Ostropestřec, Ostružiník, Pampeliška, Pelyněk, Podběl, Prvosenka, Přeslička, Pukléřka

Ostružiny.
Průvodce bylinami, rostlinami (byliny začínající písmeny O, P). Ostropestřec mariánský, Ostružiník maliník, Pampeliška lékařská, Pelyněk pravý, Podběl lékařský, Prvosenka jarní, Přeslička rolní, Pukléřka islandská.
Zobrazen: 6169x   30. 10. 2009

Ostropestřec mariánský

Této jednoleté až dvouleté rostlině se lidově říká bodlák opilců, bejlí panny Marie, mariánský bodlák (legenda vyprávěla, že když Panna Marie kojila, kapky mléka spadly na rostlinu a od té doby jsou na listech bílé pruhy) , bodlák ostrý, bodlák pestrý, kotlačka, ostropes, podstřel, volčec. Ostropestřec kvete v průběhu června až září. Významný je plod ostropestřce. Úbory je nutné odříznout ještě předtím, než dozrají, následně se nechají dozrát a plody se vymlátí.

Účinky ostropestřce

Rostlina obsahuje tzv. Silymarin, který chrání játra před toxickými látkami. Kromě toho také zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje vylučování a tvorbu žluči, posiluje obranyschopnost a je antioxidantem. Ostropestřec se doporučuje užívat, pokud má někdo poškozená játra, trpí poruchami trávení, nechutenstvím, při léčbě jaterních onemocnění, cirhózy nebo problémů se žlučníkem.

Ostružiník maliník

Tomuto keři říkáme jednoduše červená malina, malina či maliní. Dosahuje výšky nejvýše 2 metry a hojně jej najdeme v zahradách jako ovocný keř. Léčivé účinky mají listy maliníku, které sbíráme v letních měsících (červen- srpen). Usušené listy nemají žádnou vůni a jsou mírně nahořklé.

Jak maliník pomáhá

Maliník působí antipyreticky a potopudně, užívají se při angíně, chřipce a jiných onemocněních. Dále jsou známým prostředkem při žaludečních a střevních katarech, při ateroskleróze, hypertrofii a jsou vitaminem. Lidové léčitelství ještě doporučuje listy maliníku užívat, pokud trpíme žaludečním krvácením, vykašláváme- li krev, při silné menstruaci, bolesti hlavy, na kožní popáleniny a záněty spojivek.

Pampeliška lékařská

Pampelišku najdeme běžně na loukách, zahradách, mezích apod. Její přítomnost nás, obzvlášť v pěstovaných trávnících, moc netěší. Je považována ze plevel a je velmi obtížné rostlinu zlikvidovat (při snaze o vytržení se pampeliška většinou utrhne a po čase vyrůstá znovu). Známe ji pod označením smetanka, mlíčí, husí kap, pleška, lucerny, mléčný lupen. Největší květenství je v květnu, nicméně pampeliška kvete počátkem jara až do podzimu. U pampelišky využíváme kořen, list i květ. Kořeny sbíráme brzy na jaře nebo na podzim (na podzim je to lepší, protože je v pampelišce víc léčivých látek). Že je kořen správně usušený poznáme tak, že při přelomení z něj nesmí vytékat mléčná šťáva.

Pampeliška v léčitelství

Bylina obsahuje tyto minerály a stopové prvky: vápník, měď, hořčík, draslík, sodík, fosfor, síra, křemík, zinek. V rostlině jsou zastoupeny vitaminy A, B, C i D . Pampeliška je známá především tím, že pročišťuje ledviny a játra. Kořen má pozitivní vliv na trávení a činnost jater. Zvyšuje tvorbu žluči, působí blahodárně na životní funkce, má protizánětlivé a protirevmatické účinky. V listech pampelišky je ukryto mnoho vitaminů a listy rovněž podporují močení. Pampeliška pomáhá při zácpě a dodává chuť k jídlu.

Pelyněk pravý

Pelyněk pravý nazýváme také jako absint, peluň, hořký stříbrník, chlebníček. Pelyněk je rostlina dosahující výšky až 1,5 m. Na pelyněk narazíme v suchých oblastech, u silnic, na kamenitých stráních apod. Pro léčivé účely je určena nať pelyňku. Při sběru je nutné dbát na to, aby nedošlo k promíchání Pelyňku pravého s jinými druhy pelyňku.

Účinky pelyňku

Pelyněk má pozitivní vliv na činnost žlučníku a jater, dezinfikuje a odstraňuje křeče a menstruační bolesti. Příznivě ovlivňuje vylučování trávících šťáv, zlepšuje trávení, zmírňuje nadýmání. Je známým prostředkem při nechutenství, zvracení, průjmu, žlučníkových potížích. Zevní použití je jako koupel na omrzliny. Jako obklad se přikládá při revma a ekzému. Jsou případy, kdy se pelyněk nesmí užívat. Je to u lidí, kteří trpí žaludečními a dvanáctníkovými vředy a vnitřních krvácením. Rovněž není doporučeno dlouhodobé užívání, protože může navodit křeče a bezvědomí. Podle lidového léčitelství pelyněk účinkuje na výtok u žen, nepravidelnou menstruaci, potíže se spaním, zpevňuje dělohu a pomáhá při TBC.

Podběl lékařský

Jeho lidové názvy jsou lopušice, podkova, koňské kopyto, babuška, úbytník, podbílek, líčko mateří. Tuto vytrvalou rostlinu najdeme tam, kde je vlhko a kde je půda bohatá na vápník (lomy, půdy, pastviny apod.). Sbíráme květ a list této rostliny.

Využití podbělu

Rostlina má hlenotvorné a sekretolycké účinky, užívá se při zánětech dýchacích cest, astmatu, zápalu plic apod. Účinkuje na žaludečně- střevní záněty, pomáhá při nechutenství, ateroskleróze, revma. Ve formě obkladů blahodárně působí na záněty žil, onemocnění kůže, vředy, rány, popáleniny. Není doporučeno podběl užívat dlouhodobě.

Prvosenka jarní

Na prvosenku narazíme na loukách, pastvinách, lesích, ale je i oblíbenou kytičkou v zahrádkách. Přezdíváme ji jako petrklíč, primulka, housátka. Na květenství prvosenky se můžeme těšit v období dubna a května. Z prvosenky lze využít kořen, oddenek, květ i list.

Prvosenka jarní v medicíně

Petrklíč je bohatý na saponiny, což jsou látky, které mají významné účinky při astmatu, chřipce, prochladnutí, kašli apod. Dále je v prvosence kyselina salicylová, a ta účinkuje na revmatickou bolest. Rostlina působí jako utišující prostředek při epilepsii, neuróze, problémech se spaním, působí mírně diureticky. Podle lidového léčitelství je bylinka dobrá při závratích, onemocnění ledvin a srdeční slabosti.

Přeslička rolní

Přeslička se vyskytuje na polích, v mokřinách, u kanálů, potoků, lesů apod. Říkáme jí také plivačka, přáska, stolička, šmirglová tráva. Sbíráme nať přesličky, a to v období května až srpna. Rozmanité účinky přesličky Přeslička má výrazné močopudné a dezinfekční účinky, povzbuzují činnost srdce a krevního oběhu, pozitivně ovlivňují ledviny. Používá se na záněty močových cest, ledvinné a žlučníkové kameny, nemoci žláz s vnitřní sekrecí, napomáhají látkové výměně, v klimakteriu, zvyšují odolnost pojivových tkání (dobré při revma, artróze, TBC, zlomeninách, kožních onemocněních, vypadávání vlasů). Působí proti hlístům. Přeslička umí zastavit krvácení (vykašlávání krve, hemeroidy, krvácení z dělohy).

Pukléřka islandská

Pukléřka se vyskytuje v blízkosti jehličnanů, v lesích a horských oblastech. Známe ji pod názvy islandský lišejník, islandský mech, plicní lišejník, plicník. Z této rostliny využíváme stélku. Bylina je antibiotikem (obsahuje kyselinu uzninovou), dále obsahuje A, B, enzymy, minerální soli, polysacharidy aj.

Využití pukléřky

Má blahodárné účinky na sliznici dýchacího a trávícího ústrojí, je známým prostředkem u žaludečních, střevních a plicních onemocnění, u gastritidy, koliky, vředů. Účinkuje na zácpu, černý kašel, TBC, dodává chuť k jídlu, povzbuzuje odolnost organismu, působí bakteriostaticky a baktericidně. Odvar se používá na vředy, popáleniny, rány.

Další významné rostliny, byliny

Proskurník lékařský, Průtržník lysý, Paprika, Pažitka, Pepř (černý, bílý, zelený, červený), Petržel, Pískavice, Pivoňka, Pohanka, Pomeranč, Pýr aj.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality