Shiatsu

Ilustrační foto
Shiatsu. Thajská masáž. Automasáž. Masáže a akupresura. Thajskou masáž si mnoho lidí spojuje s erotikou. Opak je ale pravdou. Jde o náročnou práci maséra, který tělo různě protahuje a používá přitom své tělo jako protiváhu...
Zobrazen: 10436x   19. 4. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008

Shiatsu

V posledních letech si získává stále větší oblibu šiatsu masáž (shiatsu). Vychází z teorie orientální medicíny, která tvrdí, že zdraví člověka souvisí s vyvážeností energie zvané čchi, která proudí 14 hlavními drahami celým tělem. Masáž šiatsu je zaměřena na dosažení rovnováhy a harmonie. Jde o masáž bodů na povrchu těla, které jsou součástí energetické dráhy. Odborník na orientální masáž ovládá dokonale anatomii energetických drah a teorii akupunktury a dokáže léčit bolest v místě, které je značně vzdáleno od místa, kde se bolest projevuje.

Masáž se provádí zpravidla přes oblečení, vleže na zemi na podložce nebo na futonu - japonské matraci. Masér používá tlaku palců, dlaní. Neměli bychom však považovat tento způsob uvolnění bolesti za léčebný postup pro vyléčení určité choroby ani za náhradu návštěvy u lékaře!

Thajská masáž

Thajskou masáž si mnoho lidí spojuje s erotikou. Opak je ale pravdou. Jde o náročnou práci maséra, který tělo různě protahuje a používá přitom své tělo jako protiváhu. Kompletní masáž trvá kolem dvou hodin a má za cíl vyvážit energii v těle, odstranit napětí, uvolnit kosti a také zatuhlé klouby.

Automasáž

Člověk si může provádět masáž některých částí těla sám (automasáž). Unaveným chodidlům můžeme ulevit svíráním a otáčením prstů u nohou. Velice příjemné je promačkávání plosky a nártu. Tlak a hnětení krčních svalů ulevuje při ztuhlém krku. Tuto starobylou masážní techniku používáme, aniž si to běžně uvědomujeme. Pokud nás bolí hlava, snažíme se bolest zmírnit, když si rukama mneme čelo.

Masáže a akupresura

Tradiční orientální medicína, praktikovaná více než 3000 let v Číně, dovedla tuto dovednost v léčebném umění, rozvinula tuto dovednost u léčitelské umění. Akupresura je kombinací masáže a akupunktury, jejíž je snad předchůdkyní. Místo vpichování jehel používají léčitelé silného tlaku palci nebo konečky prstů v místech akupresurních bodů, shodných s akupunkturními, což přináší úlevu od bolesti. Akupresuru může bezpečně provozovat jen kvalifikovaný terapeut nebo lékař, ale jsou i terapie vhodné pro domácí aplikaci. Nejsnadnější je naučit se šiatsu. Japonský název pochází ze slov ši, tj. prst, a atsu, tj. tlak. Člověk praktikující šiatsu vyvíjí různé druhy tlaku na jistá místa na těle pacienta. Ale bod, na který je vyvíjen tlak, nemusí být nutně v blízkosti místa, které se má léčit. Například tlakem na meridián ( akupunkturní body leží na teoretických liniích pod kůží zvaných meridiány. Staří léčitelé věřili, že tyto linie jsou jakýmisi kanály, kterými proudí energie jin a jang.) probíhající nohou můžeme léčit bolest hlavy.

Šiatsu se nepodobá západnímu typu masáže

která se zabývá zejména manipulací s postiženými údy a svaly. Západní masáž je především léčením svalů, kdežto akupunktura a šiatsu působí na tělo jako na celek. Akupresura má posilovat samoléčivé schopnosti těla, zvyšovat vitalitu a působit preventivně proti nemocem. Masáž šiatsu se používá na Východě při léčení mnoha potíží, z nichž Západ považuje některé za velmi vážné nemoci. Ale nebylo by moudré myslet si, že šiatsu může medicínu zcela nahradit. Nesmíme zapomínat na to, že některé bolestivé příznaky jsou varovnými signály vážných nemocí, proto se vždy poraďte s lékařem, pokud hodláte akupresuru používat na cokoliv jiného než běžné potíže. Někdy i povrchní znalost masáže může stačit k léčení menších zdravotních problémů. Snadno lze získat knihy s obrázky ukazujícími body, na které by měl být vyvíjen tlak, jehož pomocí se upraví rovnováha v těle. Například od bolesti zubů může ulevit silný tlak na bod, který je v koutku úst. Bolesti hlavy a problémy s dutinami zas odstraní jemný tlak vyvíjený na body kolem očí a na čele. Vycvičený terapeut šiatsu dokáže vyrovnat závažnou nerovnováhu, která způsobuje vážné tělesné poruchy a nepříjemné stavy. Začátečník nemůže doufat, že dosáhne velkých výsledků, ale mnoho lidí už zjistilo, že provozování šiatsu na sobě samých jim pomáhá vyrovnat se se stresem každodenního života.

Každý terapeut má svůj vlastní způsob práce

k posílení nebo zklidnění energetických kanálů používá tlaku mnoha různými způsoby. Může přitom používat palce, prsty, dlaně, kolena, lokty - dokonce i nohy. Akupresurní body mohou být citlivé, takže při prvních návštěvách u terapeuta můžete mít nepříjemné pocity, třeba hluboké mrazení nebo bolest. Délka sezení trvá 30 až 60 minut a jejich počet se mění podle stavu pacienta. Úleva od bolesti v akutních případech může být rychlá, u dlouhodobých problémů může trvat déle. Pokud se rozhodneme provádět akupresuru sami na sobě, je lepší, aby nás masíroval někdo blízký. Ten, kdo je ošetřován, musí být uvolněný a klidný, v místnosti musí být přiměřená teplota. Je lepší, když si dotyčný sedne nebo lehne na měkký koberec, při sedu může být páteř v napětí. Prohmatáním těla nalezněte akupresurní body, se kterými potřebujete pracovat, a zjistěte ty oblasti, které jsou citlivé - když některý orgán nefunguje správně, jemu odpovídající bod na těle může být citlivý na dotyk. Začněte důkladnou masáží s použitím palců nebo konečků prstů, vyvíjený tlak by měl odpovídat váze asi 4,5 kg, u malých dětí přiměřeně méně. Masáž musí probíhat ve směru toku energie meridiány. Zcela jistě se vyhněte bolestivému tlaku na tvář, břicho nebo klouby, užívejte rychlých pohybů, asi 50-100 krát za minutu. Dospělí vyžadují asi 5 až 15 minut masáže každého akupresurního bodu. Akupresurní masáž můžete sami na sobě opakovat tak často, jak je třeba. Pro bolestivé stavy obvykle stačí dvě až tři ošetření každou hodinu.

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality