Masáž - západní masáž

Ilustrační foto
Masáže byly nedílnou součástí umění dávných lékařů v Číně a Japonsku, v Egyptě, v Řecku a Římě patřily k základní hygienické péči o tělo. Lékaři ve starověkém Řecku byli zběhlí v masírování ztuhlých a bolestivých svalů...
Zobrazen: 11155x   19. 4. 2006, aktualizováno: 24. 4. 2006

Masáž

Masáže byly nedílnou součástí umění dávných lékařů v Číně a Japonsku, v Egyptě, v Řecku a Římě patřily k základní hygienické péči o tělo. Lékaři ve starověkém Řecku byli zběhlí v masírování ztuhlých a bolestivých svalů a Hippokrates v 5.stol.př.n.l. napsal:

"Cesta ke zdraví je v každodenní vonné lázni a olejové masáži."

Léčebná masáž

Dnes patří téměř k umění, jak vytvořit a zachovat co nejlepší zdravotní kondici. Masáž si dopřejeme, chceme-li se zbavit

  • celodenní únavy
  • stresu
  • napětí

Dá se také použít k léčení

  • oběhových potíží
  • vysokého krevního tlaku
  • bolestech hlavy
  • nespavosti

Masáž naopak není vhodná pro pacienty se zánětem žil a s trombózou. Masáž je terapeuticky zaměřená manipulace s měkkými tkáněmi, svaly a ostatními částmi těla. Kvalitně provedená masáž rozproudí krev v těle, uvolní ztuhlé svaly, povzbudí tok lymfy, která odplavuje škodliviny. Tlak, tření, hlazení, pleskání a další typy dotyků stimulují nejen kůži, ale celé tělo.

Západní masáž

Zahrnuje základní činnosti, které se využívají kombinovaně:

Nanášení - masáž

Nanášení masážního přípravku zahrnuje hlazení - efleráž po celé délce zad, na hrudníku a končetinách s lehkým až středním tlakem rozloženým na celou plochu dlaně. Ruce jsou blízko u sebe, palce ve vzdálenosti mm. K jemné masáži používejte konečky prstů nebo dlaně, k hlubšímu tlaku palce nebo klouby. Tento způsob velice rychle prohřeje všechny tkáně, zlepšuje se krevní oběh. Tato masáž je důležitá pro přerozdělení tekutin hromadících se v končetinách a na břiše a povzbudí póry v kůži, aby se otevřely, čímž umožní lepší vylučování potu a jiných zplodin.

Vytírání - masáž

Vytírání je silnější forma středně silného hlazení až k hlubokému presingu, při němž většinu práce dělá masér částí dlaně pod zápěstím, přičemž má dlaně na sobě položené tak, aby jedna posilovala práci druhé. Perkuse - krátké pohyby v rychlém tempu se také nazývají tapotement podle francouzského "tapot", což znamená bubnovat na stůl. Poklepem se obvykle masírují záda nebo jiné širší masité plochy jako jsou stehna, pás, hýždě a ramena. Tato masáž se obvykle provádí hranou ruky, údery mají být krátké, energické, ale jemné, aby nepůsobily bolest. Petrisáž - hnětení. Hnětení je hluboko zaměřená manipulace cílená na ztuhlé a stažené oblasti těla. Tento způsob masáže znamená pevné uchopení a mačkání svalových skupin. Příslušná část se hněte jako těsto, uchopí se do ruky a "válí se" a pak se pustí. Ruce maséra se přitom stále pohybují napříč masírovanou oblastí. Tato masáž pomáhá hlavně sportovcům uvolnily tuhé, stažené svaly. Zároveň pomáhá odvést kyselinu mléčnou, která se ve svalech tvoří během námahy.

Tření - masáž

Tření - provádí se sérií malých, kruhových pohybů jedním nebo více prsty, spodní částí dlaně nebo bříšky palců. Tlakem se povzbuzuje krevní oběh a pomáhá kloubům, aby se volněji pohybovaly. Opakované tření se soustředí na jednu malou oblast a jakmile se napjatý sval uvolní, věnuje se masér jiné části, aby nedošlo k opětovné stimulaci svalu, který by se následně mohl napnout. Někdy se o masáži tvrdí, že dokáže odstranit zásoby tuku z takových tělesných partií, jako jsou hýždě nebo pas, ale neexistuje žádný důkaz, že by masáž takhle dokázala zanechat trvalé a požadované kladné následky. Na druhou stranu masáž obličeje je užitečná pro vyhlazování vrásek, zlepšení tonizace pokožky a redukci napětí.

Výběr masáže

Typ masáže se vybírá podle toho, při jakém léčení má pomáhat. Člověk, který sedí celý den za stolem, má ohnutá ramena, ztuhlý krk a možná trpí následně bolestmi hlavy, někdy i závratěmi s nevolností. Spolehlivou technikou pro unavené zádové svaly je způsob masáže, který je označován jako medvědí krok. Postižený leží na břiše a masér vyvíjí tlak palci na dolním konci páteře. Pak posune ruce výš a jemně krouživými pohyby masíruje ramena. Tlak je vyvíjen dlaněmi těsně pod zápěstím na záda masírovaného člověka. Masér využije i váhy svého těla a vyvíjí tlak levou dlaní z boku směrem k zádům, druhá ruka má být přiložena vedle páteře (s roztaženým palcem). Terapeut vyvíjí tlak na protilehlé strany a postupuje pomalu po celé délce těla. Celý úkon zakončí masáží horní pravé strany zad levou rukou, přičemž druhou rukou jemně tlačí na spodní část páteře. Technika masáže, kterou používají fyzioterapeuti a maséři severní Evropy, se často nazývá technikou západní, někdy také švédskou masáží. Jsou pro ni typické různé druhy hlazení rukama při použití oleje nebo mastkového prášku, jež mají zmírnit tření kůže. Název tato masáž získala díky švédskému gymnastovi Peru Henriku Langovi, který stanovil její estetické a vědecké zásady. Lymfatická masáž Lymfatická masáž neboli manuální lymfatická drenáž je oblíbená hlavně mezi ženami. Cílenými dotyky stimuluje tok lymfy a usnadňuje očišťování těla od škodlivin. Pomáhá hlavně při otocích nebo celulitidě, kdy se zplodiny látkové výměny hromadí v rozšířených buňkách zejména v oblasti boků, stehen, břicha a paží. Po této masáži by měl člověk vypít alespoň 1,5l tekutin, aby se škodliviny snáze dostaly z těla ven.


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality