Léčivé čaje a rostlinné drogy

Ilustrační foto.
Rostlinné drogy používané při nervových obtížích, urologických onemocněních. Objemová laxativa, antidiarhoika, cholagoga, stomachika. Rostlinné drogy používané při onemocněních trávicího traktu a při onemocněních horních dýchacích cest.
Zobrazen: 5943x   17. 5. 2008, aktualizováno: 19. 5. 2008

Podle Evropského lékopisu jsou čaje tvořeny jednou nebo více druhy rostlinných drog. Jako každé léčivo, tak i čajová směs, obsahuje hlavní účinnou složku určující její charakter. Kromě této složky jsou obsaženy i pomocné drogy, které podporují a zesilují účinek složky hlavní, případně jsou obsaženy drogy upravující vzhled, vůni či chuť čajové směsi. Čaje se připravují vždy bezprostředně před použitím a jsou určeny k přípravě odvarů, nálevů či macerátů. Jejich součástí nesmějí být drogy obsahující silně účinné a velmi účinné látky. Čajové směsi expedované ve větším balení( cca 50 a více gramů ), by z důvodu zajištění homogenity, neměly obsahovat drogy lišící se navzájem příliš svojí hmotností. Čaje ani čajové směsi nejsou určeny k léčbě závažných nebo akutních onemocněních a nemohou také nahradit léčbu medikamentózní. Uplatňují se zejména při nemocech z nachlazení, jako podpůrné prostředky při některých chronických onemocněních či symptomaticky u funkčních obtížích.

Rostlinné drogy používané při onemocněních horních dýchacích cest

Rostlinné léčiva jsou vhodným doplňkem léčby, zmírňují nachlazení a při bakteriálních komplikacích podporují léčbu antibiotiky.Mechanismus účinku závisí na charakteru obsahových látek, ale i samotný zvýšený přísun tekutin do organismu působí příznivě. Slizy působí v kontaktu se zanícenou sliznicí protektivně, zmírňují reflexní kašel , tlumí citlivost nervových zakončení, ve vyšších dávkách však mohou snižovat účinek současně podávaných léčiv.

Byliny: List jitrocele, list slézu

Saponinové drogy rozrušují hleny snižováním povrchového napětí, odkrývají ochranné buňky a vystavují je přímému podráždění. Ve vyšších dávkách vyvolávají zvracení a krvácení žaludeční sliznice, proto by neměly být používány při žaludečních vředech a zánětech zažívacího traktu.

Byliny: Kořen a květ petrklíče,kořen lékořice

Silice působí na epitel dýchacích cest, mírným drážděním zvyšují sekreci hlenu a zároveň zrychlením pohybu řasinek podporují jeho vylučování. Zároveň se uplatňuje i jejich účinek. Byliny: Plod fenyklu a anýzu, nať mateřídoušky, list šalvěje… Drogy obsahující hořčiny aktivují gastropulmonální reflex, který nervovou cestou vyvolává vylučování sekretu v průduškách, tyto drogy se však používají poměrně zřídka ( kořen hořce). Součástí těchto čajových směsí mohou být i drogy flavonoidní, které mají protizánětlivý účinek ( lipový a bezový květ).

Rostlinné drogy používané při onemocněních trávicího traktu

Onemocnění trávicího traktu patří mezi oblasti s největším využitím čajů a čajových směsí. Jejich symptomatické podávání je doporučeno při sníženém vylučování žaludečních šťáv a trávicích enzymů, při poruchách vstřebávání či při funkčních gastropatiích.

Stomachika

Podle charakteristické chuti je označujeme jako aromatika nebo amara. Aromatika(siličné drogy) obsahují látky chutnající ostře aromaticky nebo hořce, amara obsahují látky intenzivně hořké chuti bez jiného farmakologického účinku. Stomachika zvyšují chuť k jídlu, zlepšují trávení, podporují vylučování žaludečních šťáv a většinou zvyšují i jejich kyselost. Drogy se nesmí používat při žaludečních vředech, překyselení žaludku a onemocněních žaludeční sliznice.

Byliny: Kořen hořce, nať řebříčku

Při nadměrné tvorbě plynů, poruchách střevní mikroflóry a při hnilobných a kvasných dyspepsiích se užívají karminativa. Jedná se o siličné drogy pozitivně ovlivňující střevní peristaltiku a střevní mikroflóru. Dále mají účinek žlučopudný, spasmolytický a antiseptický.

Byliny: Plod fenyklu a anýzu, list máty, květ hřebíčku, plod koriandru, plod kmínu

Při onemocněních žaludeční sliznice se používají drogy s obsahem slizů, které mají protektivní účinek na podrážděnou sliznici. Je třeba je aplikovat ve vyšších dávkách.

Byliny: List a kořen slézu

Cholagoga

V této indikační skupině se nacházejí drogy obsahující silice a hořčiny a jsou zde zařazeny pouze na základě empirických zkušeností. Jedná se o mírně působící a relativně bezpečné prostředky používané při funkčních poruchách žlučových cest a chronických cholecystopatiích. Neměla by být užívána dlouhodobě a při zánětech jater či obstrukci žlučových cest. Byliny: Květ levandule, list šalvěje, list rozmarýnu, nať zeměžluče, nať řebříčku, kořen hořce,kořen a stvol pampelišky.

Antidiarhoika

Používají se při lehčích nespecifických průjmech. Patří zde drogy obsahující třísloviny, které vytvářejí koloidní útvary se střevním obsahem a zpomalují tak střevní pasáž. Současně mají i desinfekční účinek a zabraňují vstřebávání toxinů. V čajových směsích mohou být kombinovány s drogami obsahujícími slizy a silice, u průjmů psychogenního původu může být přidána třezalka. Pokud však průjem trvá více než 3 dny nebo se stav nelepší, je potřeba vyhledat lékaře. Třísloviny blokují resorpci železa a při dlouhodobém užívání se vážou na trávicí enzymy a bílkovinnou složku potravy a způsobují tak její nedostatečné trávení. Byliny: List maliníku, plod borůvky, nať mochny, dubová kůra.

Laxativa

Podle charakteru obsahových látek a jejich účinku lze rostlinná projímadla rozdělit na dráždivá a objemová. Dráždivá laxativa Jsou určeny výhradně pro krátkodobé užití při akutní funkční zácpě či v případě potřeby akutního vyprázdnění střev před diagnostickým vyšetřením, ale v žádném případě by neměly být součástí metabolických čajů a přípravků na zeštíhlení. Patří zde drogy obsahující anthracenové deriváty a podávají se v jedné dávce, nejlépe na noc. Jsou kontraindikována při střevní neprůchodnosti, akutních zánětlivých onemocněních střeva, při dehydrataci, bolestech břicha neznámého původu, těhotným a kojícím ženám. Nejčastějším nežádoucím účinkem jsou křeče a bolesti břicha. Byliny: Plod a list senny, aloe, krušinová kúra.

Objemová laxativa

Patří zde rostlinné drogy obsahující slizy, které při nabobtnání výrazně zvětšují svůj objem a v tenkém střevě tvoří gel nebo viskózní kapalinu. Degradační produkty spolu s činností baktérií vyvolávají laxativní účinek- stolice je měkčí, zlepšuje se peristaltika. Slizy rovněž chrání střevo před škodlivými účinky toxinů, bakterií a plynů. Používají se k úpravě činnosti střev tam, kde je potřeba dosáhnout měkké stolice ( hemoroidy, těhotenství, kolostomie, po chirurgických zákrocích), při habituální zácpě. Je nutné je podávat s dostatečným množstvím tekutin a nejméně 30 – 60 minut po aplikaci jiných léčiv. Objemová laxativa jsou kontraindikována při atonii střev, stenózách, městnání stolice a subileu. Opatrnosti je třeba u diabetu s obtížně nastavitelnou hladinou inzulinu. Objemová laxativa zpomalují vstřebávání vápníku, železa, zinku, vitamínu B12 nebo některých léčiv. Byliny: Lněné semeno, psyllium, semeno jitrocele.

Rostlinné drogy používané při urologických onemocněních

Jedná se o různorodou skupinu rostlinných drog používaných jako pomocný prostředek při snížené činnosti ledvin , akutních a chronických zánětlivých onemocněních ledvin, močových kamenech a prostatických potížích. Silice jsou vylučovány ledvinami, dráždí jejich epitel a zvyšují tak objem vylučované moči a chloridových iontů. Vzhledem k dráždivému účinku jsou siličné drogy kontraindikovány při akutních zánětech ledvin. Byliny: Plod jalovce, kořen petržele, kořen libečku… Drogy flavonoidní a saponinové glomerulární aparát nedráždí a lze je použít při akutních zánětlivých onemocněních. Byliny: List břízy, nať přesličky, list černého rybízu.

Rostlinné drogy používané při nervových obtížích

Jedná se o poměrně úzkou skupinu používanou při pocitech strachu, stavech neklidu, poruchách spánku a mírných depresivních stavech. Byliny: Nať třezalky, list meduňky, kořen kozlíku,šištice chmelu.


Nortia - Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality