Baňkování - vakuterapie

Cesta ohně.
Po baňkování budete odcházet zcela uvolnění a zrelaxovaní. Budete se cítit jako by vám vyměnili stará záda za nová. Po baňkách někdy zůstávají kulaté modřinky. Ty se objeví a vybarví podle toho, jak moc máte ztuhlé svaly.
Zobrazen: 5850x   24. 1. 2009

Baňkování v historii

prokazatelnou zmínkou o léčebném baňkování jsou lékařské pečetě zhotovené asi roku 3 300 př.n.l. v Mezopotámii. Podobné pečetě se později používaly v Řecku. Baňka tam byla považována za logo lékaře, což je důkazem toho, jak významná metoda léčby to musela být. Detailně baňkování popisuje i Hippokrates. Také v takzvaných veterinárních papyrech (Egypt, 2 200 př.n.l.) a v ajurvédě – nejstarší indické lékařské spisy známe z doby kolem r. 1 500 př.n.l... Nejrannější zmínky o baňkování nacházíme v PO-ŠU (souhrnné označení pro starodávné knihy psané na hedvábí) nalezené v hrobce dynastie Chan. . O léčení bańkami se zmiňuje v roce 120 slavný římský lékař Galenus. Jak se během několika tisíc let shromažďovaly klinické zkušenosti, rozšiřovalo se i využití baněk. Baňky se používaly jak v lázních tak i v domácnostech. Paracelsus napsal v prní polovině 16. století : "Kde příroda způsobila bolest, tam nahromadila škodlivé látky. Pokud není schopna tyto látky odstranit , musí ji lékař přispěchat ku pomoci a udělat na těchto místech umělý otvor". Baňkovalo se všemi předměty, v níchž lze docílit podtlaku. V Africe to byly kalabasy, v Indii upravované bambusové rourky, staří Germáni používali kravské rohy. Původní přírodní baňku vystřídala keramika a sklo Ve středověku byla tato metoda léčení baňkami velmi rozšírena. Ještě za časů našich prababiček bylo baňkování velmi používáno, avšak postupy byly většinou předávány ústně z generace na generaci, a tak o tomto způsobu léčby nejsou téměř žádné písemné záznamy. V devatenáctém století ji propagoval významný německý lékař Hufeland, jenž ji systematicky aplikoval i u chorob vnitřních, např. plicních a srdečních.

Nejprve vzniklo odsávání ústy, pouštění žilou, poté pijavicemi

později se používaly nástroje . Vždyť řadu let je známá metoda stimulace odolnosti člověka, při které se zprvu nasaje krev a posléze se dárci vstřikuje zpět do svalů. Princip baňky je obdobný. Ovlivňují procesy i na místech vzdálených aplikaci. Baňky jsou buď "suché" - tzn. se sázejí na neporušenou pokožku (ať už na sucho nebo v lázni), nebo "mokré", čili "krvavé", kdy se před přisazením pokožka nasekne, takže baňky vlastně nasávají krev. Suchá baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin.

Podle dosud platných právních norem České republiky laici nesmějí porušovat integritu kůže.

Účinek baňkování - zesílení - Headova zóna

Účinek baňky lze zesílit tím, že je přiložíme na speciální místa, jako je akupunkturní bod nebo tzv. Headova zóna, jež dává vzniknout příčným pásovitým segmentům, tzv. dermatomům. Jsou to kožní okrsky s vlastním nervovým zásobením, vycházející z míšních obratlových segmentů. Jelikož jsou tyto zóny díky výzkumům přesně známy, je odsávání vědecky podloženo. Tento způsob aplikace tkáň velmi prokrvuje Některé sázení baněk vyvolává ve tkáni krevní výron, obsahující tkáňovou tekutinu a má stejně jako krvavé sázení velmi hluboký segmentální účinek.Uvolnění svalových kotrakcí, pod baňkami se rozproudí lymfa, zrychlí se krevní lymfatický systém, což má za následek rychlejší odvod odpadních látek z těla.

Při onemocnění vnitřních orgánů

se na zádech, v oblasti příčné segmentace vytvářejí citlivá místa, označována jako spoušťové nebo maximální body. Jsou charakteristická pro postižené systémy. Jsou dobře hmatatelná, citlivá, někdy dokonce výrazně bolestivá. Běžně bychom je označili jako zatvrdliny, odborně - glosy.

Glosy

Jde o nahromadění škodlivin pod kůží či i hlouběji ve svalech. Tyto chorobně změněné okrsky tkáně, vzniklé na základě poruchy funkce vnitřního orgánu , se samy stávají dalším samostatným centrem potíží a jejich vztah k vnitřním příčinám se ztrácí. Mluví se pak o bolestech v zádech a léčí se většinou páteř.

Bankování jako doplňek klasických masáží

Tak jako je vznik těchto kritických míst ovlivněn poruchou zevnitř, je naopak jejich léčením možno ovlivnit vnitřní poruchu, která k jejich vzniku původně vedla. Tím se myslí druhotné léčení i onoho spřaženého vnitřního orgánu.Baňkování je vhodná doplňková metoda klasických masáží.

Baňkování spočívá v přikládání skleněných nádobek na pokožku

Vzduch v baňce se před aplikací zahřeje a vytvoří se v něm podtlak. Baňka se pak přisaje na kůži, kterou podtlak vtáhne dovnitř. Pokožka se prudce prokrví a zčervená. Tato metoda je však naprosto bezbolestivá, pociťujete pouze lehké pnutí, jakoby táhnutí kůže. Nejčastěji se setkáme s přikládáním baněk na záda – na ně se většinou aplikuje 8 – 12 baněk ve souvislých řadách okolo páteře. Při zvýšené teplotě se baňky mohou např. přikládat na plíce a průdušky a tím dochází ke zlepšení dýchání. Baňky se používají u mnoha chorob a poruch, např. u vysokého krevního tlaku, bolesti zad, ústřelech, různých druzích bolesti hlav. Léčba má dobré výsledky i při léčení plicních chorob. Touto léčebnou terapií dostaneme z těla veškeré toxiny, látky, které náš organismus vyčerpávají a zatěžují. Používání baněk má dvojí účinek. Všeobecný (pročištění krve, zlepšení oběhu, regulace a zdokonalení funkce autonomního nervového systému atd.) a místní (odstranění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů apod.).

Základní účinky baňkování

 • Vliv na kůži. Fyzikální podněty působí přímo na vlasovou cibulku a rozšiřují krevní cévy. Prostřednictvím mírného tahu se zrychluje tkáňový metabolizmus v kůži, zlepšuje se činnost potních a mazových žlázek.
 • Vliv na svaly. Slabý tah, vyvíjený při baňkování, stimuluje podkožní kapiláry, což aktivuje funkci krevních cév ve svalech.
 • Vliv na klouby. Baňkování je výborná metoda při revmatizmu. Prokrvují se lépe klouby a zvýší se sekrece synoviální tekutiny.
 • Vliv na zažívací ústrojí. Sací síla lehkého podtlaku v bodech na břiše stimuluje vnitřní orgány, zlepšuje peristaltiku a sekreci i kvalitu trávicích šťáv.

Další tipy na baňkování

 • šíje – pomáhá odstranit bolesti hlavy, oddálit migrénu, uvolnit ztuhlost svalstva a blokád v této oblasti.
 • bederní páteř – uvolní bolesti zad, pomáhá při bolestivé menstruaci a při potížích s ledvinami.
 • hrudní páteř (masíruje se zezadu i zepředu) – pomoc při suchém kašli, může ale ulevit i když vás trápí astma, záněty průdušek a jiné obtíže spojené s kašlem.
 • podbřišek – zaměřte se na něj při problémech s močovým měchýřem a častých zánětech.
 • loket – masáž je účinná při různých bolestech – např. tenisový loket.
 • kyčelní kloub – při zánětech, různých bolestech a onemocněních kyčelního kloubu je dobré aplikovat baňky přímo na postižený kloub.
 • koleno – při bolestech kolena opět nechte přikládat baňky na kolenní kloub.
 • chodidla a kotník – pomáhá při gynekologických potížích, vynechání periody, frigiditě, zlepšuje funkci srdce, ale napomáhá i prokrvení nohou apod.

Baňkování není vhodné, pokud trpíte

 • trombózami
 • křečovými žilami
 • gangrénami
 • máte otevřené rány nebo hnisavé infekce.

Pro masáž i pro přikládání lze použít čtyři druhy baňek

 • klasické skleněné (ohnivé) baňky, používají se nejčastěji (lze dosáhnout slabého, středního i silného podtlaku).
 • baňky s balónkem využíváme u dětí a u pacientů, kteří mají obavu z ohně.
 • gumové baňky (silikonové) jednoznačně nejlepší doplněk masáží, jejich výhoda je snadná manipulace a nerozbitnost, v kosmetice jsou využívány k masáži proti "Celulitidě".
 • umělohmotné baňky s pumpou můžeme prakticky využít ve všech předchozích případech. Pro jemnou i hlubokou (tvrdou) terapii a masáž i u dětí a u pacientů, kteří mají obavu z ohně. Dobře se desinfikují, snadná manipulace.

Suché baňkování – zde nedochází k porušení kůže

Pomocí vhodných opatření se na gelose (rušivé pole) vyvolá podráždění sáním, které způsobí, že červené krvinky proniknou z cév do prostoru kolem nich, aniž by došlo k poranění vlásečnic (suchá diapedéza). Tyto extravazáty se musí z krevní podlitiny opět odstranit. Aby se zaktivovaly, musí organismus výrazně zlepšit prokrvení postižených míst, což vyžaduje celkovou aktivaci veškerých životních pochodů v léčené zóně (narušená reflexní zóna). Podle reflexologie to působí přímo na odpovídající cílový orgán a v souladu s celostním pohledem na pacienta zase zpět na celek ve smyslu normalizující informační zpětné vazby.

Definice – baňkování

 • zásah do regulace prokrvení
 • regulaci poměrů kyselin a zásad
 • regulaci tlaku ve tkáních (edém – otok) a následné uvolnění receptorů bolesti
 • regulaci piezo a pyroelektrických poměrů v kůži
 • normalizaci narušené holografické oblasti, která následkem chybné zpětné vazby vysílá trvalé dráždivé podněty.

Tyto regulace směřují k autonomnímu vegetativním nervstvu, ve kterém je navzájem zřetězeno více spínacích úrovní, a to až po vědomí.

Jaká je nejvhodnější baňková terapie

Doporučuje se šedesáti minutový odpočinek na masérském lehátku. Během této doby Vám masér nasází baňky na záda a nechá je působit. Zatímco budete relaxovat při příjemné hudbě a za svitu svíček, namasíruje vám obě nohy včetně chodidel, čímž dojde k ještě lepšímu uvolnění organismu. Po sejmutí baněk dostanete ještě velmi příjemnou baňkovou masáž. Ta spočívá v tom, že masér zkušenými hmaty přejíždí jednou menší baňkou po zádech, dokonce i přes páteř. Nakonec vám ještě promasíruje záda pomocí klasické masáže.

Baňky vlastně fungují stejně jako sauna

Dochází k prohřátí a uvolnění organismu. Během baňkování se urychlí krevní oběh, organismus dostane potřebný kyslík a živiny a také napomůže vylučování škodlivin z těla. Kůže se prokrví, svalové skupiny se prohřejí a uvolní a člověk si tak doplní energii. Baňkování je jedna z mála masážních technik, která se doporučuje i během nemoci. Například při zvýšené teplotě se baňky přikládají na průdušky a plíce a tím se zlepšuje dýchání. V kombinaci baňkové masáže se saunou lze takto preventivně předcházet onemocnění .Vhodné je také navštívit před i po baňkové masáži saunu, která ještě více pomůže uvolnit svaly a zbavit organismus zbylých škodlivin.

Baňkování jako zimní rituál

Po baňkování budete odcházet zcela uvolnění a zrelaxovaní. Budete se cítit jako by vám vyměnili stará záda za nová. Po baňkách někdy zůstávají kulaté modřinky. Ty se objeví a vybarví podle toho, jak moc máte ztuhlé svaly. Modřinky ale během několika dnů zcela zmizí. Právě kvůli možným viditelným stopám po masáži je baňkování nejvhodnější právě v zimním období, kdy můžeme chodit zahaleni. Masáž je velmi příjemným způsobem relaxace a vězte, že baňkování je příjemné dvojnásob. Vyzkoušejte starodávné tajemství a uvidíte, že se baňkování stane vaším oblíbeným a pravidelným zimním rituálem.

Motto

Jen ten, kdo pochopí pravdu o lidském těle, si může uvědomit pravdu o vesmíru.

Ratnasara

Motto

Dotek nám dává jistotu, teplo, potěšení a obnovuje životní sílu. Sděluje nám, že nejsme sami.

 

© www.noetika.cz


Yw.

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality