Patří do čeledi liliovitých. Pěstuje se pro hlízu, podzemní kořen. Na světě existuji stovky odrůd. U nás nejčastěji pěstovaný česnek setý, který vyrůstá do výše až 70 cm. Největším producentem česneku je Čína, Indie a USA. velkými evropskými pěstiteli česneku jsou Španělsko, Polsko, Maďarsko a Ukrajina.
stepi Střední Asie, odkud se před několika tisíci lety rozšířil na východ do Číny, Indie i Afriky, aby nakonec přes Středomoří vítězně vtáhl do celé Evropy. Velké oblibě se česnek těšil ve starém Egyptě pro jeho posilující a protiparazitární účinky. Ve starém Řecku byl česnek uznáván jako všestranný lék a Pythagoras ho nazval králem bylin pro jeho léčivé vlastnosti,
Výzkumy farmaceutického průmyslu v česneku prokázali na 200 různých substancí, které dohromady dělají z česneku úžasný lék.
který se allinázou mění na éterický olej allicin, což je biologicky účinná látka, která typicky česnekově páchne. Allicin má antibiotické, antiparazitární a protivirové účinky, dezinfikuje plíce, střeva pokožku, snižuje hladinu cholesterolu i krevní tlak.
zabraňuje tvorbě krevních sraženin a je účinný při kožních infekcích.
brání růstu zhoubných nádorů, škodlivému účinku karcinogénů a podporuje apoptózu – programované sebeničení buněk.
chrání nervové buňky a působí protinádorově.
zvyšuje imunitu organizmu.
Z minerálních látek a stopových prvků které jsou obsaženy v česneku jsou to draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor, síra, železo, měď, selen, enzymy. Z vitamínu jsou to vitamin A, C, E, a vitamíny skupiny B.
Ani současná medicína ještě nezná úplně všechna možná pozitivní uplatnění česneku, ale rozsáhle výzkumy prokázaly jeho léčivé účinky zejména v těchto oblastech:
- chrání před nachlazením a onemocněním dolních dýchacích cest
- usnadňuje vykašlávání hlenu při kašli
- pomáhá při bolestech v krku, anginách
- chrání před chřipkou a zrychluje její vyléčení
- zlepšuje imunitní systém
- působí proti plísním
- snižuje výskyt zhoubných nádorů a pomáhá při jejich léčbě
- podporuje hojení
- osvěžuje a mobilizuje organizmus a redukuje následky stresu
- zlepšuje paměť a náladu
- snižuje hladinu cholesterolu
- zlepšuje krevní oběh a chrání před kornatěním cév
- podporuje činnost srdce a pročišťuje cévy
- reguluje krevní tlak
- reguluje množství cukru v krvi
- zlepšuje trávení
- podporuje metabolizmus při hubnutí
- posiluje potenci a libido
- pomáhá při odstraňování parazitů ze střeva
- pomáhá při odstraňování bradavic
- je to silné afrodiziakum
- po požití odpuzuje hmyz a cizopasníky včetně klíšťat
Blahodárné účinky na zdraví má nejen syrový přírodní česnek, který si můžeme dopěstovat na zahrádce nebo koupit v zelinářství ale i velké množství přípravků na vnitřní a vnější užití.
Přírodní čerstvý česnek je nejúčinnější variantou. Veškerá i šetrná tepelná úprava léčivý účinek česneku snižuje, nicméně i po vaření nebo pečení česnek neztrácí schopnost snižovat srážlivost krve a hladinu cholesterolu.
Allicin se uvolňuje při rozmělňování nebo jiném mechanickém narušení stroužku. Doporučuje se česnek drobně pokrájet nebo rozdrtit a nechat 10 minut ustát. Neměli bychom používat kovové nástroje, protože kov ničí část obsažených cenných látek.
Tradiční prostředek lidového léčitelství s mimořádně silnými účinky na celkové očistění organizmu a zvýšení imunity. Lék oddaluje veškeré důsledky aterosklerózy, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice, pomáhá i při vysokém tlaku, proti chřipce, nachlazení a zánětu průdušek. Zabraňuje plynatosti nadýmání, zbavuje organizmus toxických látek, odstraňuje bolesti hlavy, čistí zrak, omlazuje vnitřní orgány, prodlužuje život a dodává elán a vitalitu. Kůra s česnekovou tinkturou se má opakovat jednou za pět let.
Je to výluh česneku v jablečném octu, který výrazně umocňuje léčivé vlastnosti česneku. Známy je jeho detoxikační potenciál a mimo jiné také výrazně podporuje redukci váhy při dietách.
Do větší zavařovací sklenice vložíme 150 g oloupaných a nasekaných stroužků česneku. Zalijeme 0,7 l jablečného octa v bio kvalitě. Láhev přikryjeme víčkem a necháme stát 3 až 4 týdny na teplém, ale tmavém místě. Ocet nescezujeme, kousky česneku v něm zůstávají. Základní léčebná dávka například při vysokém tlaku je 3x denně jedna lžička, nebo ho můžeme užívat jako zálivku na saláty. Nesmí projít tepelnou úpravou, protože ztrácí svůj účinek. Kromě vnitřního užití ho můžeme použít i zevně – utišuje svědění i bolest nejlépe hodně studený, proto je dobré ho uskladňovat v lednici.
Sladký česnekový sirup je vhodný i pro děti. Užívá se hlavně při zánětu průdušek či astmatu. Dospělí tento sirup rádi užívají proti vysokému tlaku.
Stroužky z 2 velkých hlaviček česneku oloupeme, podrtíme na jemnou kašičku a rozmícháme se 100g krupicového cukru. Směs naředíme 2 dl převařené vychladlé vody, smícháme a slijeme do tmavé lahvičky, kterou pečlivě uzavřeme. Užíváme 2x denně 1 lžíci.
Česnekový olej si můžeme připravit i dome, je sice méně koncentrovaný jako koupený, ale je velmi kvalitní. Česnekový olej přidáváme do pokrmů připravovaných za studena. Užíváme ho pro lepší trávení a proti zácpě ráno nalačno 1 lžíci
Do 500ml za studena lisovaného olivového oleje naložíme 3 oloupané celé stroužky česneku, uzavřeme a ponecháme v chladu a temnu 3 týdny. Potom vyluhované stroužky vyjmeme a nahradíme čerstvými a ty už v oleji ponecháme.
Je to vynikající způsob jak z těla vytáhnout a zlikvidovat toxiny. Doporučuje se při začínajícím se zánětu průdušek. Pomáhá i vyčistit zahleněné plíce.
6 velkých stroužku česneku oloupeme, rozdrtíme a necháme 10-15 minut stát, aby se uvolnili enzymy. Pak česnek přelijeme 2,5 l vody a přivedeme k varu. Vaříme asi 3 minuty. Necháme trochu vychladnout aby nás voda nepálila, přelijeme do nádoby do které ponoříme nohy a zvolna přešlapujeme po dobu asi 30 minut.
Půl litru kvalitního rostlinného oleje smícháme s 50 g rozmělněného česneku. Uzavřeme a před prvním použitím necháme 2 až 3 týdny uležet v chladu a temnu. Potom přecedíme a slijeme. Hodí se na promašťování přeschlé kůže a masáže, hlavně nohou. Výborně prokrvuje a vyživuje pokožku
V sklenici vlažné vody rozmícháme 3-4 lžíce česnekového oleje. Používáme vždy čerstvé.
Vymačkaný česnek rozprostřeme na několikrát přeloženou gázu a další vrstvou pokryjeme česnek, přiložíme na postižené místo. Hojení příznivě ovlivňuje antimikrobiální působení česneku a jeho stimulační působení na regenerací tkání.
Připravíme ho naředěním česnekového octa vodou v poměru 1 lžíce octa na 1 dl převařené a vychladlé vody. Silnější roztok se nedoporučuje protože by byl pálivý. Tento roztok čistí, stahuje a zaceluje rány, urychluje jejich hojení.
- žvýkáním čerstvé snítky petržele, majoránky, máty peprné
- žvýkáním hřebíčku, semen koriandru ,anýzu nebo celého kousku skořice
- kousáním celých pražených kávových zrn
- zapíjením česneku mlékem, červeným vínem nebo kávou
- několika kapkami esence z anděliky
- žvýkáním pomerančové kůry
- před konzumaci česneku sníst jablko
- před konzumaci česneku sníst lžíci medu
- pitím citrónové šťávy po konzumaci česneku
- smícháním česneku s tvarohem
- smícháním česnekové šťávy se šťávou z pomeranče
- používáním česnekové tinktury k léčebným účelům namísto česneku
Více rad o česneku, jeho použitím v lidovém léčitelství, pěstování a receptech se dozvíte v knize od Anny Šafránkové, Síla česneku, nakladatelství Levné knihy a.s., v roce 2010.
ISBN: 978-80-7309-903-9 (brož.)
Zařazení: Fyzioterapie, Psychoterapie, Alternativní lékařství.
(c) A.R.X. Zpracovala Sára.