Magická vykuřovadla (kadidla)

ilustrační foto
 234
Vykuřovadla se používala od pradávna a používají se dodnes po celém světě. Mají při náboženských obřadech své zvláštní uplatnění a pro magii jsou prakticky nepostradatelná...
Zobrazen: 7215x   19. 4. 2007, aktualizováno: 19. 5. 2008

Použití a načasování

Každá rostlina, stejně jako každý krystal nebo kámen, má své vibrace. Některé pomohou vytvořit správnou atmosféru pro meditaci, jiné pro věštění a předpovídání budoucnosti, další mohou vibracím zabránit. Některé rostliny byly zasvěceny určitému bohu nebo bohyni a pomáhaly s nimi navázat kontakt na správné „vlnové délce“. Základní vykuřovadla se při rituálech používala k invokacím. Jinak mají vykuřovadla celou řadu různých účelů. Důležité je použít správné vykuřovadlo ve správný čas. Nepodaří-li se to, bude výsledek v nejlepším případě nejistý a v nejhorším případě dosáhneme opačného účinku, než jsme chtěli.

 

Jako vykuřovadlo se používá kůra, pryskyřice, listy, květy a také oleje, které se zapálí, aby vydávaly vůni a dým. Když připravujeme vykuřovadlo z rostlin, chceme ve skutečnosti spíš využít jejich vibrující životní sílu než jejich léčivé vlastnosti, nebo jejich vůni.

 

Kněží v egyptských chrámech míchali v různém poměru aromatické složky vykuřovadel, jako je cedrové dřevo, olibanum a kmín, které pak pálili při obřadech. Jednou z nejproslulejších směsí bylo kyphi, vykuřovadlo ze tří aromatických látek, jehož vůně vdechovali při meditaci kněží a faraoni.

Plutarchos o něm píše: „ Vůně této látky pronikne nosem do vašeho těla. Způsobí, že budete mít pocit pohody a uvolnění a že se vaše myšlenky budou volně vznášet, a nakonec vás ukolébá do tak blaženého pocitu, jako byste naslouchali líbezné hudbě.“

 

Vykuřovadla se používala od pradávna a používají se dodnes po celém světě. Jsou součástí bohoslužeb mnoha církví. Vykuřovadlo má při náboženských obřadech své zvláštní uplatnění a pro magii je prakticky nepostradatelné.

 

Druhy magických vykuřovadel

Většina z nás dobře zná čínské vonné tyčinky, kužele nebo vykuřovadlo v podobě sypkého prášku, které se pálí na dřevěném uhlí. Kdo zná správné přísady, ví, jak vykuřovadlo namíchat a v jaký čas. Připraví si tedy nejlépe a nejraději vykuřovadlo vlastní. Tradiční vykuřovadla se připravují z bylin rostoucích volně v přírodě, z kůry nebo květů, které se sbírají, suší a ve vhodnou dobu smíchají. Pak se mohou při obřadu zapálit nebo hodit na oheň.

Sběr přísad do vykuřovadel

Opravdu účinná vykuřovadla se mohou připravit pouze z přísad, které si sami nasbíráte. Když se venku podíváte kolem sebe, poznáte nejlépe, zda a kdy je čas trhat květ hlohu, květenství jírovce, úbory pampelišek atd.. Byliny nikdy nesbírejte v místech se znečištěným ovzduším. Nepoužívejte při sběru železný nebo ocelový nástroj, protože by zničil jejich životní sílu, a ze stejného důvodu nedopusťte, aby se po utržení dotkly země. Nepoužívejte nikdy syntetické přísady, protože jsou pro magické účely bezcenné. Pokud zamýšlíte přidat do vykuřovadel oleje, použijte pouze ty, které si sami připravíte, nebo naprosto čisté aromatické oleje.

Míchání pevných vykuřovadel

Pevná vykuřovadla, často ve tvaru kuželovitého roubíku, drží pohromadě pomocí tragantu. Tento druh kleje se musí rozpustit ve vodě, vstřebá jí překvapující množství. K vytvarování kuželů potřebujeme udělat hustou pastu. K vytvoření pevného základu se musí rozdrtit na prach dřevěné uhlí a smíchat s rozdrceným santalovým dřevem, benzoe a kosatcovým kořenem. Směs doplníte svými bylinami, aromatickým olejem a 5-10% sanytru (ledku draselného) pro snazší zažehnutí. Přidáte rozpuštěný tragant a vytvarujete do kuželů. Budete potřebovat trochu zkušenosti, než se naučíte namíchat správnou konzistenci a přiměřené dávky. Pokud si chcete zkusit udělat pevné vykuřovadlo jen pro vůni v bytě, může to být příjemné, ale k magickým účelům nevhodné.

Doba pro míchání směsí

Vykuřovadla pro rituální použití by se měla míchat ve správném období. Vykuřovadla očisty a zahánění při ubývajícím měsíci, vykuřovadla ochrany při přibývajícím měsíci. Vykuřovadla úplňku se samozřejmě připravují za úplňku a vykuřovadla pro jednotlivé svátky v čase, na který připadají.

Každý den ovládá určitá planeta, která ovlivňuje určité účely:
 • Pondělí (Měsíc) – zemědělství, duševní schopnost, domov a lékařství
 • Úterý (Mars) – konflikt, konkurence, spory, odvaha a žádostivost
 • Středa (Merkur) – studium, výuka, věštba a dorozumění
 • Čtvrtek (Jupiter) – hmotné záležitosti, peníze, majetek a štěstí
 • Pátek (Venuše) – láska, umění, hudba
 • Sobota (Saturn) – starší osoby, smrt, reinkarnace, vůle, zkáza a konec
 • Neděle (Slunce) – zaměstnavatele, přátelství, léčba, práce

Vůně bylin

Každé bylině se přisuzují: určitá planeta, znamení zvěrokruhu, živel a bůh nebo bohyně. Každá rostlina má kromě toho určité vlastnosti. Víme, že olibanum, pryskyřice ze stromu Boswellia thurifera, má schopnost zahánět negativitu a posilovat duševní schopnosti, jasan poskytuje ochranu, bazalka dodává odvahu a sílu atd. Ze všeho nejdůležitější však je zapojit své vlastní osobní znalosti a zkušenosti s rostlinami a usilovat o jejich pomoc. Vykuřovadlo může být pouze z jediné byliny, nebo ze směsi bylin. Každá se však musí vybrat s ohledem na určité vlastnosti a harmonické vztahy.

Planetární vykuřovadla

Planetární vykuřovadla se míchají a používají pro zvláštní rituální účely, nebo aby umožnila navázat žádaná spojení, a také pro rozvoj některých vlastností. Byliny je nutno volit pečlivě podle jejich energie a účinnosti, správně je sbírat a vykuřovadlo namíchat ve správný čas.

Slunce

Sluneční energie je dynamická, mužská a přátelská. Vykuřovadlo slunce mohou používat při hledání své identity lidé, kteří se cítí slabí, ovládaní a řízení jinými. Sluneční energie pomůže vytvořit pocit osobní síly a ceny, aniž by to vedlo k sobectví. Vyzařující vnitřní síla přináší radost a štědře zahrne do své sféry i ostatní. Byliny pro sluneční vykuřovadlo se sbírají za jasného slunečního svitu, všechny květy by měly být plně rozvinuté, největší moc mají v době kolem letního slunovratu. Byliny smíchejte za denního světla a nabijte je silou slunečního záření. Mezi byliny slunce patří andělika, cedr, devětsil, dub, heřmánek, zeměžluč, jalovec, jasan, jmelí, libeček, měsíček, olivovník, orsej, pomerančovník, routa, rozmarýna, skořicovník, slunečnice, šafrán, třezalka, vavřín, vinná réva a vlaštovičník.

Měsíc

Měsíční energie je jemná, ženská, zahleděná do sebe. Měsíc ovládá instinkt, emoce a psychické schopnosti. Vykuřovadlo mohou použít při hledání vlastní identity lidé, kteří jsou nepoddajní a dogmatičtí, nebo ti, pro něž je těžké navázat spojení a vyjádřit své city. Měsíční energie pomáhá prozkoumat do hloubky citovou stránku osobnosti, rozvíjet intuici a představivost. Byliny sbírejte a smíchejte za úplňku, kdy mají největší moc. Bylinami měsíce jsou například: blahovičník, gardenie, jasmín, jeřáb, kosatec, kosatec florentský, lilie, myrhovník, žabinec, šípková růže, svízel přítula, šalvěj a vrba.

Merkur

Merkur ovládá mysl, intelekt a komunikaci. Byliny Merkuru jsou vhodné pro ty, kdo hledají zlepšení mentální bystrosti a schopnosti sdělit své myšlenky ostatním. Byliny Merkuru se tradičně sbírají a připravují ve středu. Mezi byliny Merkuru patří: aloisie citronová, bergamot, citronela, fenykl, kmín, kopr, levandule, máta peprná.

Venuše

Energie Venuše je ženská, tvořivá, harmonická a láskyplná. Byliny Venuše by měli používat ti, kteří jsou v depresi, cítí se podceňováni, nebo ti, kdo pociťují, že přechodně nejsou schopni tvořivé práce. Tyto byliny zvlášť ocení umělci, spisovatelé a hudebníci, protože uvolní zábrany a podpoří představivost. Byliny Venuše se tradičně sbírají a připravují v pátek. Mezi byliny Venuše patří: hrachor, jabloň, kardamom, krokus, mateřídouška, myrta, růže, sedmikráska, slivoň, šeřík, třešeň, vanilka, violka, vratič a vřes.

Mars

Energie Marsu je mužská, agresivní, spontánní a smělá. Jste-li znuděni a máte pocit, že vás okolní život míjí, potřebujete trochu energie Marsu! Byliny této planety budí ambice, fyzickou sílu a sexuální schopnost. Vykuřovadla Marsu použitá v magii pomohou soustředit vůli a projít dráhu bojovníka. Byliny Marsu se tradičně sbírají v úterý. Mezi byliny Marsu patří: bazalka, bodlák, cibule, česnek, dračinec, galgán, hořčice, janovec, kopřiva, koriandr, mařinka vonná, pelyněk pravý, tabák a zázvor.

Jupiter

Energie Jupiteru je laskavá, velkorysá a optimistická. Vykuřovadlo Jupiteru použijte proti pocitu sobectví, neschopnosti dělit se a proti pesimismu. Byliny Jupiteru jsou účinným tonikem pro celý organismus a pomáhají člověku radostně přijmout osud-karmu. Byliny Jupiteru se tradičně sbírají a připravují ve čtvrtek. Mezi byliny Jupiteru patří: anýz, čekanka, dub, hřebíčkovec, chrpa, jírovec maďal, kaštanovník a zimolez.

Saturn

Energie Saturnu se zaměřuje na změnu, úsilí a zúčtování s minulostí. Byliny Saturnu jsou nejvhodnější pro ty, kteří se pohybují ve vyježděných kolejích, kteří potřebují uniknout a usilují o svobodu. Pomáhají opustit minulost. Tradičně se sbírají a připravují v sobotu. Mezi byliny Saturnu patří: cypřiš, divizna, jilm, kokořík, konopí, kostival, mandragora, posed, hadí kořen, řešeták, tis a topol.

Uran

Energie Uranu je inspirativní, vynalézavá a intuitivní. Vykuřovadlo pomáhá, chceme-li skoncovat se špatnými zvyky nebo způsoby chování a přispívá k dosažení vyššího Já. Byliny se sbírají a připravují ve středu. Mezi byliny Uranu patří: granátovník, kávovník, ločidlo galbanové (pryskyřice), muškátovník (muškátový oříšek), nard, všehoj ženšenový a bedrník.

Neptun

Energie Neptunu je pasivní, chimérická a zasněná. Byliny pomáhají rozšířit představivost, a proto jsou vhodné pro ty, kdo mají málo představivosti, nebo pro umělce a spisovatele. Také se používají k usnadnění astrálních cest. Byliny Neptunu se sbírají a připravují v pátek. Mezi byliny Neptunu patří: citroník(plody), konopí, locika, meduňka, meruňka, mučenka, pelyněk černobýl, mák, wisterie a také houby.

Pluto

Energie Pluta je sexuální a byliny jsou proto vhodné pro ty, kdo ztratili zájem o sex, nebo nemají chuť do života. Byliny Pluta se sbírají a připravují v úterý. Mezi byliny Pluta patří: dračinec, chmel, kokoš žluťuchovitý, lnice, květel, ločidlo, medvědice, náprstník, oves, pačule, pastala, ploštičník hroznovitý, pšenice a žito.

Předvídání/věštění

Některé byliny jsou schopné navodit správnou atmosféru pro věštění. Podporují psychické smysly a působí na ně. Mezi byliny předvídání a věštění patří akácie, anýz, voňatka křivolaká, citroník, galgán, hřebíčkovec, kafrovník, kosatec florentský, máta peprná, mateřídouška, muškátovník, pelyněk pravý, pistácie lentišek, pomerančovník, růže, skořicovník, vavřín a zimolez.

Meditace

Vykuřovadlo pro meditaci pomáhá soustředit mysl, uvolňuje tělo a vytváří klidnou a harmonickou atmosféru. Mezi byliny patří akácie, kadidlovník, heřmánek, myrhovník, růže a santal.

Očista

Byliny očisty mají schopnost odstranit negativní vibrace. Mezi byliny očisty patří: akácie, alojsie citronová, andělika, bazalka, kadidlovník (olibanum), citroník, česnek, fenykl, jalovec, kopál, kuklík, levandule, máta, mateřídouška, myrhovník, sporýš, styrač (benzoe), rozmarýna, řebíček, santal, šalvěj, tabák, vavřín, zemědým.

Recepty magických vykuřovadel:

Vykuřovadlo očisty
 • 2 díly benzoe
 • 1 díl šalvěje
 • 1/2 dílu rozmarýny
 • 1 díl borové pryskyřice
 • několik kapek levandulového oleje
 • několik kapek rozmarýnového oleje
 • 1 díl olibana

Smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí

Vykuřovadlo k vyčištění aury
 • 4 díly olibana
 • 1 díl šalvěje
 • 1/2 dílu rozmarýny
 • 1/2 dílu kořene anděliky
 • 1/2 dílu bukvice
 • 1/2 dílu jasmínových květů
 • několik kapek rozmarýnového oleje

Smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.

Vykuřovadlo jasnozřivosti
 • 3 díly olibana
 • několik kapek bergamotového oleje
 • 1/2 dílu anděliky
 • 1/2 dílu vavřínu
 • 1/2 dílu pelyňku
 • 1/2 dílu pastaly

Smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí

Vykuřovadlo věštby
 • 2 díly bílého santalového dřeva
 • 1 díl akácie
 • 1/2 dílu květů měsíčku lékařského
 • 1 díl lískového dřeva
 • 1/2 dílu vavřínu
 • 1/2 dílu šalvěje špetka muškátového oříšku

Smíchejte a zapalte na dřevěném uhlí.

 

Zdroj: Magické rostliny – S. Lavender, A. Franklin

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality