Blahodárné účinky Tea tree oleje

tea tree
Tea tree olej by měl být součástí všech domácích lékárniček. Je známý pro své antiseptické a antibakteriální účinky. Má spoustu dalších benefitů. Jeho využití je široké - jako léčebný prostředek, i jako přísada do čistících prostředků.
Zobrazen: 2584x   29. 4. 2020

Tea tree - také známý jako Melaleuca

disponuje silnými antiseptickými vlastnostmi a schopností léčit rány. Je to těkavý éterický olej získaný převážně z původně australské rostliny Melaleuca alternifolia. Po celé Austrálii je široce využíván již po staletí. Zhruba 70 let se dokumentovaly jeho účinky v četných lékařských studiích a přišlo se na to, že Tea tree zabíjí mnoho kmenů bakterií, virů a hub.

Často se Tea tree olej používá:

jako domácí čistící prostředek, jako difuze do ovzduší k usmrcení plísní, k aplikaci na kůži k léčení kožních problémů a využívá se také k léčbě virových infekcí. Stává se stále populárnější složkou v řadě domácích a kosmetických výrobků - včetně odličovačů, šamponů, masážních olejů, olejů na kůži a nehty a pracích prostředků. Přírodní antiseptické a protizánětlivé účinky Tea tree oleje z něj dělají esenciální olej, který by měl být součástí každé domácí lékárničky.

tea tree

Výhody Tea tree oleje

Záznamy ukazují, že Tea tree olej byl používám již před staletími některými domorodými kmeny. Dnes vědci popisují, proč tomu tak bylo a jaké benefity nám může olej přinášet i nyní. K dnešnímu dni více než 327 vědeckých studií odkazuje na antimikrobiální účinky Tea tree oleje.

Některé z mnoha tradičních způsobů využití Tea tree oleje zahrnují léčení:

 • Akné
 • Bakteriální infekce
 • Planých neštovic
 • Oparů
 • Infekce dýchacího ústrojí
 • Záněty středouší
 • Plísňových infekcí
 • Halitózy (špatný dech)
 • Vší
 • MRSA
 • Psoriázy
 • Olupující se kůže
 • Štípance hmyzu
 • Vředů a spálenin

Dále se dá využít jako:

 • Antimikrobiální osvěžovač do prádla
 • Odpuzovač hmyzu
 • Přírodní deodorant
 • Čistič domácnosti

koupelna

V mnoha případech lékaři předepisují esenciální oleje

kterými nahrazují farmaceutické přípravky, protože jsou stejně účinné a bez nežádoucích vedlejších účinků. Článek publikovaný v časopise Journal of Phytomedicine zhodnotil vztah mezi různými esenciálními oleji a zjistil, že žádný z nich nezpůsobuje nežádoucí účinky při užívání různých druhů antibiotik. Dokonce zjistili, že některé esenciální oleje mají dokonce pozitivní synergický účinek, což znamená, že mohou zabránit rozvoji rezistence vůči antibiotikům!

Deset nejčastějších využití Tea tree oleje:

1. Tea tree olej proti akné.

Jedním z nejběžnějších použití Tea tree oleje je péče o pleť, protože je považován za jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků, které působí proti tvorbě akné. Jedna studie zjistila, že Tea tree olej je stejně účinný jako benzolperoxid, ale nemá tolik negativních účinků, které mnoho lidí postihne - jde především o zarudlou a odlupující se pokožku. Můžete si vyrobit domácí pleťovou masku s Tea tree olejem tak, že smícháte pět kapek Tea tree oleje se dvěma lžičkami medu, nanesete na obličej, necháte minutu působit a poté opláchnete vlažnou vodou.

2. Tee tree olej a vlasy

Tea tree se ukázal jako velmi prospěšný pro zdraví vlasů a pokožky hlavy. Stejně jako kokosový olej, Tea tree olej má schopnosti uklidnit suchou odlupující se pokožku, odstranit lupy a dokonce jej lze použít k odstranění vší. Pro přípravu domácího šampónu smíchejte několik kapek Tea tree a aloe vera gele, kokosovým mlékem a například levandulovým olejem.

3. Tea tree olej na čištění

Dalším fantastickým způsobem, jak využít tea tree olej, je výroba čistícího prostředku pro domácnost. Tea tree olej má silné antimikrobiální vlastnosti a může zlikvidovat všechny bakterie, které se nám v odmě usídlují. Chcete - li si udělat domácí čistič, smíchejte si Tea tree olej s vodou, octem a citronovým olejem a tímto přípravkem můžete umýt podlahu, kuchyňskou linku, dřez, ale i třeba koupelnu a WC.

4. Tea tree a léčba psoriázy a ekzémů

Tea tree olej pomáhá zmírnit jakýkoli typ zánětu kůže. Používá se tudíž jako přírodní léčba ekzému a lupénky. Jednoduše smíchejte jednu čajovou lžičku kokosového oleje, pět kapek Tea tree oleje, pět kapek levandulového oleje a připravte si domácí olej na exémy.

5. Tea tree olej na nether a kůžičku

Díky své schopnosti zabíjet parazity a plísňové infekce je Tea tree olej skvělou volbou pro léčbu plísní nehtů a kůže. Olej naneste vatovým tamponkem na postižené místo.

6. Tea tree olej ničí plísně i v domácnostech

Problémem, který trápí mnoho lidí, je domácnost napadená plísní. Tea tree olej plísně ničí, a tak stačí, když jej smícháte s vodou v rozprašovači. Postříkejte napadené místo, ale pročistěte jím i vzduch v domě.

rostlina

7. Deodorant z Tea tree oleje

Tea tree olej ničí zápach v podpaží. Má totiž antimikrobiální vlastnosti, které ničí bakterie na pokožce, které způsobují tělesný zápach. Můžete si vyrobit deodorant z Tea tree oleje tak, že smícháte kokosový olej, jedlou sodu a Tea tree olej.

8. Tea tree olej na infekce a rány

Tea tree olej smíchaný s olejem levandulovým je dokonalou přísadou do domácích mastí, které se používají na léčbu ran. Nejdříve ránu vydesinfikujte, poté namažte olejem a překryjte náplastí nebo obvazem.

9. Zubní pasta s Tea tree olejem

Již jsme si několikrát zmínili, že Tea tree olej zabíjí špatné bakterie a současně zklidňuje zanícenou kůži, a proto je skvělou součástí domácí zubní pasty a ústní vody. Bylo prokázáno, že snižuje krvácení dásní a zabraňuje tvorbě zubnho kazu. Smíchejte tedy Tea tree olej s kokosovým olejem a získáte úžasnou domácí zubní pastu.

10. Tea tree olej a léčba rakoviny

Bylo prokázáno, že Tea tree olej působí i proti rakovinotvorným buňkám. Hlavně těch, které způsobují rakovinu kůže. Na kožní léze se používá směs malinového oleje a Tea tree oleje.


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality