Symbolika a mytologie ovoce

maliny
Ovoce se objevuje v mýtech celého světa, jablka jsou symbolem zdraví a vitality, hrušky jsou symbolem nesmrtelnosti a v těle symbolizují plíce, třešně symbolizují plodnost, stejně tak granátové jablko, symbolika dalších druhů ovoce
Zobrazen: 817x   24. 4. 2020

Ovoce se objevuje v mýtech z celého světa

Často symbolizují bohatství, je spojováno s bohyněmi plodnosti, bohatosti a sklizně. Někdy však ovoce představuje pozemské potěšení, žravost a pokušení. Specifické druhy ovoce získaly své vlastní symbolické významy v mýtech a legendách v různých kulturách.

Například jablka jsou plná mýtických symbolů

V Číně představují mír a květy jabloní jsou symbolem ženské krásy. V jiných zemích mohou znamenat moudrost, radost, plodnost a mladistvost.

Jablka hrají důležitou roli v několika řeckých mýtech. Héra, královna bohů, vlastnila některé drahocenné jabloně, jenž obdržela jako svatební dar od Gaie, matky země. Jejich jablka byla zlatá a chutná jako med a měla magické síly. Byla symbolem zdraví, když je lidé jedli, znovu se obnovila a pokud je někdo hodil, vždy zasáhla svůj cíl a vrátila se zpět do ruky člověku, který s nimi úkon provedl.

V norské mytologii jsou jablka symbolem věčného mládí

Legenda říká, že bohyně Idun střežila tato magická jablka, a ta držela bohy mladé, protože zabraňovala nadměrnému pití a stravování a vnitřnímu neklidu. Keltská mytologie vnímá jablka jako ovoce bohů a nesmrtelnosti.

Dnes je jablko často spojováno s epizodou pokušení popsané v první knize z Bible - Genesis. Adam a Eva, první muž a žena, žili v zahradním ráji s názvem Eden. Bůh jim zakazoval jíst ovoce jednoho stromu, který rost v zahradě - strom poznání, dobra a zla. Pokušení je ale dohnalo a ovoce ze stromu utrhli. Bůh je vyhnal z edenské zahrady, protože porušili jeho přikázání. Mnoho lidí si představuje toto ovoce jako jablko, protože v posledních staletích takto bylo vylíčeno v mnoha uměleckých dílech. Biblický popis však nespecifikuje konkrétní ovoce a v některých tradicích bylo toto ovoce představováno jako fík, hruška, nebo granátové jablko.

Jablka jsou dnes považována za superpotravinu, protože obsahuje mnoho vitaminů a minerálů potřebných pro tělo. Jedním z nich je pektin, který ovlivňuje trávení a dává nám pocit sytosti. Jablka chrání mozek, snižují výskyt mrtviček, redukují určitě rakovinotvorné buňky, snižují výskyt kardiovaskulárních chorob, astmatu a diabetu. Pojídání jablek také pomáhá snižovat cholesterol a posílit kosti. Jablka symbolizují Srdce a mozek.

jablko

Chlebovník obecný je kulaté ovoce

které je důležitým základním jídlem v Polynésii. Mýty o původu chleba se nacházejí na několika polynéských ostrovech. Jeden příběh vyprávěný na Havaji se odehrává během hladomoru. Muž jménem Ulu, který během hladomoru přišel o život, byl pohřben vedle pramene. Během jedné noci uslyšela rodina toho muže šum květin a stromů tak silný, že je to probudilo. Když vyšli ven, dovedl je šum až ke stromu, který rostl nedaleko pramene, kde byl muž pohřben. Na stromě vyrostlo ovoce (chlebovník), jenž zachránilo rodinu před hladomorem.

chlebovnik

Třešně mohou symbolizovat plodnost, veselost a radost

V Japonsku, kde jsou květy třešní národní květinou, představují krásu, zdvořilost a skromnost. Starověký Číňan považoval třešně za symbol nesmrtelnosti. Jedna čínská legenda vypráví o bohyni Xi Wang Mu, v jejíž zahradě dozrávají každých tisíc let třešně nesmrtelnosti. Vzhledem k tomu, že třešňové dřevo bylo považováno za předmět, jenž odpuzoval zlé astrální síly, Číňané na Nový rok vyřezávali z tohoto dřeva sochy, které pak stavěli před své domy, aby je ochránili před zlými duchy.

Třešně obsahují mnoho antioxidantů, vitamín C a mají málo kalorií

Jsou výborným zdrojem melatoninu, přírodního hormonu, který je produkován naším mozkem a pomáhá klidnějšímu spaní a správnému fungování mozku. Třešně snižují výskyt kardiovaskulárních chorob, bolesti kloubů - artritidu a napomáhají hubnutí.

tresne

Kokosový ořech

- z něj lidé v tropických oblastech konzumují mléko a třeň z kokosu jedí. Vyrábí z něj olej a prázdné skořápky používají například jako misky na pokrmy, ale i jako hudební nástroje a k dalším jiným účelům.

Kokos

Fík

V oblasti středomoří se fík vyskytuje v některých malbách Rajské zahrady. Poté, co Adam a Eva snědli zakázané ovoce ze stromu poznání, pokryli své tělo listy. Většinou se uvádí, že se jednalo o listy z fíkovníku a olivovníku. V řecké a římské mytologii jsou fíky někdy spojovány s Dionysem - bohem vína, a s Priapem, který symbolizoval sexuální touhu.

Fíkovník má posvátný význam pro buddhisty. Podle buddhistické legendy zakladatel náboženství Siddhatha Gautama neboli Buddha dosáhl osvícení, zatímco seděl pod fíkovníkem.

fik

V řecké a římské mytologii se objevuje také hruška. Ta je spojována se třemi bohyněmi: Herou, Aphrodite a Pomonou.

Starověcí Číňané věřili, že hruška byla symbolem nesmrtelnosti. V čínštině slovo “li” znamená hrušku a odloučení, a z toho důvodu tradice říká, že k tomu, aby se zabránilo odloučení, by si je přátelé a milenci mezi sebou neměli předávat.

Hruška obsahuje mnoho vitaminů a minerálů

které udržují ve výborné kondici naše tepny a žíly, snižují výskyt diabetu, kardiovaskulárních chorob a rakoviny. Její antioxidanty a vitamin C pomáhají správné funkci imunitního systému. Hruška symbolizuje plíci nebo srdce.

hruska

Švestka

Květy slívy mají ve východní Asii větší význam, než její plody. Objevují se brzy na jaře předtím, než se stromy olistí, a jsou symbolem mladé ženy.

svestka

Granátové jablko

je ovoce s mnoha semeny. Je zdrojem potravy a léčebným prostředkem v mnoha zemích blízkého východu a ve východním středomoří. Těch mnoho semen, které se uvnitř něj nachází, symbolizují plodnost. Pro Římany granátové jablko symbolizovalo manželství.

Semena z granátového jablka se objevují také v řeckém mýtu o bohyni Demeter - ochránkyně obilí a plodin - a její dcery Persefony. Jednoho dne Persefona trhala květiny a v tom ji chytil král podsvětí Hades a odvedl ji do své temné říše, aby se stala jeho nevěstou. V tu chvíli Demeter přikázala rostlinám, aby zůstaly ukryté hluboko pod zemí. Celé lidstvo by zemřelo na hladomor, kdyby Zeus nenařídil Hadesovi, aby Persefonu propustil. Hades ji pustil, ale nejprve ji přesvědčil, aby se najedla z granátového jablka. Poté, co ochutnala toto zázračné ovoce, již nikdy se neodprostila od tohoto místa. Jejím osudem bylo, aby tady strávila část každého roku. V tyto měsíce je svět ponořen do neplodnosti, ale když se Persefona vrací k matce, země opět produkuje ovoce a obilí.

Granátové jablko obsahuje mnoho esenciálních živin, jakými jsou antioxidanty, kyselina citronová, aminokyseliny, železo a další vitamíny. Antioxidanty pomáhají snižovat výskyt rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění. Považují se také za prevenci Alzheimerovy choroby. Granátové jablko zvyšuje odolnost a elasticitu pokožky. Symbolizuje srdce, mozek a plodnost.

pomerangate

Jahody

Zvláštní význam nají jahody na severovýchodě Spojených států. Protože jahody jsou prvními plody v roce, které dozrávají, jsou spojeny s jarním znovuzrozením. Také se říká, že jahody posévají cestu k nebesům a mohou přinést dobré zdraví.

Jahody jsou plné vody a mají málo kalorií. Obsahují mnoho vitamínu C, který napomáhá správnému fungování imunitního systému. Najdeme v nich také minerály, které udržují zdravé naše zuby.

jahody


(c) panna.cz CLAIRE

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality