Aromaterapie a přehled esencí a jejich užití A - L

Ilustrační foto
Druhy aromaterapie a způsob aplikace. Seznam byliny a esencí od A do L. Speciální pojednání o Pini Sibirica. Výběr esencí podle nemocí a zdravotních potíží. Jak se získávají esence...
Zobrazen: 10553x   8. 5. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008

Andělika, děhel obecný (Angelica sylvestris L., Angelica archangelica L., Archangelica officinalis L.)

- silice obsažená v celé rostlině, zejména však v semeni a kořeni - obsahuje seskviterpeny, kumariny (umbeliferon, oxypeucedanin a sylvangin) - s fotosenzibilizujícím účinkem, expektoračně a dezinfekčně působící cineol, na hmyz účinný lakton, felandrén a estery kyseliny metyloctové a a oxypentadecylénové.

Vlastnosti

Aromatikum, spasmolytikum, karminativum, insekticidní účinky.

Použití

Zvyšuje chuť k jídlu, upravuje menstruaci, pomáhá při křečích a plynatosti (nadýmání). Malé dávky povzbuzují CNS, vyšší působí depresivně. Čerstvý kořen, šťáva z něj i silice mohou u citlivých osob vyvolat nepříjemné dráždění a vyrážky. Silice je ve vyšších dávkách až toxická.

Anýz (Pimpinela anisum) - aromaterapie

astma, impotence, kašel, koliky, migrény, nechutenství, plynatost, poruchy menstruace, nachlazení

Balzám kopaivský (Balsamum copaivae) - aromaterapie

se získává navrtáním nebo nařezáním kmenů stromů druhu Copaifera (C. jackquinii Desf., C. langsdorfii Desf., C. guaianensis a C. Coryacea Mart. - Caesalpiniacea), které mají svůj domov v Jižní Americe, rostou hlavně v Brazílii, Venezuele a Kolumbii, odkud se vyváží nejvíc balzámu. Droga obsahuje 40 - 60% silice (obsahuje seskviterpeny, humulen, karyofylén, kadinol, někdy kopaen aj.) Balzám a silice působí jako dezinficiens močových cest.

Balzám peruánský (Balsamum peruvianum) - aromaterapie

Je to patologický produkt 20 - 25 m vysokých stromů druhu Myroxylon balsamum L. (Harms) var. Pereirae Baill., rostoucích ve výškách asi 300 - 700 m n. m. v Salvádoru a pěstovaných hojně např. na Kubě, v USA (Florida), na Jamajce a Cejlonu. Po odstranění části kůry na kmenech stromů se tato místa otloukají, opalují loučemi apod. a asi za 8 dní vytékající balzám se zachytává do hader, které se pak lisují a vyvářejí. Balzám je tmavě hnědá, hustá, čirá tekutina, páchnoucí jako vanilka, chuť má hořkou a škrablavou. Obsahuje asi 30% živicových subsatncí, 30-40% benzylesteru kyseliny benzoové a 15 - 20% benzylesteru kyseliny skořicové. Živicová složka obsahuje hlavně estery kyseliny skořicové a perurezinotanolu. V balzámu je dále volná i vázaná kyselina skořicová, benzoová, příjemný pach podmiňuje i vanilin, kumarin (ve stopách), medovitý neridol (= peruviol) a farnezol (seskviterpenové alkoholy). Tento siličnatý balzám má dezinfekční účinky a farmakologicky je účinný jako prostředek mírně dráždící kůži, má antiseptické, protizápalové, anestetické a granulaci podporující účinky a je to i externí antiparazitikum. Medicinálně se uplatňuje prakticky pouze zevně - ve formě mastí a alkoholických roztoků se dává na rány, omrzliny, proleženiny (dekubity), pokládá se za spolehlivý prostředek proti svrabu (roztočům) a jeho zárodkům, případně proti prašivině psů. Zřídka se ordinuje vnitřně jako stimulační expektorans. Jeho živice má použití jako přísada do čokolád a žvýkaček, případně odbarvený balzám jako neutrálně reagující fuxatér (stabilizátor) v parfumerii, který udržuje stálost vůně. Uplatňuje se také jako složka v čípcích a mastech používaných při hemeroidech, na anální trhliny a omrzliny apod. (Anaesin, Mast na omrzliny)

Balzám tolutánský (Balsamum tolutanum) - aromaterapie

patří mezi drogy s obsahem silice, působící expektoračně. Je to patologický produkt jako peruánský balzám a pochází z příbuzného stromu - druh Myroxolon balsamum (L.) Harms. var. genuinum Baill. Hlavním producentem je Kolumbie, ale i venezuela. Balzám je polotuhá hmota s pachem vanilky. Hlavní podíl (asi 80%) tvoří živice tolurezin a mimo té obsahuje volnou kyselinu skořicovou a benzoovou, cynamein (7,5%) a silice (1,3 - 3% - skládá se zejména z toluénu a kadinolu). Balzám se kdysi používal jako prostředek na ulehčení odkašlávání při bronchitidách, zejména chronických, a dnes se ještě někdy ordinuje v dětské praxi. Extrakt z balzámu tvoří složku přípravku Solutan (antiastmatikum). Bazalka - olej se získává z nati - 500 - 1000 kg rostlin dá 1 litr éterického oleje. Uvolňuje křeče, posiluje, odpuzuje hmyz. Vhodný pro melancholii, při úzkosti, slabosti nervů, pomáhá při poruchách trávění, dýchacích potížích, dávivém kašli, migréně, bolestech hlavy, stimuluje činnost mozku, aktivizující, zlepšuje náladu. 1 kapka při píchnutí vosou, víc než 3 kapky mohou podráždit pokožku. Míchá se s: bergamotový, gerániový, yzopový, nerolový, majoránový, meduňkový

Benzoin (Styrax tonkinensis)

Benzoový olej stálý - vlastnosti: penetrující, ohřívající.

Použití

Stimuluje cirkulaci, uklidňuje podrážděnou pokožku, snižuje psychické napětí. Vhodný fixatér. Míchá se s: skořicový, koriandrový, cypřišový, jasmínový, citronový, myrhový, růžový, santalový.

Blahovičník kulatoplodý, eukalyptus kulatoplodý (Eucalyptus globulus Labill.; podobné účinky má i Eucalyptus citriodora) - aromaterapie

Je daleko nejhojněji využívaný druh celého rodu, který se svými vice než 800 druhy a varietami patří k nejbohatším mezi dřevginami (k získání esence můžeme použít např. i Eucalyptus citriodora, Eucalyptus gunii Hook. F.) Olej se destiluje z mladých listů. Rozprašování emulze s 2 procenty oleje zahubí 70 procent stafylokoků.

Účinek

baktericidní, stimulační, antivirový, repelentní, posiluje imunitní systém. Pro své antiseptické účinky se doporučuje při všech onemocněních horních cest dýchacích,včetně zánětu dutin, mandlí a kataru. Usnadňuje vykašlávání a lehce uvolňuje. preventivně působí i proti chřipce. Účinný při léčbě obtíží dechového aparátu, migréně, bolestech hlavy, vyčerpání, astmatu, kataru, kašli, bronchitidě, nachlazení, chřipce, usnadňuje odkašlávání, snižuje horečku, působí jako antiseptikum, analgetikum, antispasmatikum a diuretikum, má slabé estrogenní účinky, stimuluje srdeční činnost. Je vhodný při ucpání i zánětech dutin (jako inhalace, do výplachů, jako mast na body reflexní terapie nebo do nosních kapek a mastí). Napomáhá tvorbě kožní tkáně. Je vhodný při řezných ranách a povrchových poraněních. Vtíráním do chodidel je zahřívá, prokrvuje a tím přivolává spánek. Je vhodný při chřipce, nachlazení, virózách, stavech oslabení, vyčerpání, průjmu. Na tělo působí výrazne chladivě a sráží teplotu. Jako látka podporující prokrvení může být používán u bolestí svalú a revmatických bolestí, jako systémový lék pro revmatickou artritidu. Má i výrazné účinky na močové cesty, stimuluje vylučování moči, svým antivirovým účinkem vhodný při pásovém oparu a planých neštovic. Doporučuje se při otravě krve, bolestech hlavy, vyčerpání a neschopnosti se soustředit. Je velmi účinný proti hmyzu, používá se i jako účinná složka přírodních šamponů proti vším, blechám a roztočům pro humánní i veterinární použití. Pomáhá léčit i lupy. Lze jej použít na zmenšení potíží (otok, začínající infekce, bolest) při hmyzím kousnutí či bodnutí (viz též TTO a cibule) Z eukalyptu si můžeme připravit i nosní mast nebo kapky: Nosní mast: 20 g vazelíny, 12 kapek esence, 1 g jemně utřeného perboritanu sodného Nosní kapky: 20 ml slunečnicového oleje, 12 kapek esence (můžeme použít i na masáž jizev) Míchá se s esenciálními oleji: Benzoovým, yzopovým, levandulovým, citronovým, lemongrassovým, meduňkovým, borovicovým, růžovým. Borovice: Borovicové oleje dodávají sílu, výdrž, mužnost, mají léčebný účinek ve směsích éterických olejů v ricinovém oleji (podle Cayce) na orgány dutiny břišní, lze ji přidávat do zahřívacích masážních olejů a krémů. Napařování těla parou z vařeného jehličí (borová parní lázeň) je významným doplňujícím lékem při mnoha onemocněních. (Hlava musí být mimo prostor s parou.)

Borovice kosodřevina (borovice kleč, Pinus montana) - aromaterapie

- z jehličí, sterilizuje oblast dýchacích cest a prohlubuje dýchání. Vhodná při nachlazení, bronchitidě a astma. Zklidňuje nervové podráždění, příznivě působí na bronchitidu, asmta, rýmu, rozpoští hleny, jako antiseptikum, účinná při revmatických potížích, dně, zvyšuje imunitu, prokrvuje, je vhodná do zakouřených místností, používá se do osvěžovačů vzduchu. Borovice kosodřevina - z jehličí, sterilizuje oblast dýchacích cest a prohlubuje dýchání. Vhodná při nachlazení, bronchitidě a astma. Bulharská růže (damascénská) - olej se získává z květů růží (asi 30 květů je třeba na výrobu 1 kapky růžového oleje). Uklidňuje, upravuje ženský hormonální systém. Je vhodný při všech onemocněních mysli, srdce a kůže. Je v aromaterapii lékem č. 1 na blok srdeční čakry a jeho příznaky (citová uzavřenost, neschopnost se vcítit aj.) Cajeput - olej se získává z květů a poupat podobným způsobem jako u eukalyptu. Je antiseptický, vhodný při zánětech střev a močového měchýře, bronchitidě, rýmě a bolesti nervů.

Cedr (cedr atlasský, Cedrus atlantica) - aromaterapie

olej se získává z cedrového dřeva, působí velmi dobře na naši duševní rovnováhu, posiluje a prohlubuje dýchání. Vhodný při bronchitidě, rýmě a svědění. Akné, ekzémy, nervozita, kožní nemoci, lupy, cystitida, stres, pohlavní nemoci, úzkost, zápaly močových a dýchacích cest, všechny plicní stavy, Nepoužívat v těhotenství. Míchá se s olejem bergamotovým, cypřišovým, jasmínovým, jalovcovým. Cedr libanonský (Cedrus libani) Cedr himalájský (Cedrus deodara) Cedr krátkolistý (Cedrus brevifolia).

Citron (Citrus sinensis /L./ Osbeck, odrůda Citrus limon) - aromaterapie

- olej ze slupky plodu citroníku. Je silně zásaditý, osvěžuje a ochlazuje, posiluje nervy, zlepšuje koncentraci mysli, zmenšuje počet chyb při testech na soustředění se,je baktericidní, účinně čistí a působí proti stárnutí pleti. Je mnohostranně účinný, velmi vhodný do vonných lamp v kancelářích. Vedle oleje eukalyptového a TTO se používá pro aromatizování a zlepšení účinku nosních mastí a nosních olejových kapek (1 - 2 kapky na 20 ml). Angína, astma, bolesti hlavy, bolesti uší, zubů, cukrovka, deprese, ekzémy, chřipka, chudokrevnost, nadváha, pálení žáhy, žlučník, játra. Má repelentní účinek. Nervový stimulant, účinný při bolestech hlavy, infekcích dýchacích cest, angíně, rýmě, artritidě, jako antiseptikum, repelent, působí na omrzliny, opary, povzbuzuje trávení, snižuje krevní tlak, dezinfikuje vzduch, má adstringentní účinky. Citron je (podobně jako eukalyptus) jednou z nejlepších vůní pro stimulaci myšlenkových procesů zejména cestou zvýšení koncentrace (zmenšení počtu chyb) a odstranění (pocitu) únavy. Je možné jej přidávat (1-4 kapky) do olejových nosních kapek, což je i z hlediska úspory materiálu lepší než např. při použití v inhalátorech. Citrusové plody namočíme před použitím na 1 hodinu do vlažné octové vody (2 lžíce octa na 1 l vody) a pak je mýdlem a kartáčkem ve vlažné vodě omyjeme. Zbavíme tak kůru části postřiku. Kůru sušíme při pokojové teplotě, ne např. na radiátoru - teplem by se část éterických olejů vypařila. Kousky čerstvé nebo sušené kůry můžeme použít do aromalampiček, do vřící vody na inhalace apod. Míchá se s esenciálními oleji benzoovým, heřmánkovým, eukalyptovým, fenyklovým, olibanovým, gerániovým, jalovcovým, nerolovým, pomerančovým. (Citroník) clementin (Citrus clementina) (Citroník) bergamot (Citrus aurant. berg.)- olej se získává ze slupky citroníku bergamoty, je antiseptický, snižuje horečku, tiší bolesti, uvolňuje křeče, vzpužue, povznáší, stimuluje, zlepšuje koncentraci. Je vhodný při infekcích dýchacích cest, horečce, úzkostných stavech a depresích. Stimuluje chuť, podporuje trávení, dýchání, vhodný na léčbu mastné pleti Používat pouze v 0,5 - 1%-ní koncentraci. Používá se k výrobě likéru bergamotky. Míchá se s esenciální oleji: Heřmánkovým, koriandrovým, cypřišovým, gerániovým, jasmínovým, levandulovým, citrónovým. (Citroník) tangerin (Citrus reticulata var.)

Cypřišek (Cupressus sempervivens) - aromaterapie

Vysoký kuželovitý neopadavý strom, u nás je pěstován jako okrasný. Olej se destiluje z jehličí, mladých výhonků (zelených konečků větví) a šišek. Při koupelích uvolňuje a osvěžuje. Je vzpružující, antiseptický, stahující, močopudný, repelentní, tonizuje oběhový systém, stahuje cévy, odstraňuje a zmírňuje cévní potíže, velmi užitečný u křečových žil a hemeroidů. Má účinky na poruchy cirkulace, laryngitidu, svalové křeče, zralou pleť. Působí léčivě na revma. Omezuje nadměrné pocení, včetně pocení nohou a celkově zklidňuje vylučování potu. Příznivě upravuje menstruaci. Průduškové a astmatické problémy, při astmatickém záchvatu však ne formou inhalace. Uznáván pro svou účinnost při chřipce. Účinek na nervy je spíše uklidňující, vyrovnává, harmonizuje nervový systém i činnost vnitřních orgánů. V kosmetice vhodný pro mastnou a zralou (unavenou, povolenou) pleť. Míchá se s esenciálními oleji: benzoovým, bergamotovým, jalovcovým, levandulovým, citronovým, pomerančovým. Černé koření - vlastnosti: Stimulující. Použití: Stimuluje cirkulaci, pomáhá při zažívání, kašli, svalové bolesti, únavě. (Pokud jde o pepř, pak také pomáhá při regeneraci jater.) Míchá se s: Cypřišový, olibanový, santalový, oleje z kořenin Dobromysl. oregano (Origanum vulgare) Douglaska tisolistá (Pseudotsuga menziesii) Využití podobné jako u jedle. Elemi (Canarium luzonicum) Estragon (Artemisia dracunculus).

Fenykl (Foeniculum vulgare) - aromaterapie

- olej se získává ze semen, ale je obsažen v celé rostlině. Vlastnosti: antitoxický, protikřečový, diuretický. Účinky: Zažívání, konstipace, nauzea, mastná pleť, celulitida, menopauza. Podporuje trávení, uvolňuje křeče a hleny, u malých dětí odstraňuje nadýmání. Nevhodný pro epileptiky a děti do 6 let. Míchá se s: geraniový, levandulový, citronový, růžový, santalový Frankincense (Boswelia thurifera) Kadidlovník. Esenciální olej se lisuje z pryskyřice. Přidává se omlazovacích masek (používali již staří Egypťané). Povznášející, rozehřívající, konejšivý účinek na mysl a emoce, navozuje stav meditace a koncentrace. Chrání člověka v extrémě namáhyvých a stresových situacích. Je vhodný při různých dechových obtížích, prohlubuje dýchání, používá se při kašli, bronchitidě, dýchavičnosti, jako většina pryskyřičných esencí má výrazný účinek na sliznice a působí jako velmi debrý expektorans. Usnadňuje hojivé procesy a dobře se hodí k ošetření ran. Na pokožku má stahující účinky. Působí lehce protizánětlivě, navrací pleti pevnost a napětí a podporuje její přirozenou stavbu, čímž brání tvorbě vrásek.

Geranium (muškát, pelargonie, Pelargonium graveolens) - aromaterapie

Tato pelargónie je 6O cm vysoká, s tečkovanými lístky a drobnými růžovými květy; pochází z jižní Ameriky. Z jejich listů a květů se získává olej neobyčejné vůně, jemně nasládlé, která připomíná spíše vůni květů. Působí regulačně a celkově balancuje organismus, povzbuzuje a povznáší člověka ze stavu depresí a zklidňuje mysl. Má vlastnosti osvěžující, relaxační, adstringentní. Účinky na nervový systém, zažívání, nemoci jater a ledvin, menstruační problémy. Koupel z ní je velmi uklidňující a uvolňující. Olej je vynikajícím lékem na popáleniny a je známý svou účinností na všechny typy vředů, tlumí zánětlivé procesy v ranách, podporuje hojení ran. Stejně jako bazalka a rozmarína stimuluje kůru v nadledvinkách. Pomáhá při překrvení prsů. Veškeré typy kožních problémů, zejména suchých ekzémů, popálenin, pásového oparu, zavšivení a p. Všechny typy pleti čistí, osvěžuje, stahuje, působí na zapálená místa. Působí adstringentně a utišuje bolest. Je vhodný při stavech oslabení, onemocnění kůže (lupenka), cukrovce a dědičných nervových potížích. Mírné pleťové tonikum, oboustranně reguluje tvorbu kožního mazu. Míchá se téměř se všemi ostatními oleji. Je nejčastěji používaným olejem v aromaterapii.

Grapefruit (Citrus maxima) - aromaterapie

- získává se ze slupky (kůry oplodí) grepu, použití v kosmetice na mastnou pleť, osvěžuje a povzbuzuje. Angína, deprese, ekzémy, migréna, nadváha, nespavost, dýchací cesty, žlučník, imunita. Ze semen bez obalu se získává výtažek s obsahem účinných antioxidantů a dalších léčivých látek.

Heřmánek (esence heřmánková, modrý heřmánek) (Matricaria chamomila - německý heřmánek, pravý heřmánek)

Esence se získává z pravého heřmánku (na 1 litr je zapotřebí 120 kg drogy) Má vysoký azulénový účinek, účinek osvěžující, relaxační, zmírňuje tupou bolest, tiší křeče a bolest, snižuje teplotu. Je vhodný při migréně, bolestech zubů u dětí, u dětí zlobivých (hyperaktivních), při dráždivosti, nespavosti a depresích, při zažívacích a menstruačních potíží, různých nežádoucích stavech kůže. Protizánětlivý účinek, uklidňuje mozek a nervy, hysterie, nerv. záchvaty. Sedativní účinky, deprese, neurózy, předráždění, netrpělivost. Popáleniny, záněty spojivek, mírné protikřečové a diuretické účinky. Bolesti svalů, kostí, ucha, hlavy, jater, sleziny, menstruační, revmatické, zubů. Masážní olej z přídavkem esence je dobrý při bolesti svalů ze sportování (namožené svaly nemasírovat, jen lehce natřít, rep. hladit) a při nadměrném přehřívání svalů. Je známým prostředkem na dětské choroby, zejména díky své toxicitě a svým uklidňujícím účinkům - při záchvatech mrzutosti, hysterických scénách, přehnané citlivosti, astmatu, průjmu, prořezávání zubů a j. Při vztekání se dětí pomáhá asi v polovině případů terapie heřmánkem (heřmánková koupel s heřmánkovým záparem nebo heřmánková aromaterapie, čaj, homeopatie aj. Někdy zabírá šalvějová koupel.) Pokožku zklidňuje také vlivem stahování krevních kapilár, hojí a má celkové antiseptické účinky. Vynikající na popáleniny, zanícené rány, vředy či opařeniny. Doporučuje se na akné či přecitlivělou pokožku. Je rovněž dobrý na suchou pokožku, zvláště při rudnutí. Maminkám se doporučuje na ošetření rozbolavělých bradavek při kojení. Míchá se s esenciálními oleji: benzoovým, bergamotovým, geránovým, levandulovým, citronovým, majoránovým, nerolovým, růžovým, ylang-ylang. Heřmánek římský (Anthemis nobilis - rmen sličný, rmen římský)

Hřebíček - aromaterapie

- olej z listů. Vlastnosti: zahřívající, antiseptický, desinfekční, antibakteriální, repelentní. Tiší bolesti, pomáhá i u bolestí zubů.Léčí ústní a kožní poranění. Působí na nervové a svalové vypětí, na revmatizmus, dnu, jako antimykotikum, analgetikum, má antibakteriální účinky. Míchá se s esenciálními oleji: Bazalkovým, citrusovým, olejem z kořenin.Podobné účinky má i tinktura z hřebíčkového koření. Pomáhá při stavech slabosti tělesné i duševní, duševních poruchách, neuralgii, respiračních potížích, odpuzuje hmyz, zabíjí mravence jako dotykový jed. Podobné účinky má i tinktura z hřebíčkového koření. Naleptává a spéká azbestová vlákna, takže pomáhá zajistit bezpečnost při práci s tímto materiálem. Hřebíček přidávaný jako koření do čaje působí např. při nachlazení, nervovém a svalovém vypětí. Jalovec (Juniperus communis): Olej se získává z plodů (bobule). . Vlastnosti: stimulační, tonizující, antiseptický, diuretický. Má mnohostranný účinek. Posiluje orgány a nervy, čistí krev a je močopudný. Vhodný je při potních kůrách. Má posilující účinek na orgány a nervy a při nespavosti. Svými účinky je blízký příbuznému cypřišku. Patří ke klasickým diuretikům s účinky na celý močový systém a ledviny. Je vynikající při zánětech močového traktu a měchýře, pomůže v období nedostatečných period. Je výborným antiseptickým prostředkem na dýchací cesty. . Stimuluije krevní oběh a jako látka čistící krev se předepisuje při mírně zanícené pokožce, dermatidě, akné ekzémech, lupénce. Je dobrý na hemeroidy, všechny typy výtoků, pomáhá na mastnou pleť. Podporuje pocení a pomáhá organismu vylučovat z těla toxické látky.. Působí i na zažívací trakt, podporuje chuť k jídlu a urychluje pomalé trávení. Měl by se užívat při nachlazení, astmatu, chřipce, strachu, depresi, nespavosti, třesavce a vyčerpání. (S podobným výsledkem můžeme přidávat jalovec do bylinných čajů.) Vnitřně zejména při předávkování dráždí ledviny. Nevhodný je proto v těhotenství. Míchá se s esenciálními oleji: bergamotovým, cypřišovým, gerániovým, levandulovým, rozmarýnovým, santalovým.

Jasmín (Jasminus grandiflorum) - aromaterapie

- výtažek je vyroben z květů (na 1 litr jasmínového oleje je třeba 8 milionů květů). Působí antidepresivně a částečně i jako afrodiziakum. Působí i na srdce a harmonizuje mysl i tělo. Vhodný při nespavosti, depresi, bolesti močovodu, respiračních potížích, onemocnění dělohy, urychluje porodní činnost. Je vhodný jako tonikum na citlivou pleť. Míchá se se všemi oleji. Je drahý, ale velmi aromatický.

Jedle (Abies alba) - aromaterapie

- získává se z jehliček, je antiseptický, povzbuzuje. Při nachlazení, bronchitidě, revmatických bolestech. Napařováním těla parou z vařeného jehličí je možné ovlivnit mnoho onemocnění (na povzbuzení činnosti orgánů je účinnější borová parní lázeň). Kašel, nachlazení, průjem, plynatost, záněty dýchacích cest, zahleněnost, teplota. Esence různých druhů jedlí je možno používat také jako přísadu do masážních olejů, do Cayceho ricinového břišního zábalu, do kostivalového gelu na podvrtnutý kotník apod. Jedle kavkazská (Abies nordmanniana) Jedle obrovská (Abies grandis) Jedle vznešená (Abies procera).

Jak působí Pini Sibirica?

V produktu jsou obsaženy látky, které pronikají přes lidské tkáně a díky tomu podporují hluboké vstřebávání fytocidů a jiných biologicky aktivních substancí, jež urychlujií léčebný proces.Kromě toho,že tyto látky mají podpůrný účinek při vstřebávání, ovlivňují samy o sobě průběh různých organických procesů:usnadňují přítok krve a tím zlepšují látkovou výměnu v oblasti postiženého orgánu. Při vnitřním užívání jedlových preparátů se po 30-40 dnech upravuje složení krve: hemoglobin dosahuje úrovmě 140-160%, zvyšuje se také hladina leukocytů a lymfocytů. Uklidňující fyziologický účinek je dán zvláště komplexním působením na kůži prostřednictvým dráždění nervových zakovčení vegetativního nervstva. Olej proniká pod kůži a díky zvýšení průtoku krve aktivizuje očišťování organismu. Vzhledem k tomu je schopen pozitivně ovlivňovat metabolismus a imuniotní systém. Odstraňuje z těla rovněž nashromážděné toxické produkty a tím automaticky zvyšuje odolnost organismu proti infekcím. Pini Sibirica má řadu vyjímečných vlastností, které napomáhají udržení dobrého zdravotního stavu a podporují dlouhověkost. Předchází nádorovým onemocněním,omlazuje, čistí orgamismus od toxinů. Má rovněž silné bakteriocidní a analgetické působení, což je velmi důležité zvláště pro osoby trpící revmatickými chorobami, včetně artritidy. Pini Sibirica se s úspěchem používá zevně, především k léčení různých kožních chorob, např. lupénky, akné nebo mykóz. Při vnitřním užívání napomáhá při odstaňování řady nejrůznějších onemocnění. Tento preparát se používá také k inhalacím, čištění vzduchu, masážím nebo koupelím. Pini Sibirica nepodléhá po proniknutí do organismu rozkladu v trávicím ústrojí, díky tomu se dostává do krve a dále do ohhiska choroby.Po 48 hodinách od aplikace dochází k jeho vylučování.

POUŽITÍ: seznam nemocí, při jejichž léčbě se produkt s úspěchem používá jako podpůrný prostředek:

  • chřipka
  • angína
  • chronická rýma a kašel
  • opary
  • snížená odolnost organismu
  • únavový syndrom
  • anémie
  • stafylokoková infekce
  • streptokoková infekce
  • kožní nemoci
  • akné
  • obtížně se hojící rány
  • popáleniny
  • vrásky
  • tuberkulóza
  • angina pectoris
  • průduškové astma
  • kandidóza
  • paradentóza
  • kurděje
  • zbytnění a zánět prostaty
  • menopauza
  • poruchy menstruačního cyklu
  • vředy
  • proleženiny
  • veneriké choroby
  • ekzém
  • zánět tenkého střeva
  • hemoroidy
  • černý kašel
  • zápach z úst
  • časté zácpy
  • nádorová onemocnění
  • revmatismus
  • artritida
  • bolesti kostí,svalů,kloubů
  • zánět nervových kořínků
  • arterioskleróza
  • ledvinové onemocnění
  • ledvinové kameny a písek
  • žlučové kameny

FORMY APLIKACE - aromaterapie

VNITŘNĚ - aromaterapie

Olej se rozpouští v malém množství vody nebo šťávy (asi 1/5 sklenice), lze ho přidat na lžičku medu,případně cukru. Užívá se třikrát denně v době nejvyšší biologické aktivity organismu, tzn.ráno(od 7.00 do 9.00), v poledne(od 12.00 do 13.00) a večer (od 18.00 do 20.00), nejlépe před jídlem, v množství 5 až 10 kapek, v závislosti na tom, zda je určen jako preventivní nebo léčebný prostředek. Nedoporučuje se překračovat dávku 30 kapek denně. Děti do 12 let užívat maximálně polovinu dávky určené pro dospělé. Nepoužívat plastové nádoby a lžičky, protože látky obsažené v oleji mohou plastickou hmotu narušit.

Zevně - aromaterapie

Pini Sibirica se snadno spojuje s jinými éterickými a jedlými rostlinnými oleji (slunečnicový, řepkový, sójový), s olivovým olejem, dětským olejem, vazelínou a speciálními masážními oleji. Pini Sibirica smíchaný s výše uvedenými látkami v poměru 1:1 se doporučuje vtírat do kůže na obličeji, krku, hrudi a kloubech. Tato místa jsou vybavena řadou aktivních bodů využívaných v akupunktuře a místní masáži. Při vtírání se spojují prvky masáže a segmentové kožní farmakoreflexoterapie.

Koupele - aromaterapie

Odstraňují stres a svalové napětí - do vany s horkou vodou se doporučuje pčidat asi 10 kapek.

Pozor

U některých osob se může objevit mírná alergická reakce - nepatrné zčervenání kůže, které po 2 dnech vymizí. Před použitím je vhodné provést test alegických reakcí na jedlovou pryskyřici.

Test na alergickou reakci - aromaterapie

na vnitřní stranu dlaně nebo na břicho naneseme několik kapek oleje. Pokud se neobjeví zčervenaní kůže nebo vyrážka, lze samostatně zahájit léčebnou kůru.

Vzorové léčebné kúry

Kúra pro očištění organismu - aromaterapie

Každý kdo se zajímá o svoje zdraví, by měl prodělat třicetidenní léčebnou čistící kůru, která zbavuje organismus toxinů, mykóz(candida albicans) a jiných škodlivých cizopasníků. Během této terapie dojde k doplnění nedostatku vitaminů a stopových prvků v organismu, kúra má posilující, omlazující a energetizující účinky. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, zvláště však pro osoby trpící různými chorobami, které chtějí aktivizovat svůj imunitní systém. Při terapii se nedoporučuje jíst maso, pít černý čaj, alkohol, dále je nutné se vzdát různých pochutin a kouření. Je vhodné jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny a pít nenasycenou minerální vodu.

Způsob užívání Pini Sibirica - aromaterapie

-od 1 do 5 dne kúry - 3 kapky ráno a 3 večer - od 6 do 10 dne kúry - 5 kapek ráno a 5 večer - od 11 do 15 dne kůry - 7 kapek ráno a 7 večer - od 16 do 20 dne kúry - 8 kapek ráno a 8 večer - od 21 do 25 dne kúry - 10 kapek ráno a 10 večer - od 26 do 30 dne kúry - 12 kapek ráno a 12 večer. Denní dávka nesmí překročit 30 kapek. Po absolvování této kúry se upravuje tlak a složení krve, zvyšuje se počet ochranných tělísek, zlepšuje se činnost celého organismu. Olejíček nepodléhá po proniknutí do organismu rozkladu v trávicím ústrojí, ale spojuje se s krví a putuje do ohniska nemoci. Teprve po 48 hodinách dochází k jeho vylučování. Po ukončení léčebné čistící kůry se doporučuje s užíváním preparátu na 14 dní přestat.

ANGÍNA

V počátečním stadiu choroby se doporučuje vtírat olej do kůže v okolí mandlí nebo přikládat na 20-25 minut obklady. Vhodné je také vtírat olej do hrudníku a zad (asi 15-20 kapek) a také do dlani a chodidel. Lze užívat i perorálně.

CHŘIPKA

Preventivně provádět ihhalaci (1-2 kapky na misku), potírat vnitřek nosu malým množstvím oleje. V případě propuknutí nemoci natírat olejem prsa, záda, dlaně, chodidla a okolí nosu. Opakovat po 6 hodinách. Trvání léčby max.48 hodin.

OPARY

Přikládat tampon zvlhčený olejem na postižené místo 3-4 denně na 25-30 minut.

KAŠEL

Užívat 2-3 kapky perorálně a postup po několika hodinách opakovat. Na noc vetřít několik kapek do hrudníku.

Akutní rýma

2-3 kapkami oleje mazat vnitřek nosu. Opakovat několikrát denně.

Plicní choroby a nemoci horních cest dýchacích

Preventivně každý den natírat záda a prsa (10 kapek) a provádět ihhalaci (1-2 kapky do horké vody,inhalovat 5 minu).

Akutní zápal plic

opakovat potírání každých 6 hodin.

AKUTNÍ DÝCHACÍ PROBLÉMY - aromaterapie

Preventivně vtírat několik kapek do okolí nosu, do oblastí pod čelistmi a v týle.

MRTVĚNÍ KONČETIN

Potírání olejem v těchto místech(5-10 kapek).

PLÍSEŇ NA NOHÁCH

Obklady z oleje,vetřít 5 kapek a následně přiložit na 25-30 minut obvaz. Opakovat 2-3 denně.

Vředy, karbunkly, hnisavý zánět prstů, hnisavé rány

5-10 kapek vetřít do kůže a přikrýt na 25-30 minut obvazem. Po 6-8 hodinách postup opakovat s tím, že přidáme v poměru 1:1 rostlinný nebo olivový olej.

LUPÉNKA

Do sklenice nalít 5-15 kapek, přilít 20-25 ml normálního šamponu (lupenka na hlavě) nebo pěny do koupele. Promíchat směs a nalít do vany (popř.nanést na vlasy). Opakovat po dobu 6-8 měsíců.

ZBYTNĚNÍ A ZÁNĚTY PROSTATY

Metoda 1 - ZBYTNĚNÍ A ZÁNĚTY PROSTATY

V 1,5 litru vody s přídavkem heřmánkového odvaru rozředit 2-6 kapek Pini Sibirica. Protřepat, nalít do indikátoru a zavést do konečníku. Léčba trvá 25-30 dní a je třeba ji opakovat za dva až tři měsíce. Pro udržení efektu se doporučuje provádět dvě až tři terapie v desetidenních intervalech. Jako doplňková léčba je vhodné vtírání čistého oleje do rozkroku tak, aby se nedostal do konečníku (může způsobit pocit pálení).

Metoda 2 - ZBYTNĚNÍ A ZÁNĚTY PROSTATY

Smíchat s jiným rostlinným olejem (například slunečnicový nebo rakytníkový) v poměru 1:1 (pro citlivé osoby 40% jedlového oleje na 60% jiného) a protřpat. Do směsi namočit kousek gázy nebo vaty a vyždímat. Na ukazováček nasadit gumový prst, ovinout namočenou vatou a opatrně zavést do konečníku, tampón by měl v konečníku zůstat do následujícího vyprázdnění. Doporučovaný počet procedůr 25-30.

NEPRAVIDELNÝ MENSTRUAČNÍ CYKLUS

Užívat 7-10 kapek 3x denně v době nejvyšší biologické aktivity tzn. ráno od 7 do 9, v poledne od od 12-13 a večer pd 18-20 (doporučená dávka 30 kapek denně). Ke zlepšení stavu dochází u některých osob 13-15. den, u jiných koncem měsíce. Pokud po ukončení měsíční kúry nedojde ke zlepšení, je nutné terapii přerušit. Je znám případ pětapadesátileté ženy po klimakteriu, která zahájila tuto kúru z důvodu vzniku myomu. Na konci druhého cyklu procedůr se u ní obnovil menstruační cyklus, taže vnitřně omládla.

NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

Terapie v délce 45 dní je založená na užívání Pini Sibirica třikrát denně po 10 kapkách. Po 48 hodinách od zahájení terapie se doporučuje provést krevní rozbor a porovnat jej z výsledky před zahájením léčby. Pozitivní změny jsou v tomto případě dokladem účinnosti kúry. Po ukončení celé terapie se doporučuje dvoutýdnní přestávka a po ní by měl následovat další cyklus. Pokud krevní rozbor neprokáže zásadní změnu k lepšímu, je dobré terapii opakovat potřetí. Preventivně je vhodné absolvovat terapii v přechodných obdobích jaro-léto, podzim-zima. Kromě toho se doporučuje přikládání obkladů na postižená místa: přikládá se přeložený obvaz namočený v oleji nebo se na postižené místo namaže několika kapkami a přikryje obvazem. Obklad je vhodné ovinout například ručníkem a při ležení na lůžku zahřívat asi 20-30 minut. Pozor na popáleniny! Počet procedur závisí na rychlosti vymizení chorobných změn. Pokud organismus dobře snáší léčbu, doporučuje se po 5-6 hodinách od přiložení obkladu, vetřít olej do kůže.

TUBERKULÓZA

V 50. až 60. letech se na klinikách v Oděse a ve Vladivostoku s úspěchem aplikovala léčba založená na jedlovém oleji. Vzhledem k tomu, že byl prokázán účinek v boji tyčinkovým tuberkulózním bacilům a že tento olej zároveń posiluje imunitní systém, doporučuje se jeho perorální užívání, potírání hrudi a rozprašování v místnostech, kde se nemocný pohybuje (např. pomocí zvlhčovače vzduchu).

ZÁNĚTY KLOUBŮ

příčin této těžké choroby je velmi mnoho a její léčba je obtížná. Je ale známo, že koupele s přídavkem Pini sibirica (5-15 kapek do vany vody) pomáhají při odstraňování bolestí a brzdí rozvoj nemoci. Doporučuje se vtírání do kůže na bolavých kloubech (5 kapek smíchaných např. s olivovým olejem) a perorální užívání (3x denně po 10 kapkách viz. výše). Kolenní klouby je dobré natírat shora a na bocích pod čéškou.

REVMATISMUS, ZÁNĚT STŘEDNÍHO UCHA, NEMOCI PÁTEŘE, BOLESTI KLOUBŮ A SVALŮ

Doporučuje se vtírání nebo obklady z tohoto produktu. Obvykle se po několika dnech dostavuje celkové zlepšení stavu, bolest a zánět v léčebném místě ustupují. Příkladem použití mohou být choroby nervového systému(zánět nervových kořínků ,neuralgie, zánět nervů), pohybového aparátu (zánět kloubů), záněty a poranění vazů a svalů. Pini Sibirica má při zevním použití protizánětlivé, anestetické a uvolňující vlastnosti.

ZLOMENINY

Při úrazech 3 krát denně maximálně po 10 kapkách. Dochází k urychlení procesu srůstání kostí.

POPÁLENINY

Na 10. vědecké konferenci ve VLadivostoku v r.1972 se hovořilo o pozitivním vlivu při léčbě popálenin typu A a B. V případě popálenin od slunce je vhodné potírat kůži každé 3-4 hodiny nejkvalitnějším jedlovým olejem a předejít tak vzniku puchýřů. Při opaření horkou vodou,spálení žehličkou nebo plamenem se doporučuje potřít postižené místo po 3-5 minutách od vzniku popáleniny tímto preparátem a zabránit tak vzniku puchýřů. Pini Sibirica rovněž urychluje proces hojení. Potírání rovněž umožňuje déle uchovat žádoucí opálení.

STOMATOLOGICKÉ CHOROBY

Vatový tampon navlhčený 6 kapkami přiložit na 20-25 minut na bolavý zub nebo dáseň.

LÉČENÍ PROLEŽENIN

Postižené místo mazat 2 krát denně směsí jedlového a slunečnicového oleje v poměru 1:1.

POSILUJÍCÍ KÚRA

Na lidských chodidlech se nachází velký počet biologicky aktivních bodů, tzv.energetických "oken přírody". Vzhledem k tomu,že celý rok chodíme v botách,nejsou tyto body bohužel příslušně aktivizované. Tuto situaci můžeme napravit, pokud budeme chodidla namáčet na 10-12 minut v horké vodě se lžičkou oleje. Po ukovčení procedury necháme nohy volně uschnout, aby preparát mohl proniknout do organismu. 10-15 procedur by mělo stačit k pozitivnímu ovlivnění činnosti vnitřních orgánů(např.ledvin).

OMLAZUJÍCÍ KÚRA

Každá žena chce být krásná,a proto je dobré vědět,že jedlové preparáty jsou vynikajícím omlazujícím prostředkem, který pomáhá v boji proti vráskám. Doporučuje potírání tváře, krku a dekoltu několika kapkami olejíčku (smíchaného v poměru 1:1 s rostlinným olejem nebo krémem).

KÚRA PRO DĚTI

Děti, u kterých se neprojevuje alergie na jedlový olej, je vhodné léčit níže uvedeným způsobem:

9-15 let - polovina doporučené denní dávky pro dospělé

4-8 let - vnitřně maximálně 2 kapky přidané na lžičku medu, zevně potírat na prsou, dlaních, zádech, chodidlech a nose 10 kapkami

1-3 roky - potírat dlaně a chodidla.

Doporučuje se pokropit dětem lůžkoviny 3-4 kapkami Pini Sibirica. "Domnívám se, že konečně nastal čas, aby člověk využil dobrodiní přírody pro vlastní zdraví" Dr. V. M. Kindjalov - onkologický chiriurg, lékaž onkologického oddělení v Chabarovsku

Kadidlo (olibanum) - aromaterapie

- olej se získává z pryskyřice kadidlovníku lisováním. Zahřívá, tonizuje, působí relaxačně Je antiseptický, léčí rány, vypíná kůži, posiluje imunitní systém. Je vhodný při bronchitidě, kašli, rýmě, dušnosti, dýchavičnosti a respiračních potížích, prohlubuje dýchání. Jako většina pryskyřičných esencí má výrazný účinek na sliznice a působí jako velmi dobrý expektorans. Pomáhá při stárnutí pleti, zápalech, usnadňuje hojivé procesy a dobře se hodí k ošetření ran. Na pokožku má stahující účinky. Působí lehce protizánětlivě, navrací pleti pevnost a napětí a podporuje její přirozenou stavbu, čímž brání tvorbě vrásek. Je omlazujícím prostředkem a prostředkem pomáhajícím navodit meditaci. Přidává se omlazovacích masek (již Egypťané). Povznášející, rozehřívající, konejšivý účinek na mysl a emoce. a koncentrace. Chrání člověka v extrémě namáhavých a stresových situacích. Míchá se se všemi oleji.

Kafr (Camphora) - aromaterapie

- droga patří mezi pevné silice a dá se vyrobit i uměle (Camphora synteticha), který je pro některé účely téměř stejně vhodný na léčebné účely, jako kafr přírodní. Přírodní kafr (Camphora naturalis), bývá při obyčejné teplotě pevným podílem silice z dřeva stromu kafrovníku (Cinnamomum camphora) z východní Ázie. Dnes se pěstují zejména na Thajvanu, v Japonsku a jižní Číně. Dá se izolovat i z listí stromu. Značná část dnes používaného kafru se vyrábí polosynteticky. Někdy se i jiné krystalické složky silic označují jako kafr (např. bukokafr je diosfenol z listí buku)

Vlastnosti Kafru

ochlazující, velmi stimulující.

Účinky Kafru

Deprese, nespavost, šok, zažívání, respirační potíže, mastná pleť. Aplikuje se ve studeném obkladu na otoky, podlitiny a podvrtnutí. Kafr se v medicíně uplatňuje jako složka mazadel, lihových roztoků apod., zejména jako derivans při revmatických onemocněních, v neuralgii, ve formě olejových injekcí jako centrální analeptikum (ústředně zvyšuje činnost důležitých orgánů) a má i velký technický význam. Tvoří složku přípravků Opodeldok, kafrový líh, Calova mast (derivans), kapky Contraspan (spasmolytikum, především trávicího traktu, žlučových a ledbinových cest), roztoky a krémy na pocení nohou s dezodoračním účinkem, roztoky na inhalace při zánětech nosních dutin a hrtanu (s obsahem silicí jehličnatých stromů a bylin), kafrová olejová soluce v injekcích se používá při otravách, oběhovém selhání apod., roztoky a masti se uplatňují zejména při revmatu, injekce lze použít i při bronchitidě a jako derivans. Na nemocné hlasivky není kafr ani mentol vhodný. Míchá se s: olibanový, nerolový. Do ingalací - smrkový, borovicový, TTO aj.

Kmín - aromaterapie

deprese, kašel, nachlazení, nechutenství, poruchy menstruace, trávení, srdeční činnost, revma, imunita, zvýšený cholesterol, střevní parazité, zápal močových cest.

Lemongrassový olej (Cymbopogon citratus) - aromaterapie

- vlastnosti: tonizující, vzpružující, antiseptiský. Účinek: cirkulace, zažívání, svalový tonus, akné, po dietě na ochablou kůži. Míchá se s: bazalkový, gerániový, jasmínový, levandulový

Koriandr (Coriandrum sativum) - aromaterapie

- olej se získává ze semen. Vlastnosti: Sladká vůně, vylepšuje náladu. Účinek: Nervové vyčerpání, zažívání, revmatizmus. Posiluje žaludek, povzbuzuje, vhodný při nadýmání a trávicích potížích. Míchá se s oleji: Bergamotovým, citronovým, nerolovým, pomerančovým.

Levandulový olej (lavandin; Lavandula hybrida) - aromaterapie

Slovo levandule pochází z latinského názvu pro slovo mýt. Levanduli lze označit jako královnu aromaterapie, protože s malou nadsázkou lze konstatovat, že účinkuje téměř na všechno. Vždy patřila k nejoblíbenějším aromatickým rostlinám. Římané levanduli používali do lázní a její používání rozšířili i do Anglie, kde je od té doby nesmírně oblíbená. Pro své uklidňující a hojivé účinky našla brzy domov i na mnoha dalších místech světa. A to nejen jako bylina do koupele. Kupříkladu v Anglii se hojně využívá v kuchyni. Dříve se při slavnostních příležitostech rozhazovaly květy levandule na podlahách domů a kostelů, byla též velmi populární při výrobě toaletních vodiček a octů. Pěstuje se v řadě evropských států, hlavním producentem je Francie. Svěží, čistá vůně levandule nepotřebuje popis, stejně jako rostlina.

Levandulový olej

je jeden z nejmírnějších, ale přitom nejefektivnějších esenciálních olejů. Neměl by chybět v žádné domácí nebo turistické lékárničce. Popáleniny, bolesti hlavy, špatné trávení, kousnutí hmyzem a žihadla, infekce, nespavost, odřeniny, ekzémy - to všechno jsou nejběžnější problémy každodenního života, proti kterým je jemná léčivá energie levandule velmi účinná. V době sedmnáctého a osmnáctého století to byla jedna z nejoblíbenějších vůní a dámy se v ní téměř koupaly, aby potlačily nejen nepříjemné pachy, ale i znaky stárnutí. Byla též používána proti omdlévání.

Olej se získává z kvetoucích větviček

Je to jedna z nejmnohostrannějších léčivých rostlin, prostředek aromaterapie, léčivých čajů, kloktadel, kosmetických přípravků a uklidňujících koupelí. Z hlediska aromaterapie je levandule nejuniverzálnější esencí. Početná nachlazení, chřipky, virózy, to jsou nemoci, které nás trápí stále častěji a při kterých nám může levandule pomoci, často i jako účinná prevence. Má dobré protizánětlivé působení, působí na záněty spojivek, kůže, sliznic i průdušek, likviduje bakterie způsobující horečnatá onemocnění, podporuje tvorbu bílých krvinek, pomáhá předcházet virovým a bakteriálním onemocněním jako jsou afty a opary, bakteriální střevní a kožní infekce apod. Levandulový olej je dokladem toho, že aromaterapie může posilovat imunitu.Má také uklidňující (sedativní) účinek, uklidňující vliv na srdce, mírně snižuje krevní tak, příznivě působí při depresích a nespavosti, migréně, nervové vyčerpanosti, pocitu psychického napětí.

Ovlivňuje trávení

a tím odstraňuje zápach z úst. Je vhodná při bolestech v krku, jako antiseptikum jako kloktadlo. Jako antiseptický prostředek ji lze použít u většiny krčních infekcí a často je užitečná při chřipce, početných nachlazeních a virózách – nemocech, které nás trápí stále častěji. Účinkuje na zmírnění tělesné jako i duševní bolesti, uklidňuje, posiluje srdce.

Použití oleje levandule

Použití při nespavosti, bolestech hlavy, začínající migréně, astmatu, dávivém kašli, poraněních, popáleninách, bodnutí hmyzem a popálení kopřivami. Lihový výtažek je dobrým mazáním při revmatismu a nervových bolestech. V prevenci nespavosti se osvědčila čajová směs stejných dílů levandule, prvosenky, kozlíku a třezalky. Uklidňuje a tonizuje srdce, snižuje TK a bušení srdce, má sedativní účinky a svědčila se při hysterii, depresích, nespavosti, bolestech hlavy, migrénách, nervovém napětí, vyčerpání, paralýze. Používá se na průjmy, cystitídy a při revmatu. Je dobrá na katarální výtoky, - bělotok, kapavka, bronchitída, V masážních olejích je velmi užitečnou složkou, zvláště pro sportovce, pro odstranění svalové a revmatické bolesti (při namožených svalech jen lehce potřít, resp. hladit - nemasírovat). Zlepšuje schopnost psychické koncentrace (podobně jako citrónová nebo eukalyptová esence) Působí jako antispasmatikum (záněty průdušek, astma), napomáhá trávení, zvláště když tyto problémy souvisejí s nervy.

Popáleniny

U kožních potíží si levandule našla rovněž svoje místo. Používá se na popáleniny, vředy, dermatitídy, lupénku, ekzémy, opařeniny Má schopnost regenerovat kožní buňku, uklidňovat a léčit pleť. Této vlastnosti se využívá u spálenin, opařenin, omrzlin, lze ji použít jako hojivého prostředku u řezných ran, vyrážek, ekzémů, dermatitidy, lupenky apod. Díky regeneračnímu účinku pleť omlazuje. Hojivý a regenerační účinek můžeme zvýšit přidáním 100% čistého růžového oleje (esence z růžových okvětních lístků) nebo meduňkového oleje, přidáním vitamínu E a A. Takový olej je vhodný i na masáž jizev pro jejich rychlejší hojení a zmenšení. Dezinfekční, čistící a hojivý účinek využijeme i přidáním levandule do oleje čajovníkového stromu (Tea Tree Oil). Levandule má schopnost působit na buňky jako živá voda, pomáhá znovu navodit stav rovnováhy v těle. Odřeniny, způsobené pádem na více či méně hrubý povrch, lze též ošetřit pomocí levandule. Zde se důležitým pomocníkem stává med. Směs medu a levandulového oleje naneseme v silné vrstvě na odřeninu a zabalíme obinadlem. Po zhruba 2 - 4 hodinách ránu převážeme stejným způsobem. Med ránu dokonale vyčistí od mechanických nečistot a levandulový olej se postará o dezinfekci rány, takže infekce se záněty v žádném případě nehrozí. Rána se pak zhojí bez následného vytvoření jizvy. Prospívá každému typu pleti, vyvolává regeneraci kožních buněk, tím omlazuje kůži. Je jednou z nejúčinnějších esencí při popáleninách. Na postižené místo přiložíme plátno pokapané levandulovým olejem. Bolestivost po krátké chvíli ustoupí, díky schopnosti levandulového oleje tišit bolest.

Antiseptické vlastnosti levandule

Jeho antiseptické vlastnosti zajistí na spálenině a okolí sterilní podmínky, takže se rána nezanítí. Hojení probíhá velmi rychle, většinou se nevytvoří ani puchýř. Při spáleninách většího rozsahu je však nutno zavolat lékaře, protože hrozí nebezpečí šoku a nemocnému je třeba podat tekutiny. Spáleniny sluncem: Po krátkém osprchování postižené místo ošetříme tvarohem nebo jogurtem, do kterého přidáme 3% levandulového éterického oleje, necháme delší dobu působit (asi 30 minut). Opláchneme vlažnou vodou. V malých koncentracích při použití na kůži (do 1%), např. jako součást různých krémů,jde o hypoalergenní složku, která nevyvolává nežádoucí účinky. Levandule dává vůni známému krému Nivea a mnoha dalším. Éterický levandulový olej (např. jako součást pleťové vody) pleť také čistí a pomáhá ji celkově posílit. A čistá a zdravá pleť má přímou souvislost s činností celého organizmu. To znamená, že užívání aromaterapie levandulovým olejem a používání levandule v různých kosmetických přípravcích přináší ulehčení činnosti orgánů, zlepšení látkové výměny a regenerace organizmu i preventivní i následné odstraňování vedlejších účinků léků, stravy, toxinů a tím zmírnění revmatických a dnavých bolestí, svalových a kloubních potíží, odlehčení vnitřním orgánům. Na bežné ošetření pleti není třeba silnější než jednoprocentní roztok či emulze. Pro své jemné působení a protože je hypoalergenní, je levandule předurčena pro léčbu dětí a do dětských kosmetických přípravků. Levandule prohřívá srdce, stabilizuje emoce, jako večerní koupel odstraňuje nespavost. Levandulová lázeň je osvěžující, uvolňuje a téměř vždy léčí. Také koupel nohou je dobrá na odstranění fyzické a psychické únavy. Orgány břišní dutiny můžeme ovlivnit přímo jemnou masáží nebo potřením břicha olejem s přídavkem éterických olejů. Jako základ používáme ricinový olej, který podporuje účinek detoxikační a stimulační, nebo olivový, podzemnicový nebo norkový olej, skopový lůj či vepřové sádlo. Mimo levandule přidáváme čajový olej (TTO), terpentýnový olej, myrhový olej, přírodní kafr, růžovou vodu, olej z borového či jedlového jehličí, sassafrasový olej, výtažek z habru obecného, eukalyptový olej a j. V aromaterapii patří levandule k nejužívanějším esencím. Podstatou jejího účinku je navození rovnovážného stavu, má normalizační a protibolestivé účinky. Vhodnou aplikací je použití suché aromaterapie, případně lampy po dobu asi 20 minut.

Jak posílit účinek suché aromaterapie

Účinek suché aromaterapie posílíme, pokud levandulovou esenci nakapeme do dlaní. Můžeme ji také smísit s alkoholem a nakapat na kapesník. Odpařující se alkohol strhává větší množství esence. U kvalitního 100% oleje je možnost použití do roztoků a emulzí sloužících ke kloktání, potírání nebo zavedení tamponu do ucha. Jako ženský lék je dobrá při vynechání menstruace, a při menstruačních křečích. Ke kloktání a výplachům používáme 1 - 5% vodní emulzi. Na zavádění tamponů nasycených olejem a pro vkapávání do nosu používáme 1 % olejový roztok v čistém slunečnicovém oleji. K potírání kůže nebo zavádění tampónu do ucha nebo dělohy 1% olejovou nebo glycerinovou emulzi. Čistit pokožku (např. tváře) a potírat se můžeme i samotným levandulovým olejem, ale ohleduplnější působení na pleť mají různé kosmetické přípravky, např. pleťové vody s levandulí, jejichž obsah levandulové esence můžeme v případě potřeby zvýšit. Protibakteriální a zklidňující účinek se uplatní i při špatném trávení, kdy má levandule schopnost zmírnit křeče a celkově uvolnit organizmus. Levandulový olej zvyšuje sekreci žaludečních šťáv a střevní stahy. Aplikací 3x denně po 10 minutách si pomůžeme od plynatosti, průjmu, případně při bolestech v podbříšku. Olejem se rovněž můžeme i natírat. U kvalitního oleje můžeme volit i možnost vnitřního užití 2-3 kapek v čaji s medem. Nejvýraznější účinek je v oblasti léčení nervové soustavy. Pro své uklidňující a sedativní účinky nachází uplatnění při léčení psychických poruch, deprese, nespavosti, epilepsie, křečí apod. Terapie levandulovým olejem se rovněž provádí u třesavky, panických stavů, omdlévání, chvění, vyčerpání. U těžších stavů se doporučuje střídavě aplikovat aromaterapii s léčbou koupelemi a pitím bylinných čajů, tedy fytoterapií. Kvalitní 100% olej je výborným prostředkem do vaginálních výplachů při výtoku (nebo do olejových tamponů), je prevencí proti nepravidelné či bolestivé menstruaci, usnadňuje a urychluje porod a pomáhá zároveň jako studený obklad pro rodičku. V těhotenství neprovádíme výplachy, ale sedací koupele, obklady a aromaterapii pomocí lampičky. Proti molům, komárům, vosám a jinému hmyzu je levandulová esence (na jejich odpuzení i na léčbu kousnutí či bodnutí) účinnější než jiné. O levandulovém oleji je známo, že neutralizuje živočišné jedy. Jestliže nás štípne včela, vyjmeme žihadlo a místo vpichu pokapeme levandulovým olejem. Stejně tak vosí žihadla, komáří či sršní štípnutí či štípnutí moskyty apod. Odborná literatura uvádí, že levandule je spolehlivá i u uštknutí zmijí, dokonce je uváděn případ, kdy byla s úspěchem použita při kousnutí škorpiónem, které může být někdy i smrtelné. Je to díky antitoxickému účinku levandule (neutralizuje toxiny). Při bolestech hlavy nebo začínající migréně je vhodné potřít spánky, čelo i krční páteř levandulovým olejem. Je možné též dát 3 kapky na kostku hnědého cukru. Připomeňme též uklidňující účinky levandule. Při špatném usínání kápneme na buničinu nebo kapesník levandulový olej a umístíme v blízkosti hlavy. Levanduli je možné též použít při střevních potížích a infekcích perorálně 5x denně 3 kapky na chleba, kdy využíváme její antitoxické vlastnosti. Též stimuluje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, uklidňuje nervy, tonizuje, působí proti depresím, plynatosti, zápachu z úst, krční infekci, je vhodná při nervovém vypětí, protože její vlastností je vytvářet harmonii, rovnováhu. Levandulová lázeň je vždycky osvěžující, uvolňuje a téměř vždy léčí, ať už jde o jakýkoli případ. Prohřívá srdce, stabilizuje emoce. Teplá levandulová koupel nohou je velmi dobrá k odstranění fyzické či nervové únavy a "odstranění opotřebované bioenergie", hromadící se podle názorných (a z hlediska praxe poměrně výstižných) představ léčitelů v dolních končetinách a měla by být na denním pořádku. Kontraindikací levandule, zejména při vnitřním užití je alkohol. Míchá se s oleji: Citrusovým, heřmánkovým, šalvějovým, muškátovým, gerániovým, rozmarýnovým. V malém množství jej můžeme přidat do TTO.

Čerpáno z IST Archeus

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality