jich obsahuje opravdu mnoho. Celer působí pozitivně na pohybový aparát.
protože se podílí na rozpouštění usazenin a jejich odplavování z těla. Napomáhá tedy při léčbě onemocnění pohybového aparátu (revmatismus, dna, artritida). Pro zmírnění problémů tohoto typu se doporučuje užívat syrový celer nebo celerovou šťávu.
Ve formě koření se používá čerstvá nebo sušená nadzemní část celeru (řapík a listy). Je známou přísadou do polévek, omáček, dresingů, marinád aj. Celerovou bulvu přidáváme syrovou do salátů a pomazánek. Kdo celer zas tak nemusí, určitě si ho bude chtít tepelně opracovat (dá se smažit v těstíčku, péct s masem, se zeleninou apod.). Jak tomu ale obyčejně bývá, syrový celer je zdravější, protože se nezničí žádné prospěšné látky.