Cibule - koření i lék

(C) A.R.X. cibule
Významní pěstitelé cibule. Původ cibule. Účinné látky cibule. Co všechno dokáže cibule. Použití cibule. Vnitřní použití cibule - recepty. Vnější použití cibule. Druhy cibule v kuchyni. Jak tlumit pach cibule.
Zobrazen: 13678x   příspěvků: 0   29. 1. 2015, aktualizováno: 29. 1. 2015

Cibule kuchyňská – latinsky Allium cepa

Je cibulovitá zelenina z čeledi amarylkovitých. Cibule se pěstuje v mnoha různých odrůdách, s chutí od sladké po štiplavou, s barvou od bělavé, žluté, hnědé až po červenou a s rozmanitými tvary od plochého, přes kulovitý po protáhlý. Cibule se pěstuje ze semen nebo, aby vyrostla velká, ze sazečky.

Významní pěstitelé cibule

Z původních pěstitelských oblastí si zachoval přední postavení ve světě pouze Egypt; dalšími významnými exportéry jsou Holandsko, Španělsko, Itálii a USA Z hlediska obsahu pesticidu, stojí cibule na vrcholu žebříčku nejčistších potravin

Původ cibule

Cibule pochází ze západní nebo střední Asie. Je snad nejstarší člověkem pěstovaná zelenina. Její potravinové a léčivé kultury vznikly v Číně a v Indii. Odkud se cibule rozšířila do celého světa. Dobře ji znali i staří Egypťané a nebyla jenom potravou pro ně, ale i pro dělníky při stavbě pyramid. Egyptský kněží cibuli uctívali pro její dokonalý kulovitý tvar a soustředěné kruhy jim symbolizovaly věčný život. Někteří balzamovači mrtvol při mumifikaci přikládali k tělům cibuli na přesně určená místa – pánev, hrudník, nohy a chodidla. Cibule a česnek byli i váženým platidlem v té době. Do Ameriky cibuli přivezl Kryštof Kolumbus. Ale už američtí indiáni znali některé druhy divoce rostoucích cibulí, jedli je jako zeleninu a používali je jako koření.

Účinné látky cibule

Cibule je malá domácí pokladnice, je zásobárnou sloučenin s sírou, flavonoidů, vitamínů a minerálů. Látky, které obsahují v molekule síru, ji dodávají typickou vůni a především léčivé působení.

Cibule a flavonoidy

Jsou to látky s antioxidačním účinkem. Chráni tělo proti volným radikálům. Působí preventívně proti rakovině a chorobám srdce. Posiluji cévy (hlavně rutin), pomáhají proti žilní nedostatečnostri, zánětům křečových žil i otokům. Působí protizánětlivě, pomáhají při některých alergiích, snižují toxicitu kouře.  Obsah flavonoidů není v každé cibuli stejný, nejvíc ho obsahuje červená cibule a nejméně bíle cibule.

Mimořádně  důležitý flavonoid je quercetin. Quercetin má protizánětlivé,  protisklerotické účinky, snižuje krevní tlak a je prospěšný při prevenci srdečně-cévních onemocněních, včetně infarktu. Stejné účinky mají i sloučeniny síry. Quercetin se nerozkláda při zahřívání, při vyření cibule přechazí do vývaru.

Cibule a vláknina

Váže na sebe škodlivé látky a urychluje jejich vyloučení z těla. Chrání zažívací trakt před ochabnutím a brání pronikání sacharidů do krevního oběhu. Pomáhá proti zácpě a hemeroidům, cukrovce, ateroskleróze a má příznivý vliv na hladinu cholesterolu. Zastavuje růst škodlivých a dokonce i rakovinotvorných organuzmů ve střevech

Cholin - cibule

Pomáhá proti degenerativním změnám jater, protože chrání před ukládáním tuků. Také snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje stav imunitního systému, zabraňuje ateroskleróze a dokonce zlepšuje paměť.

Z vitamínů jsou to vitamin A. vitaminy skupiny B.yselina listová, vitamin C a E.

Z minerálů jsou to – draslík, sodík, fosfor, hořčík, chrom, mangan, selen, síra, vápník, zinek, železo.

Dále cibule obsahuje enzymy, které se podílejí na trávení, na látkově výměně, srážlivosti krve, odstraňování toxických látek a využívání kyslíku.

Co všechno dokáže cibule

  • cibule má silně protizánětlivé účinky, antibakteriální a antimykotické účinky
  • cibule zabraňuje šíření infekce na kůži
  • cibule má antialergický účinek díky kvercetinu obsaženém v cibuli, který je schopný snižovat produkci histaminu
  • cibule navozuje klidný spánek
  • dezinfekuje rany a zmírňuje svědění po štípancích
  • cibule dezinfekuje dutiny nosní a ústní, hltan
  • preventívně působí proti štípancům hmyzu
  • cibule snižuje obsah cukru v krvi
  • posiluje imunitní systém
  • cibule se podíli na krvetvorbě
  • povzbuzuje tvorbu důležitých stresových hormónů
  • cibule stimuluje libido
  • upravuje hladinu cholesterolu a cukru
  • cibule upravuje pohyb střev a posiluje sliznice v žaludku a střevách
  • cibule posiluje srdce a krevní oěh a preventívně předchází arterioskleróze
  • pomáha při poruchách prokrvování (tzv. studené nohy)
  • cibule předchází nemocem cév, zmírňuje žilní obtíže
  • cibule má protizánětlivý účinek v oblasti ledvin, močového měchýře a v močových cestách
  • povzbudzuje chuť k jídlu
  • cibule urychluje spalování živin
  • cibule snižuje vysoký krevní tlak
  • cibule snižuje tvorbu vlasových lupů
  • cibule zlepšuje náladu

Použití cibule

Cibule se nepoužívá jenom v léčitelství a v kuchyni, ale i v domácnosti. Například pomáhá proti kořenovým muškám. Používá se na barvení textilu, vlny, vajíček. V minulosti se používali slupky i na barvení vlasů. Rozkrojenou cibuli můžeme čistit obrazy i rámy, lakovanou obuv a kabelky. Šťáva z cibule odstraňuje skvrny po žehlení.

Popisuje se i účinek na zmírnění negativního vlivu geopatogenních zón. V tom případě je třeba dát pod postel cibuli nebo česnek a po 14 dnech je vyměnit.

V léčitelství cibuli můžeme konzumovat surovou, nebo ji inhalovat po rozkrojení

potírat místa ran, vředů a zánětu, užívat ji jako šťávu, sirup, čaj, víno nebo si z ní dělat různé zábaly, kapky, mastě. Každodenní konzumace cibule se považuje za účinnou prevenci proti rakovině.

Vnitřní použití cibule - recepty

Cibulová šťáva

Cibuli jemně pokrájíme a rozmělníme v kameninovém hmoždíři a necháme chvilku stát. Potom šťávu přecedíme přes gázu nebo plátýnko. Uchováváme ji maximálně několik dní v uzavřené lahvičce dole v lednici.

Cibulový sirup

Nadrobno nakrájíme cibuli a posypeme ji cukrem, nebo medem. Necháme při pokojové teplotě a zhruba za cca 1-2 hodiny začne se tvořit sirup, který užíváme po lžičkách například při kašli.

Cibulový čaj s lipovým květem

2 lžíce sušeného lipového květu přelijeme 250ml vařící vody. Přikryjeme a necháme stát 5 minut, scedíme. Přidáme šťávu z jedné cibule a z 1 citronu. Osadíme medem a vypijeme. Pomáhá hlavně při chřipce a nachlazení.

Cibulové víno

500g cibule pokrájíme a po částech rozmělníme v kameninovém hmoždíři. Přes gázu nebo plátýnko vymačkáme cibulovou šťávu a osladíme ji 100g medu. Přidáme 250 ml přírodního bílého vína, zamícháme a slijeme do láhve. Uzavřeme a uložíme na chladné tmavé místi. Užíváme malého „panáka“ půl hodiny před jídlem.  Cibulové víno se hodí nejen na trávení, ale i při rýmě, kašli a nachlazení. Má zároveň antiseptické účinky, uvolňuje hlen a usnadňuje odkašlávání.

Nakládané kroužky cibule - recept

1/2 šálku jablečného octa

1 lžíce cukru

1 1/2 lžičky soli košer

1 červená cibule, na tenké plátky

Smícháme první tři složky plus 1 šálek vody v misce, dokud se cukr a sůl nerozpustí. Vložíme kroužky cibule do sklenice; nalijeme octovou směs. Necháme při pokojové teplotě po dobu 1 hodiny. (Může být naložená až na dva týdny).

Vnější použití cibule

Cibulový zábal

Cibulku nakrájíme na tenké plátky a vložíme je do sáčku z prodyšné tkaniny. Do hrnce dáme vodu a zahřejeme ji. Sáček s cibulí nad ní zavěsíme na vařečku, aby visel nad vařící vodou. Horký sáček položíme na zanícené místo (průdušky, plíce, močový měchýř, ucho, čelní a vedlejší nosní dutiny  - pozor ne nad ledviny) a přikryjeme vlněným šátkem a zafixujeme ho obvazem. Zábal necháme působit zhruba 15 – 20 minut a jak cibule zchladne, musíme jej sejmout, tento zábal se osvědčuje především v počátcích zánětů, protože „vytahuje“ škodlivé látky z těla.

Cibulové ponožky proti rýmě

Cibuli nakrájíme na proužky a dáme ji do vlněných nebo bavlněných ponožek, které si oblečeme a cibuli rovnoměrně rozprostřeme na chodidla a nárty a necháme působit přes noc.

Ledový cibulový olej

1 menší cibuli pokrájíme a zakapeme 10 lžičkami kvalitního rostlinného oleje. Uvolněnou šťávu přecedíme přes gázu a uložíme nechvíli do mrazničky, Kapeme do ucha v počátcích zánětu, při mírných bolestech ucha, nikdy ne až později, kdy už nastoupila horečka a hrozí perforace ušního bubínku.

Druhy cibule v kuchyni

Žlutá cibule

je nejběžnější. je charakteristická svou ostrou a výraznou chutí. Čím je mladší, tím je pikantnější. Používá se především do tepelné upravovaných pokrmu, výborně se smaží, plní a peče.

Červená cibule

je sladká, proto je výborná na přípravu salátu a obecně do jídel studené kuchyně. Do teplé kuchyně se  nepoužívá pro nepříliš výraznou chuť.

Bílá cibule

má výraznou štiplavou chuť, proto se většinou nekonzumuje syrová, ale hodí se na pečení a do náplní.

Jarní cibulka

obsahuje velké množství vody, je typicky sladší a jemnější než cibule zimní. Je vhodná do salátů.

Lahůdkové druhy cibule

Šalotka

nebo cibulový česnek je druh cibule, který obsahuje po odstranění slupk několik menších cibulek. Má jemnou chuť a nezpůsobuje trávicí problémy lidem, kteří špatně snášejí ostatní druhy cibule. Výborná je na dochucení salátu, do omáček i polévek.

Perlovka

jsou drobné, bíle cibulky, které nemají blanitý obal a proto se hodí na sterilizování ve směsi s jinou zeleninou. Nať i cibulky jsou jemné, kořenitě aromatické a obsahují hodně vlákniny. Chuťově se podobají mladému póru.

Jak tlumit pach cibule

  • z nože: projedeme jim syrovou mrkvi
  • z pánve: povaříme ní trochu octové vody
  • z úst: vypijeme trochu mléka nebo sníme kousek petrželové ňatě, kloktáme roztokem 1 lžičky sody ve sklenici vody
  • z rukou: opláchneme je octovou vodou, citrónovou šťávou nebo celerem

Při zpracování čerpáno také z těchto zdrojů:

Anna Šafránková, Cibule jako lék,  nakladatekství levné knihy a.s., v roce 2011

Klaus Oberbeil, MUDr. Christiane Lentzová, Ovoce a zelenina jako lék, nakladatelství Fotuna Libri, Praha 2014

Hanka Synková, Koření proti choření, nakladatelství Poznání, Olomouc, 2010

Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc.,Babské rady profesorky Strunecké, vydal Miloš Palatka – ALMI, 2014

 

(c) Pro studijní účely A.R.X. zpracovala Sára. Zákaz kopírování.


 
diskuzní
fórum
Celkem je vloženo 0 příspěvků.
Nevložen dosud žádný diskusní příspěvek.
 Poslední aktuality