Česnek a cibule - síla imunity

Cibule a česnek.
Co česnek a cibule obsahují, kdy mohou léčit, jaké mají vlivy na lidský organismus a jiné zajímavé informace. O česneku se ví, že hubí plísně a opary. Množství vitaminů a minerálů v cibuli rovněž posílí imunitu.
Zobrazen: 24433x   9. 12. 2009

Česnek a jeho síla

Někdo se česneku vyhýbá, protože nechce zapáchat, někdo ho naopak vyhledává pro jeho zázračné síly. Ti, kdo se řadí právě do této druhé skupiny, díky konzumaci česneku pomáhají svému zdraví.

Česnek ukrývá řadu cenných látek

Česnek je bohatý na minerální látky jako jsou železo, sodík, draslík, fosfor, zinek, jód, selen, vápník, hořčík, měď, mangan, dále obsahuje řadu důležitých vitaminů (A, B, C, kyselinu listovou aj.) a enzymů. Za cennou složku je považován alliin, který se posléze mění na allicin, tj. velmi účinné antibiotikum na přírodní bázi. Odtud se česneku přezdívá „přírodní antibiotikum“.

Česnek léčí nemoci dýchacích cest

Na nemoci dýchacích cest je česnek přímo specialista. Jak je již výše uvedeno, česnek působí antibioticky, to znamená, že ničí mikroorganismy v těle. Na rozdíl ale od chemických antibiotik lze česnek konzumovat pravidelně a i několikrát za den. Pokud nás postihne chřipka nebo nachlazení, víme, že je dobré se vypotit- i v tomto případě nám česnek pomůže! Česnek pročišťuje dýchací cesty a napomáhá odkašlávání (je tedy alternativou kapek na kašel). Pokud člověk trpí zánětem mandlí, doporučuje se žvýkat stroužek česneku co nejdéle to jde. Ne všichni to však dokáží. Nemocný organismus je oslabený a právě vitaminy a minerály, obsažené v česneku, mu dodají nezbytné látky.

Česnek a trávicí ústrojí

Antibiotické účinky česneku ovlivňují i trávicí systém. A jak konkrétně působí?

  • vyhubení škodlivých mikroorganismů v trávicím traktu
  • pomoc při infekcích žaludku, střev a katarech
  • zvýšení produkce žluče
  • podpora trávení
  • vypuzení střevních parazitů z organismu

Česnek příznivě působí na krevní oběh

Česnek reguluje cholesterol v krvi. Dokáže totiž snížit tzv. škodlivý cholesterol v krvi a zvýšit „dobrý cholesterol“. Tímto bojuje proti arterioskleróze, kornatění cév a vlastně veškerým srdečním a cévním chorobám. Česnek zlepšuje průchodnost cév, působí proti krevním sraženinám, předchází trombóze, rozšiřuje cévy, ulehčuje průtok krve, reguluje krevní tlak, podporuje pružnost cévních stěn, má příznivý vliv na křečové žíly, podporuje prokrvení mužských pohlavních orgánů- má tedy pozitivní vliv na potenci.

Česnek je vhodný při cukrovce

Česnek podporuje proces vyplavování nadbytku cukru z těla, takže jej jistě ocení lidé trpící cukrovkou. Pro diabetiky je také důležité snížení cholesterolu, lepší průchodnost cév a prokrvení, a právě toto všechno česnek podporuje.

Působí česnek proti rakovině?

Dle některých výzkumů, u lidí, kteří pravidelně konzumují česnek, existuje nižší riziko vzniku rakoviny žaludku, střev a prostaty, ale i u jiných typů rakovin určitým způsobem zastavuje bujení. Faktem je, že česnek je neustále zkoumán a třeba budou zanedlouho objeveny nové poznatky ohledně léčby a prevence této zákeřné choroby.

Účinky česneku na kůži

O česneku se ví, že hubí plísně a opary. Dříve se česnek rozdrtil a přikládal na postižené místo, kde se nechal delší dobu působit. Řada lidí tuto „léčbu“ aplikuje dodnes. Česnek se před požitím buď rozdrtí, prolisuje, nebo jej můžeme i rozkousat. Od konzumace česneku však spoustu lidí odrazuje fakt, že budou „cítit“. Česnek má skutečně silné aroma, které lze bohužel jen utlumit, nikoliv úplně odstranit. Cítíme jej ještě dlouho po požití.

Cibule není jenom ingredience do pokrmů

Cibule pochází ze západní Asie, kde rostla naplano. Poté, co se přišlo na její léčivé síly a taktéž nepostradatelné využití v kuchyni, se velmi rychle rozšířila na zahrad všech lidí na celém světě. Rozlišujeme hned několik odrůd cibule, mohou být bílé, žluté, červené, pálivé apod. Každopádně jsou všechny zdravé!

Co v cibuli najdeme

Významnou látkou, kterou cibule obsahuje, je allicin. Allicin je přítomný také v česneku, jak je výše uvedeno. Cibule se pyšní vitaminy (B, C, E), minerály (vápník, sodík, draslík, hořčík, měď, fosfor, síra, zinek, železo), kyselinou listovou a jinými látkami.

Cibule v boji proti nachlazení a chřipce

Opět je vše způsobeno allicinem- účinným antibiotikem. Vzpomeňte si na nějaké recepty našich babiček. Tak třeba na kašel se užívala cibulová šťáva s cukrem, nebo čaj z cibule. Pomůže s odkašláváním, usnadní dýchání a zlikviduje mikroorganismy v dýchacím ústrojí. Máte rýmu nebo zánět nosních dutin? Vdechujte aroma z nakrájené cibule! Pravdou je, že při tom sice uroníte nějakou tu slzu, ale zato se jedná o účinný recept. Množství vitaminů a minerálů v cibuli rovněž posílí imunitu.

Cibule má příznivý vliv na trávení

Pozitivních účinků na trávicí ústrojí je hned několik. Je zachována zdravá mikroflóra a dochází k posílení žaludku a střev. Cibule dodává chuť k jídlu a podporuje trávení. Rovněž ovlivňuje produkci žluče a žaludečních šťáv.

Účinky cibule na krevní oběh

Cibule je už dlouho známá tím, že dokáže snížit vysoký krevní tlak. Pokud se nejedná o vážné případy, mohla by cibule při pravidelné konzumaci dokonce úplně nahradit léky. Zkuste si schopnost cibule snižovat krevní tlak vyzkoušet na vlastní kůži- ihned po jejím požití si změřte krevní tlak a uvidíte. Cibule dokáže snížit škodlivý cholesterol v krvi, je prevencí křečových žil, problémů s prokrvením, hemeroidů a infarktu. Cibule posiluje činnost srdce a je očistou cév a žil. Cibule se, obdobně jako česnek, doporučuje konzumovat diabetikům.

Cibule a její vliv na rakovinu

Cibule (rovněž jako česnek) je stále zkoumána, protože se polemizuje o možných protirakovinových účincích.

Co ještě cibule umí

Cibule je vhodná při léčbě nemocí ledvin a močových cest- pomáhá při zánětech a infekcích. Údajně je také afrodiziakem a podporuje prokrvení pohlavních orgánů. 

Cibule jako nepostradatelná ingredience v kuchyni

Cibuli najdeme snad v každé domácnosti. Můžeme ji přidávat téměř do všeho. Dodává jídlům specifickou chuť a vůni, takže si mnohé pokrmy bez cibule neumíme ani představit. Dá se dusit, vařit, smažit, můžeme ji konzumovat syrovou nebo nakládanou apod.

Jak cibule působí na kůži

Cibule je první pomocí při pobodání nebo poštípání hmyzem, kdy se přikládají plátky rozkrojené cibule. Cibule zabírá i na plísně a bradavice. Postup je takový, že rozdrtíme čerstvou cibuli a přiložíme ji na postižené místo. Opakujeme, dokud nedojde ke zlepšení. Tato metoda má své odpůrce (poukazují na možnost podráždění pokožky) i příznivce (antibiotické účinky jsou zaručené).

Závěrem

Česnek a cibule mají tedy podobné účinky. Oba obsahují allicin a mají tudíž antibiotické účinky. Příznivě působí na krevní oběh, trávicí ústrojí, pomáhají při různých onemocněních a zkoumá se i jejich vliv při léčbě rakoviny. Jsou to zkrátka suroviny, které skvěle ochutí pokrmy, ale zároveň myslí i na naše zdraví.

 

© PannaCz.com – Veronia - Noetika


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality