Vachta, Vlaštovičník, Zázvor, Zemědým, Zeměžluč, Zlatobýl, Ženšen

Ženšen, Ginseng.
Poslední díl seriálu o léčivých silách přírody pojednává o těchto bylinách: Vachta trojlistá, Vlaštovičník větší, Zázvor lékařský, Zemědým lékařský, Zeměžluč hořká, Zlatobýl obecný, Ženšen pravý.
Zobrazen: 6232x   30. 10. 2009, aktualizováno: 9. 4. 2014

Vachta trojlistá

Tuto trvalku najdeme v mokřinách, močálech, na loukách, zkrátka všude na mokrých místech. Její lidové názvy zní hořký jetel, třírožka, vodní jetel, třílistník, bobřek. Vachta dle vyhlášky spadá do kategorie tzv. ohrožený druh, tudíž je chráněna. Pro medicínu jsou významné listy vachty, které se sbírají v období května a června. Listy se netrhají, pouze odstřihávají, protože by došlo k vytržení rostliny. A jak poznáme, že máme listy správně usušené? Nemají žádný zápach, ale zato silně hořkou chuť.

Účinky vachty

Bylina má vliv na krvetvorbu, dodává chuť k jídlu, celkově posiluje organismus, napomáhá trávení, stimuluje činnost žlučníku, je vhodná při žaludeční achylii (nedostatku žaludečních šťáv), jaterních a žlučových onemocnění, podporuje vylučování žaludečních šťáv, působí projímavě, má povzbudivé účinky na činnost žláz. Směs vachty s jinými bylinami zklidňuje nervy a bojuje proti migréně. Pozor- dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek vachty může vést k nevolnosti nebo dokonce otravě.

Vlaštovičník větší

Vytrvalá rostlina jménem vlaštovičník se nachází zejména tam, kde je půda bohatá na dusík (vlhká místa, okraje cest, háje apod.). Říká se jí také hadí mlíčí, mlíč, celidon nebo bělmové kořeny. Bylina dorůstá výšky do jednoho metru a kvete v období května až září. V rostlině je obsažena žlutooranžová mléčná šťáva, ve které jsou obsaženy flavonoidy, vitaminy, saponiny, alkaloidy a další látky. Léčivé účinky má nať vlaštovičníku. Usušená rostlina nijak nezapáchá ani nevoní a má hořkou chuť.

Jak vlaštovičník pomáhá

Bylina působí jako analgetikum, tiší nervovou soustavu, tlumí bolest, má sedativní a močopudný účinek. Dále působí na svalstvo dělohy, tvorbu žluče a srdeční činnost. Používá se při jaterním a žlučníkovém onemocnění, kataru žaludku a střev, pomáhá při průjmu a problémech s trávením. Podle lidového léčitelství je mléko z byliny dobré na odstranění bradavic.

Zázvor lékařský

Jedná se o tropickou trvalku známou v kuchyni i v léčitelství. Zázvor lze užívat čerstvý, sušený, ve formě čaje, tobolek nebo jako kandovaný zázvor. Existuje i zázvorový masážní olej.

Zázvor a kuchyně

V kuchyni lze pracovat jak s čerstvým, tak se sušeným zázvorem. Zázvor obohatí jídla o pikantní citronovou chuť. Sušený zázvor je často součástí kořenících směsí, je ingrediencí v pekařství a cukrářství, přidává se i do domácího chleba, likérů, sirupů apod.

Jste promrzlí?

Zázvor Vám pomůže! Přišli jste prochladlí z venku a cítíte, že máte zaděláno na kašel a nachlazení? Dopřejte si horkou lázeň nohou, do které přidejte zázvorovou šťávu, nebo vyzkoušejte zázvorový čaj.

Další léčebné účinky zázvoru

Zázvor tlumí mořskou nemoc i nevolnost v dopravních prostředcích. Dále působí protizánětlivě a analgeticky, tlumí bolest svalů, zmírňuje bolest v krku. Také podporuje tvorbu trávících šťáv, neutralizuje žaludeční kyseliny a pomáhá při problémech se zažíváním (plynatost, pálení žáhy). Snižuje cholesterol v krvi a podporuje odbourávání tuku. Zázvor je údajně i afrodiziakum.

Zemědým lékařský

Zemědým je jednoletka, dosahují výšky do 30 cm. Kvete v dubnu až říjnu. Považuje se za plevel, narazíme na něj na polích, zahradách, podél cest apod. Pro léčitelství má význam nať této rostliny.

Zemědým v medicíně

Bylina je močopudným prostředkem, působí i projímavě a žlučopudně, ovlivňuje střevní činnost, užívá se při problémech se zažíváním, jaterních a žlučníkových potížích. Tlumí bolest v souvislosti s migrénou a podporuje léčbu kožních onemocnění. Dle lidového léčitelství je zemědým vhodný u hemeroidů a má potopudný účinek.

Zeměžluč hořká

Zeměžluč je jednoletá až dvouletá rostlina, která se vyskytuje v sušších oblastech (v blízkosti křovin, na loukách, polích, mezích apod.). Někdo ji zná pod názvy tisícizlaté koření, cintorie, kyřice, chlístník, hořká bylina. Rostlina kvete v červenci až srpnu. Významné účinky má nať zeměžluče. Bylina nemá po usušení žádnou vůni a má hořkou chuť.

Zeměžluč a její vliv na lidský organismus

Hořčiny obsažené v zeměžluči zaručují zvýšení chuti k jídlu, podporu trávení, tvorbu trávicích šťáv, regulaci trávicího ústrojí. Užívá se při žaludečních problémech, jaterních a žlučníkových nemocech a je doplňkem léčby cukrovky. Účinkuje i proti hlístům. Podle lidového léčitelství lze zeměžluč použít také zevně- na kožní vyrážky a nehojící se rány.

Zlatobýl obecný

Na vytrvalou rostlinu jménem zlatobýl můžeme narazit například na loukách, v lesích, křovinách apod. Rozlišujeme dvě formy zlatobýlu, a to v závislosti na nadmořské výšce. Zlatobýlu se přezdívá celík zlatobýl, svalník, celník, hadí traňk, zlatobejl. Zlatobýl kvete v období srpna až října. Pro léčitelství se využívá nať této byliny.

Zlatobýl obecný v léčitelství

Působí především močopudně (doporučuje se při zadržování tekutin v organismu), pozitivně ovlivňuje funkci ledvin (vhodný u lidí se záněty ledvin, s cystami, kameny a pískem v ledvinách, při úbytku tvorby moči), příznivě působí na revma a kožní potíže. Dále má sedativní účinky na nervovou soustavu, pomáhá při průjmu, dně a artritidě.

Ženšen pravý

Tato trvalka je využívána už více než 5000 let a je známá jak v oblasti konzumace, tak léčby. Dle Číňanů se jedná o zázračnou rostlinu. Její významnou částí je kořen. Bylina zvyšuje pracovní výkonnost, přičemž nezpůsobuje nespavost.

Ženšen je zdravým dodavatelem energie

Ženšen je daleko lepší než jiné povzbuzující prostředky typu káva, čaj, nikotin apod. Na rozdíl od jmenovaných látek není účinek ženšenu tak rychlý, ale zato trvá delší dobu a je zdravější. Bylina napomáhá soustředění, zlepšuje paměť, bojuje proti stresu a depresi, napomáhá regeneraci svalů, má také příznivý vliv na erekci (působí podobně jako viagra).

Jak je to s účinkem ženšenu na krevní tlak

Ženšen snižuje hypertenzi (vysoký krevní tlak). Kdo stále věří mýtu o tom, že ženšen se nemá užívat při vysokém krevním tlaku, ochuzuje se o možnost právě zcela opačného účinku. Bylina je sice účinným stimulačním prostředkem, ale oproti kofeinu působí přesně naopak- rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.

Jiné blahodárné účinky ženšenu

Ženšen působí pozitivně na srdečně- cévní systém, pomáhá s hemoroidy, křečovými žílami nebo arteriosklerózou. Je také vhodný při cukrovce, zvýšeném cholesterolu a při trávících potížích. Kromě toho posiluje obranyschopnost organismu a bojuje s alergií. Užívá se u Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby a u duševních poruch. Působí preventivně proti nádorům a rakovině. Má údajně omlazující účinky na organismus.

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality