Astrologie - J. G. RAGON

Astrologie z hvězd.
 23
Astrologie zná dvanácti znamení nazvaných dvanáct domů osudu, z nichž každý měl svůj zvláštní vliv, tvořily umění genethliatické (z řeckého genethlé - narození) aneb umění horoskodicpé...
Zobrazen: 2668x   13. 8. 2006, aktualizováno: 19. 5. 2008

Co je astrologie?

Poznání jevů světa hvězdného, vlivu na pozemská těla a moudré indukce daly vznik astrologii. Astrologie je úzce spjatá ke studiu hvězd a jejích oběhů. Úkolem astrologů bylo předvídati budoucnost pozorováním hvězd. Konstelacím, dvanácti znamením zvířetníku pod vlivem planet považovaných za rozhodčí našeho osudu, byl připisován rozličný vliv na lidi, říše a budoucí událostí. Vývody vzaté z dvanácti znamení nazvaných dvanáct domů osudu, z nichž každý měl svůj zvláštní vliv, tvořily umění genethliatické (z řeckého genethlé - narození) aneb umění horoskodicpé (od hora-hodina a skopéo-hledím). Ptolemaios byl astrologem, neboť věřil v tyto vlivy.

Astrologové rozdělovali fysickou jsoucnost všeho co je na čtyři temperamenty:

  • sanguinický
  • cholerický
  • melancholický
  • flegmatický
Astrologie aplikovaná na mikrokosmos, tělo lidské, dala vznik fysiognomonii, jež se děli na:
  • chiromantii
  • metoskopii
které se snažily zjistiti budoucnost z tahů dlaně a z rysů obličeje.

Astrologie dala vznik také magismu aneb magii

která se dělila dle nesčetného množství věšteb z vlastního jména, ze čtyř živlů, z evokace stínů, z účinků jedů atd. Po zániku iniciačních škol, rozptýlila se mezí národy a bylo jí zneužito. V XVI. století slavný Tycho-Brahe činil marné pokusy o její obnovu. Šarlatáni a Liegské almanachy využili její vážnosti.

Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality