Drahokamy a vzácné kovy, ať už v přírodním stavu, nebo opracované, odnepaměti těší příslušníky všech kulturních okruhů. Od nejdávnějších dob si lidé spojovali drahokam, zlato, stříbro a platinu s léčivými, ba dokonce magickými silami. Příslušníci mnoha národů nosí již po staletí drahokamy, případně amulety na ochranu před nemocemi a zlými mocnostmi.
Mají však drahokamy nebo jejich barvy skutečně schopnost léčit? Zachovat si zdraví, nebo se dokonce uzdravit tím, že si budu přikládat kameny, že s nimi budu meditovat nebo je budu jednoduše nosit jen jako ozdobu- to zní dnešnímu kritickému člověku téměř jako víra v zázrak. Vše je možné si opravdu poměrně dobře vysvětlit fyzikálním zákonem o vibrační rezonanci a homeopatií.
Ve fyzikálním smyslu tvoří veškerou hmotu energie a její vibrace. Lidé, zvířata, rostliny a také kovy, kameny nebo barvy kmitají v souladu se svou individualitou a ovlivňují tak vibrace svého okolí. Každý kmit, který se střetne s jiným kmitem, vyvolává rezonanci. Harmonické vibrace zvenčí, tedy kmity, které jsou podobné našim, působí pozitivně. Disharmonické kmity, které na nás narážejí zvenčí, působí negativně. Mohou zapříčinit nesoulad v našich vlastních vibracích a způsobit nemoc. Ostatně to platí také pro naše myšlenky. Zde začíná pole působnosti pro homeopatii.Homeopatické léky jsou založeny na rostlinných, živočišných nebo také minerálních výtažcích. A stejně jako v homeopatii existuje vždy více prostředků, které se hodí k léčbě určitých chorob, tak také léčba drahokamy má po ruce několik „ receptů“ k vyléčení jedné a téže nemoci.
Powerbeads- „ náramky pro zvětšení síly“. Říká se tak především náramkům, u nichž jsou na gumičku navlečené zpravidla dokulata zbroušené ozdobné kamínky nebo krystalky.Kamínky obepínají zápěstí a dotýkají se přímo kůže. Powerbeads vycházejí z buddhistické tradice. Jsou jim připisovány- stejně jako obecně všem minerálům- určité účinky na mysl, duši a tělo. K jejich výrobě se často používají následující ozdobné kameny: ametyst, hematit, jadeit, jantar, jaspis, křišťál, onyx, rodonit, růženín, sodalit, tygří oko a vločkový obsidián.
Při výběru kamene byste se měli zcela svěřit své intuici. Také při vědomém výběru kamene- třeba k určitým léčebným účelům- byste se měli nechat vést intuicí, citem a rozhodnout se pro nejkrásnější barvu a tvar.
Drahokamy- a také kovy- sestávají z kmitů energie. A tyto jejich kmity zase ovlivňují naše tělo a našeho ducha.
Většina minerálů se vyznačuje určitými krystalovými tvary, které vzniknou pevným uspořádáním atomů, molekul, popř. iontů v krystalu. Známe sedm krystalových soustav, minerály, které nemají pravidelné uspořádání, a proto je nelze přiřadit k žádné krystalové soustavě, označujeme za amorfní. K amorfním minerálům patří např. jantar, obsidián a opál. Všech těchto osm krystalových soustav opět rezonuje s různými lidskými povahovými vlastnostmi.Tak úhledně uspořádané krystaly minerálů krychlové soustavy odpovídají dobře uspořádanému životnímu stylu plánujícího člověka, zatímco amorfní, tedy nestrukturovaný minerál přitahuje spíš spontánního, kreativního, až chaotického jedince. Nicméně nejen příslušná struktura, ale také patřičné složení a hlavně barva vyvolávají určité vibrační energie, které na nás účinkují v rámci celostní síly dotyčného kamene. Proto nás tedy kámen nikdy „ neočarovává“ pouze svou strukturou.
Barvy obecně - a především pak zbarvení drahokamů- mohou mít následující účinky: Červená barva silně povzbuzuje.Kdo má sklon k zahálce, tomu by měly dodat více energie červené drahokamy. Chcete- li ovšem zdravě spát, neměli byste tyto kameny nosit v noci. To platí , až na několik výjimek, také pro kameny jiných barev. A kdo už je „pod proudem“ anebo má vysoký tlak, měl by se vyhýbat červeným kamenům i ve dne.
Naprosto pozitivně působí v obývacím pokoji. Jedna velká ametystová drúza v rohu obývacího pokoje vyčistí atmosféru a působí harmonizačně. Na stejném místě působí očistně také čtyři křišťály, s výrazným hrotem, který by měl ukazovat do středu místnosti.
Velký růženín si doma umístíme do blízkosti počítače nebo televize. Má totiž absorbovat jejich škodlivé záření. Velký azurit na psacím stole zase podporuje naši koncentraci a pomáhá nám řešit obtížné úkoly.
Drahokamy zpravidla nepatří do ložnice, či dokonce přímo pod polštář,v noci působí na podvědomí spáče a mohou ihned nebo po několika dnech vyvolat neklid nebo nevolnost.
U mnoha onemocnění se doporučuje nosit zvolený drahokam přes den jako šperk Noste kámen tak dlouho, než se dostaví žádoucí účinek, u chronických onemocnění může jít o poměrně dlouhou dobu.Pokud však ani po čtyřech týdnech nošení necítíte žádné zlepšení, je vhodné vyzkoušet jiný kámen.
Abychom optimalizovali tok energie v těle a předcházeli nemocem, ale také abychom urychlili léčebný proces týkající se více tělesných partií, popř. orgánů, je vhodné přikládat si několik drahokamů najednou. Zvolte si pro každé energetické centrum svého těla křišťál nebo kámen v barvě přiřazené k příslušnému energetickému centru.Když se rozhodnete pro druhý případ, mohl by seznam vašich kamenů vypadat např. takto:
Při relaxaci se kameny nechávají působit asi patnáct až dvacet minut.
Drahokamy odnepaměti úzce souvisely s astrologií. Již staří Babylóňané a Egypťané propojili každé z dvanácti znamení zvěrokruhu vždy s jedním drahokamem. Ten měl obdařit štěstím a zdravím každého, kdo se narodil v příslušném znamení. Později se k nim přidaly ještě tzv. měsíční kameny. V průběhu dalších staletí pak získalo toto přiřazování mnoho podob.Následující tabulka proto nabízí přehled „ šťastných kamenů“, nejčastěji uváděných v odborné literatuře. Také zde ale platí: Vyberte si z kamenů vašeho znamení zvěrokruhu nebo měsíce narození ten, který vás nejvíce fascinuje. Spolehněte se prostě na svůj cit!
Na naši pohodu a dobrou mysl mají pozitivní vliv nejen vibrace krásných drahokamů. Na zdraví se mohou příznivě projevit také kovy jako železo a měď, ale i vzácné kovy jako stříbro, zlato a platina, když je používáme jako šperk nebo je užíváme v homeopatických prostředcích.
Měď jako životně nezbytný stopový prvek je důležitá pro tvorbu určitých enzymů , podporuje příjem železa při krvetvorbě, kromě toho měď brzdí také růst tumorů. Povzbuzuje produkci „dobrého“ cholesterolu HDL, zpevňuje vazivovou tkáň i kůži, posiluje nervy. Měď je mimo jiné obsažena v obilí, v okurkách. Homeopatický prostředek „cuprum metallicum“- kovová měď – může pomáhat proti astmatu, žaludečním a střevním kolikám a křečím v prstech rukou i nohou. Jako účinný doplněk k příjmu mědi prostřednictvím určitých potravin nebo léků se často doporučuje nosit měděné náramky.Jsou to obroučky z ryzí mědi nebo z mědi potažené tenkou vrstvou stříbra, které lze nosit nejen na zápěstí, ale také kolem kotníků.
Platina- např. v podobě stále nošeného šperku- povzbuzuje činnost jater a pomáhá při problémech látkové výměny a zažívání, jakož i při nečisté pleti a proti krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. Platina kromě toho zklidňuje dokonce i cholericky založené jedince. Homeopatický prostředek „platinum metallicum D30“ pomáhá při pomatenosti a zlobě. „Platinum metallicum C3“ má zase tlumit nadměrný pohlavní chtíč.
Stříbro pomáhá proti vyčerpání a případnému překyselení organismu a má příznivý vliv na sliznice vůbec, na žaludek, střeva, nervovou soustavu a pohlavní žlázy. Homeopatický prostředek „Argentin metallicum“ s potencí může např. odstranit hypofunkci vejcovodů. Vyšší potence působí proti úzkostem a fóbiím. Stříbro se doporučuje proti alergiím a také proti tzv. Slunečnímu ekzému. Antibakteriální účinek stříbra už zaregistroval také textilní průmysl a vyrábí oblečení a ložní prádlo z textilních vláken trvale obalených stříbrem. Tyto „stříbrné“ textilie- pokud doléhají přímo na kůži- ničí příslušné bakterie a s jejich pomocí rychleji léčí záněty.
Homeopatický prostředek „Aurum metallicum“ se používá mimo jiné při depresích, poruchách prokrvení, bolestech hlavy, zad a kloubů. Ten, kdo nosí zlaté šperky, přijímá přes kůži energetické kmity tohoto vzácného kovu. Zlato chrání klouby. Britští vědci koncem minulého tisíciletí zjistili, že pacienti, kteří nosili neustále zlaté prstýnky, trpěli mnohem méně chorobami kloubů než ti , kteří je nenosili.Léčivý účinek některých drahokamů ještě sílí, když jsou zasazeny ve zlatě.
Homeopatický prostředek „Ferrum metallicum“ má pomáhat při anémii, při slabé vůli, při zánětlivých onemocněních žaludečního a střevního traktu, jater, při revmatických chorobách. Všeobecně lze příjem železa potravou rozumně doplňovat užíváním prostředku „Ferrum metallicum“ a nošením nerezových ozdob, popř. šperku s drahokamem obsahujícím železo. Skvělým kamenem v tomto ohledu je hematit. Vysoká množství železa obsahují také magnezit, markazit a pyrit.