Aspekty v astrologii

Ilustrační foto
 23
Aspekt je pojem pro úhlové vzdálenosti mezi planetami. Horoskop má 360 a pokud planety do něj umístíme, vytvářejí mezi sebou vzájemné úhly - aspekty. Obvykle mluvíme o harmonických a disharmonických aspektech.
Zobrazen: 4449x   31. 5. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008

To vypovídá o tom, jak planety spolupracují, jak si pomáhají nebo naopak jaké výzvy a protiklady tam vyvstávají. Každý aspekt má určitou stupňovou toleranci na obě strany, které se říká orbis. Hlavní aspekty:

Konjunkce - 0°

Tento aspekt nastává, když planety stojí vedle sebe. Může být harmonická i disharmonická podle toho, kterých planet se týká. Konjunkce tří a více planet se nazývá stellium. Většinou označuje velmi důležité místo v horoskopu, kde je nahromaděno mnoho energie.

Opozice - 180°

Opozice je tradičně považována za dynamický a disharmonický aspekt. Je to největší vzdálenost, která může v horoskopu nastat. Planety stojí proti sobě a může mezi nimi vznikat napětí a konkurence. Měli bychom se snažit pochopit tyto protiklady a sjednotit je. Jinak se nám může stát, že se ztotožníme pouze s jednou částí opozice, tu druhou odmítneme a setkáme se s ní ve svém okolí.

Kvadratura - 90°

Tento aspekt je považován za disharmonický a obvykle se projevuje krizemi. To, jestli tomu tak opravdu bude, vždy záleží na jednotlivci. Energie planet v tomto postavení je jakoby zablokována a nemůže volně proudit. Člověk se tak v životě dostává do situací, které vyžadují důležitá rozhodnutí. Ta jsou vždy spojována s novými možnostmi, ale také se ztrátou a bolestí. Kvadratura není jednoduchý aspekt a nutí člověka na sobě pracovat po celý život. Ale také mu dává možnosti osobnostního růstu a učení.

Trigon - 120°

Trigon je harmonický aspekt spojující planety, které si vzájemně pomáhají a spolupracují. Poukazuje na náš talent a schopnosti. Je důležité, aby člověk tyto dary využil, jinak se z něho stane pouhý rozmazlenec, kterému se v životě docela daří, aniž by pro to mnoho udělal. To, jestli člověk své nadání využije, záleží pouze na něm.

Sextil - 60°

Sextil je harmonický aspekt. Také vypovídá o možnostech člověka, podobně jako trigon, ale zároveň od něho vyžaduje aktivní spolupráci.

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality