Magnolie - Magnalia officinalis

Magnolie.
V roce 2003 bylo zjištěno, že honokiol izolovaný z plodů magnolie zastavuje růst rakovinných nádorů u myší. Kombinuje se s dalšími léky proti rakovině a díky této látce nádory mnohem lépe reagují na tradiční chemoterapii.
Zobrazen: 6918x   27. 3. 2009, aktualizováno: 27. 3. 2009

Magnolie na trávení i proti rýmě

Do rodu šácholan, který je u nás známý spíše pod názvem magnólie, se řadí více než sto druhů rostlin. Jsou to stromy nebo keře, některé z nich jsou opadavé, jiné stálezelené. Pocházejí z východní Asie a z Ameriky. Magnólie jsou velmi dekorativní především díky krásným květům. Některé druhy se uplatňují v tradiční čínské medicíně. Jejich účinnost byla zjištěna i současnými vědeckými výzkumy.

Šácholan čínský ( Magnalia officinalis )

je opadavý strom, který pochází ze západní a střední Číny a dorůstá do výšky 18metrů. V létě vykvétá vonnými květy, jež mají světle béžovou barvu. Jako prostředek tradiční čínské medicíny se využívá jeho kůra, která se nazývá houpo a získává se z 15- 20 letých stromů. Upravuje se tak, že se po sklizni dá do jámy vykopané v zemi a zakryje se, aby se zbavila vody. Dále se paří, roluje do trubiček, namáčí a poté se z ní oloupe vnější kůra. Šácholan liliokvětý ( Magnolia liliiflora ) je keř, který obvykle dosahuje výšky tří metrů. Jeho vonné tmavě růžové květy jsou uvnitř bělavé. V teplejších oblastech bývá často vysazován v parcích a zahradách. V tradiční čínské medicíně se uplatňují poupata známá pod jménem xinyi.

Honokiol v magnolii

Kůra, listy a další části některých druhů magnolie obsahují účinné sloučeniny honokiol a magnolol, které mohou mít, jak zjistili lékaři při laboratorních pokusech, celou řadu pozitivních účinků.

Kůra magnolie houpo

má hořkou a štiplavou chuť a teplou povahu. Vstupuje do meridiánů sleziny, žaludku, plic a tlustého střeva. Houpo podporuje oběh qi, vysušuje vlhkost, odstraňuje stagnace, spouští qi dolů, odstraňuje hleny a zmírňuje astma, brání růstu bakterií, uvolňuje příčně pruhované svaky a snižuje krevní tlak. Podává se při pocitu plnosti v žaludku, jejíž příčinou je stagnace vlhkosti, potravy a qi. Zmírňuje nadýmání. Předepisuje se při kašli a astmatu s hojným vykašláváním. Pomáhá také při průjmu a střevní úplavici. Houpo může vypudit chlad. Často se ve směsích používá při špatném trávení a stagnaci qi. Běžné dávky houpo rozptylují qi, malé dávky aktivují jang. Kůra má tedy rozdílné působení podle toho, jaká dávka byla předepsána. Kůru magnolie je třeba užívat opatrně během těhotenství.

Poupata magnolie - Xinyi

na zánět dutin Xinyi jsou poupata magnolie druhu Magnolia liliiflora nebo druhů biondii, dehudata, sprengeri. Ještě nerozvitá vonná poupata se sbírají počátkem jara. Mají štiplavou chuť a teplou povahu a vstupují do meridiánů plic a žaludku. Rozptylují větrný chlad a zprůchodňují nosní průduchy. Mají antiseptické a analgetické vlastnosti, uklidňují hladké svalstvo dělohy. Xinyi se předepisují v případě větrného chladu, ucpání nosu, bolestí hlavy, při výtoku z nosu, ucpání dutin, polypech v nose, závratích a zvracení, které je způsobené vysokým krevním tlakem. Xinyi mají schopnost vypudit a rozptýlit patogenní činitele, včetně chladného větru v povrchové vrstvě, a stagnující oheň v plicích. Poupata magnolie rovněž pomáhají pročišťovat stoupající jang žaludku.

Slibný lék proti rakovině - magnolie

V roce 2003 bylo zjištěno, že honokiol izolovaný z plodů magnolie zastavuje růst rakovinných nádorů u myší. Kombinuje se s dalšími léky proti rakovině a díky této látce nádory mnohem lépe reagují na tradiční chemoterapii. U některých typů tumorů se totiž po užití chemoterapie začne aktivovat enzym , který umožňuje rakovinným buňkám, aby přežily, zatímco okolní běžné buňky jsou chemoterapií zahubeny. Aktivní látky z plodů magnolie brání také tvorbě nových cév v nádorech. Po dosažení určité velikosti totiž nemohou nádory dále růst bez toho, aby byly zásobovány kyslíkem a živinami z krve. Vysílají proto do těla signál, že má tvořit nové cévy. Tento proces , který se nazývá angiogeneze, umožňuje tvořící se útvar vyživovat. To mohou blokovat některé látky. Mezi ně patří právě honokiol z magnolie, který nádorové buňky přinutí k tzv. apoptóze, což je v podstatě buněčná sebedestrukce. U myší v laboratoři snížila tato sloučenina růst nádorů proti kontrolní skupině o polovinu.Zdroj : Tradiční čínská medicína – J. Arcimovičová - PannaCz.com JaLa www.noetika.cz

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality