Cacao - pokrm bohů

Kakao - Cacao
Konzumace syrového kakaa to nemůže vyvolat. Říká se, že nepražené čisté kakao je doslova ambrózie, čili pokrm bohů. Je to hořce chutnající čokoláda. Kakao se řadí k jedné z nejkomplexnějších potravin na Zemi.
Zobrazen: 6845x   30. 10. 2009

Příroda nám přichystala léčivé rostliny všude kolem nás

Jen my lidé o nich mnohdy ani netušíme. Často je bereme pouze jako přísadu do pokrmů nebo jako koření. Pozitivní účinky na zdraví jsou málokomu známé. Víme jen, že by se to mělo jíst, protože je to zdravé, nebo naopak bychom se tomu měli vyvarovat, protože je to pro nás nezdravé. Většinové populaci je tak skryto, jaké cenné látky by nám mohla bylina dodat a jaké by to mohlo mít na nás blahodárné účinky.

V dnešním dílu seriálu o bylinách se zaměříme pouze na cacao - kakaové boby

a to z toho důvodu, abychom se o nich mohli dozvědět dostatek informací. Možná se někomu zdá, že kakaové boby bylinami nejsou, ale za byliny můžeme považovat v podstatě všechny rostliny, které mají léčivé a blahodárné účinky na lidský organismus.

Cacao -  kakaové boby

Když se řekne čokoláda, mnohým z nás se vybaví lahodný opojný pocit, začnou se nám sbíhat sliny a dostaneme na čokoládu chuť. Kdo čokoládě neholduje, určitě ji alespoň někdy daroval ke svátku, narozeninám, výročí apod. Čokoláda pochází se syrových nepražených kakaových bobů.

Nepražené kakao má chuť hořké čokolády

tedy pravé čokolády. Pokud je řeč o kakaových bobech, myslí se tím sušená semena plodů kakaovníku. Výsledná čokoláda, jak ji známe my, prochází pražením, kapalněním, mletím a nakonec smícháváním s různými přísadami (cukr, aditiva, mléčné prášky, tuky, konzervanty aj.). Tyto přídavky bohužel často úplně zastíní pravou čokoládu a konzumujeme kila prázdných kalorií bez výživných hodnot kakaa. Kakaovníky jsou původem z Jižní Ameriky, odkud se později rozšířily i do dalších koutů světa. Do Evropy se čokoláda dostala díky Španělům a rychle si zde získala svou oblibu.

Kakao se řadí k jedné z nejkomplexnějších potravin na Zemi

V kakau najdeme asi 300 chemicky identifikovaných látek, mnoho vitaminů (zejména řady B- důležité pro správnou funkci mozku), minerálů a antioxidantů. Je bohatým zdrojem hořčíku - nejvíce nedostatkového minerálu ve stravě (při nedostatku vznikají mimo jiné srdeční choroby). Kakao, nebo tedy čokoláda, stimuluje a povzbuzuje lidský organismus. Obsahuje látky jako anandamid (vyvolává pocity blaženosti a uvolnění), arginin (zvaný přírodní viagra), dopamin (jeho zvýšená sekrece nastává u orgasmu), tryptofan (uvolňuje nálady a pocity) a fenyletylamin (tzv. hormon lásky a štěstí). Takže, když si to shrneme, čokoláda působí jako:

  • antidepresivum a afrodisiakum,
  • navozuje dobrou náladu,
  • pocity štěstí a spokojenosti.

Právě proto úzce souvisí s obdarováváním mezi blízkými lidmi a milenci

Kakao také obsahuje speciální látky, které proces odbourávání látek zpomalují, takže v našem těle déle setrvají a příjemné pocity vydrží delší dobu. Kakao v sobě ukrývá theobromin (stimulace centrálního nervového systému a srdce, uvolnění svalstva, rozšíření cév, diuretické účinky). Kofeinu zato obsahuje kakao velmi málo.

Je tedy čokoláda vlastně tak nezdravá, jak se všude můžeme dočíst?

Ze všech stran slýcháváme, že vede k obezitě, zubním kazům, alergiím, akné. Abychom si mohli odpovědět, je třeba rozlišovat nepražené syrové kakao a jinak přepracované, pražené kakao s různými přídavky. Černá čokoláda, bez přísady rafinovaného cukru, je zdravá. A pověstná alergie a akné jsou způsobeny spíše mléčným deriváty apod. Konzumace syrového kakaa to nemůže vyvolat. Říká se, že nepražené čisté kakao je doslova ambrózie, čili pokrm bohů. Je to hořce chutnající čokoláda. 

 

© Z publikace PannaCz.com Noetika - Veronia


 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality